شماره های تماس (021) 22 17 90 70 - 22 17 50 70
(0912) 089 74 25
ساعات کاری مطب شنبه تا چهارشنبه 21:00 - 9:00
پنجشنبه 13:00 - 9:00
آدرس مطب          تهران، ولنجك ، خیابان اصلی ولنجک
نبش خیابان 18 ، ساختمان خليج فارس ، واحد 208

هزینه تست پاپ اسمیر

پاپ اسمیر

در بسیاری از کشورهای پیشرفته آگاهی بخشی به خانم ها در رابطه با سرطان دهانه رحم و ویروس اچ پی وی با برنامه های مدون انجام می شود و همچنین روش های پیشگیری و تشخیصی برای آنها رایگان صورت می گیرد زیرا سلامت بانوان از درجه اهمیت بالایی برخوردار است . در مقایسه باید گفت متاسفانه بسیاری از بانوان کشور ما تا قبل از اینکه با مشکلی مواجه شوند نمی دانند تست پاپ اسمیر چیست ! 🙁

اما شما چی ؟؟؟؟

 • آیا می دانید که چرا بانوان از تست پاپ اسمیر استفاده می کنند؟
 • آیا می دانید تست پاپ اسمیر چقدر می تواند در جلوگیری از شدید شدن وضعیت سرطان دهانه رحم موثر باشد؟

اگر جزء کسانی هستید که شنیدن تست پاپ اسمیر شما را به هراس می اندازد و تصور دارید احتمالا آزمایش سختی خواهد بود قطعا در اشتباه هستید.

در  طی سال های اخیر پاپ اسمیر جزء آزمایشاتی است که به طور روتین و منظم در خانم های متقاضی در حال انجام است. این تست با هدف آگاهی از وضعیت رحم و نیز دهانه آن انجام می شود.

چرا باید تست پاپ اسمیر را انجام داد؟

 1. با انجام این تست این امکان فراهم می آید که اگر در دهانه رحم سلول های بدخیم یا پیش بدخیمی ایجاد شده باشد سریعا اقدامات لازم را برای درمان و یا از بین بردن آنها انجام شود
 2. با انجام این تست به هر دلیلی اگر مشکلی در داخل رحم بوجود آمده باشد سریعا تشخیص داده شده و روند درمانی لازم برای درمان آن طی می گردد.
 3. انجام تست پاپ اسمیر از آن رو که ما را از بیماری های رحمی آگاه می کند شانس موفقیت درمان را افزایش می دهد.

نحوه انجام تست پاپ اسمیر

چه کسانی می توانند و چه کسانی باید از تست پاپ اسمیر استفاده کنند؟

همه کسانی که بالای سن بیست و یک سال هستند می توانند هر سه سال یک بار تحت معاینه و انجام تست پاپ اسمیر قرار گرفته تا از بروز مشکلات احتمالی جلوگیری کنند.

تست پاپ اسمیر تا سن 65 سال در خانم ها قابل انجام است.

البته این نکته را باید در نظر داشته باشید که دختران جوانی که پیش از بیست سالگی وارد رابطه جنسی و نیز ازدواج می شوند نیز باید پس از گذشت یک سال این تست را انجام داده و از سلامت رحم خود مطمئن شوند.

از ذکر این نکته نباید گذشت کسانی هستند که به دلایل مختلفی لازم است در فواصل زمانی کوتاهی باید تست پاپ اسمیر را انجام دهند. کسانی که مشکلات خاصی دارند مثل سرطان دهانه رحم (یا دارند و یا در گذشته تجربه کردند) باید مرتبا از این تست کمک بگیرند.

 1. کسانی که مبتلا به ایدز هستند
 2. کسانی که سیستم دفاعی ضعیفی دارند
 3. کسانی که به مقدار قابل توجهی دخانیات مصرف می کنند.
 4. افرادی که شرکای جنسی متعدد دارند

باید انجام این تست را در برنامه خود داشته باشند.( فواصل زمانی با توجه به تشخیص پزشک تعیین می شود.)

نحوه انجام پاپ اسمیر چگونه است؟

 

پزشک ابتدائا معایناتی را درناحیه لگنی انجام داده سپس از طریق واژن دستگاهی (اسپکولوم) را وارد رحم می کند. در این روش سلول هایی را که در دهانه رحم وجود دارد را برمی دارد (از طریق برس نرمی که هیچ آسیبی به بدن شما نمی رساند و نیز دردی را نمی فهمید.) سپس سلول ها را داخل محفظه ی شیشه ای می گذارد. این سلول ها به آزمایشگاه فرستاده شده و پاتولوژیست پس از انجام بررسی های لازم گزارش خود را ارائه می کند.

اگر گزارشی که ارائه شده حاکی از وجود مشکلی نباشد در این زمان هیچ اقدام دیگری لازم نیست. اما در غیر این صورت باید اقداماتی را برای تشخیص سلول های موجود در دهانه رحم انجام دهید. مثل کولپوسکوپی و غیره.

چه کار هایی قبل از انجام تست پاپ اسمیر لازم است انجام دهیم؟

 1. هفته پیش از انجام پاپ اسمیر به هیچ عنوان از کرم ها و پمادها در ناحیه واژن استفاده نکنید
 2. تا دو روز قبل از انجام رابطه جنسی ممنوع است
 3. قبل از انجام نباید در نواحی واژینال معاینه شده باشید و یا دوش واژینال گرفته باشید.

نکاتی ضروری در خصوص انجام تست پاپ اسمیر

 1. همان طور که پیش از این گذشت گفتیم که پزشک مقداری از سلول ها را از دهانه رحم برداشته و به آزمایشگاه ارسال می کند. اگر در روند این اعمال کوچکترین مشکلی پیش بیاید منجر به این می شود که جواب تست پاپ اسمیر غیر قابل اطمینان باشد. مثلا اگر تعداد سلول هایی که برداشته می شود و یا مقداری که به آزمایشگاه ارسال می شودکافی نباشد نمی توان به درستی سلول های معیوب و یا مشکل ساز را تشخیص داد.
 2. گاهی اوقات خونی که در سلول ها وجود دارد نمی گذارد سلول هایی را که عادی نیستند و بعدها قطعا به سرطان منجر می شوند را شناخت.
 3. با توجه به شیوع سرطان درسطح دنیا و نیز کشور ما، قطعا خدمتی که پاپ اسمیر برای ما انجام می دهد خدمتی بزرگ است. آگاهی از وضعیت رحم که شیوه پاپ اسمیر این امکان را برایمان فراهم می کند در پیشگیری از ابتلا به سرطان و درصورت ابتلا، جلوگیری از روند گسترش و وخامت سلول های سرطانی مهم ترین دلیلی است که می توان انجام آن را ضروری دانست.

هزینه تست پاپ اسمیر

هزینه تست پاپ اسمیر

قطعا هزینه هایی که باید برای درمان و داروهای سرطان صورت بگیرید قابل مقایسه با یک تست ساده نیست پس اگر نگران هزینه تست پاپ اسمیر هستید همیشه این مقایسه را به یاد آورید که در صورت ابتلا به سرطان چه هزینه هایی باید بکنید. قیمت روش های تشخیصی که با آزمایشگاه هم در ارتباط هستند معمولا سالانه تغییر پیدا می کند. هزینه تست پاپ اسمیر در سال 98 معمولا بین  100 هزار تومن و 400 تومن بوده در صورتی که آزمایش های  دیگری به همراه پاپ اسمیر ساده روی نمونه صورت بگیرد.

هزینه تست پاپ اسمیر با بیمه تامین اجتماعی و دیگر بیمه ها

خوشبختانه تست پاپ اسمیر جز کارهایی هست که بسیاری از بیمه ها هزینه آن را پرداخت می کنند . معمولا در مراکزی که به صورت آزاد نیستند و پذیرای دفترچه های بیمه هستند قیمت این تست کمتر از 100 هزار تومن هم می شود.

fccclinic

مطالب مرتبط
[yarpp]

پاسخ

15 + شانزده =