دکتر میترا بهمن پور / دانستنی های زیبایی زنان / ویژگی های لابیای نرمال چیست؟
۶ دقیقه
لابیا

ویژگی های لابیای نرمال چیست؟

آنچه می خوانید...

واژن ها – یا به عبارت دیگر، ولوها و تمام قسمت های آن ها – در شکل ها، اندازه ها و رنگ های متنوعی وجود دارد. حتی بوهای مختلفی دارند. بسیاری از خانم ها نگرانند که دستگاه تناسلی آن ها “طبیعی” و نرمال به نظر نرسد اما در واقع هیچ الگو و شکل خاصی وجود ندارد. می توان گفت هر کس دستگاه تناسلی منحصر به فرد خود را دارد و این طبیعی به نظر می رسد مگر این که شما در آن ناحیه احساس درد و ناراحتی کنید. از جمله مواردی که دستگاه تناسلی شما را منحصر به فرد می کند، می توان به شکل لابیا ها، اندازه آن ها، ترشحات و موی آن ناحیه اشاره کرد.

شکل معمولی واژن چگونه است؟

وقتی افراد از ظاهر واژن یاد می کنند، معمولاً در مورد لب ها یا “لابیا ها” صحبت می کنند. لب های بیرونی گوشتی ولو شما به عنوان لب بزرگ شناخته می شوند. لب های داخلی – که معمولاً راهی به دهانه واژن شما دارند – لب های کوچک نامیده می شوند. حتی اگر لب های شما بسیار معمولی و عادی باشد، احتمالاً ویژگی هایی دارند که آن ها را از فرد دیگر مجزا می کند. برخی از لب ها دارای ویژگی های مرتبط با چندین نوع هستند و نمی توان آن ها را در یک گروه خاص قرار داد.

انواع لابیا

انواع لابیا

در ادامه به انواع شکل لب ها می پردازیم:

لب های نامتقارن داخلی

اگر یکی از لب های داخلی شما بلندتر، ضخیم تر یا بزرگتر از لب دیگر باشد، نامتقارن در نظر گرفته خواهد شد.


لب های بیرونی منحنی

به لب های بیرونی خود فکر کنید. مانند نعل اسبی که به صورت زیر و رو شده است – یک منحنی گرد که در انتها به طور مساوی به هم می رسند. وقتی این اتفاق می افتد، معمولاً لب های داخلی را در معرض دید قرار می دهد. ممکن است زیر لب های شما برجستگی وجود داشته باشد.


لب های برجسته داخلی

بیشتر اوقات لب های داخلی بلندتر از لب های خارجی هستند.


لب های برجسته بیرونی

لب های برجسته بیرونی شما بسیار پایین تر قرار می گیرند. پوست آن ناحیه ممکن است ضخیم و پف کرده یا نازک و شل به نظر برسد.


لب های داخلی بلند و آویزان

این ها نوعی لب برجسته داخلی است. آن ها می توانند تا یک اینچ (یا بیشتر!) از لب های بیرونی شما آویزان شوند. آن ها حتی ممکن است در خارج از لباس زیر شما آویزان شوند. ممکن است شما قسمتی از پوست اضافی یا چین های اضافی مشاهده نمایید.

لب های بیرونی بلند و آویزان

این ها نوعی لب برجسته بیرونی است. آن ها معمولاً در سمت بزرگتر قرار دارند و اغلب پوست را نازک و شل می کنند. مانند لب های آویزان داخلی، ممکن است چین ها در خارج از لباس زیر آویزان شوند.


لب های کوچک و باز

لب های خارجی شما صاف هستند و در برابر استخوان شرمگاه قرار می گیرند اما کمی از هم جدا شده اند و لب های کوچک شما را نشان می دهند.


لب های کوچک و بسته

در این حالت لب های بیرونی جدا نیستند، بنابراین لب های داخلی شما را کاملاً پنهان می کنند. اگرچه این نوع از ولو دیده می شود، اما در واقع کمترین نوع ولو در بین زنان است.


لب های داخلی قابل مشاهده

با این نوع، لب های داخلی و خارجی شما معمولاً یک اندازه هستند. در این نوع لب های داخلی شما قابل مشاهده هستند زیرا در بیرون از چین های خارجی آویزان می باشند.

لابیا

طول و عرض متوسط ​​چقدر است؟

اطلاعات زیادی در مورد طول لب ها در دسترس نیست. آن چه می دانیم از دو مطالعه کوچک ناشی می شود، یکی در سال 2005 و دیگری در سال 2014.

نتایج آن ها برای لابیای متوسط ​​موارد زیر را نشان می دهد:

 • لابیا ماژور چپ یا راست تا 12 سانتی متر یا به عبارتی حدود 5 اینچ طول دارد.
 • در اکثر موارد لابیا مینور سمت چپ شما تا 10 سانتی متر (حدود 4 اینچ) طول و تا 6.4 سانتی متر (2.5 اینچ) عرض دارد.
 • در بیشتر موارد لابیا مینور راست تا 10 سانتی متر (حدود 4 اینچ) طول و تا 7 سانتی متر (حدود 3 اینچ) عرض دارد.

توجه داشته باشید که ارقام ذکر شده در بالا طیف وسیعی از اندازه گیری های مشاهده شده را به ما نشان می دهد.

به یاد داشته باشید که اگر لابیا مینور یا ماژور شما بسیار حساس شود یا مستعد درد و ناراحتی باشد، ممکن است علائم هیپرتروفی لب پیدا کرده باشید. این اصطلاح پزشکی برای بزرگ شدن لابیا است. هیپرتروفی لب می تواند پاکسازی را دشوار یا ناخوشایند کند و در نهایت منجر به عفونت شود. در این مورد باید به پزشک مراجعه کنید. آن ها می توانند علائم شما را ارزیابی کرده و در مراحل بعدی به شما مشاوره دهند.

بیشتر بخوانید: لابیاپلاستی

آیا لب ها باید هم رنگ پوست من باشند؟

در اکثر افراد هر دو مجموعه لب ها تیره تر از پوست اطراف آن به نظر می رسند. اما هیچ رنگ متوسطی برای ​​لب وجود ندارد. برخی از افراد ممکن است لب های صورتی یا بنفش داشته باشند، در حالی که دیگران ممکن است دارای لب های قرمز یا قهوه ای باشند.

همچنین طبیعی است که هنگامی که تحریک می شوید، کلیتوریس و لب های داخلی شما تیره می شوند. این به علت افزایش جریان خون در آن ناحیه است. بعد از اوج گرفتن یا کاهش احساس، به رنگ معمول خود برمی گردد. علی رغم آن چه ممکن است شنیده باشید، از بین بردن موها واقعاً بر رنگ لب های شما تأثیر نمی گذارد (دقیقاً مانند این که روی رنگ پاهای شما تأثیر نمی گذارد).

تغییر رنگ معمولاً جای نگرانی نیست مگر این که علائم اضافی را تجربه کنید. در موارد زیر به پزشک مراجعه کنید:

 • تغییر ایجاد شده در رنگ از بین نمی رود.
 • لب های شما دچار تورم یا خارش بسیار زیاد است.
 • رنگ ترشحات واژن شما سبز یا زرد می باشد.
 • واژن شما بوی غیرمعمولی و بسیار بدی دارد.

مو

بیشتر افراد به عنوان پاسخی به افزایش سطح تستوسترون در دوران بلوغ، موهای شرمگاهی پیدا می کنند اما نحوه رشد موهای شرمگاهی به شخص و هورمون های او بستگی دارد. شما می توانید موهای ضخیم، موهای نازک، موهای زیاد، موهایی روی استخوان شرمگاه یا در سراسر ناحیه خود داشته باشید.

ترشحات واژن

مقداری ترشحات واژن طبیعی است. این معمولاً به علت موارد زیر می باشد:

 • روانکاری طبیعی واژن (اغلب شیری و سفید)
 • تحریک جنسی (روشن و آبکی)
 • شروع پریودی (صورتی و قرمز)
 • قاعدگی نامنظم (معمولاً قرمز یا قهوه ای)

منبع

https://www.healthline.com/health/womens-health/clitoral-hood

drmitrabahmanpour

دکتر میترا بهمن پور

جزو نفرات برتر بورد کشور عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران عضو انجمن جراحان زیبایی آمریکا دارای چندین مقاله معتبر خارجی و ایرانی یکی از مولفین موسسه رهپویان شریف نویسنده و آموزش دهنده موسسه رهپویان شریف استادیار دانشگاه ارائه دهنده پنج کنگره ی زنان و زایمان کشور رتبه استاد برتر از نظر نمره ارزشیابی دانشجویان دارای مدرک جراحی های زیبایی و ترمیمی زنان از آکادمی آمریکایی جراحی زیبایی زنان American Academy of Aesthetic Gynecologic Surgery

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *