شماره های تماس (021) 22 17 90 70 - 22 17 50 70
(0912) 089 74 25
ساعات کاری مطب شنبه تا چهارشنبه 21:00 - 9:00
پنجشنبه 13:00 - 9:00
آدرس مطب تهران، ولنجك ، نبش خيابان ١٨
ساختمان خليج فارس

مراقبت های پس از لابیاپلاستی

مراقبت های پس از لابیاپلاستی

لابیاپلاستی یک جراحی پلاستیک محسوب می شود و به مانند هر جراحی زیبایی دیگری برای اینکه نتیجه بهتری دیده شود  و عوارض لابیاپلاستی فرد را درگیر نکند ، باید مراقبت های لازم صورت بگیرد .  مهم ترین اقداماتی که بانوان بعد از عمل لابیا باید انجام بدهند در زیر ذکر شده است .

اقدامات بعد از لابیاپلاستی

پس از لابیاپلاستی بیماران به مدت شش هفته نباید ورزش های سنگین و یا به انجام جابجایی اجسام سنگین بپردازند ، البته لازم به ذکر است که پیاده روی و یا انجام ورزش های سبک پس از یک هفته امکان پذیر است .در ۲۴ ساعت اول پس از عمل لبیوپلاستی شخص باید استراحت مطلق داشته باشد ، پس از آن دو روز می تواند استراحت نسبی داشته باشد ، سپس فعالیت های روزانه خود را از سر بگیرد ، در زمان استراحت بیمار باید یک بالش زیر خود قرار دهد .

پیشگیری از عفونت بعد از لابیاپلاستی با شست و شوی واژن

به بیماران توصیه می شود که قبل از انجام عمل به استحمام بپردازند ، زیرا تا ۷۲ ساعت پس از لابیاپلاستی نباید استحمام نمایند ، البته باید هر روز بیماران برای پیشگیری از عفونت ناحیه را با آب و صابون شست و شو دهند ، سپس با سشوار خشک نمایند .

استفاده از لگن آب گرم و یا نشستن در وان آب گرم توصیه نمی شود ، زیرا این امر سبب کشیده شدن بخیه ها می گردد.

ورزش کردن بعد از لابیاپلاستی

در روزهای اول بانوان با کمی محدودیت حرکت روبرو هستند ، نباید در روزهای اول تند تند راه بروند و یا بدوند بلکه باید آرام آرام راه بروند ، دکتر بهمن پور جراح زیبایی زنان توصیه می کنند که در هفته های اول حتما پاها به حالت بسته باشد ، تا از فشار به بخیه ها و یا باز شدن بخیه ها اجتناب شود . ورزش را بانوان پس از گذشت ۴ هفته می توانند انجام دهند .

رفتن به استخر را باید حداقل به مدت یک ماه شخص به تاخیر بیندازد ، هم چنین استفاده از سونا را شخص باید به مدت سه ماه به تاخیر بیندازد تا بخیه های کشیدگی روبرو نشوند .

اشخاصی که قصد برنزه کردن پس از لابیاپلاستی را دارند ، باید به مدت سه ماه این کار را به تاخیر بیندازند .

رابطه جنسی بعد از لابیاپلاستی

بسیاری از بانوان سوال می کنند که کی می توانند رابطه جنسی داشته باشند ، رابطه جنسی بسته به خوب شدن زخم ها و بخیه ها برای هر کس متفاوت است ، اما به طور عموم نیاز است که حداقل تا ۴ هفته بانوان از نزدیکی پرهیز نمایند .

 

تورم بعد از لابیاپلاستی

 

  • استفاده از کمپرس یخ در ۲۴ ساعت اول پس از عمل  برای کاهش تورم ها توصیه می شود ، پس از یک روز از گذشت عمل ، شخص باید از کمپرس گرم استفاده نماید .
  • برای اینکه از ورم زیاد پیشگیری شود در ۲۴ ساعت اول شخص نباید به مدت طولانی بنشیند زیرا علاوه بر افزایش تورم سبب افزایش کشیدگی بخیه ها می شود .
  • مصرف سیگار در ماه اول باید قطع گردد ، مصرف سیگار و دخانیات سبب افزایش خونریزی پس از عمل و پارگی لابیاها می شود  همچنین روند کاهش تورم را کند می کند.
  • مصرف انواع ویتامین C یکی دیگر از نکاتی است که بانوان باید به آن اهمیت دهند تا علاوه بر کاهش تورم ها کمک به بازسازی بافت آسیب دیده شود .
  • مصرف غذاهای پر نمک و فست فود باید کاهش یابد .
  • مصرف ویتامین E و روی نیز توصیه می شود ، مصرف سبزیجات و میوه های تازه هم از دیگر نکاتی است که بانوان در هفته های اول پس از لابیاپلاستی برای بهبود روند بافت واژن استفاده نمایند .
  • استفاده از کمپوت های شیرین  و لبنیات را باید در هفته های اول پس از لابیاپلاستی قطع نمایید .

مراقبت های بعد از لابیاپلاستی

داروهای بعد از لابیاپلاستی

مصرف داروها به خصوص آنتی بیوتیک نباید قطع شود و تا زمانی که جراح لابیاپلاستی شما توصیه می کند خوردن داروها را فراموش نکنید.

برای ترمیم زخم ها و جای بخیه ها بر حسب تکنیک انجام شده ، پمادها و کرم های ترمیمی تجویز می گردد که  باید در مصرف آنها دقت لازم را داشته باشید تا پس از اتمام نقاهت بعد از عمل با پارگی لابیاها و یا جای بخیه ها روبرو نشوید .

احساس درد بعد از لابیاپلاستی

پس از عمل لابیاپلاستی شخص درد خاصی ندارد ، که البته میزان درد بسته به آستانه درد هر شخص متفاوت است ، برخی از افراد با مصرف سه روزه مسکن ها احساس آرامش دارند و درد غیر قابل تحملی را حس نمی کنند ، اما در برخی از اشخاص که آستانه درد آنها پایین است ، نیاز به مصرف یک هفته ای مسکن ها است .

لباس های زیر حتما باید از جنس نخ باشد ، تعویض دو ساعته پدهای بهداشتی که پزشک پس از لابیاپلاستی به بیمار می دهد الزامی است تا از عفونت پس از عمل پیشگیری شود .

 

نحوه استفاده از کمپرس یخ و گرم پس از عمل لبیوپلاستی

 

همانطور که در بالا هم ذکر شد ، در ۲۴ ساعت اول استفاده از کمپرس سرد الزامی است ، نباید کمپرس سرد را مداوم گذاشت بلکه کمپرس سرد را باید ۱۰ دقیقه شخص بر روی ناحیه جراحی شده قرار داد سپس برداشت .

شخص از روز دوم پس از عمل لبیوپلاستی کمپرس گرم را استفاده می کند ، پس از اینکه شخص ناحیه تناسلی را با آب و صابون شست ، ناحیه تناسلی را با سشوار گرم به طور کامل خشک می نماید ، سپس کمپرس گرم را قرار می دهد ، استفاده از کمپرس گرم تا سه روز باید ادامه یابد ، برخی از پزشکان توصیه می کنند اگر برای شخص مقدور است ، روزی دو سه بار به مدت نیم ساعت پاها را باز کرده و بین پاها چراغ مطالعه روشن قرار دهند ، این کار سبب کاهش تورم پس از لابیاپلاستی می شود .

اقدامات ذکر شده برای عمل لابیاپلاستی با لیزر یکسان بوده تنها ممکن است دوران نقاهت بعد از عمل با لیزر به دلیل عدم وجود برش کمتر باشد.

پاسخ

یازده + چهارده =