شماره های تماس (021) 22 17 90 70 - 22 17 50 70
(0912) 089 74 25
ساعات کاری مطب شنبه تا چهارشنبه 21:00 - 9:00
پنجشنبه 13:00 - 9:00
آدرس مطب          تهران، ولنجك ، خیابان اصلی ولنجک
نبش خیابان 18 ، ساختمان خليج فارس ، واحد 208

درمان تنبلی تخمدان برای بارداری

تنبلی تخمدان همان تخمدان پلی کیستیک می باشد که حدودا 10 درصد از جمعیت زنان و دختران جوان بدان مبتلا هستند. تنبلی تخمدان از جمله اختلالاتی است که در روند تخمک گذاری زنان در سیکل ماهیانه شان رخ می دهد.

از مهم ترین نکاتی که باید در زمینه تنبلی تخمدان یا تخمدان پلی کیستیک در نظر داشته باشید این است که تنبلی تخمدان بیماری نیست. بلکه نوعی اختلال است.

بنابراین در تمامی مقاله هایی که از تنبلی تخمدان به عنوان بیماری یاد کرده اند قطعا بی دقتی رخ داده است.

از این رو نباید به موضوع تنبلی تخمدان به عنوان بیماری نگاه کنید. زمانی که تنبلی تخمدان یا تخمدان پلی کیستیک را نوعی اختلال بدانید قطعا مثبت تر نسبت به ان برخورد می کنید.

تنبلی پلی کیستیک اختلالی است که می توان با اقدامات ساده ای ان را درمان کرد تا علائم تنبلی تخمدان و نشانه های آن را برطرف نمود.

 

عکس واقعی از تخمدان پلی کیستیک

تصویری واقعی از تخمدان پلی کیستیک با دوربین های لاپاراسکوپ

تنبلی تخمدان یا تخمدان پلی کیستیک

زنانی که به تنبلی تخمدان مبتلا هستند کیست هایی را در داخل رحم شان دارند که این کیست ها مانعی بر سر راه فعالیت های طبیعی تخمدان می شوند. از این رو تخمک ها به میزان طبیعی آزاد نمی شوند.

در واقع تنبلی تخمدان به این موضوع اشاره دارد که تمامی فولیکول هایی که در داخل رحم ساخته می شود در روند آزاد سازی تخمک ناتوان هستند زیرا که روند طبیعی کار انجام نمی شود.

به طور طبیعی تخمدان باید یک تخمک رسیده آزاد کند اما در اختلال تخمدان پلی کیستیک تعداد فولیکول های نارس و کوچک زیاد است و همین امر مانعی جدی بر سر راه تخمک گذاری طبیعی است.

عکس واقعی تنبلی تخمدان

در این تصویر نمای لاپاراسکوپیک یک تخمدان پلی کیستیک را مشاهده کنید.

علل موثر در تنبلی تخمدان

واقعیتی که وجود دارد این است که دقیقا نمی دانیم زنان چرا به تنبلی تخمدان مبتلا می شوند. صرفا تنها اطلاعاتی که در این زمینه داریم محدود به این می شود که کیست هایی در داخل رحم و در نواحی تخمدانی ایجاد می شوند و موجب می گردند که تخمک گذاری با مشکل روبرو شود.

در حقیقت تنبلی تخمدان در اثر تغییرات هورمونی ایجاد می شود و موجب می گردد که برخی از هورمون های زنانه کاهش پیدا کند و از سوی دیگر هورمون مردانه یعنی تستوسترون افزایش پیدا می کند.

افزایش هورمون تستوسترون نیز خود موجب بروز علائم و نشانه هایی در زنان می شود که ابدا خوشایند نبوده و به همین جهت برای درمان آن اقدام می کنند. برای مثال رشد مو های زائد در زنان افزایش پیدا می کند و همین امر به جهت هورمون های مردانه ای است که در زنان بیشتر از حد طبیعی وجود دارد.

 

علائم و نشانه های تنبلی تخمدان چیست؟

 

 • قطع سیکل قاعدگی، نا منظم شدن سیکل و یا خونریزی سبک
 • بزرگ شدن تخمدان ها و تشکیل چندین کیست در آن ها
 • رشد موهای زائد در نواحی از قبیل قفسه سینه، معده و یا پشت بدن
 • افزایش وزن به خصوص در ناحیه شکم
 • آکنه و چرب شدن پوست
 • نازک شدن مو و الگوی ریزش موی مردانه
 • ناباروری
 • لکه های تیره رنگ بر روی قسمت پشت گردن، زیربغل و یا زیر سینه ها

قاعدگی و تنبلی تخمدان

تخمک گذاری زمانی اتفاق می افتد که تخمک بالغ از تخمدان آزاد می شود که می تواند توسط اسپرم مرد بارور شود. اگر تخمک بارور نشود، قاعدگی اتفاق می افتد و در طول پریود از بدن خارج خواهد شد.در برخی موارد، هورمون به میزان کافی جهت تخمک گذاری در بدن ساخته نمی شود. زمانی که تخمک گذاری اتفاق نیفتد، احتمال تشکیل کیست در تخمدان بیشتر می شود. این کیست ها، هورمون هایی به نام آندروژن ها تولید می کنند.

در خانم های مبتلا به تنبلی تخمدان، سطح آندروژن ها بالا می رود که نتیجه آن بروز مشکلاتی برای سیکل قاعدگی و هم چنین علائمی از تنبلی تخمدان می باشد.مهم ترین نشانه تخمدان پلی کیستیک نامنظمی سیکل های قاعدگی می باشد.

معمولا مصرف دارو و ایجاد تغییراتی در سبک زندگی، درمانی است که برای تنبلی تخمدان در نظر گرفته می شود. با این که درمان قطعی وجود ندارد، اما مصرف دارو می تواند از شدت علائم کم کند و جلوی بروز مشکلات بعدی را بگیرد.

 

تنبلی تخمدان چگونه تشخیص داده می شود؟

زمانی که به متخصصین زنان مراجعه می کنید در جلسه اول ابتدا تمامی شرایط شما بررسی می شود و شرح حالی از شما گرفته می شود تا علائم بالینی شما مشخص شود.

در مرحله بعدی می توانند با روش سونوگرافی بخش های داخلی رحمی شما را بررسی کنند تا در صورت وجود کیست ها تشخیص های لازم انجام شود.

 

تنبلی تخمدان در سونوگرافی

یکی از روش های تشخیص تخمدان پلی کیستیک سونوگرافی است

تنبلی تخمدان و بارداری

آیا تنبلی تخمدان در روند باروری اثر گذار است؟.

متاسفانه برای پاسخ بدین پرسش باید به طور خلاصه بگوییم که بلی. تنبلی تخمدان ها تاثیر مستقیمی بر روند باروری و بارداری زنان می گذارد. زیرا که باروری زمانی اتفاق می افتد که تخمدان ها فعالیت های طبیعی خود را داشته باشند. در جهت لقاح موفق باید تخمک ها به اندازه کافی آزاد شود که بتوانند با اسپرم ها ترکیب شوند. زمانی که اختلالی در مسیر روند تخمک گذاری ایجاد می شود طبعا باروری نیز تحت الشعاع قرار می گیرد.

 

آیا درمان تتبلی تخمدان برای بارداری امکان پذیر است؟

مهم ترین مساله ای که باید در زمینه تنبلی تخمدان به یاد داشته باشید این است که علیرغم این که این اختلال با روش های ساده ای قابلیت کنترل دارد اما در اغلب موارد درمان پذیر نیست. در واقع کسانی که با این عارضه روبرو هستند تا همیشه با این مساله باید زندگی کنند. صرفا مهم ترین کاری که می توانند انجام دهند این است که علائم و نشانه های ان را کاهش دهند و امکان باروری را در خود ایجاد کنند.

 

تنبلی تخمدان و بارداری

 

آیا با وجود تنبلی تخمدان می توانم باردار شوم؟

یکی از عمده نگرانی هایی که زنان در هنگام اگاه شدن از وضعیت شان دارند این است که آیا با تنبلی تخمدان امکان باروری وجود دارد یا خیر.

خوش بختانه تنبلی تخمدان از جمله اختلالاتی است که می توان با یکسری اقدامات مراقبتی و داشتن مراقبت های غذایی و پشت سر گذاشتن روند ساده درمانی از آن عبور کرد و باردار شد.

در واقع زنانی که به تنبلی تخمدان مبتلا هستند برای این که بتوانند بارداری را تجربه کنند قرص هایی را باید مصرف کنند که به نام قرص های تحریک تخمدان شناخته شدند.

این قرص ها تا حد زیادی شانس باروری را افزایش می دهند زیرا که موجب می شوند تخمدان فعالیت های خود را افزایش دهد و تخمک های بیشتری ازاد کند.

در مواردی که قرص ها پاسخ گو نبودند آمپول هایی هستند که موفق ترین جایگزین های درمانی به جای قرص ها هستند.

امار ها نشان می دهد که کسانی که از این امپول ها استفاده کردند تا 80 در صد احتمال باروری شان افزایش داشته است و توانستند باردار شوند.

انواع روش های درمان تنبلی تخمدان

روش های درمانی تنبلی تخمدان به چند شکل است:

روش دارو درمانی

ابتدائا با بررسی شرایط مراجعه کننده از تصمیم زنان در زمینه بارداری اگاه می شوند سپس دارو های مخصوصی را برای زنان تجویز می کنند.

در صورتی که زنان جوان برای بارداری تصمیم نداشته باشند و کمتر از 35 سال سن داشته باشند می توانند با قرص های ضد بارداری تمامی علائم و عوارض ناشی از تنبلی تخمدان یا تخمدان پلی کیستیک را بهبود بخشند.

اما در مواردی که زنان نمی توانند از قرص های ضد بارداری استفاده کنند و در سنین بالای 35 سال هستند از قرص مدروکسی پرژسترون استفاده می کنند.

در خصوص زنانی که علامت افزایش رشد موها در آنان زیاد است و از این عارضه اذیت می شوند از قرص های مخصوصی به نام اسپیرون نوترون استفاده می شود.

 

تنبلی تخمدان و لاپاراسکوپی

در این روش بخش هایی از تخمدان ها برداشت می شود سپس فولیکول ها کاهش پیدا می کنند. نتیجه ای که این روش در پی دارد این است که احتمال باروری در زنان متاهل افزایش پیدا می کند. به علاوه این که  هورمون های مردانه نیز در زنان کاهش چشمگیری پیدا می کند.

بنابر این روشن است که این روش برای زنان متاهل و انهایی که برای بارداری اقدام می کنند انجام می شود.

 

روش جراحی

این روش همواره به عنوان آخرین گزینه درمانی از سوی پزشکان و متخصصین تجویز می شود و کاملا شرایط مراجعه کننده باید بررسی شود تا ضرورت آن تایید شود.

خلاصه مقاله

 • تنبلی تخمدان بیماری نیست. اختلال است.
 • تنبلی تخمدان یا تخمدان پلی کیستیک اختلالی است که از هر 10 زن یک نفر به این عارضه مبتلا است.
 • تنبلی تخمدان علائم بالینی مشخصی دارد که می توانید با کمک ان ها این عارضه را در خود تشخیص دهید.
 • علت اصلی و اساسی تنبلی تخمدان هنوز مشخص نیست. صرفا سازو کار و روند شکل گیری این اختلال قابل توضیح است.
 • روش های درمانی مختلفی برای درمان تنبلی تخمدان وجود دارد که تا حد زیادی روش های درمانی اثر بخشی هستند.
 • تمامی قرص ها و دارو هایی که برای درمان تنبلی تخمدان زنان تجویز می شود باید از سوی پزشکان و متخصصین مربوطه انجام شود تا زمینه ساز بروز مشکلات دیگر نشوند.
 • بارداری حتی با وجود تنبلی تخمدان امکان پذیر خواهد بود. ولی صرفا روند درمانی خاصی دارد که باید پشت سر گذاشته شود.

بنابر تمام مطالبی که در طول نوشتار آمد باید بگوییم که اساسا این اختلال نباید موجب نگرانی و دغدغه مندی جدی شما گردد زیرا که به راحتی قابل درمان خواهد بود.

اما اگر روند درمان در مراحل اولیه شکل گیری این اختلال انجام نشود می تواند زمینه ساز رخداد اتفاقاتی باشد که گاها غیر قابل جبران است. از این رو توصیه مان این است که اگر با علائم این بیماری روبرو هستید سریعا به بهترین و معتبرترین متخصصین زنان مراجعه کرده و روند تشخیص و درمان را آغاز کنید.

fccclinic

مطالب مرتبط
[yarpp]

پاسخ

هفت − پنج =