شماره های تماس (021) 22 17 90 70 - 22 17 50 70
(0912) 089 74 25
ساعات کاری مطب شنبه تا چهارشنبه 21:00 - 9:00
پنجشنبه 13:00 - 9:00
آدرس مطب          تهران، ولنجك ، خیابان اصلی ولنجک
نبش خیابان 18 ، ساختمان خليج فارس ، واحد 208

درمان زگیل تناسلی hpv

درمان HPV

اغلب عموم مردم در سراسر جهان آشنایی کاملی به ویروس HIV یا همان ایدز دارند، اما در مورد ویروس زگیل تناسلی یا  HPV چطور؟

این طور نیست این در حالی است که بر اساس تحقیقات انجام شده بیش از 50 درصد مردم جهان در طول زندگی خود حداقل یک بار به این ویروس مبتلا شده اند و در 40 در صد موارد مستقیماٌ بر روی اندام تناسلی افراد تاثیر می گذارد.

ویروس زگیل تناسلی یا همان HPV یکی از رایج ترین ویروس های مقاربت جنسی است که تا کنون در سراسر جهان شناخته شده است، این ویروس در اثر تماس پوستی در حین برقراری رابطه جنسی انتقال می یابد و درمان قطعی برای آن کشف نشده است.

ما در این نوشتار قصد داریم شما را با این ویروس، خطرات ناشی از آن و راه کار های پیشگیری از ابتلا به آن آشنا کنیم.

درمان قطعی زگیل تناسلی

زگیل تناسلی چیست؟

نوعی بیماری عفونی است که عامل آن ویروسی به نام پاپیلومای انسانی یا همان HPV  که از طریق تماس مسقیم پوستی با ناحیه تناسلی فرد مبتلا منتقل می شود، در حال حاضر بیش از 100 نوع از این ویروس در سراسر جهان وجود دارد که تنها 40 نوع آن ها که آن ها را تحت عنوان ویروس زگیل تناسلی می شناسند، این دسته از ویروس ها می توانند ناحیه دهان  گلو را تحت تاثیر قرار دهند. این ویروس هم در زنان و هم در مردان شایع است و افرادی که فعالیت های جنسی دارند مستعد آلودگی به این ویروس هستند، حتی آن دسته از افرادی که تنها یک شریک جنسی دارند قبل از انجام آزمایش ها باز هم احتمال انتقال ویروس وجود دارد.

انواع ویروس HPV 

دو دسته بندی کلی برای انواع ویروس HPV وجود دارد: کم خطر و پر خطر

زگیل های تناسلی اغلب از همین دسته اول کم خطر ها هستند و با روش های مخصوصی هم رفع می شود، چنانچه درمان هم نشوند به مرور زمان برطرف می شوند اما امکان عود مجدد آن ها وجود دارد. شکل ظاهری این زگیل ها مانند گل کلم است که با تاثیر مستقیم ویروس بر روی پوست ایجاد می شود.

دسته دیگری از این ویروس ها پر خطر ها هستند که باعث بروز بیماری های مانند: سرطان دهانه رحم، مقعد و دیگر بیماری های خطرناکی می شود.

*یک نکته ای را باید مد نظر خود قرار دهید، انواع ویروس ها چه نوع کم خطر و چه نوع پر خطر آن ها باید تحت تشخیص بالینی و بررسی های پزشک متخصص قرار بگیرند.

hpv چه علائم و نشانه هایی دارد؟

ویروس اچ پی وی ممکن است در ابتداب درگیری هیچ علامتی از خود نشان ندهد و بعد به مرور زمان نوع کم خطر آن با ایجاد زگیل های در مردان در نواحی آلت تناسلی، بیضه ها، ران ها، کشاله ران ها، مقعد، بروز پیدا می کنند.

در خانم ها هم این زگیل ها در مناطقی از دستگاه تناسلی شان مانند: داخل وازن یا مقعد، بیرون واژن یا مقعد، دهانه رحم، کشاله ران ها، ایجاد می شوند. علائمی به صورت مشترک هم در آقایون و هم در خانم ها وجود دارد که زگیل ها بر روی لب، دهان و زبان فرد آلوده مشاهده می شود.

در صورت عدم مشاهده زگیل تناسلی در مناطق مذکور ممکن است با علامت های دیگری از قبیل: ترشحات واژینال، خارش، سوزش، خون ریزی، همراه باشد.

علائم انواع پرخطر این ویروس ها نشانه ظاهری ندارد و ممکن است به شکل سرطان ظاهر شوند.

 

عوامل خطر زگیل تناسلی

به طور کلی عواملی هستند که ابتلا به این بیماری عفونی را افزایش می دهند این موارد عبارت اند از:

 • برقراری رابطه جنسی نا مشروع و شرکای جنسی متعدد
 • ابتلا به نوع دیگری بیماری مقاربتی

ابتلا به ویروس HPV چگونه تشخیص داده می شود؟

در ابتدا با بروز هر کدام از علائم مذکور و یا برای چکاپ های دوره ای که به پزشک متخصص زنان مراجعه می کنید، تحت تشخیصی بالینی قرار می گیرد بدین ترتیب ابتدا معاینات فیزیکی در صورت وجود برجستگی و زائدگی های بر روی اندام تناسلی یا نواحی دهان و لب، انجام می شود، سپس انواع آزمایش ها، تست ها و تصویر برداری ها را تجویز می کند.

با انجام تست پاپ اسمیر، DNA  و آزمایش کولپوسکوپی، نتایج حاصله از آن ها مورد بررسی و ارزیابی قرار می دهند و این گونه تشخیصی دقیق از بروز چنین بیماری عفونی انجام می شود.

*نکته قابل ذکر این است که با تشخیصی به موقع می توان روند درمانی راحت تتری را پشت سر گذاشت، زیرا بیماری در همان مراحل اولیه خود درمان می شود و جلوی پیشرفت آن گرفته می شود.

درمان HPV

برای درمان اچ پی وی ممکن است پزشک شما در ابتدا پماد و کرم را تجویز کند تا بتواند تا حد ممکن از علائم آن بکاهد، اما ممکن این روش درمانی برای ایجاد تاثیر خود زمان زیادی را صرف کند، به همین خاطر است که اغلب افراد به سمت روش های تهاجمی تری سوق پیدا می کنند تا در کوتاه ترین زمان ممکن بهترین نتیجه را دریافت کنند.

یکی از این روش های درمانی تهاجمی، کرایوتراپی یا همان انجماد درمانی است که با کمک نیتروژن مایع و ابزار های مخصوص، زگیل های تناسلی را به تاول تبدیل می کنند و در ادامه به طور کامل یا بخشی از این تاول ها را لایه برداری می کنند.

روش دیگری در درمان زگیل تناسلی وجود دارد که لیزرCO2 است، به دلیل تاثیرات عمیق این نوع از لیزر برای درمان این بیماری عفونی از آن استفاده می کنند، حتی در برخی از موارد از کرایوتراپی هم موثر تر عمل کرده است.

نکات مهم در خصوص درمان ویروس HPV

 • پزشک متخصص در این حوزه با تجربه و مهارت بالای خود و هم چنین وضعیت جسمی و روحی بیمار، هر کدام از روش های فوق را برای درمان این بیماری استفاده می کند.
 • در نظر داشته باشید که روش درمانی کرایوتراپی در طی چندین جلسه باید انجام شود تا نتیجه مطلوبی حاصل شود.
 • تعداد جلسات کرایوتراپی ممکن است از 1-3 جلسه طول بکشد که بنا به شرایط جسمی و روحی بیمار و صلاح دید پزشک انجام می شود.
 • برای انجام چنین روش های درمانی حتما از بهترین متخصصین این حوزه کمک بگیرید تا در معرض بروز آسیب های احتمالی قرار نگیرید، در غیر این صورت ممکن خسارات جبران ناپذیری به سلامتی تان وارد شود.
 • کولپوسکوپی یکی از دقیق ترین راه های تشخیصی شناخته شده که کم خطایی در نتایج آن مشاهده شده است.
 • این بیماری در اکثر مواقع در طی بازه زمانی 2 ساله از بدن انسان خارج می گردد.

برای پاکسازی ویروس زگیل تناسلی می توانید اقدامات زیر را انجام دهید:

یکی از راه های پاکسازی بدن برای رهایی از شر این بیماری تقویت سیستم ایمنی بدن است که این مهم با راه کار های مختلفی امکان پذیر است.

 • پیروی از رژیم غذایی مناسبی برای دفع چنین ویروسی بسیار موثر است، رژیم غذایی که حاوی میوه و سبزیجات باشد می تواند در درمان این بیمار کمک کننده باشد.
 • دوری از محیط های استرس زا و استراحت کافی از دیگر فاکتور های موئثر در رفع این ویروس است.
 • ورزش منظم
 • عدم استعمال دخانیات
 • عدم مصرف قرص های جلوگیری از بارداری

در صورت عدم درمان عوارض زگیل تناسلی عبارت اند از:

 1. ابتلا به بیماری های خطرناک مانند: انواع سرطان ها
 2. اختلال در بارداری، ممکن است برای فرد مشکلاتی در بارداری ایجاد کند.

پیشگیری از زگیل تناسلی و ویروس HPV

برای جلوگیری از ابتلا به این نوع بیماری راه کار های فراوانی وجوددارد که با رعایت هر کدام از آن ها می توانید سلامتی خود را حفظ کنید.

 • تزریق واکسن های گارداسیل چهارگانه در بازه ی زمانی متفاوت
 • رعایت نکات بهداشت جنسی، مانند: استفاده از کاندوم
 • از برقراری روابط آزاد و رفتار های پر خطر جنسی خودداری کنید.
 • اگر هر گونه علامتی از این دست در اندام تناسلی خود یا شریک جنسی تان مشاهده کردید، رابطه جنسی تان را قطع کنید.
 • به صورت دوره ای از تست پاپ اسمیر و غربالگری سرطان دهانه رحم برخوردار شوید.

جمع بندی در خصوص درمان زگیل تناسلی

در آخر این که به شما توصیه می کنیم برای درمان یا پیشگیری از این بیماری حتما از متخصصین کار آمد و حاذق مشاوره دریافت کنید. می توانید با تحقیق و پرس و جو بهترین متخصص زنان را شناسایی کرده و برای رفع عارضه های زنانه خود به آن مراجعه کنید.

 

fccclinic

مطالب مرتبط
[yarpp]

8 thoughts on “درمان زگیل تناسلی hpv

 1. مهدی - فوریه 14, 2021 در 12:25 ق.ظ

  بل سلام و خسته نباشید.جناب من حدود ۴ سال پیش مبتلا شدم به این ویروس. و دو نفرم از طریق من مبتلا شدن متاسفانه به دلیل عدم آگاهی کافی اینجانب. و حدود ۳ سالی هس که هیچ رابطه ای با هیچ فردی نداشتم به خاطر این ویروس زهرماری که خدایی نکرده کسی دیگه ای آلوده نشه.
  و یه جا یه مطلبی رو خوندم که نوشته بود توی اکثر مواقع توی ۲ سال ویروس به طور کلی از بدن دفع میشه. آیا دفع میشه واقعا؟

  پاسخ
  • fccclinic - فوریه 15, 2021 در 2:06 ب.ظ

   سلا دوست عزیز، hpv شامل طیف گسترده ایی هست شما با آزمایش باید متوجه بشید که به کدام تایپ مبتلا هستید و درمان دارویی رو هم شروع کنید.

   پاسخ
 2. سارا - آوریل 25, 2021 در 12:25 ب.ظ

  سلام دکتر من تا حالا رابطه جنسی نداشتم و مجردم ولی کلینیک لیزر میرم و موهای بیکینیم رو لیزر میکنم
  متوجه شدم ک سر لیزری ک برای همه استفاده میشود در انجا یکیست
  ایا احتمال داره تو این سرایط ویروس منتقل شود؟🙏🏼
  یا با ی ضد عفونی ساده سر لیزر و یا پوشش سلفون روش بکشن دیگه انتقال داده نمیشه؟

  پاسخ
  • fccclinic - آوریل 27, 2021 در 1:44 ب.ظ

   سلام دوست عزیز به طور کلی بهتره در مراکزی که لیزر انجام میدید سری های شخصی و خودتون رو داشته باشید که معمولا باید به صورت جداگانه خریداری کنیذ و یا همون مرکز بهتون میدن.
   به طور کلی احتمال انتقال زگیل تناسلی از طریق وجود دارد ولی بسیار کمه

   پاسخ
 3. سارا - می 4, 2021 در 3:16 ب.ظ

  سلام
  من ۳۸ سالمه.hpv تیپ ۶۸ دارم. کولپوسکوپی اکی بوده و فقط عفونت جزیی داشت.واکسن گاردازیل تزریق کردم و یک هفته بعد عفونت قارچی بصورت خارش سوزش و دونه های سفید داخل وبیرون واژن با التهاب و خشکی داشتم.مترونیدازول.کلیندامایسین.فلوکتونازول و کپسول پروبیوتیک تجویز شد.به محض اتمام دارو دوباره عود میکنه و طی یکماه و نیم گذشته سه بار مبتلا شدم.اسم شدید هم دارم.دیگه نمیدونم چکار کنم؟ مترو رو ادامه بدم؟؟با توجه به حمله الرژی شدید امکان مراجعه حضوری ندارم و بستری هستم

  پاسخ
  • fccclinic - می 5, 2021 در 8:43 ق.ظ

   سلام دوست عزیز ، ادامه مصرف دارو رو حتما باید با پزشکتون مشورت کنید . با روش های مختلف از جمله دارو و تغذیه سعی کنید سیستم ایمنی بدن خودتون رو بسیار بالا ببرید .

   پاسخ
 4. علی - می 4, 2021 در 4:19 ب.ظ

  سلام یه پماد زدم چن سال پیش چن تا کوجولو بود تموم شد الان دوباره یه جوش ریز زده و دوباره زده یکی گفت باید با دارو به طور کلی طی شش ماه از بدنت پاک کنی ایا درمان قطعی داره یا باز پماد بزنم تموم بشه

  پاسخ
  • fccclinic - می 5, 2021 در 8:45 ق.ظ

   سلام ، برای از بین بردن زگیل های تناسلی روش کرایوتراپی هم میتونه به شما کمک کنه.

   پاسخ

پاسخ

هفده − 3 =