دکتر میترا بهمن پور / دانستنی های درمانی / همه چیز در مورد خشکی واژن و دلایل آن
۵ دقیقه

همه چیز در مورد خشکی واژن و دلایل آن

آنچه می خوانید...

واژن یک اندام انتقالی معجزه آسا است که دارای وظایفی مانند تحقق آمیزش جنسی و همچنین ترشح خون قاعدگی است. این اندام که از رباط ها و ماهیچه هایی به طول 8-10 سانتی متر تشکیل شده است، عضوی است که در هنگام ورود آلت تناسلی مردانه به صورت عرضی و طولی کشیده و منبسط می شود. یکی دیگر از ویژگی های مهم آن، غدد ترشحی است که در ورودی واژن قرار دارند. ویژگی این غدد ایجاد لغزندگی ناحیه در هنگام آمیزش جنسی است. اگر ترشح این غدد به مرور زمان کند یا متوقف شود، مشکل خشکی واژن به وجود می آید. خشکی واژن مشکلی است که بسیاری از خانم ها در زمان های خاصی به دلایل مختلف، آن را تجربه می کنند.

خشکی واژن چیست؟

به طور معمول، دیواره های قدامی و خلفی واژن با یکدیگر در تماس هستند. با ترشحات واژن در زندگی روزمره، این دیواره ها از ساییده شدن به یکدیگر و آسیب دیدگی جلوگیری می کنند. غدد بارتولین و اسکن در واژن ترشحات واژن را ایجاد می کنند. باید مقداری مایع در واژن وجود داشته باشد تا از ساییدگی دیواره های واژن در هنگام مقاربت جلوگیری شود. اگر واژن تا حد معینی مرطوب نباشد، به دلیل اصطکاک در حین رابطه جنسی، سوزش ایجاد می شود. ترشح ناکافی در واژن “خشکی واژن” نامیده می شود.

بیشتر بخوانید: بهترین روش شستشوی واژن

دلایل خشکی واژن چیست؟

خشکی واژن در نتیجه کاهش مایعات واژن به دلیل کاهش هورمون استروژن رخ می دهد. عدم تحریک جنسی کافی (مدت کوتاه پیش بازی یا معاشقه)، از دست دادن میل جنسی، افسردگی، اختلال در فلور واژن، داشتن درد در هنگام رابطه جنسی از جمله عوامل ایجاد خشکی واژن هستند. برخی از داروهای مورد استفاده (داروهای ضد افسردگی و فشار خون، داروهای سرطان، داروهای ضد بارداری)، عفونت های واژن، شیمی درمانی و رادیوتراپی، بی نظمی هورمونی، شستن داخل واژن، دوره شیردهی، ناسازگاری با شریک جنسی، ناامنی، مشکلات ارتباطی، درد هنگام آمیزش جنسی (در این حالت که به آن دیسپارونی می گویند، ممکن است فرد به دلیل درد در حین آمیزش تحریک نشود و بر این اساس غدد ترشحاتی تولید نکنند) نیز باعث تشدید خشکی واژن میشوند.

نقطه G چیست و کجاست؟

در زنان، غدد اسکن در داخل دیواره بالایی واژن قرار دارند و ترشحات تولید شده توسط این غدد باعث خیس شدن ورودی واژن درست در اطراف سوراخ خروج ادرار می شود. مشخص شده است که این ناحیه که غدد اسکنه در آن متمرکز شده اند نسبت به سایر قسمت های واژن حساس تر است و در عملکرد ارگاسم نقش دارد. این ناحیه به «نقطه G» معروف است. امروزه با تزریق پی آر پی ناحیه تناسلی یا اسید هیالورونیک می توان نقطه G را حساس تر کرد. به این ترتیب لذت جنسی و ارگاسم بسیار آسان تر می شود.

علائم خشکی واژن چیست؟

مهمترین علامت این عارضه می تواند درد و سوزش در حین رابطه جنسی باشد. به همین دلیل، زنان ممکن است مشکلاتی مانند اجتناب از رابطه جنسی، بی میلی جنسی و دوری کردن از همسر خود داشته باشند. همچنین می تواند باعث ایجاد مشکلاتی مانند سوزش و خارش بعد از رابطه جنسی شود. در این صورت بیمار باید با پزشک مشورت کند و از نظر کمبود استروژن و عفونت بررسی شود.

خشکی واژن چگونه درمان می شود؟

خشکی واژن چگونه از بین می رود؟ این سوال اغلب توسط بیماران پرسیده می شود. در خانمی که با شکایت از خشکی واژن مراجعه می کند، ابتدا باید علت خشکی آن مشخص شود و بر اساس آن برای درمان برنامه ریزی شود. در حالی که از کرم ها و داروهای استروژن در درمان خشکی واژن ناشی از یائسگی استفاده می شود، در صورت وجود خشکی واژن به دلیل عفونت، ابتدا باید عفونت را درمان کرد.

اگر دلیل بروز انی عارضه مربوط به تمایلات جنسی باشد، بهتر است همراه با شریک جنسی به یک درمانگر جنسی مراجعه شود. نکته مهم در اینجا انتخاب ژل ها (ترجیحاً پایه آب) مناسب با pH واژن است. در سال های اخیر درمان هایی با فرکانس رادیویی، لیزر و پی آر پی واژن نیز در درمان خشکی واژن به ویژه در زنان در دوره یائسگی انجام می شود. به طور خاص، روش PRP سلول‌های واژن را تحریک می‌کند و واژن را جوان‌تر و مرطوب‌تر می‌کند. در مایع RP عوامل تغذیه کننده و جوان کننده تولید شده توسط بدن وجود دارد.

روانکاری واژن چگونه اتفاق می افتد؟

روان کاری این ناحیه به روش های متفاوتی انجام می شود. روانکاری واژن به روش های مختلف مانند نشت مایعات از عروق کانال واژن، غدد گردنی، بارتولین و غدد اسکنی که در ورودی واژن قرار دارند، رخ می دهد. برخی از ویروس ها مانند ایدز، هپاتیت B یا C نیز در این ترشحات یافت می شوند.

چه چیزی باعث خیس شدن بیش از حد واژن (هایپرلوبریکاسیون) می شود؟

ممکن است خیس شدن واژن در طول رابطه جنسی کاهش یابد. این امر ممکن است به دلیل عفونت، گشاد شدن واژن و مایعات اضافی واژن در برخی از زنان باشد. حتی می تواند باعث شنیده شدن صداهای ناخوشایند از واژن شود. این صداها می توانند با برهم زدن تمرکز، بر لذت جنسی تأثیر منفی بگذارند. در صورت وجود گشادی واژن می توان معاینه زنان را انجام داد و در موارد ضروری با عمل سفت کردن واژن یا لیزر آن را درمان کرد.

اگر این عارضه درمان نشود چه اتفاقی می افتد؟

مشکل خشکی واژن به مرور زمان باعث ایجاد درد در حین مقاربت می شود (مشکل دیسپارونیا) که منجر به کناره گیری بیشتر از رابطه جنسی می شود. این وضعیت باعث ایجاد مشکلات بین زوجین، مشکلات زناشویی و از دست دادن اعتماد به نفس می شود. به همین دلیل توصیه می‌شود خانم‌هایی که دچار خشکی واژن می‌شوند برای درمان به متخصص زنان و زایمان مراجعه کرده و در مورد روش درمانی مناسب خود تصمیم بگیرند.

drmitrabahmanpour

دکتر میترا بهمن پور

جزو نفرات برتر بورد کشور عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران عضو انجمن جراحان زیبایی آمریکا دارای چندین مقاله معتبر خارجی و ایرانی یکی از مولفین موسسه رهپویان شریف نویسنده و آموزش دهنده موسسه رهپویان شریف استادیار دانشگاه ارائه دهنده پنج کنگره ی زنان و زایمان کشور رتبه استاد برتر از نظر نمره ارزشیابی دانشجویان دارای مدرک جراحی های زیبایی و ترمیمی زنان از آکادمی آمریکایی جراحی زیبایی زنان American Academy of Aesthetic Gynecologic Surgery

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *