شماره های تماس (021) 22 17 90 70 - 22 17 50 70
(0912) 089 74 25
ساعات کاری مطب شنبه تا چهارشنبه 21:00 - 9:00
پنجشنبه 13:00 - 9:00
آدرس مطب          تهران، ولنجك ، خیابان اصلی ولنجک
نبش خیابان 18 ، ساختمان خليج فارس ، واحد 208

آناتومی آلت تناسلی زنان

پیش از آناتومی دستگاه تناسلی زنان باید بدانیم که این عضو از بدن برای بقای نسل بشر بسیار اهمیت دارد. در عین حال برای اندام تناسلی زنان انواع اتفاقات طبیعی ، غیرطبیعی و بیماری ها رخ می دهد که ما سعی داریم در این مطلب خانم ها را با پیچیدگی دستگاه تناسلی خود و ساز و کار آن آشنا کنیم.

متاسفانه خانم های بسیاری هستند که با این عضو مهم بدن خود آشنایی کامل ندارند و زمانی که مشکلی برای آنها به وجود می آید نمی توانند به خوبی آنها را برطرف کنند.

به طور کلی اندام تناسلی خانم ها از دو دستگاه داخلی و خارجی تشکیل شده است. بخش های مربوط به دستگاه داخلی عبارتند از واژن ، رحم ، لوله های رحمی ، تخمدان و گردنه رحم و بخش های مربوط به دستگاه خارجی نیز شامل لب های ماژور ، لب های مینور ، پرده بکارت ، دهانه واژن ، مجرای ادراری ، مونس پوبیس و کلیتوریس است.

تشریح دستگاه تناسلی داخلی زنان

دستگاه تناسلی داخلی خانم ها همان طور که از نامش پیداست در داخل اندام قرار دارند و با دستگاه هایی مانند سونوگرافی قابل مشاهده هستند. این قسمت ، پس از بخش خارجی دستگاه تناسلی زنان با واژن شروع می شود. برای شناخت دقیق قسمت های مختلف دستگاه تناسلی داخلی زنان توجه شما را به تصویر زیر و توضیحاتی که در ادامه قرار دارند ، جلب می کنیم

دستگاه تناسلی زنان

همان طور که در تصویر فوق مشاهده می کنید ، واژن دارای مخاطی چین دار است که در پایین دستگاه تناسلی داخلی قرار دارد.

دهانه رحم را پس از واژن مشاهده می کنید ؛ برخلاف این که برخی فکر می کنند دهانه رحم در ابتدای واژن قرار دارد ، می بینید که در انتهای واژن می باشد. این دهانه مخروطی شکل ، واژن و رحم را به یکدیگر وصل می کند. در واقع رحم زنان از این قسمت آغاز می شود. جالب است بدانید که علت ابتلای خانم ها به سرطان دستگاه تناسلی ، به این قسمت مربوط می گردد.

لوله های رحم یا فالوپ در واقعیت باریک تر از آن چیزی هستند که در تصویر فوق مشاهده می کنید. این لوله ها به تخمدان ها وصل هستند و وظیفه انتقال سلول های مربوطه به دیواره های رحم را دارند.

تخمدان ها نیز وظیفه تولید کردن سلول تخم را دارند. تخم ها یکی از اصلی ترین عناصر بارداری در زنان هستند که با وارد کردن اسپرم به خود ، می توانند تشکیل نوزاد را آغاز نمایند.

رحم ، در بالاترین نقطه تصویر قابل مشاهده است که ۳ لایه دارد ؛ لایه داخلی یا آندومتریوم ، لایه میانی یا میومتر و لایه بیرونی. همچنین در اطراف رحم بافت هایی وجود دارند که موجب آویزان شدن رحم به جداره های لگن می گردد. بدنه رحم ، فضایی کشسانی است که مناسب برای رشد نوزاد می باشد.

عکس واقعی دستگاه تناسلی زنان

در تصویر زیر مشاهده می کنید که رحم بزرگ و در مرکز قرار دارد و قسمت های سفید رنگ چپ و راست تخمدان ها هستند

عکس واقعی دستگاه تناسلی زن

تشریح دستگاه تناسلی خارجی زنان

آن بخش از دستگاه تناسلی خانم ها که قابل مشاهده است ، قسمت خروجی این اندام و نیز پایین ترین بخش آن می باشد. تصویر زیر بخش های مختلف دستگاه تناسلی خارجی زنان را بیان می کند.

آلت تناسلی زن

مونس پوبیس ، فوقانی ترین قسمت دستگاه تناسلی زنان است که با اندکی برآمدگی در زیر شکم قرار دارد

کلیتوریس را در تصویر بالا مشاهده می کنید. در واقع این قسمت همان بخشی است که جنسیت نوزاد را مشخص می کند. در نوزادان پسر این قسمت است که به آلت تناسلی تبدیل می شود.

لب های بزرگ ، اطراف تمامی بخش های دستگاه تناسلی خارجی زنان را در بر دارند.

مجرای ادرار که مشخص است چه وظیفه ای دارد و در بالای دهانه واژن می باشد.

لب های کوچک ، در ورودی واژن قرار دارند.

دهانه ورودی واژن نیز کاملا مشخص است که عمل دخول از این طریق انجام می گیرد.

پرده بکارت ، تنها بخشی است که در هیچ یک از تصویرهای فوق قابل مشاهده نمی باشد. پرده بکارت ، حلقه ای است که بین دهانه ورودی واژن و خود واژن قرار گرفته است که انواع مختلفی دارد. ضخامت پرده بکارت بین ۱ تا ۲ میلی متر است که می تواند با اولین دخول و یا به خودی خود ، در اثر فعالیت های سنگین (مانند ورزش) پاره شود. گفتنی است که پرده بکارت ضمن پاره شدن  در بریخ موارد همراه با کمی خونریزی نیز می باشد.

عملکرد دستگاه تناسلی زنان در سیکل قاعدگی

 

تا به حال به این موضوع فکر کرده این که در دوره قاعدگی ، چه اتفاقاتی در حال رخ دادن در بدن شما هستند؟

در دیواره رحم ، یکسری رگ های خونی وجود دارند که توسط هورمون LH فعال می شوند و شروع به رشد می کنند. اگر نوزاد تشکیل شود ، این رگ ها وظیفه رساندن خون ، اکسیژن و … به آن را دارند. حال فرض کنید اسپرم ، طی دوره ۲۸ روزه ، وارد تخم نمی شود و نوزادی هم شکل نمی گیرد. در این حالت رگ های خونی ریزش می کنند و فرآیند قاعدگی یا پریود رخ می دهد. در واقع خون خروجی در این دوره ماهانه ، همین رگ های خونی هستند که به علت عدم تشکیل نوزاد به این شکل خارج می شوند.

بد نیست بدانید که در هر دوره ۲۸ روزه ، سلول تخم از یکی از تخمدان ها رها می شود و لوله های رحم نیز هر یک دوره در میان تعویض می شوند.

سیکل قاعدگی

عملکرد دستگاه تناسلی زنان برای باردار شدن

تشکیل نوزاد با وارد شدن اسپرم با سلول تخم آغاز می شود. تقریبا در هر بار دخول ، ۱۲۰ میلیون اسپرم در داخل واژن آزاد می شوند. این اسپرم ها به رحم و دهانه آن راه می یابند. در همین زمان  اگر سلول تخم آزاد شده ای از تخمدان در لوله های رحم وجود داشته باشد و اسپرم قادر به ورود به آن باشد ، تخمک تشکیل می شود. لازم به ذکر است که هر سلول تخم نهایتا ۵ روز در لوله رحم باقی می ماند.

سپس فرآیند تکثیر از طریق سلول های دندانه داری که در لوله های فالوپ هستند ، آغاز می شود. این سلول ها از راست به چپ حرکت ایجاد می کنند و موجب می شود که تخمک وارد رحم گردد و در لایه داخلی آن قرار گیرد.

این سلول ، تا زمان تبدیل شدن به نوزاد در محل مذکور می ماند و از طرف مادر تغذیه می شود. در نهایت پس از تبدیل شدن به نوزاد ، از راه ورود اسپرم خارج می شود.

 

یائسگی در زنان

یائسگی بیشتر در زنان بین ۴۵ تا ۵۵ سال اتفاق می افتد. در این بازه سنی ، به تدریج دوره قاعدگی خانم ها متوقف می شود ، فعالیت تخمدان ها قطع می گردد ، هورمون های جنسی زنانه ، کمتر تولید می شوند و در نتیجه تمام موارد گفته شده ، امکان بارداری فرد نیز از او سلب می شود.

می توان یائسگی را از کار افتادگی دستگاه تناسلی زنان دانست. همچنین بیماری ها و مشکلات مربوط به این اندام و سایر نقاط بدن ، پس از یائسگی بیشتر می شوند.

 

سخن آخر

دستگاه تناسلی زنان ، از حساسیت بسیار بالایی برخوردار است و ممکن است مشکلات بسیاری برای آن رخ دهد. بنابراین بهتر است هر چند مدت یک بار ، برای بررسی سلامت خود به پزشک متخصص و مجرب در این زمینه مراجعه کنید.

fccclinic

مطالب مرتبط
[yarpp]

6 thoughts on “آناتومی آلت تناسلی زنان

 1. کمین25 - جولای 20, 2020 در 5:00 ب.ظ

  کلیتوریس همون چوچوله هستش؟

  پاسخ
  • fccclinic - جولای 25, 2020 در 10:19 ق.ظ

   بله

   پاسخ
 2. مرلین - سپتامبر 24, 2020 در 9:45 ق.ظ

  چطور باید نقطه جی رو پیدا کرد ؟

  پاسخ
  • fccclinic - سپتامبر 24, 2020 در 9:46 ق.ظ

   در اکثر خانم ها پیدا کردن جی پوینت راحت نیست . تنها متخصص زنان می تواند این کار را انجام دهد.

   پاسخ
 3. فا - اکتبر 28, 2020 در 8:44 ب.ظ

  سلام، آیا در دختری که هنوز عادت ماهانه نشده و به بلوغ جسمی نرسیده در اثر خودارضایی منی یا ترشحاتی از واژنش خارج میشه؟

  پاسخ
  • fccclinic - اکتبر 31, 2020 در 10:08 ق.ظ

   در سنین نوجوانی که آغاز سنین باروری هستش بله ممکن است ترشحات دیده شود.

   پاسخ

پاسخ

12 + 2 =