دکتر میترا بهمن پور / دانستنی های درمانی / پاسخ به 11 پرسش اصلی درباره بخش های مختلف واژن
۷ دقیقه
حقایق جالب درباره واژن

پاسخ به 11 پرسش اصلی درباره بخش های مختلف واژن

آنچه می خوانید...

در این مقاله می خواهیم مهم ترین سوالاتی که شما در رابطه با عمق و طول کانال واژن را مورد بررسی قرار داده و مناسب ترین و علمی ترین پاسخ را برای هر یک از آن ها ارائه کنیم. با ما در وبسایت تخصصی کلینیک FCC همراه باشید.


1. طول کانال واژن چقدر است؟

باید بدانید که طول واژن زیاد نیست. طول کانال واژن به طور متوسط ​​سه تا شش اینچ می باشد. این تقریباً به اندازه طول دست شما می باشد. آگاه باشید که کانال واژن شما می تواند در موقعیت های خاص مانند هنگام برقراری رابطه جنسی یا زایمان طبیعی تغییر شکل و اندازه دهد.

طول و عمق کانال واژن

2. آیا وقتی تحریک می شوید، طول واژن بیشتر می شود؟

هنگام داشتن رابطه جنسی، کانال واژن شما طولانی تر می شود تا بتواند به آلت پارتنر شما اجازه ورود بیشتری دهد. تحریک جنسی می تواند گردن رحم و رحم شما را به سمت بالا و خارج از مسیر خود براند، این می تواند تا حدودی باعث طولانی شدن دو سوم بالایی واژن شود.

اما اگر احساس می کنید آلت تناسلی شریک شما یا اسباب بازی جنسی به دهانه رحم شما برخورد می کند، این می تواند بدین معنی باشد که بدن شما به اندازه کافی نمی تواند به واژن قابلیت طولانی تر شدن بدهد. البته این تنها دلیل موجود نمی باشد؛ در صورتی که رانش بسیار عمیق باشد یا اگر آلت تناسلی مرد بزرگ تر از اندازه آلت تناسلی طبیعی باشد، می توان دهانه رحم را لمس کند.


3. واژن چگونه برای زایمان کشیده می شود؟

لازم است بدانید که در هنگام زایمان، کانال واژن و دهانه واژن بسیار کشیده و شل می شود و به جنین اجازه عبور از آن می دهد. بعضی از خانم هایی که زایمان می کنند، ممکن است تغییرات خاصی را در واژن خود مشاهده کنند، مانند احساس شلی یا خشکی واژن یا پهن تر شدن نسبت به قبل.

همچنین ممکن است احساس درد کنند. این امری طبیعی است. واژن شما باید پس از چند روز از زایمان سفت و تنگ شود و به طور تقریبی شش ماه بعد از زایمان به شکل قبل از تولد جنین برگردد. گرچه ظاهر واژن شما کاملاً مثل قبل نخواهد بود اما تا حدودی نزدیک به قبل می شود.

تغییر قطر واژن هنگام زایمان

4- آیا واژن شما نمی تواند به طور دائمی و مداوم کشیده و شل شود؟

نه، این یک باور غلط در مورد واژن است- کشش دائمی آن امکان پذیر نیست. واژن ها بسیار حالت الاستیکی دارند، پس می توانند مانند یک نوار الاستیکی شل شده و دوباره منقبض شوند. اگر فکر می کنید، واژن شما در طول زمان شل و گشاد می شود، ممکن است نتیجه یکی از دو سناریو باشد.

اگر قابلیت ارتجاعی واژن شما ضعیف شود، ممکن است نتواند به طور کامل جمع شود. این ممکن است برای زنانی که چندین بار زایمان کرده اند، رخ دهد. همچنین افزایش سن می تواند عضلات واژن را بدون توجه به زایمان ضعیف کند.


5- آیا ورزش کگل روی اندازه کانال واژن موثر است؟

با گذشت زمان، ممکن است در نتیجه تاثیر گذاری عواملی مثل زایمان، عمل جراحی، افزایش سن و افزایش وزن، عضلات کف لگن شما ضعیف شوند. تمرینات کگل می تواند به شما در تقویت عضلات کف لگن برای پشتیبانی از مثانه، رحم، راست روده و روده کمک کند. همچنین ممکن است به شما در جلوگیری یا کنترل بی اختیاری ادرار یا مدفوع کمک کند.

تمرینات کگل برای تقویت عضلات لگن

6. آیا ممکن است کلیتوریس بزرگ تر شود؟

زمانی که تحریک می شوید، کلیتوریس شما متورم می شود، بدین صورت که زیر کلاه خود مخفی می گردد. اندازه کلیتوریس شما به اندازه آلت تناسلی شریک زندگیتان هنگام تحریک جنسی و مقاربت تغییر نمی کند اما تا حدودی افزایش می یابد.


7. آیا همه قسمت های تناسلی هر خانم به یک شکل به نظر می رسند؟

خیر، واژن، لابیا، کلیتوریس و سایر قسمت های دستگاه تناسلی شما بی نظیر هستند. لب های شما ممکن است نامتقارن باشد، یا ممکن است کلیتوریس شما کوچک باشد. پوست دستگاه تناسلی حتی می تواند روشن تر یا تیره تر از رنگ پوست بدن شما باشد. اگر چه ممکن است اندازه ها و شکل های متنوعی وجود داشته باشد اما دستگاه تناسلی هر فردی متفاوت است.


8- چرا رنگ پوست ناحیه تناسلی ام با دیگران متفاوت است؟

کاملاً طبیعی است که رنگ پوست دستگاه تناسلی شما متفاوت از بقیه باشد. به عنوان مثال، برخی از خانم ها دارای لب های قهوه ای یا مایل به قرمز هستند، در حالی که برخی دیگر ممکن است دارای لب های صورتی یا بنفش باشند. ممکن است دستگاه تناسلی شما نیز تحریک شود و جریان خون در این ناحیه افزایش یابد که این می تواند باعث تورم شود و رنگ کلیتوریس و لب های داخلی شما (لب های کوچک) تغییر کند.

اما به خاطر داشته باشید، اگر واژن شما به رنگ بنفش است، ممکن است با عفونت واژینال یا تحریک مزمن مجرا مواجه شده باشید. اگر نگران رنگ واژن خود هستید، ارزش آن را دارد که با دکتر خود صحبت کنید.

رنگ واژن

9. آیا همه زنان در ناحیه تناسلی خود مو دارند؟

این که موهای شرمگاهی دارید یا نه، به انتخاب خودتان برمی گردد. در واقع برای سلامت واژن شما لازم نیست. اما بسته به روش اصلاح مو، خطرات خاصی وجود دارد. به عنوان مثال، اگر موها به درستی برداشته نشوند، ممکن است علائمی مانند سوختگی تیغ، بریدگی یا خارش داشته باشید.


10. آیا در زمان های مختلف ماه، بوی واژن تغییر می کند؟

کاملاً قابل درک است که اگر بوی بدی از واژن شما ایجاد می شود، منقلب شوید. اما واقعیت این است که در واقع داشتن بوی واژن طبیعی است. به عنوان مثال، ممکن است پس از تغییر رژیم غذایی خود متوجه بوی آن شوید – سیر، ماهی تن و مکمل های غذایی می توانند این تأثیر را داشته باشند.

همچنین طبیعی است که بوی واژن در طول قاعدگی شدت بیشتری داشته باشد. اما اگر بوی مداوم و بدی وجود دارد یا ترشحات غلیظ یا مایل به سبز نیز وجود دارد، بلافاصله به پزشک مراجعه کنید. احتمال دارد که دچار عفونت واژینال یا عدم تعادل باکتریایی شده باشید. پزشک می تواند برای کمک به درمان بو و شرایط زمینه ای دارو تجویز کند.

عمق، بو و رنگ واژن برای همه یکسان نیست. اما اگر نگران واژن خود هستید، مانند تغییر رنگ یا بوی بد، با پزشک خود صحبت کنید. آن ها می توانند در صورت طبیعی بودن همه چیز، به شما اطمینان دهند یا در صورت وجود هرگونه مشکل پزشکی، شما را معالجه کنند.


11. آیا برای تمیز نگه داشتن دستگاه تناسلی باید داخل آن را دوش بگیرم؟

اگرچه دوش گرفتن به عنوان یک روش معمول، معتبر است، اما پزشکان توصیه می کنند که دوش نگیرید. واژن شما به طور طبیعی خود را تمیز می کند، بنابراین نیازی نیست که کار بیشتری کنید. دوش واژینال می تواند باکتری های سالم و مفید واژن را از بین ببرد و به طور موقت پی اچ طبیعی واژن را تغییر داده و باعث جمع شدن باکتری های مضر و خطرناک شود. این بدان معناست که واژن شما در معرض عفونت های واژن و عفونت های مقاربتی قرار دارد.


https ://www.healthline.com/health/womens-health/how-deep-is-a-vagina


drmitrabahmanpour

دکتر میترا بهمن پور

جزو نفرات برتر بورد کشور عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران عضو انجمن جراحان زیبایی آمریکا دارای چندین مقاله معتبر خارجی و ایرانی یکی از مولفین موسسه رهپویان شریف نویسنده و آموزش دهنده موسسه رهپویان شریف استادیار دانشگاه ارائه دهنده پنج کنگره ی زنان و زایمان کشور رتبه استاد برتر از نظر نمره ارزشیابی دانشجویان دارای مدرک جراحی های زیبایی و ترمیمی زنان از آکادمی آمریکایی جراحی زیبایی زنان American Academy of Aesthetic Gynecologic Surgery

2 پاسخ
 1. سلام ببخشید من عفونت قارچی دارم
  و میخوام باردار شم تو این ماه وجنسیت
  بچه برامون مهمه ایا راسته ک میگن عفونت بچه دختر میکنه

 2. اول از همه عرض سلام و خسته نباشید ممنون از وقت و انرژی که برای تهیه و اشتراک این مطلب صرف کردید.
  واقعا از توضیحاتی که ارائه دادید مشخص هستش که صحبت هاتون با اتکا به دانشی که فرا گرفتید هستش
  بیشتر از 15 16 تا سایت از مثلا پزشک های مامائی و جراح های زیبایی رو خوندم به جرأت میتونم بگم مقاله های حداقل نصفشون اشتباه املائی و دستور زبان داشتن چه برسه به صحت مطلبی که تو سایتشون درج شده ، نه یه اینفوگرافی از آناتومی دقیق دریغ از استفاده از اسم علمی و مرسوم نواحی مختلف دستگاه تناسلی هنوز مثل 70 سال پیش (با برگردان کلمه به فارسی مشکل ندارم مسئله کمبود دانش هستش) استفاده میکنن.
  به امید شکوفایی هرچه بیشتر افراد تحصیلکرده ، لایق و شایسته ای مثل شما در تمام عرصه های علمی و فرهنگی و هنری و….
  موفق و شاد و سلامت باشید❤

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *