۷ دقیقه
بیوپسی-رحم-چیست-؟

کولپوسکوپی رحم

آنچه می خوانید...

کولپوسوپی به منظور یافتن سلول های سرطانی و یا سلول های غیر طبیعی که می توانند تبدیل به سرطان دهانه رحم و یا واژن شوند، انجام می شود. این سلول های غیر طبیعی، گاهی می توانند پیش سرطانی باشند. کولپوسکوپی هم چنین به بررسی سایر شرایط سلامتی مانند زگیل تناسلی و یا توده های غیر سرطانی مانند پولیپ خواهد پرداخت.


ابزار مخصوصی به نام کولپوسکوپ به همراه دوربین به متصل به آن، امکان مشاهده داخل رحم و واژن را برای پزشک فراهم می سازد. توجه داشته باشید که کولپوسکوپ داخل بدن نخواهد شد.

روش انجام کولپوسکوپی

 

فرق پاپ اسمیر و کولپوسکوپی

پاپ اسمیر با جمع آوری نمونه از سلول های دهانه رحم و بررسی تغییرات سلولی که می توانند منجر به سرطان دهانه رحم شوند، همراه می باشد.
اگر تست پاپ اسمیر ، تغییرات سلولی را نشان دهند و تست HPV مثبت باشد، کولپوسکوپی می تواند به تشخیص قطعی مشکل موجود کمک کند. به طور کل باید گفت دقت نتیجه کولپوسکوپی بیشتر از پاپ اسمیر بوده و در صورتی که در همان مراحل ابتدایی از کولپوسکوپی استفاده شود تعداد افراد بیشتری در همان مرحله اولیه  وجود سلول های سرطانی را متوجه می شوند زیرا درصد منفی و یا مثبت کاذب کمتر خواهد بود.
اچ پی وی یا همان ویروس پاپیلومای انسانی، ویروسی است که احتمال بروز سرطان رحم و واژن را افزایش می دهد. در صورت وجود علائمی از این دست سرطان ها، انجام کولپوسکوپی از سوی پزشک تجویز خواهد شد.

در کل، دلایل انجام کولپوسکوپی عبارت است از:

  • غیر طبیعی بودن نتایج تست پاپ اسمیر
  • خونریزی بعد از رابطه جنسی
  • وجود سلول های غیر طبیعی و یا پیش سرطانی در دهانه رحم و یا واژن
  • زگیل تناسلی
  • التهاب دهانه رحم

اقدامات قبل از کولپوسکوپی

  • پزشک از بیمار می خواهد ۲۴ تا ۴۸ ساعت قبل از تست، استفاده از قرص های واژنی، کرم ها و پودر استفاده شود.
  • در طول این دوران، باید از برقراری رابطه جنسی، استفاده از تامپون و یا هر گونه محصول داخل واژنی خودداری شود.
  • از انجام کولپوسکوپی در یک هفته سیکل قاعدگی باید خودداری شود.
  • از عدم بارداری در زمان انجام تست باید اطمینان حاصل گردد.
  • هر گونه داروی مصرفی از جمله داروهای مسکن تجویز شده باید به پزشک اطلاع داده شود.

روش انجام کولپوسکوپی

کولپوسکوپی تستی است که در مطب پزشک و توسط متخصص زنان انجام می شود.
در ابتدا، بیمار باید بر روی میز معاینه دراز بکشد به گونه ای که پاشنه های پا بر روی قسمت انتهایی میز قرار بگیرند.
ابزاری به نام اسپکولوم، داخل واژن قرار می گیرد تا دهانه رحم باز نگه داشته شود و امکان مشاهده راحت برای پزشک فراهم گردد.
در این تست از محلول یدین برای مشاهده بهتر نواحی غیر طبیعی استفاده می شود.

در طول کولپوسکوپی چه اتفاقی می افتد؟

کولپوسکوپی بین 10 تا 30 دقیقه طول می کشد. ممکن است احساس ناخوشایندی و ناراحتی داشته باشد، اما معمولاً دردناک نیست. به احتمال زیاد در اتاق های متخصص زنان یا کلینیک انجام می شود. برای کولپوسکوپی نیازی به بی‌حس کننده نیست، اما اگر بیوپسی در ناحیه حساسی باشد، می‌توان از بی‌حسی موضعی استفاده کرد.

در صورت انجام کولپوسکوپی، مانند آزمایش غربالگری دهانه رحم از شما خواسته می شود که به پشت دراز بکشید. ممکن است پاهای شما به صورت رکابی بلند شده و حمایت شوند.

متخصص زنان یک اسپکولوم را وارد می کند، ابزاری که واژن را باز می کند. سپس سطح دهانه رحم شما را با محلول سرکه ملایم تمیز می کنند و ممکن است آن را با ید رنگ کنند، یک ماده ضد عفونی کننده که سلول های سالم را قهوه ای می کند.

سپس متخصص زنان کولپوسکوپ را درست خارج از ورودی واژن قرار می دهد و هر ناحیه از دهانه رحم غیرطبیعی را جستجو می کند.

در صورت نیاز به انجام بیوپسی، نمونه کوچکی از بافت را برای ارسال به آزمایشگاه برمی دارند. این احتمالاً مانند فشار یا یک نیشگون گرفتن جزئی احساس می شود. ممکن است تا ۲ هفته طول بکشد تا نتایج بیوپسی برگردد.

جواب آزمایش کولپوسکوپی

در طول کولپوسکوپی، بیوپسی از نواحی غیز طبیعی نیز انجام‌ می شود. در بیوپسی، نمونه کوچکی از بافت ناسالم و‌ مشکوک برداشته و جهت بررسی های بیشتر زیر میکروسکوپ، به آزمایشگاه ارسال خواهد شد.
تفسیر کولپوسکوپی می تواند نشان دهد آیا شما بافت سرطانی یا پیش سرطانی دارید یا خیر، در حالی که بیوپسی به تشخیص قطعی کمک می کند. اگر ناحیه غیر طبیعی کوچک باشد، امکان برداشت حین بیوپسی وجود دارد.
نوع بیوپسی به محلی که قرار است بیوپسی انجام شود، بستگی دارد. به عنوان مثال، در بیوپسی دهانه رحم از ابزاری برای گرفتن بافت مشکوک استفاده می شود. ممکن است از بیوپسی کورتاژ دهانه رحم به منظور بررسی داخل دهانه رحم که در طول کولپوسکوپی امکان مشاهده وجود ندارد، استفاده کند. این احتمال وجود دارد که بیمار با دردهایی مشابه دردهای سیکل قاعدگی روبرو شود.
جهت انجام این تست می توان از بی حسی موضعی استفاده کرد که توصیه می شود در این خصوص با پزشک مشورت داشته باشید.

 

بعد از انجام کولپوسکوپی

همان طور که قبلا نیز اشاره شد، احتمال مشاهده خونریزی و‌یا ترشحات واژنی به مدت یک هفته وجود دارد. ممکن است واژن تا چند متورم باشد و بیمار دردهای خفیفی را احساس کند.
در صورتی که بیوپسی انجام نشود، بیمار همان روز قادر به انجام کارها و‌فعالیت های روزانه خود خواهد بود. اما در صورت انجام بیوپسی، از برقراری رابطه جنسی و‌یا دوش واژینال به مدت یک هفته باید خودداری شود.
بیمار می تواند همان روز دوش بگیرد.

بعد از آماده شدن نتایج بیوپسی چه باید کرد؟

اگر بیوپسی وجود بافت پیش سرطانی را نشان دهد، بافت باید برداشته شود تا جلوی سرطانی شدن آن گرفته شود.
روش های مختلف برداشت بافت برای بیمار شرح داده خواهد شد. اگر بیوپسی وجود سرطان را نشان دهد، تست های بیشتری قبل از آغاز روند درمان انجام خواهد شد.
در طول درمان بافت پیش سرطانی و‌ یا سرطان، ممکن است نیاز به انجام تست های کولپوسکوپی بیشتری باشد تا از اثربخشی درمان و بررسی تغییرات سلولی اطمینان حاصل گردد.

خطرات احتمالی

کولپوسکوپی یک روش بسیار ایمن است، اما مانند هر عمل جراحی دیگری ممکن است خطراتی به دنبال داشته باشد که شامل موارد زیر می شود:

خون ریزی

ممکن است تا 5 روز پس از بیوپسی خونریزی خفیف داشته باشید. این طبیعی است. اما اگر خونریزی شدیدتر از دوره معمولی است یا بعد از یک هفته همچنان خونریزی دارید، به پزشک عمومی خود مراجعه کنید یا برای مشاوره با واحد کولپوسکوپی تماس بگیرید.

عفونت

خطر عفونت کمی وجود دارد. شما باید از داشتن رابطه جنسی و استفاده از تامپون تا پایان خونریزی اجتناب کنید. این باعث می شود که ناحیه روی دهانه رحم بهبود یابد و خطر عفونت کاهش یابد. در صورت بروز عفونت، پزشک عمومی به شما آنتی بیوتیک می دهد.

اگر باردار هستید می توانید کولپوسکوپی انجام دهید. این برای شما و کودک شما کاملا بی خطر است و بر زایمان تاثیری نخواهد داشت. این بر توانایی شما برای باردار شدن در آینده نیز تأثیری نخواهد داشت.

عوارض کولپوسکوپی

هیچ گونه عارضه و خطری در خصوص انجام تست کولپوسکوپی وجود ندارد. با این حال، در صورت انجام بیوپسی حین کولپوسکوپی، به مدت چند روز، احتمال مشاهده ترشح تیره رنگ از واژن وجود خواهد داشت. این مورد می تواند به این دلیل باشد که پزشک برای کاهش خونریزی بیوپسی، از‌محلول استفاده می کند.
در صورت ادامه دار شدن علائم و یا تشدید خونریزی، دردهای شکمی و لگنی و‌یا تب، حتما باید به پزشک مراجعه شود.

drmitrabahmanpour

دکتر میترا بهمن پور

جزو نفرات برتر بورد کشور عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران عضو انجمن جراحان زیبایی آمریکا دارای چندین مقاله معتبر خارجی و ایرانی یکی از مولفین موسسه رهپویان شریف نویسنده و آموزش دهنده موسسه رهپویان شریف استادیار دانشگاه ارائه دهنده پنج کنگره ی زنان و زایمان کشور رتبه استاد برتر از نظر نمره ارزشیابی دانشجویان دارای مدرک جراحی های زیبایی و ترمیمی زنان از آکادمی آمریکایی جراحی زیبایی زنان American Academy of Aesthetic Gynecologic Surgery

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *