دکتر میترا بهمن پور / دانستنی های درمانی / بهترین روش شستشوی واژن
۷ دقیقه
شستشوی واژن

بهترین روش شستشوی واژن

آنچه می خوانید...

آیا شستشوی واژن ضروری است؟ با چه روشی و استفاده از چه موادی باید واژن را شستشو دهیم؟ آیا تمیز کردن بخش های خارجی ناحیه تناسلی کافی است یا باید حتما داخل واژن را هم شستشو دهیم؟ در این مقاله از سایت کلینیک FCC همه چیز درباره بهترین روش شستن واژن را بخوانید و در انتهای مقاله از تجربیات خود در این زمینه با ما صحبت کنید.

آیا شستشوی واژن لازم است؟

به طور طبیعی واژن خودش را با ترشحات اسیدی تمیز می کند اما در صورت بر هم زدن فلور نرمال منطقه و کلونیزه شدن هر نوع جرم اعم از باکتری یا مخمر ها ممکن است pH واژن بر هم بخورد و بوی ترشحات واژن تغییر کند.

نکات مهم شستشوی واژن

آیا بوی بد واژن و عفونت با شستشو از بین می رود؟

بوی بد واژن یکی از شکایات شایع خانم هاست. این موضوع می تواند ناشی از عفونت ها یا حساسیت بیش از حد خود فرد باشد. در صورتی که بوی بد واژن مسئله ای طبیعی نباشد و در پی ابتلا به بیماری هایی مانند عفونت های واژینال به وجود آمده باشد، شاید شستشوی واژن تاثیر خاصی روی آن نداشته باشد. درمان و کاهش بوی بدن ناشی از عفونت واژن در صورتی ممکن است که متخصص زنان و زایمان برای شما داروهای مورد نیاز را تجویز کند.

روش های شستشوی واژن

معمولا در حالت عادی نیازی به شستشوی واژن نمی باشد اما در صورت اصرار به شستشوی واژن یا توصیه پزشک متخصص زنان به انجام این کار، روش های زیر در دسترس هستند: 

شستشوی واژن با ژل بهداشتی

به طور روزانه از ژل بهداشتی برای شستشوی واژن استفاده نکنید چرا که فلور نرمال آن را بر هم می زند. اصولاً نباید بیش از هفته ای یک بار از ژل برای شستشو واژن استفاده شود. بهترین کار برای بهداشت واژن، حمام رفتن منظم می باشد.

ژل شستشوی واژن

استفاده از دوش واژینال

به طور کلی متخصصین استفاده از دوش واژینال برای شستشوی ناحیه تناسلی بانوان را توصیه نمی کنند. این کار می تواند موجب خارش واژن و خشکی بیش از حد آن شود. همچنین باعث عفونت های موسوم به عفونت های لگنی می شود. استفاده زیاد از دوش واژینال می تواند خطر حاملگی های نا به جا را بالاتر ببرد و همچنین در خانم های باردار خطر سقط جنین را افزایش دهد.

دوش واژینال برای شستشوی واژن

شستشوی واژن با مواد طبیعی

ما به هیچ عنوان استفاده از مواد طبیعی برای انجام اقدام شستشوی واژن به صورت خانگی را توصیه نمی کنیم. در ادامه برخی از روش های مرسوم برای شستشوی واژن که به اشتباه از آن ها استفاده می شود را مورد بررسی قرار دادیم.

شستشوی واژن با جوش شیرین

جوش شیرین به دلیل خشک کردن واژن و کم کردن ترشحات می‌تواند زمینه ساز کم شدن رشد باکتری ها و قارچ های ناحیه واژن شود. همین امر موجب کم شدن بوی بد واژن شده و می تواند سبب خوشبو سازی این ناحیه گردد. جوش شیرین همچنین می تواند سبب روشن شدن رنگ واژن شود. استفاده منظم از این ماده باعث کاهش علائم عفونت های واژن از قبیل خارش، سوزش و درد می شود.

سرکه سیب برای شستن واژن

علیرغم اینکه بسیاری از افراد از سرکه ها مثل سرکه سیب برای شستشوی واژن استفاده می کنند اما طبق مطالعات انجام گرفته این کار روش خوبی برای شستن واژن نمی باشد. زیرا فلور نرمال واژن یا به عبارتی باکتری های طبیعی واژن که نوعی دفاع برای واژن هستند را از بین می برد و خود زمینه ساز عفونت های بعدی واژن می شود.

شستشوی واژن با گلاب

یکی از کاربرد های جالب گلاب تخفیف دادن خارش واژن می باشد. همچنین به دلیل بوی خوش گلاب خانم هایی که از بوی بد واژن شاکی هستند می توانند از این روش برای شستن واژن استفاده کنند.

اما!!!!!!! استفاده از گلاب برای شستشوی واژن به دلیل تغییر دادن PH محیط ناحیه تناسلی می تواند باعث بروز عفونت شود. همچنین درست است که گلاب بوی خوبی دارد اما استفاده از آن برای از بین بردن بوی بد واژن که ناشی از عفونت است، فقط پاک کردن صورت مسئله خواهد بود.

پست مرتبط - علائم بیماری های مقاربتی

بهترین روش شستشوی واژن چیست؟

اگر از آن دسته خانم هایی هستید که اصرار به شستشوی واژن دارید و از بوی بد آن رنج می برید بهترین کار این است که از آب و صابون بدون مواد معطر کننده استفاده کنید تا کمترین آسیب به فلور نرمال واژن بخورد و سد دفاعی آن بر هم نخورد. استحمام مرتب و داشتن بهداشت کافی شریک جنسی نیز از عوامل تاثیرگذار است.

چگونه واژن را بطور درست بشوییم؟

در ابتدا یک لیف نرم را خیس کنید. دقت کنید لیف نباید زبر باشد. زبری زیاد باعث شکستن و تخریب لایه شاخی پوست می شود و اولین سد دفاعی بدن در برابر میکروب ها را می شکند. همچنین از مقدار زیادی از مواد شوینده استفاده نکنید. مقداری صابون غیر عطری مناسب است. سپس تمام قسمت ها را به دقت و به نرمی بشویید. پس از شستشوی واژن به سوی مقعد بروید و این بخش را نیز تمیز کنید. با دست لابیاها را کنار بزنید و بشویید. توجه کنید که هرگز نباید آب را وارد واژن کنید.

نکات مهم درباره شستشوی واژن

  • حتما از لیف تمیز استفاده کنید.
  • پس از شستشوی واژن مجددا به دقت لیف را بشویید.
  • دقت داشته باشید موهای زائد ناحیه را قبل از شست و شو اصلاح کنید.
  • هرگز داخل واژن را نشویید، این امر باعث بر هم خوردن سد دفاعی واژن می شود.
  • توجه داشته باشید که شستشوی واژن باعث پیشگیری از بارداری یا رفع عفونت بارداری نمی شود.
  • حتما ناحیه مقعد را پس از واژن و لابیاها بشویید و مجددا پس از شستن مقعد به سراغ واژن نروید چرا که این کار باعث انتقال باکتری های ناحیه مقعد و پرینه به واژن شده و خود باعث عفونت واژن می شود.

نکته دیگری که در عفونت ها قابل تامل است شستن عقب به جلو پس از دستشویی کردن است. این کار باعث عفونت واژن و عفونت ادراری می شود. لذا حتما این کار جلو به عقب انجام شود. پس از شستشوی واژن از دستمال کاملا تمیز برای خشک کردن استفاده شود.

اشتباهات رایج در شستشوی واژن

بسیاری از خانم ها پس از رابطه جنسی برای شستشوی واژن اقدام می کنند و داخل واژن را می شویند؛ نیازی به این کار نیست. ادرار کردن و شستن قسمت خارجی واژن کافی می باشد.

آیا پس از شستشوی واژن باز هم بوی بد آن از بین نرفته است؟ نکته ای که در این مورد حائز اهمیت است، این است که ترشحات طبیعی واژن همواره بدون بو هستند. لذا اگر حتی پس از شستشوی واژن ترشحات با بوی نامطبوع احساس می کنید باید به پزشک مراجعه کنید. چرا که در این صورت احتمال وجود عفونت مطرح می باشد. 

همچنین در افرادی که از تامپون استفاده می کنند این امکان وجود دارد که تامپون داخل واژن و یا قسمتی از آن جا مانده باشد. هر نوع جسم خارجی در بدن می تواند زمینه ساز عفونت ها شود. باکتری ها تمایل دارند روی جسم خارجی جمع شوند و به این ترتیب مکان کشتی برای باکتری ها در بدن فراهم می شود.

رفع بوی بد واژن با شستشو

نکته پایانی درباره شستن واژن

در پایان باید گفت برای شستشوی واژن روش های متنوعی وجود دارد. اما لازم به ذکر است که فراموش نکنید واژن ساختاری دارد که می تواند خودش را پاکسازی کند. همچنین حساسیت بیش از حد به بوی واژن نداشته باشید چرا که یک امر طبیعی است. در صورت اصرار به شستشوی واژن، از صابون غیر عطری و آب استفاده نمایید. این کار را زیاد انجام ندهید. همچنین داخل واژن را نشویید. در صورت ترشحات زیاد و بوی نامطبوع زیاد به پزشک مراجعه کنید.

drmitrabahmanpour

دکتر میترا بهمن پور

جزو نفرات برتر بورد کشور عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران عضو انجمن جراحان زیبایی آمریکا دارای چندین مقاله معتبر خارجی و ایرانی یکی از مولفین موسسه رهپویان شریف نویسنده و آموزش دهنده موسسه رهپویان شریف استادیار دانشگاه ارائه دهنده پنج کنگره ی زنان و زایمان کشور رتبه استاد برتر از نظر نمره ارزشیابی دانشجویان دارای مدرک جراحی های زیبایی و ترمیمی زنان از آکادمی آمریکایی جراحی زیبایی زنان American Academy of Aesthetic Gynecologic Surgery

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *