شماره های تماس (021) 22 17 90 70 - 22 17 50 70
(0912) 089 74 25
ساعات کاری مطب شنبه تا چهارشنبه 21:00 - 9:00
پنجشنبه 13:00 - 9:00
آدرس مطب          تهران، ولنجك ، خیابان اصلی ولنجک
نبش خیابان 18 ، ساختمان خليج فارس ، واحد 208

عفونت واژن چه نشانه هایی دارد

بانوان مراقبت باشید !

یکی از مهم ترین و شایع ترین بیماری هایی که این روز ها زنان و دختران بسیاری را مبتلا کرده است، عفونت هایی است که در نواحی واژن و نیز در نواحی رحمی رخ می دهند . دختران باکره گمان می کنند به دلیل نداشتن رابطه جنسی به عفونت واژن مبتلا نمی شوند در صورتی که به هیچ عنوان این طور نیست و همه بانوان می توانند در گیر این مسئله شوند.

امید است در مسیر آگاهی بخشی با هدف پیشگیری از ابتلای آن دسته از کسانی که هنوز در دام این بیماری نیفتاده اند، قدمی موثر و مفید برداریم. زیرا که هرچقدر جامعه سالم تری داشته باشیم توفیقی است که شامل همه ما شده است.

ترشحات شما به چه رنگ است؟

View Results

Loading ... Loading ...

عفونت واژن در زنان چه نشانه هایی دارد

 اگر عفونت صرفا ، محدوده دهانه واژن را آلوده کرده باشد عوارض و نشانگانی دارد مثل:

 •  خارش در نواحی آلت تناسلی
 • بوی بدن واژن
 • سوزش واژن در هنگام ادرار و یا نشستن های طولانی مدت
 • ورم و قرمز شدن ناحیه واژن
 • افزایش ترشحات واژنی به رنگ سفید و کرمی

اما در مواقعی دیده می شود که این عفونت ها از دهانه واژن به سمت بالا پیشروی کرده و نواحی داخلی رحم را نیز آلوده می کنند. در این مواقع شاهد بروز علامت ها و نشانگان دیگری نیز هستیم. مثل:            

 • دردناکی روابط جنسی
 • ترشحات خونی
 • لکه بینی های زیاد بعد از رابطه جنسی
 •   و…

انواع عفونت واژن با تصویر

عفونت هایی که در نواحی واژینال ایجاد می شوند در سه دسته کلی قارچی ، باکتری ، انگلی  تقسیم می شوند.

عفونت قارچی واژن

شایع ترین عفونت در خانم ها به خصوص در دختران جوان عفونت قارچی است . قارچ هایی در بدن وجود دارند که نشانه وجود آنها به اندازه متناسب در واژن نشانه سلامت آن فرد می باشد اما زمانی که محیط مهبل مرطوب و گرم باشد محیطی مناسب برای رشد زیاد آنها به صورت غیر طبیعی فراهم می شود که در این مواقع است که اولین نشانه ها مانند خارش در فرد ایجاد شده و میگوییم فرد مبتلا به عفونت شده است.از دیگر نشانه های عفونت قارچی ترشحات غلیظ به صورت پنیری یا برفکی است.قارچ کاندیدا آلبیکانس شایع ترین قارچی است که در این عفونت ها تشخیص داده می شود

تصاویر دهانه رحم

عفونت قارچی واژن با تصویرعکس عفونت قارچی واژم

عفونت باکتریایی واژن

به مانند قارچ ها باکتری های مفیدی هم در بدن وجود دارند که وجود آنها کاملا طبیعی است و به این گونه است که اگر تعادل وجود باکتری ها در واژن بهم بخورد فرد با بیماری مواجه خواهد شد عفونت واژن با وجود باکتری های مضر به وجود می آید.

لاکتوباسیل یکی از آن باکتری های مفید است که به سلامت واژن کمک می کند به این گونه که با تولید لاکتیک اسید محیط واژن را اسیدی نگه می دارند و باعث می شود دیگر باکتری ها نفوذ نکنند.اما اگر این تعادل برهم ریزد و مقدار باکتری ها کم شود با کم شدن حالت اسیدی واژن باکتری های دیگر تولید مثل را آغاز می کنند.

نشانه های عفونت باکتری

ترشحات بد بو بارزترین نشانه این عفونت می باشد که معمولا به رنگ سفید مایل به خاکستری و رقیق هستند . در عفونت باکتریایی امکان دارد علائمی هم مشخص نشود مگر اینکه که پزشک با انجام تست پاپ اسمیر متوجه این موضوع شود. سوزش ادرار و خارش از دیگر علائم عفونت باکتری واژن هستند.بعد از برقراری رابطه جنسی به دلیل وجود مایع منی در واژن ph واژن تغییر پیدا می کنند و خانم ها گله از این می کنند که بعد از مقاربت احساس بوی ماهی در آلت تناسلی خود می کنند.

عکس عفونت باکتری واژنانواع عفونت واژن با تصویر

 

 

*هرکدام از این عفونت ها به علل مختلف ایجاد می شوند اما نشانگان و علائم تقریبا یکسانی دارند.

* تشخیص اینکه هر فرد خاصی کدام یک از این عفونت ها را دچار شده است به عهده پزشک می باشد.

 

علت عفونت واژن چیست ؟

عده ای از زنان هستند که خوش بختانه به این بیماری زنانه هنوز مبتلا نشده اند و زمانی که با این بیماری و علائم آن آشنا می شوند سریعا در پی ریشه یابی علل این بیماری بر می آیند تا بلکه بتوانند از بروز و ظهور آن در خود و نزدیکان شان پیشگیری  های لازم را داشته باشند.

در این بخش بر آنیم که مهم ترین عللی که منشا بروز این بیماری می شود و زنان را به خود دچار می سازد بیان کنیم.

 

از جمله این عوامل

 •  رابطه جنسی

عدم رعایت موارد بهداشتی در رابطه جنسی

برخی از مواقع عفونت هایی که رخ می دهد، در اثر روابط جنسی پر خطر رخ داده است. بدین نحو که به علت عدم

نکاتی که به بهداشت رابطه جنسی کمک می کند مانند گذاشتن کاندوم، واژن خانم ها دچار عفونت می شود و

بالاجبار باید تحت درمان قرار بگیرند

 •   بارداری

 عفونت قارچی در دوران بارداری

قارچ های میکروسکوپی به صورت طبیعی در دستگاه گوارش و واژن خانم ها وجود دارد اما زمانی مشکل زا می شوند که سرعت رشد آنها زیاد می شود و از آنجایی که سطح استروژن در دوران بارداری تغییر پیدا می کند محیط واژن را مستعد تولید بیشتر قارچ ها می کند

 •  دوش واژینال

دوش واژینال اصطلاحی است که برای شست وشوی داخل واژن استفاده می شود. و این مساله یکی از عوامل خطرساز در جهت رشد باکتری های داخل و یا دهانه واژن است.

 • چاقی بیش از حد

عامل اضافه وزن باعث می شود که خطر رشد باکتری ها در نواحی آلت تناسلی در زنان افزایش یابد. زیرا که در هنگام راه رفتن سایش پاها به یکدیگر بسیار زیاد است و به علت بزرگ بودن ران ها، ناحیه واژن همواره مرطوب است و همین رطوبت بزرگترین عامل رشد باکتری است.

 • مصرف آنتی بیوتیک
 •   تغییرات هورمونی
 • دیابت
 • سیستم ایمنی ضعیف
 • استرس شدید

 

نکاتی ضروری که باید در خصوص عفونت واژن بدانید

 

عکس عفونت باکتریایی واژن

عفونت هایی که در واژن خانم ها ایجاد می شود، در دوره های مختلف از زندگی زنان و دختران رخ می دهند و محدود به زمان و دوره خاصی نیستند.

“”  مثلا اینگونه نیست که بعد از ازدواج یا موقع بارداری حتما رخ دهد و در زمان های دیگر خیر. در تمامی زمان ها زنان و دختران باید تمامی نکات بهداشتی را رعایت کنند تا احتمال ابتلا کاهش یابد. “”

 

یکی از مهم ترین نکاتی که باید به آن توجه کنید این است که عفونت ها همیشه ناشی از عدم بهداشت نیست. همانطور که مستحضرید یکی از عواملی که باعث می شود شما دچار عفونت قارچی شوید این است که دوش واژینال داشته باشید ( یعنی نواحی داخلی واژن را زیاد بشویید که بعد تر به آن خواهیم پرداخت) در واقع مشاهده می کنید که در اینجا اتفاقا وسواس های شستشوی زیاد ناحیه واژن باعث ایجاد و گسترش باکتری می شود. بنابراین چنین تصور نکنید که عفونت ها ناشی از کثیفی و آلودگی بسیار ایجاد می شوند.

از دیگر موضوعاتی که خانم های بسیاری از دکتر میترا بهمن پور می پرسند این است که آیا نیاز است که بعد از درمان عفونت ها لباس های زیر را به دور بیندازند؟. در پاسخ به این سوال باید گفت خیر. چنین اقدامی اصلا ضرورتی ندارد. زیرا که هیچگونه خطری را برای شما نخواهد داشت.

 

برای درمان عفونت واژن چکار کنیم؟

تمامی عفونت های که در بالا ذکر شد، قابل درمان است، اما بسته به نوع عفونت و وضعیت بالینی هر شخص دارویی که برای درمان عفونت واژن در نظر گرفته می شود، متفاوت است.

* یکی از نکاتی که بانوان باید به آن توجه کنند این است که نباید خودسرانه به درمان عفونت واژن بپردازند زیرا درمان عفونت برای هر شخص متفاوت است .

* خوش بختانه در بسیاری از موارد می توان با معاینه ای ساده و درکوتاه ترین زمان به تشخیص عفونت واژن پرداخت و در انتها با  تجویز دارو هایی که بسیار کم خطر هستند می توان به درمان این بیماری رسیدگی کرد.

*علیرغم اینکه به اعتقاد تمامی پزشکان درمان های دارویی در اغلب موارد پاسخ مثبتی دارد اما در موارد نادری مشکل بر طرف نمی شود. اگر شخص پس از مصرف داروها با مشکلاتی روبرو شد و یا عفونت درمان نشد، باید با پزشک خود مشورت نماید.

اقدامات لازم برای پیشگیری از عفونت واژن

واقعیتی که وجود دارد این است که با رعایت برخی از موارد می توان از ابتلا به عفونت واژن پیشگیری کرد.

در ذیل برخی از مواردی که باعث پیشگیری از عفونت واژن می شود را بیان می کنیم .

 1. حدالامکان از سونا و جکوزی و حمام های مراکز عمومی استفاده نکنید.
 2. مواردی نظیر صابون عطردار، پد واژن و تامپون های عطری سبب عفونت واژن می شوند. به همین جهت می توانید برای جلوگیری از عفونت، جایگزین هایی برای این موارد بیابید.
 3. در زمان استحمام، ناحیه تناسلی را به درستی شست و شو دهید. ( البته شستشو های بسیار و مکرر می تواند عارضه هایی را به همراه داشته باشد.)
 4. استفاده از صابون های تند و آنتی باکتریال موجب افزایش تحریک پذیری واژن و در نتیجه عفونت آن شود.
 5. در زمان خشک نمودن ناحیه تناسلی ، برای اینکه باکتری ها به ناحیه مقعد منتقل نشود، بهتر است که از جلو به پشت ناحیه تناسلی خشک کردن را انجام ندهید.
 6. حدالامکان از لباس های زیر نخی استفاده کنید

*مشاهده می کنید که تا چه حد، کوچکترین رفتار های بهداشتی شما می تواند اثرات جدی  را به همراه داشته باشد و یا اینکه در برابر بیماری های جدی از شما محافظت کند.

 

نتیجه گیری

در انتها لازم به تذکر می دانیم که اگر چند مورد از این علائم و نشانگان عفونت را در خود مشاهده کردید حتما در اولین فرصت با مراجعه به پزشک و انجام معاینات لازم روند دارو درمانی را آغاز کنید.

fccclinic

مطالب مرتبط
[yarpp]

15 thoughts on “عفونت واژن چه نشانه هایی دارد

 1. تارا - ژوئن 20, 2020 در 10:07 ق.ظ

  ژل های دست ساز واژینال اوکی هستن ؟میشه با خیال راحت استفادشون کرد توی عطاریا و یا طب سنتی استفاده می کنن

  پاسخ
  • fccclinic - ژوئن 20, 2020 در 10:19 ق.ظ

   بهتره در رابطه با ترکیب های استفاده شده در این ژل ها تحقیقات کافی رو انجام بدین ممکن است که داروهای طب سنتی نیز عوارض خودشون رو داشته باشند

   پاسخ
 2. moooon - جولای 4, 2020 در 7:17 ق.ظ

  امکان داره ادم هر دو عفونت رو همزمان با هم داشته باشه ؟ هم عفونت باکتریایی هم عفونت قارچی چون من هم ترشح رنگ سبز دارم و هم سقید و برفکی .

  پاسخ
  • fccclinic - جولای 4, 2020 در 7:20 ق.ظ

   بله این امکان وجود دارد. حتما دارو درمانی رو زیر نظر متخصص شروع کنید

   پاسخ
 3. نسا - جولای 28, 2020 در 5:57 ق.ظ

  سلام من قسمت مقعدم دونه های خیلی ریزی زده و گاهی باعث خارش میشه
  میخواستم بدونم علتش چیه

  پاسخ
  • fccclinic - جولای 28, 2020 در 10:55 ق.ظ

   اگر رفتار جنسی پر خطر داشتید بهتره زوددتر معاینه بشید ممکنه تبخال و یا زگیل تناسلی باشه

   پاسخ
 4. نننن - آگوست 24, 2020 در 12:04 ق.ظ

  سلام من دخترم و هنوز پرده بکارتم سالم هس وقتی ارضا میشم هیچ چیزی از واژنم خارج نمیشه و وقتی به واژنم نگاه میکنم انگار ی غده ای هس وهیچ سوراخ یا مجرایی مشخص نیس

  پاسخ
  • fccclinic - آگوست 24, 2020 در 6:29 ق.ظ

   بسیاری از خانم ها زمان ارگاسم ترشحاتی از واژنشون خارج نمیشه و این به معنی طبیعی بودن و یا غیرطبیعی بودن نیست این مورد در خانم ها متفاوت هستش.
   شما به درستی نتونستید خودتون رو معاینه کنید و شاید قسمت های سفید رنگی رو ببینید و یا اینکه چیزی شبیه به یک تیکه گوشتی ، شاید سوراخ بیرونی در قسمت خیلی پایین قرار گرفته و برای شما قابل مشاهده نبوده.

   پاسخ
 5. نازنین - سپتامبر 14, 2020 در 1:04 ب.ظ

  سلام من دخترم و پرده بکارتم سالمه و ترشح سفید رنگی ک برفکی هست ترشح میشه میخاستم بدونم باید چکار کنم

  پاسخ
  • fccclinic - سپتامبر 15, 2020 در 5:17 ق.ظ

   عفونت واژن ممکن است همه دختران و زنان را درگیر کند و تنها احتمال ابتلای کسانی که رابطه جنسی دارند بیشتر است.
   بهتر بود اگر علائم دیگری رو هم دارید مطرح کنید. اما اگر فقط ترشحات دارید و نشانه های دیگه ای مثل خارش ، سوزش، التهاب ، بوی بد وجود ندارد ،خیلی جای نگرانی ندارد

   پاسخ
 6. ناشناس - نوامبر 21, 2020 در 6:21 ب.ظ

  سلام من دخترم وقتی از صابون برای التم استفاده کردم واژنم بوی بد همراه با خارش و ترشحات سفید آبکی دارم وملتهب می شود رفتم دکتر بهم پماد داد زدم به صورت موقت خوب شدم ولی دوباره ترشحات آبکی و التهاب دارم آیا درمان قطعی دارد آیا خوب می شوم اگر در اثر صابون ph واژنم بهم خورده باشه مگه نباید خودش دوباره به حالت اول برگردد خواهش می کنم جواب بدید خیلی ناامید شدم چه کار کنم که برای همیشه خوب شم

  پاسخ
 7. Z - فوریه 7, 2021 در 1:20 ق.ظ

  سلام دختری ۱۶ساله ام چند سال پیش دچار قارچی در ناحیه بیرونی شدم و دکتر گفت پماد رو داخل اندامت بمال و چون اون زمان ازپرده بکارت و اینا خبر نداشتم بعد از ۵روز استفاده از پماد روز ششم مقدار ۳یا۴قطره خون اومد و فکر میکنم اسیبی به پرده بکارتم رسیده باشه و از یک طرف هم تشریحات بدنم زیاد و دل درد شدیدی هم میگم و با مسکن هم اثر نداره میتونم راجع به این مسائل نظراتی رو ازتون بخوام داشته باشید چون واسم خیلی مهم هست.

  پاسخ
  • fccclinic - فوریه 8, 2021 در 6:10 ب.ظ

   سلام با توجه به توضیحاتی که دادید خیر قطعا نمیشه گفت که به پرده بکارت آسیب وارد شده یا خیر . معمولا برای دخترانی که پرده بکارت سالم دارند پیشنهاد می شود پماد ها تنها به صورت خارجی مالیده شود. بهتره علائم ترشحات خودتون رو بیشتر توضیح بدید و آیا اینکه علائم دیگه ایی هم همراه این ترشحات هست یا خیر .

   پاسخ
 8. ننن - فوریه 10, 2021 در 3:29 ق.ظ

  سلام من ۲۱ سالمه و وقتی کوچیکتر بودم اطلاعی از اینکه پرده بکارت ابتدای واژن هس خبر نداشتم و را انگشت ترشحاتم رو سعی مزکردم از داخل. خارج کنم که بعدش بو نگیرم
  حالا میترسم این کار به بکارت من اسیبی رسونده باشه چون تازه فهمیدم پرده جلوعه
  ولی تو این مدت نه خونریزی کرد و نه دردی داشتم
  به نظرتون اسیب دیده ؟

  پاسخ
  • fccclinic - فوریه 15, 2021 در 1:58 ب.ظ

   سلام خیر آسیب نمیبیند

   پاسخ

پاسخ

پانزده + 15 =