شماره های تماس (021) 22 17 90 70 - 22 17 50 70
(0912) 089 74 25
ساعات کاری مطب شنبه تا چهارشنبه 21:00 - 9:00
پنجشنبه 13:00 - 9:00
آدرس مطب          تهران، ولنجك ، خیابان اصلی ولنجک
نبش خیابان 18 ، ساختمان خليج فارس ، واحد 208

جواب آزمایش پاپ اسمیر را چگونه بخوانیم؟

در طول یکی دو دهه اخیر با توجه به رشد و گسترشی که در زمینه دانش پزشکی و نیز پیدایش ابزار آلات پزشکی داشته ایم روش های مختلفی برای آزمایش های زنانه بکار گرفته شده است.از جمله مهم ترین روش هایی که در طول چند ساله اخیر از سوی بسیاری از پزشکان بکار گرفته شده و توانسته در زمینه تشخیص انواع بیماری های زنانه از جمله سرطان دهانه رحم ، نقش به سزایی  ایفا کند ، آزمایش پاپ اسمیر می باشد.

خوش بختانه با توجه به افزایش اطلاع رسانی ها و افزایش آگاهی های لازم، زنان نسبت به این روش آزمایشی اطلاعات کافی را دارند. اما مهم ترین مبحثی که برای برخی از زنان مهم است این مطلب است که بتوانند تا حدودی جواب آزمایش پاپ اسمیر خود را تفسیر کنند.

 

چرا باید تست پاپ اسمیر انجام دهیم؟

در این تست در طی معاینات ساده ای که در ناحیه دهانه رحمی انجام می شود پزشکان می توانند با استفاده از کاتری مخصوص از نواحی دهانه رحم ترشحاتی را برداشت کنند. این ترشحات به داخل محفظه ای شیشه ای منتقل شده و به آزمایشگاه فرستاده می شود.

چرا آزمایش پاپ اسمیر بدهیم

بعد از تمامی بررسی هایی که روی این ترشحات انجام می شود در نهایت جواب آزمایش پاپ اسمیر آماده می شود.

مهم ترین نکته ای که باید مد نظر قرار دهید این است بیشترین هدفی که از انجام آزمایش پاپ اسمیر دنبال می شود تشخیص بافت های پیش سرطانی و سرطانی رحم و دهانه رحم و نیز وضعیت زنان در خصوص ابتلا یا عدم ابتلا به ویروس پاپیلوم انسانی یا hpv است.

 

علائم اختصاری آزمایش پاپ اسمیر

در حالت کلی برگه ای که در آن جواب آزمایش پاپ اسمیر آمده است از بخش های مختلفی تشکیل شده که در هر بخشی اطلاعات خاصی در زمینه نواحی مختلف رحمی و سلول های موجود در این نواحی ارائه می شود.

مهم ترین بخش هایی که در برگه آزمایش باید بدان توجه کنید از این قرار است:

INTERPRETATION/RESULT: در این بخش که نتیجه آزمایش نوشته شده است می تواند با عبارات مختلفی پر شود که هر کدام از آن ها نشانگر وضعیت خاصی از بدن شما است.

 

تفسیر آزمایش پاپ اسمیر inflammation

در این عبارت میزان التهاب در ناحیه دهانه رحم گزارش می شود. شدت و میزان عفونت در ترشحات دهانه رحم  و بافت دهانه رحم با سه واژه تقریبی شدید، متوسط و خفیف به اطلاع پزشک و بیمار می رسد.

Severe

این واژه بدین معناست که التهاب در شما شدید است. همین التهاب خود علامتی است بر وجود عفونت در درناحیه رحمی و دهانه آن. زمانی که التهاب شدید تشخیص داده شود سایر روندهای تشخیصی و درمانی در جهت درمان عفونت های رحمی انجام می شود.

Moderate در تست پاپ اسمیر

این واژه بیانگر این است که التهاب در حد متوسط است و نیازی به نگرانی ندارد.

معنی mild در پاپ اسمیر

از دیگر واژه هایی که در این بخش از جواب آزمایش پاپ اسمیر خواهد آمد Mild است و حاکی از التهاب خفیف در ناحیه دهانه رحمی است.

 

تفسیر جواب آزمایش پاپ اسمیر

مهم ترین بخش آزمایش پاپ اسمیر بخشی است که در آن از بافت های طبیعی و غیر طبیعی دهانه رحم گزارشی ارائه می شود. در واقع همانطور که در بخش های قبلی ذکر کردیم مهم ترین هدف از انجام آزمایش پاپ اسمیر تشخیص سلول های سرطانی است که در ناحیه رحمی و دهانه رحم احتمال شکل گیری دارد. بنابراین مهم ترین بخش جواب آزمایش پاپ اسمیر گزارشاتی است که در خصوص وجود سلول های سرطانی ارائه می شود.

 

Negative for intraepithelial lesion or malignancy

 

 • جواب تست پاپ اسمیر منفی است.
 • منفی بودن یعنی این که هیچ بافت و ضایعات اضافی و غیر طبیعی در ترشحاتی که از دهانه رحم شما برداشت شده، مشاهده نشده است. از این رو نیازی به نگرانی نیست.
 • البته این گزارش از وضعیت آینده نواحی رحمی شما گزارش نمی کند. بلکه از گذشته تا روز آزمایش حکایت می کند. از این رو لازم است که در فواصل زمانی معینی مجدداً برای انجام آزمایش اقدام کنید.

 

ASC-US) Atypical squamous cells of undetermined significance)

این عبارت یعنی:

تغییرات غیر عادی سلول های دهانه رحم مشاهده شده اما هنوز نمی دانیم این ها از چه عارضه ای حکایت می کنند.

به دلیل نامشخص بودن ماهیت اصلی و ارزش واقعی تغییرات این سلول ها بعد از بررسی های لازم پزشک تشخیص می دهد که سایر روش های آزمایشی باید انجام شود یا خیر.

 

ASC-H) Atypical squamous cells, cannot exclude HSIL)

در واقع زمانی که در برگه آزمایش چنین عبارتی آمده باشد نشانگر این است که بافت غیر طبیعی و تغییرات سلولی تشخیص داده شده در دهانه رحم مشکوک است. از این رو پزشک متخصص آزمایش های دیگری را جهت تشخیص های دقیق و بررسی های بیشتر تجویز می کند.

 

LSIL) Low grade squamous intraepithelial lesion)

 

زمانی که:

 • احتمال آلوده شدن افراد به ویروس اچ آی وی وجود داشته باشد
 • افراد تغییرات سلولی قابل توجهی داشته باشند به طوری که روند تغییرات از سلول های پیش سرطانی حکایت کنند

این عبارت در بخش گزارش های آزمایش پاپ اسمیر خواهد آمد.

نکته مهم

 زنانی که در جواب آزمایش شان چنین عبارتی باشد احتمال ابتلا به سرطان در آنان کم است اما این احتمال صفر درصد هم نیست. این دسته از زنان تحت مراقبت های خاصی هستند تا بتوانند از وضعیت شان اطلاعات دقیق تری داشته باشند. این مساله کمک می کند که در هنگام بروز خطر و  افزایش احتمال سرطان اقدامات لازم را انجام دهند.

مراقبت ها چنین است آزمایشات دیگری برای بررسی وضعیت نواحی رحمی و واژینال انجام می شود.

 

HSIL) High grade squamous intraepithelial lesion)

در این شرایط پزشکان حتما از روش های دیگری برای بررسی های دقیق تر کمک می گیرند. زیرا که این پاسخ آزمایش پاپ اسمیر نشان می دهد تغییرات سلولی بسیار غیر عادی و مشکوک است. در این موارد کولپوسکوپی از بهترین روش هایی است که می تواند به پزشکان کمک کند تا تشخیص های لازم را داشته باشند.

 

Squamous cell carcinoma

زمانی که جواب آزمایش پاپ اسمیر مثبت باشد، بدین معنا که زن به سرطان مبتلا باشد چنین عبارتی در جواب آزمایش خواهد آمد.

مهم ترین اقدامی که بعد از این پاسخ انجام می شود این است که روند های دقیق تر تشخیص این بیماری طی شده تا نهایتا پزشکان بتوانند به طور قطعی این بیماری را تایید کنند.

 

مدت زمان جواب آزمایش پاپ اسمیر

در حالت طبیعی جواب تست پاپ اسمیر بین یک الی دو هفته طول می کشد تا به بیمار اعلام شود.

نتیجه گیری

در پایان این نوشتار، مهم ترین توصیه ای که به شما خواهیم داشت این است که برای تفسیر جواب آزمایش پاپ اسمیر حتما به پزشکان و متخصصینی مراجعه کنید که می توانند با تخصص و مهارت تفسیر های لازم را داشته باشند.

در واقع مرحله تفسیر آزمایش پاپ اسمیر به اندازه روند آزمایش از اهمیت بالایی برخوردار است و باید با دقت و حساسیت بالا انجام شود.

از این رو بهتر است که به اطلاعات اندک خود اتکا نکنید زیرا که نهایتا دانش و تجربه پزشک متخصص است که می تواند مهر تاییدی بر صحت تشخیص و تفسیر جواب آزمایش پاپ اسمیر باشد.

fccclinic

مطالب مرتبط
[yarpp]

2 thoughts on “جواب آزمایش پاپ اسمیر را چگونه بخوانیم؟

 1. عالیه - آگوست 19, 2020 در 7:40 ق.ظ

  روز قبل از پاپ اسمیرم نمیدونستم دئودرانت خوردم ، دکترم گفت بهتره ازمایش ندی ، برای یه روز دیگه انداختم ازمایش رو ، آیا واقعا مشکلی ایجاد می کنه؟از چند وقت قبلش نخورم؟

  پاسخ
  • fccclinic - آگوست 19, 2020 در 9:40 ق.ظ

   بله به دلیل اینکه امکان مثبت کاذب وجود داره ، بهتره از 48 ساعت قبل مصرف رو قطع کنید.

   پاسخ

پاسخ

یک × 1 =