دکتر میترا بهمن پور / دانستنی های درمانی / پاسخ به همه سوالات شما درباره پرده بکارت دختران
۴۷ دقیقه
پرده بکارت کجاست

پاسخ به همه سوالات شما درباره پرده بکارت دختران

آنچه می خوانید...
 • آیا همه پرده های بکارت در هنگام پاره شدن خونریزی دارند؟
 • انواع پرده بکارت کدامند؟
 • آیا پارگی پرده بکارت را بدون ابزار آلات خاص پزشکی می توان تشخیص داد؟
 • روش های تشخیص پرده بکارت سالم از غیر سالم کدامند؟
 • دلایل معاینه پرده بکارت قبل از برقراری اولین رابطه جنسی کدامند؟

علاوه بر سوالات فوق شمار متعددی از سوالات وجود دارند که در زمینه پرده بکارت به کرات مطرح می شوند. مساله تکرار کردن یکسری سوالات نشانگر این است که علیرغم تمامی اطلاع رسانی ها در یک دهه اخیر همچنان ابهاماتی در چند و چون پرده بکارت دختران وجود دارد.در فیلم زیر دکتر میترا بهمن پور جراح و متخصص زنان و زایمان در رابطه با نحوه تشکیل پرده بکارت در دوران جنینی دختران توضیح می دهد.

از این رو در نوشتار پیش رو به طور جامع به مساله پرده بکارت و تمامی مسائلی که حول محور این موضوع می گردند پرداخته ایم.

پرده بکارت

در مدخل واژن غشایی بسیار نازک وجود دارد که همچون یک پرده یا دیواره عمل می کند و موجب جلوگیری از ورود بسیاری از میکروب ها به داخل واژن می شود.به بیانی دیگر در دهانه واژن از سمت داخل بافتی وجود دارد که به عنوان پرده بکارت شناخته می شودو در سال های اولیه زندگی دختران آسیب پذیر است. زیرا که در چند ساله اولیه زندگی لابیاها رشد کافی نداشته است و این پرده نازک تر و به نوعی بدون حفاظ و دیواری برای محافظت از آن است.اما بعد ها همزمان با رشد لابیاها و ترشح هورمون های زنانه به مرور این پرده ضخیم تر می شود و حفاظی به نام لابیاها به آن کمک می کند که شرایط پیچده تری برای از بین بردن آن لازم باشد تا تخریب رخ دهد.

این پرده دارای انواعی است که هر کدام از آن ها ویژگی ها و خصوصیات مخصوص به خود را دارند. در صورتی که شی ای خارجی و یا آلت تناسلی مردانه وارد این مجرا و کانال تناسلی زنانه شود اولین اتفاقی که رخ می دهد تخریب بافت پرده بکارت است.در واقع این بافت از هم فاصله می گیرد و به نوعی گشوده می گردد. به جهت این که این بافت ساختاری ظریف دارد در صورت وارد شدن آلت تناسلی مردانه موجب خونریزی می شود. البته این خونریزی بسیار کم است و جای نگرانی ندارد.

پرده بکارت کجا قرار دارد؟

در حالت کلی جایگاه اصلی پرده بکارت در دروازه یا دهانه ورودی واژن است. ولی محل دقیق قرار گیری پرده بکارت در همین مکان نیز بسته به شکل کلی لگن در افراد مختلف متفاوت می شود. در واقع در جایگاه پرده در یک دختر با دختر دیگر امکان تفاوت وجود دارد و این تفاوت از این جا ناشی می شود که ساختار کلی و فرم کلی لگن در این دختران با هم مغایرت دارد.از سوی دیگر نیز باید بگوییم پرده بکارت داخل واژن قرار نگرفته است بلکه در دهانه آن قرار دارد.

انواع پرده بکارت بر اساس شکل ظاهری

پرده بکارت دختران اشکال مختلفی دارد که سبب می شود دختران بسته به شکل پرده بکارت شرایط خاصی را تجربه کنند. برای مثال نوع و شکل پرده بکارت دختران در خونریزی یا عدم خونریزی و نیز در میزان خونریزی در هنگام اولین رابطه جنسی تاثیر می گذارد و این شرایط ارتباط مستقیمی با نوع پرده بکارت دارد.

از کجا بفهمم حلقوی هستم

پرده حلقوی به پرده ای گفته می شود که دایره ای مانند است و تمامی اطراف دهانه واژن را احاطه کرده است و مجرایی در وسط آن وجود که امکان دخول را تسهیل می کند.

پرده بکارت حلقوی به دو نوع است که یک نوع آن با رابطه جنسی پاره می شود و خونریزی می کند اما در نوع دوم آن رابطه جنسی نمی تواند در آن پارگی ایجاد کند. بنابراین در این موارد پزشکان متخصص برای اینکه این پرده از بین برود از ابزار آلات مخصوصی کمک می گیرند.

پرده بکارت دندانه دار

این شکل از پرده بکارت همچون پرده حلقوی است که دور دهانه واژن را فرا گرفته اما با این تفاوت که اطراف آن به شکل دندانه دندانه می باشد و صاف نیست.این نوع از پرده ها به جهت این که دندانه دار و چین دار هستند برای تشخیص سلامت پرده بکارت، متخصصین بهترین تشخیص ها را دارند. زیرا که باید تعیین شود این پرده از بدو تولد این گونه بوده است یا این که در اثر روابط جنسی چین دار شده است.

پرده بکارت هلالی

این نوع همانطور که از نامش برمی آید به شکل هلال است. در واژن به شکل عمودی قرار گرفته است.نامی که به آن داده شده است تنها به دلیل شکل ظاهری آن می باشد

پرده بکارت مشبک

پرده های مشبک به این شکل هستند که تمامی دهانه واژن را پوشانیده اند و روی سطح آن سوراخ ها یا مجراهای متعددی وجود دارد و به طور شبکه ای در کنار هم قرار گرفتند. به این نوع پرده غربالی یا سوراخ سوراخ نیز می گویند.این نوع از پرده از انواعی است که نادر است و در موارد اندکی دختران چنین پرده ای را دارند.

پرده بکارت شرابه دار

برخی اوقات تشخیص اینکه پرده دندانه دار است یا شرابه ای دشوار می شود و تنها ا زعمق شیارهای موجود می توان آن را تشخیص داد.

پرده بکارت دوتکه ای

پرده دو تکه ای به این شکل است که یک مجرا است که به دو قسمت تقسیم شده است و دو سوارخ متفاوت در کنار هم قرار گرفتند. در بین این دو سوراخ یک دیواره تیغه ای شکل وجود دارد که آن ها را از هم جدا می کنند.

پرده بکارت مسدود یا بسته

پرده هایی که کاملا بسته باشند و هیج گونه امکان دخول وجود نداشته باشد را پرده های مسدود می گویند.در واقع به جهت این که در دوران قاعدگی خونریزی اتفاق می افتد و در طی این خونریزی ها لخته های خون نیز خارج می شود باید مجرای واژن گشاده باشد تا بتوانند خروجی بدون درد و کامل داشته باشند.از هر دو هزار دختر ممکن است یک نفر دارای پرده بکارت مسدود باشد

براساس یک معیار دیگر نیز می توان پرده بکارت را دسته بندی کرد:

 • پرده بکارت هایی که تمامی بخش های دهانه واژن را پوشانیده اند؛ مثل پرده های مشبک و مسدود
 • پریده بکارت هایی که بخشی از دهانه واژن را اشغال کرده اند؛ مثل پرده های دوتکه ای، شرابه دار، دیوار دار، هلالی و حلقوی.

پرده بکارت مسدود عاملی برای افزایش درد های دوران قاعدگی

مشاهده شده است دخترانی که پرده بکارت شان مسدود است و دهانه داخلی واژن بسته شده است نسبت به سایرین درد های دوران قاعدگی شان شدید تر است. این مساله از اینجا ناشی می شود که مسیر خروج بسته است و لخته های خون در پشت دیواره پرده بکارت اجتماع می کنند و موجب بروز درد ها و فشارهایی به عضلات واژن و لگن می شوند.

در این موارد برای کاهش درد دوران قاعدگی اقدامی که انجام می شود این است که پزشکان توصیه می کنند این دختران زیر نظر پزشکان باشند و با ایجاد برش هایی در ناحیه پرده مجرای مناسبی برای خروج خون قاعدگی ایجاد شود.

از سوی دیگر نیز پرده های مسدود مشکلاتی همچون:

 • نازایی
 • چسبندگی

را در پی دارد.

به همین جهت به خانواده ها توصیه می شود که در صورتی که دختران شان درد های قاعدگی شدیدی را تجربه می کنند در اولین فرصت برای انجام معاینات لازم در بخش پرده بکارت به متخصصین امر مراجعه کرده و اقدامات لازم را انجام دهند.

بهترین زمان برای تشخیص نوع پرده بکارت

واقعیتی که وجود دارد این است که رابطه جنسی تا حد قابل توجهی می تواند شکل کلی و فرم اولیه پرده بکارت را از بین ببرذ و زمینه ساز تخریب پرده بکارت باشد.از این رو توصیه می کنیم در صورتی که علاقه دارید از نوع پرده خود و شکل کلی آن اطلاع داشته باشید بهترین زمان برای تشخیص نوع پرده بکارت پیش از اولین رابطه جنسی است.

در مواردی مشاهده شده است که زنان بعد از انجام رابطه جنسی به پزشکان و متخصصین مراجعه کرده و می خواهند که نوع پرده شان تشخیص داده شود. ولی این امکان در موارد زیادی از بین رفته است و تشخیص غیر ممکن خواهد بود. زیرا یک بار دخول انجام شده و شکل اولیه پرده از بین رفته است.

آیا امکان دارد دختری پرده بکارت نداشته باشد؟

بلی این واقعیت علمی ثابت شده است که برخی از دختران از بدو تولد پرده بکارت نداشته و این موضوع کاملا امری طبیعی می باشد. در واقع برخی از دختران در روند رشدی شان در دوران پیش از تولد و دوران جنینی شان این پرده شکل نگرفته است و واژن بدون پرده است.از این رو در صورتی که شکل گیری پرده در دختران منتفی باشد خود به خود و به طور طبیعی خونریزی بعد از اولین رابطه جنسی اتفاق نخواهد افتاد.

پارگی پرده بکارت

یک سوالی که در خصوص پاره شدن پرده بکارت می پرسند این است که چه کارهایی موجب پاره شدن پرده بکارت می شود؟واقعیت این است که برخی از دلایل به عنوان علل پارگی پرده بکارت می باشند که مهم ترین آن ها موارد زیر می باشد.

پارگی پرده بکارت با ورزش

یکی از شایع ترین تصورات غلطی که در خصوص آسیب به پرده بکارت وجود دارد این است که اگر دختران فعالیت های ورزشی سنگینی داشته باشند پرده بکارت آن ها آسیب دیده و سبب می شود که از بین برود. اما باید بگوییم که این تصور کاملا اشتباه است و هیچ گونه ورزشی وجود ندارد که بتواند آسیبی جدی به پرده بکارت وارد سازد.بهتر است که بدون نگرانی و استرس برای انجام انواع فعالیت های ورزشی اقدام کنید و مراقبت های ساده و اولیه ای را در جهت جلوگیری از آسیب داشته باشید.

این نکته را در خاطر داشته باشید که (همانطور که گفته شد) ورزش ها در حالت طبیعی آسیبی به پرده بکارت نمی زنند بلکه صرفا زمانی که در ورزش های سنگین با ضربه هایی روبرو شوید که شدید باشد می تواند پارگی پرده بکارت را در پی داشته باشد.

برای مثال اگر در ورزش ضربه پای حریف به ناحیه تناسلی بخورد کند و یا این که در هنگام انجام حرکات ورزشی روی وسایل ورزشی بیفتید و ضربه وارد شده شدید باشد احتمال پارگی وجود خواهد داشت.انجام حرکات کششی پاها تا جایی که پاها ۱۸۰ درجه از هم فاصله بگیرند هرگز موجب پاره شده پرده بکارت نمی شود مگر این که در سطحی که بدن با آن مماس می شود شی ای وجود داشته باشد که به ناحیه واژن و پرده بکارت آسیب بزند.

اسب سواری و یا شیرجه زدن در آب و پاره شدن پرده بکارت

واقعیتی که وجود دارد این است که این دو ورزش بیش از سایر ورزش ها ذهن افراد را درگیر ساخته است و می خواهند احتمال پارگی پرده بکارت را در سوار کاری و با شیرجه زدن در آب بدانند.

دختران باکره در این ورزش ها اگر به طور شدیدی از اسب سقوط کنند و یا این که با شیرجه زدن در آب با مانعی روبرو شوند و ضربه ای به پرده بکارت وارد شود احتمال این که پاره شود درصد بالایی را به خود اختصاص می دهد. اما در وضعیت طبیعی این احتمال منتفی است.از این رو بهتر است که تمامی نکات ایمنی را در انجام این ورزش ها رعایت کنید تا میزان احتمال پارگی پرده بکارت به کمترین میزان ممکن برسد.

خودارضایی و آسیب به پرده بکارت

یکی از شایع ترین سوالاتی که در زمینه آسیب به پرده بکارت مطرح می شود این است که آیا با خود ارضایی پرده بکارتم پاره می شود؟

برای پاسخ گویی به این سوال باید بگوییم که پرده بکارت همانطور که گفتیم در بیرونی ترین بخش واژن است و ورود هرگونه جسم خارجی و یا انگشت می تواند سبب آسیب به آن شود. بنابراین در صورتی که در خودارضایی شی ای را وارد کنید و یا این که انگشت شما به درون واژن وارد شود می تواند آسیب زا باشد.اما در صورتی که خود ارضایی در بخش های بیرونی واژن باشد هیچ تهدیدی برای پرده بکارت محسوب نمی شود.اما به هر صورت توصیه می کنیم که در خودارضایی توجه داشته باشید که به طور ناگهانی دست یا انگشت شما وارد مدخل واژن نشود.

آسیب به پرده بکارت در دوران کودکی

در دوران کودکی پرده بکارت آسیب پذیر تر از بزرگسالی است. اما این مساله بدین معنی نیست که هر نوع فعالیت های تحرکی و یا افتادن ها و آسیب ها می تواند موجب از بین رفتن پرده بکارت شود.از سوی دیگر نیز در صورتی که مشکلی برای پرده بکارت در دوران کودکی دختران ایجاد شود در اغلب موارد به طور طبیعی ترمیم می شود و آسیب ها از بین می روند.بنابراین در صورتی که مشکلی رخ داد نیازی به نگرانی و استرس ندارید و می توانید با مراجعه به متخصصین مشاوره ها و راهنمایی های لازم را دریافت کنید.

از دیگر دلایلی که باعث پارگی پرده بکارت شود می توان به انجام جراحی هایی در نواحی لگنی که بسیار حساس و سنگین باشد و حوادث ناگهانی مانند سقوط از ارتفاع بلند و تصادفات رانندگی شدید و پرتاپ شدن به بیرون از ماشین اشاره کرد.

اما مهم ترین عاملی که باعث از بین رفتن پرده بکارت می شود رابطه جنسی است. که در ادامه به صورت مفصل در رابطه با آن صحبت می کنیم.

آیا از بین رفتن پرده بکارت در اولین رابطه جنسی دردناک است؟

بسیاری از دخترانی که برای آگاهی در زمینه پرده بکارت به متخصصین زنان مراجعه می کنند اولین پرسشی که مطرح می کنند این است که آیا پرده بکارت در نخستین رابطه جنسی و در هنگام دخول پارگی همراه با درد دارد؟

برای رابطه جنسی در صورتی که بدون استرس و در نهایت آمادگی روانی و جسمی وارد رابطه جنسی شوید هیچگونه دردی را تجربه نخواهید کرد. زیرا که درد ها در شرایطی اتفاق می افتند که پایانه های عصبی پیام آسیب را به مغز برساند در این شرایط درد را تجربه خواهید کرد. این مساله در حالی است که در پرده بکارت هیچ گونه رگ های عصبی و رشته های حساس وجود ندارد. بنابراین تجربه درد منتفی است.

البته اگر استرس داشته باشید و عضلات خود را منقبض کنید احتمالا درد هایی را به جهت فشار به سایر بخش های واژن و نیز عضلات موجود در این بخش تجربه می کنید.بنابراین توصیه مان این است که پیش از این که وارد رابطه جنسی شوید نگاهی دقیق نسبت به آن کسب کنید و با کاهش استرس و اضطراب از درد های احتمالی ناشی از استرس خود بکاهید.

نداشتن خونریزی در اولین تجربه رابطه جنسی

یکی از تصورات شایع و کاملا اشتباه که بیشتر از سوی افراد سنتی مطرح می شود این است که همه ی دختران در اولین رابطه جنسی حتما باید خونریزی را از دهانه واژن مشاهده کنند و دختری که این تجربه را نداشته باشد حتما یکبار پرده بکارت خود را از دست داده است.

اما بهتر است یکبار برای همیشه به این عقاید سنتی و غلط پایان دهیم و از واقعیت علمی و آن چیزی که بهترین و معتبر ترین متخصصین می گویند آگاه شویم.

همانطور که گفته شد پرده بکارت در دختران انواعی دارد که برخی از انواع آن در هنگام رابطه جنسی هیچ گونه خونریزی در پی ندارند. بنابراین عدم خونریزی در این نوع پرده ها ارتباطی با تجربه دختران در زمینه رابطه جنسی ندارد و صرفا تفاوت ساختاری در نوع پرده زمینه ساز عدم خونریزی بعد از انجام نخستین رابطه جنسی می شود.

چرا در اولین رابطه جنسی از پردم خون نیومد؟

به طور کلی دلایل مختلفی می تواند در عدم خونریزی واژینال بعد از اولین رابطه جنسی نقش داشته باشد. از عمده دلایلی که می توان به آن ها اشاره کرد از این قرار است:

از کجا بفهمیم ارتجاعی هستیم

برخی از انواع پرده های بکارت خاصیت ارتجاعی دارند. بدین معنا که این افراد پرده هایشان خاصیت شکل پذیری و انعطاف پذیری بالایی دارند و زمانی که آلت تناسلی مردانه به آلت شان ورود می کند کاملا انعطاف پذیرند و هیچ گونه فشار و آسیبی به بافت اطراف پرده بکارت وارد نمی شود که منجر به خونریزی شود.

*البته این نکته را در خاطر داشته باشید که ارتجاعی بودن پرده ارتباطی به شکل ظاهری پرده ندارد و صرفا نوع پرده را مشخص می کند. برهمین اساس هر پرده ای با هر نوع شکل ظاهری می تواند ارتجاعی باشد . به همین دلیل است که نمی توانیم تصویری از این نوع پرده را معین کنیم.

رابطه جنسی بدون تنش و استرس و در آرامش کامل

در مواردی نیز پرده هایی هستند که اگر در وضعیت آرامش بخش رابطه جنسی انجام شود هیچ خونریزی رخ نخواهد داد.در واقع زنانی که در هنگام رابطه جنسی استرس دارند عضلات ناحیه واژینال و لگنی شان دچار انقباظات و سفتی هایی می شود که زمینه ساز دخول سخت و دشوار می شود از این رو در این موارد خونریزی اتفاق می افتد. اما اگر تلاش کنید که این رابطه جنسی بدون استرس باشد می توانید به رابطه ای موفق و بدون خونریزی امیدوار باشید.

عدم وجود پرده بکارت در دختران

در واقع همانطور که گفتیم که برخی از دختران اساسا بدون پرده متولد می شوند و از بدو تولد بدون هیچ گونه غشایی که در داخل واژن وجود داشته باشد رشد می کنند. بدیهی است خونریزی بعد از نخستین رابطه جنسی نیز منتفی خواهد شد.آمار ها حاکی از آن است که یک هزارم زنان و دختران بدون پرده بکارت متولد می شوند و این غشا در داخل واژن شان شکل نگرفته است. بنابراین باید نسبت به این موضوع حساس شوید و برای آگاهی از وجود یا عدم پرده بکارت در خودتان به بهترین متخصصین مراجعه کنید.

علائم پرده بکارت پاره شده

مهم ترین نشانه هایی که از پرده بکارت آسیب دیده حکایت می کند موارد زیر می باشد:

 • پرده بکارت شل شده
 • پرده بکارت اتساع یافته یعنی باز شده
 • معمولات چین هایی که در دهانه واژن وجود دارد نامنظم می شود در حالیکه پرده بکارت سالم چین هایی منظم دارد و همگی معمولا به یک سو جهت یافته اند.
 • دهانه واژن باز می شود و مشاهده دهانه آن به راحتی و بدون ابزاری خاص امکانپذیر است.

تشخیص سالم بودن بکارت توسط خود فرد

باید توجه داشته باشید که تشخیص های دقیق صرفا از سوی متخصصین در این حوزه قابل انجام است و تصور نکنید که خودتان می توانید تشخیص دقیقی داشته باشید و بتوانید میزان پارگی پرده بکارت را در خودتان تشخیص دهید. معمولا به این گونه است دخترانی که از قبل پرده بکارت خود را چک کرده بودند و تصوری از ظاهر آن داشتند با به وجود آمدن تغییرات متوجه پارگی خواهند شد اما در مورد های خاص که نیاز است میزان آسیب دیدگی ها مشخص شود متخصصین از ابزارهای دقیق تر استفاده خواهند کرد. برای اینکه بتوانید خودتان را معاینه کنید رو به روی یک آینه دیواری دراز بکشید و کف پاها را روی دیوار قرار دهید با انگشت لابیای ماژور و مینور را به لبه ها بکشید تا بتوانید پرده خود را مشاهده کنید.

نحوه معاینه پرده بکارت با ابزار های خاص

معمولا در مطب متخصصین زنان معاینه ها بر اساس تجربه و ابزارهای ساده بوده اما روش دقیقی که معمولا در پزشکی قانونی بکار گرفته می شود کولپوسکوپی می باشد.

در این روش با استفاده از دستگاه کولپوسکوپی می توانند بخش های داخلی واژن و سلامت پرده بکارت را مورد بررسی قرار دهند.

نحوه انجام معاینه با روش کولپوسکوپی بدین شرح است:

 1. ابتدائا روی تخت دراز می کشید
 2. پزشک متخصص اسپکولوم را در دهانه واژن قرار می هد تا کانال واژینال گشاده باشد.
 3. در ادامه کولپوسکوپ تا چند سانت وارد مجرای واژن می شود و نواحی داخلی را به صورت بزرگنمایی شده نشان می دهد. پزشکان با این دستگاه می توانند تشخیص دقیقی در خصوص سلامت پرده بکارت داشته باشد.

تمامی این روند کمتر از یک ربع طول می کشد و جای نگرانی وجود ندارد.

همانطور که گفته شد روش مشاهده نیز از دیرباز برای معاینه پرده بکارت وجود دارد و این روزها بسیاری از متخصصین با چشم غیر مسلح به انجام معاینه سلامت پرده بکارت نیز می پردازند.

تفاوت پارگی پرده بکارت در اثر رابطه جنسی رضایتمندانه با تجاوز جنسی

در واقع برخی از افراد می پرسند که آیا می توان فهمید پرده بکارت در اثر تجاوز دچار پارگی شده است یا رابطه جنسی رضایت مندانه.

واقعیتی که وجود دارد این است که رابطه جنسی ای که به زور و با تجاوز انجام شده باشد علاوه بر پرده بکارت سایر بخش های واژینال نیزآسیب می بینند و نشانه های رابطه جنسی متعرضانه در آن قابل مشاهده خواهد بود.

از این رو زمانی که دختران جوان مورد تجاوز قرارر می گیرند زمانی که دستگاه قضایی در حال بررسی است می توانند آثار تجاوز را در دستگاه تناسلی تشخیص دهد.دخترانی که مورد تجاوز قرار گرفته رحم شان زخم می شود و حتی مجرای ادرار در این دختران آَسیب دیده است.در حالی که رابطه جنسی ای که در آن رضایت وجود داشته این آسیب ها را نخواهد داشت و پارگی و زخم صرفا در بخش پرده بکارت قابل مشاهده است.

شکل و فرم کلی پارگی پرده بعد از رابطه جنسی

همانطور که ملاحظه کردید ما با یک نوع پرده بکارت مواجه نیستیم که یکسری قواعد ثابت و یکسان برایش وجود داشته باشد. بلکه هر نوع از انواع پرده بکارت شکل و قواعد مخصوص به خود را دارد و باید نسبت به آنها اطلاعات داشته باشیم تا موجب سردرگمی و مشکلات بعدی برای ما نباشد.هر نوع پرده بکارتی در هنگام رابطه جنسی اول به نحو خاصی دچار پارگی می شود که به ساختار اولیه آن وابستگی تام دارد.

بنابراین در پرده هلالی نوع پارگی هایی که اتفاق می افتد به شکل دو برش از ناحیه کناری پرده بکارت است. پارگی پرده حلقوی به صورت چند خط روی اطراف پرده بکارت اتفاق می افتد.

در سایر اشکال پرده بکارت نیز هر ناحیه ای از پرده بکارت که سدی در برابر دخول باشد از بین می رود تا رابطه جنسی ممکن شود.پس عملا نمی توان شکل و فرم خاصی را به آن نسبت داد و یا به راحتی توسط خود فرد قابل شناسایی باشد.

محل خارج شدن خون پریودی و بکارت

خون بکارت و نیز خون پریودی از یک مجرا خروج پیدا می کنند. در واقع زمانی که رابطه جنسی از دهانه واژن است قطعا خون بکارت از همان کانال خارج می شود. از سوی دیگر نیز خروج خون قاعدگی نیز از همان کانال که در نهایت به رحم و تخمدان ها منتهی می شود تخلیه می گردد.بنابراین واژن محلی است که خون بکارت و قاعدگی هر دو از این ناحیه خارج می شود.

همین اشتراک مجرای تخلیه خون بکارت و خون پریودی است که باعث می شود متخصصین توصیه اکید داشته باشند که بهتر است در زمان پریودی هیچ رابطه جنسی صورت نگیرد و حتی اگر شب ازدواج دختر پریود بود رابطه جنسی و از بین بردن پرده بکارت را به زمانی دیگر موکول کنید.

رابطه جنسی در هنگام پریودی تا حد زیادی می تواند موجب بیماری ها و عفونت واژن شود.

تفاوت رنگ خون بکارت و خون پریودی

یکی از سوالاتی که به طور پرتکرار از سوی دختران و زنان جوان پرسیده می شود این است که خون بکارت چه رنگی دارد؟و یا این که تفاوت بین خون بکارت و خون قاعدگی در چیست؟.

برای پاسخ گویی به این سوال که خون بکارت و خون قاعدگی را چگونه می توان تشخیص داد باید بگوییم که هر کدام از این دو دارای ویژگی هایی هستند که می توان به راحتی تمایز این دو را تعیین کرد.

در مواردی مشاهده شده است که دختران با نگرانی به متخصصین مراجعه کرده و خواستار این شدند که با دریافت اطلاعاتی به نوعی تشخیص دهند که خونی که از آن ها خارج شده است خون قاعدگی بوده است یا پارگی پرده بکارت. بنابراین می توانید با لحاظ ویژگی های زیر تا حدودی خودتان این تشخیص را انجام دهید.

ویژگی های خون پریودی

 • خون زیاد است؛ در واقع این خون زمانی که خارج می شود به لحاظ مقدار، زیاد است و تا حد قابل توجهی لباس زیر را آلوده می کند.
 • ادامه دار از دستگاه تناسلی خارج می شود؛ به این معنا که تقریبا مدت زمان چند روزه شاهد خونریزی خواهیم بود. حتی اگر فرد دچار لکه بینی شده باشد این لکه بینی ادامه دار خواهد بود.
 • قرمز رنگ است؛ همانطور که می دانید این خون قرمز تیره است.
 • همراه با لخته خارج می شود.
 • در آخرین روز های قاعدگی به رنگ قهوه ای در می آید؛ به دلیل تغییرات هورمونی و نیز تغییراتی که در آخرین روزهای پریودی ایجاد می شود این تغییر رنگ را شاهد خواهیم بود.
 • این خون دیر تر لخته می شود زیرا که مقادیر بیشتری از سلول های واژینال در آن وجود دارد
 • خون پریودی به دلیل این که بلافاصله بعد از ایجاد تغییرات رحمی از بدن خارج نمی شود تیرگی بیشتری نسبت به خون بکارت دارد.

ویژگی های خون بکارت

 • مقدار آن کم است؛ در مواردی چند قطره است و گاها به حدی است که می توان حتی با یک دستمال کاغذی همه ی آن را از روی بدن زن جمع کرد.
 • موقتی است و مدت زمان طولانی از دستگاه تناسلی خارج نمی شود؛ بعد از این که پرده بکارت دچار پارگی شد این خونریزی اتفاق می افتد و فردا و یا روزهای بعد دیگر شاهد خونریزی نخواهیم بود.
 • قرمز رنگ است اما کم رنگ تر از خون قاعدگی است
 • از سویی دیگر برخلاف خون پریودی با لخته های خون خارج نمی شود
 • در مدت زمان کوتاهی لخته می شود زیرا که سول های واژینال در آن کمتر است
 • خون بکارت به دلیل اینکه در همان زمان پارگی پرده از بدن خارج می شود خونی تازه محسوب می شود و رنگ آن کمرنگ تر از خون قاعدگی است.

*جهت مقایسه بهتر خون بکارت با خون قاعدگی بهتر است که به جدول زیر توجه کنید.

 رنگمقدارمدت زمان تخلیهمواد همراه در هنگام خروج از دستگاه واژینالویژگی های منحصر به فرد
خون بکارتقرمز روشن و شفاف. زیرا که همان زمان از رگ ها خارج شده استمقدار آن کم استموقتی و در کمترین زمان از بدن خارج می شودبا این خون هیچ ماده و ترشحات دیگری خارج نمی شوداین خون در کمترین زمان لخته می شود
خون پریودقرمز تیرهمقدار آن زیاد و طولانی مدت تخلیه می شوددر تمام دوران قاعدگی تخلیه این خون را شاهد خواهیم بود.خون پریودی با لخته های خون خارج می شودخون پریودی دیر تر لخته می شود

آیا پرده بکارت بعد از پارگی غیر قابل بازگشت به حالت اولیه است؟

یکی از تصورات غلطی که در خصوص پرده بکارت وجود دارد این است که پرده بکارت خاصیت خود ترمیمی دارد و بعد از مدتی پرده بکارت خود به خود ترمیم می شود. در حالی که باید بگوییم این تصور کاملا غلط است. زیرا که پرده بکارت به لحاظ ساختاری شبیه به گوشت و یا پوست انسان نیست که بتواند بعد از مدتی خود را بازسازی کرده و به حالت اولیه باز گردد.بنابراین حتی انجام جراحی ترمیم بکارت نیز نمی تواند آن را همچون یک پرده سالم بازسازی کند.

بسیاری از افراد تصور می کنند که می توانند با پرده ارتجاعی هر گونه رابطه جنسی داشته باشند و هیچ کسی متوجه عدم سلامت پرده بکارت شان نشود.باید این نکته را به خاطر داشته باشید که کسانی که در این حوزه متخصص هستند توانایی و دانش لازم را دارند که بتوانند کمترین ساییدگی و ظاهر غیر طبیعی پرده بکارت را تشخیص داده و عدم سلامت آن را به خود فرد گزارش کنند.

تشخیص زمان دقیق پارگی پرده بکارت

گاها سوالاتی مطرح می شود مبنی بر این که آیا می توان زمان دقیق پارگی پرده بکارت را تشخیص داد؟.

امکانات پزشکی این روزها این امکان را برای متخصصین و پزشکان فراهم نکرده است که بتوانند زمان دقیق پاره شدن پرده بکارت را تشخیص دهند.در واقع برخی از متخصصین بر این باورند که تا دو هفته بعد از پارگی پرده به دلیل آثار زخم و یا خون مردگی هایی که در بخش دیواره های پرده بکارت ایجاد شده است می توانند تشخیص دهند اما اگر آثار پارگی از بین برود دیگر نمی توان زمان از دست رفتن بکارت را تشخیص داد. در صورتی که برای خانمی موردی مانند تجاوز رخ داده باشد برای اثبات کردن اتفاق باید هر چه زوددتر به مراجع مرتبط مراجعه کند تا بتواند از حق خود دفاع کند.

چگونه بفهمیم پرده بکارت دختر سالم است یا نه؟

در برخی از فرهنگ ها مخصوصا فرهنگ های سنتی یکی از عواملی که با توجه به آن نجابت و پاکی دختران را می سنجند سلامت پرده بکارت دختران می باشد. از این رو اقدامی که از دیرباز انجام می شده است اما این روز ها  آمار آن روبه کاهش است بررسی سلامت پرده بکارت دختران بود.از این رو برای آگاهی از سلامت یا عدم سلامت پرده بکارت دختران آن ها را به متخصصین زنان می بردند و در آنجا بعد از انجام معاینات می توانستند گواهی سلامت را دریافت کنند.

متاسفانه خیلی اوقات روش هایی را می شنویم که تنها بر اساس خرافه بوده  و هیچ پایه علمی ندارد برای مثال:

 • تشخیص باکره بودن از روی زانو!
 • تشخیص باکره بودن از روی چشم و چهره!
 • تشخیص سالم بودن پرده بکارت از نحوه راه رفتن!
 • تشخیص پارگی پرده از اندام!

روش تشخیص سلامت پرده بکارت از گذشته تا امروز همان معاینات ساده است که امکان تشخیص را فراهم می سازد.البته با گذشت زمان متخصصین ابزار هایی را بکار می گیرند که مشاهده دقیق تر باشد و بدون مشکلاتی بتوانند نواحی داخلی را مشاهده کنند.بنابراین مشاهده پرده بکارت توسط خود شخص در اکثر موارد غیر ممکن است و تشخیص نوع آن امکانپذیر نمی باشد.

ارسال عکس از پرده بکارت و تشخیص سلامت آن

گاهی اقدامی که از سوی دختران و یا سایر افراد انجام می شود این است که از پرده بکارت خود فیلم یا عکس می گیرند و آن را برای متخصصین می فرستند و می خواهند که سلامت آن از سوی متخصصین تشخیص داده شود.باید بگوییم که این اقدام غیر ممکن است و ضمانتی در جهت صحت تشخیص وجود ندارد.از این رو برای تشخیص قطعی و نهایی سلامت پرده بکارت باید حتما حضوری مراجعه کرده تا معاینات لازم انجام شود.

 دلایل معاینه و تشخیص سلامت پرده بکارت در ایران

واقعیتی که وجود دارد این است که این روز ها دو دلیل مهم می تواند سبب شود که دختران به یکی مراکز مراجعه کرده و بخواهند که سلامت پرده بکارت شان بررسی شود.

 1. ابتدا این که برخی از دختران پیش از مراسم عروسی و برحسب سنت ها برای انجام این کار اقدام می کنند و در واقع فرهنگ خانواده ها از عمده دلایلی است که سبب می شود دختران این اقدام را انجام دهند.
 2. البته  معاینه در پیش از ازدواج در برخی از دوشیزه ها به دور از مسائل فرهنگی بوده و دوست دارند بدانند پرده بکارت آنها چه شکلی دارد و مشاروره هایی برای داشتن اولین رابطه جنسی از متخصصین می گیرند .
 3. سومین دلیل در مواردی است که جرم های قانونی مثل تجاوز ها صورت گرفته است و دختران جوان برای اثبات جرمی که اتفاق افتاده است به مراجع قانونی مراجعه کرده و در صدد انجام معاینات خاصی در ناحیه پرده بکارت هستند.

در این موارد با انجام معاینات و تشخیص این که پرده بکارت سالم نیست در کنار سایر شواهد و مدارک می توانند که مجرم را به دادگاه بکشانند و اشد مجازات یعنی اعدام را برای وی درخواست کنند.همانطور که می دانید جرم تجاوز به عنف از جمله جرایمی است که در رده جرم های جنایی قرار می گیرد و مرتکب این جرم باید قصاص شود.

آیا  معاینه پرده بکارت پیش از مراسم عروسی، ضرورت علمی دارد یا فرهنگی!؟

احتمال دارد شما هم جزء آن دسته از افرادی باشید که در خانواده ای بزرگ شدید که از بررسی پرده بکارت پیش از مراسم عروسی موضوعاتی را شنیده اید و یا این مساله را در نزدیکان خود مشاهده کرده اید.

در گذشته بسیاری از دختران به جهت فضای سنتی ای که وجود داشت پیش از این که به مراسم عروسی برسند و وارد حجله عروس و داماد شوند به متخصصین زنان مراجعه می کردند و این معاینات را انجام می دادند.اما این روز ها به جهت فعالیت های زنانه نگری ( فمینیستی ) که وجود دارد زنان معاینات پیش از عروسی را توهین قلمداد می کنند و از انجام آن امتناع می کنند.مقاومت در برابر این کار و رد رویکردهای فرهنگی- سنتی می تواند در مجالی دیگر مطرح شود اما بحث ما در اینجا صرفا بحث علمی و تخصصی است.

واقعیت ها حاکی از آن است که بسیاری از متخصصین بر این باورند که انجام معاینات و بررسی ها در ناحیه پرده بکارت پیش از داشتن اولین رابطه جنسی می تواند برای دختران کمک کننده باشد

مزایای معاینات و بررسی پرده بکارت قبل از اولین رابطه جنسی

بررسی و تعیین نوع پرده بکارت و افزایش آگاهی

در واقع زمانی که دختران پیش از انجام نخستین رابطه جنسی تحت معاینات قرار می گیرند متخصصین به آن ها می گویند که نوع پرده بکارت آنها چگونه است و تمامی شرایط لازم را برای رابطه جنسی موفق به آنها گوشزد کرده و رعایت آنها موجب می شود روند رابطه بهتر پیش رود.

افزایش آگاهی زنان و دختران در جهت مدیریت بهتر نخستین رابطه جنسی

در مواردی لازم است که زنان برای کاهش درد و افزایش کیفیت رابطه جنسی اولی شان اقداماتی را انجام دهند. بعد از بررسی ها مشاوره های لازم ارائه شده و آگاهی موجب بهبود روند رابطه جنسی می شود.از این رو می توان نتیجه گرفت که فارغ از مباحث فرهنگی که در زمینه معاینات پرده بکارت مطرح می شود مسائلی علمی و کاملا تخصصی وجود دارد که باید نسبت به آنها توجه داشته باشید.

چند مثال

در واقع در مواردی که پرده بکارت ارتجاعی باشد و یا به نوعی باشد که خونریزی نداشته باشد این مساله عنوان می شود و در نتیجه زمانی که بعد از رابطه خونریزی اتفاق نیفتاد افراد نگران نمی شوند و شکل گیری سوء تفاهمات منتفی می شود. یا در برخی از دختران پرده بکارت در عمق بیشتری قرار دارد و متخصص می تواند پوزیشن هایی را به عنوان پیشنهاد به زوجین بدهد و یا به علت کوچک بودن سوراخ بعضی از پرده ها می توان ژل های روان کننده و یا در مواردی بی حسی های کم اثر مانند لیدوکایین را برای دختران تجویز کرد

احتمال بارداری دختر باکره چقدر است؟

آیا با وجود پرده بکارت سالم، بارداری امکانپذیر است یا خیر؟

واقعیتی که وجود دارد این است که بارداری زمانی اتفاق می افتد که اسپرم ها خودشان را به نواحی داخلی رحمی برسانند و بتوانند لقاح موفقی را با تخمک ها داشته باشند.از این رو در مواردی مشاهده شده است که علیرغم این که پرده بکارت سالم است اما به دلیل این که مایع منی مرد و اسپرم روی واژن ریخته شده است از همان مجرا وارد نواحی داخلی واژن و از فیلتر پرده بکارت و سوارخ هایی که در آن وجود داشته است عبور کرده و در نهایت بارداری اتفاق افتاده است.

البته این اتفاق بسیار نادر است و در موارد کاملا استثنایی اتفاق می افتد.از سوی دیگر نیز به این نکته توجه کنید که امکان بارداری برای یکسری پرده بکارت هایی که مجرا و یا سوراخ هایی در آن ها وجود دارد اتفاق خواهد افتاد.

برای مثال پرده هایی که حلقوی هستند سوراخی که در وسط آن ها وجو دارد امکان عبور اسپرم ها را فراهم می کند و در نهایت احتمال بارداری بسیار است.

ترمیم پرده بکارت

این روز ها از مهم ترین و پردرخواست ترین اقداماتی که دختران جوان در پی انجام ان هستند ترمیم پرده بکارت است. در واقع برخی از دختران به دلایل مختلفی پرده بکارت خود را از دست داده اند و از ترس این که مبادا نداشتن پرده بکارت در هنگام ازدواج برایشان مشکل ساز شود و زمینه ساز شکل گیری بسیاری از تصورات بد و قضاوت ها شود به متخصصین زنان مراجعه می کنند و می خواهند که پرده بکارت شان ترمیم شود.ترمیم پرده بکارت در واقع در طی یک جراحی بسیار حساس و دقیق قابل انجام است

مهم ترین هدفی که از انجام ترمیم پرده بکارت دنبال می شود این است که دیواره اطراف پرده بکارت به هم نزدیک شوند در نهایت بعد از ازدواج و در اولین رابطه جنسی امکان خونریزی فراهم می شود.در بسیاری از موارد جراحی ترمیم بکارت توانسته مانع از از دست رفتن آبروی دختری شود که در از دست دادن بکارت خود نقشی نداشته است و تقصیری نداشته است.اما به هر روی برخی از دختران ترجیح می دهند که صادقانه از وضعیت خود صحبت کنند و در خصوص نداشتن بکارت دروغ نگویند و دست به جراحی نزنند.

انواع روش های جراحی ترمیم بکارت

روش ها و تکنیک های مختلفی برای جراحی ترمیم پرده بکارت وجود دارد که مهم ترین آن ها موارد زیر می باشد:

 • دوخت پرده بکارت

در این روش پزشکان می توانند تمامی بخش هایی که از پرده بکارت باقی مانده را با انجام تکنیک هایی به هم نزدیک کنند و با ایجاد دوخت هایی پرده را ترمیم کنند.در این روش دیواره های پرده به هم نزدیک می شود و در صورت انجام رابطه جنسی همان خونریزی ای که افراد انتظار دارند اتفاق می افتد.بنابراین باید مدت زمانی را به بهبودی محل زخم ها اختصاص دهیم تا رابطه جنسی بدون مشکل و درد باشد.این جراحی در کمترین زمان و تحت بی حسی موضعی انجام می شود.

 • روش الوپلنت alloplant

در این روش با بکارگیری ماده ای می توانند به ترمیم پرده بکارت کمک کنند. البته این روش از روش های موقتی محسوب می شود و در فاصله زمانی نزدیک به ازدواج انجام می دهند تا اثرات آن باقی باشد.

مراقبت های بعد از جراحی ترمیم پرده بکارت

دوره ای که به عنوان دوره نقاهت جراحی ترمیم بکارت در نظر می گیرند تقریبا یک هفته الی ۱۴ روز می باشد.بنابراین این دوره در افراد مختلف متغیر می باشد. اما حداقل دوره روند بهبودی و دوره نقاهت در افراد یک هفته و حداکثر زمان لازم دو هفته می باشد.

این جراحی به دلیل این که کاملا تهاجمی است مستلزم انجام مراقبت هایی بعد از انجام جراحی است که باید به دقت و با وسواس انجام شود. مهم ترین مراقبت ها موارد زیر می باشد:

 • استراحت کردن: بهتر است که بعد از انجام جراحی استراحت یک هفته ای داشته باشید تا محل زخم ها به طور نسبی بهبود پیدا کند.
 • استفاده از قرص های آنتی بیوتیک: این قرص ها می تواند در روند بهبودی و کاهش احتمال بروز خطر نقش داشته باشد.
 • استفاده از دارو های آنتی بیوتیک: به دلیل این که واژن زنان گشاده است احتمال اینکه انواع میکروب ها وارد آن شوند و زمینه ساز بروز انواع میکروب ها و قارچ ها شود زیادی است. اما بعد از جراحی این حساسیت و احتمال بیماری واژینال افزایش خواهد داشت. به همین جهت دارو های ضدقارچ تا حد زیادی می تواند از بروز مشکلات جلوگیری کند.
 • تعویض لباس در فواصل زمانی کوتاه و پوشیدن لباس های تمیز: این امر کمک می کند که فضای واژن تمیز باشد و احتمال ورود میکروب کاهش پیدا کند. با این اقدام به نوعی از ورود میکروب جلوگیری می کنید.

عوارض جراحی ترمیم بکارت

جراحی ترمیم بکارت همچون تمامی جراحی هایی که این روزها انجام می شود دارای عوارض و پیامد هایی است که البته کاملا طبیعی هستند و جزئی از روند جراحی و بهبودی بعد از جراحی هستند.

از مهم ترین عوارض بعد از جراحی ترمیم بکارت می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • خونریزی خفیف
 • کبودی
 • تورم در بخش جراحی شده
 • سرگیجه
 • احساس تهوع
 • ایجاد زخم هایی در بخش جراحی شده
 • درد و ناراحتی موقت چند روز بعد از جراحی
 • سوزش و خارش بعد از جراحی ترمیم بکارت
 • ملتهب شدن؛ ایجاد تورم و التهاب در ناحیه بخیه ها و برش هایی که در طی جراحی انجاد شده است
 • بروز عفونت

سوالات ترمیم پرده بکارت

جراحی ترمیم بکارت درد دارد؟

واقعیت این است که این جراحی در وضعیت بیحسی موضعی انجام می شود و بخش هایی که قرار است روند جراحی روی آنها انجام شود، بی حس می شوند و فرد در حین عمل چیزی را متوجه نخواهد شد.البته در مواردی نیز برخی از پزشکان توصیه می کنند که اگر فرد در وضعیت بیهوشی عمومی باشد روند جراحی بهتر انجام می پذیرد.بنابراین روش ها متفاوت است اما نقطه اشتراک تمامی روش ها این است که درد ها را برای فرد کاهش دهند تا روند جراحی بهتر و دقیق تر انجام شود.

جراحی ترمیم بکارت چقدر طول می کشد؟

طول مدت زمانی که برای اتمام روند جراحی به خود اختصاص می دهد یک ساعت و نیم تا دو ساعت می باشد.البته در مواردی ممکن است که میزان تخریب پرده بکارت و میزان اقداماتی که برای آن باید انجام شود و نیز میزان تخصص پزشک در انجام جراحی ترمیم بکارت در مدت زمان روند جراحی تاثیر گذاشته و آن را کمتر یا بیشتر کند. اما در حالت طبیعی بیش از دو ساعت طول نمی کشد.در حالت کلی باید بدانید که هایمنوپلاستی از جمله جراحی هایی است که سرپایی محسوب می شوند و فرد بعد از انجام آن می تواند به منزل باز گردد.اما به هر روی باید مراقبت هایی انجام شود که روند بهبودی با موفقیت طی شود.

دکتر برای ترمیم پرده بکارت؟

واقعیت این است که گاها افراد برای اینکه این جراحی را انجام دهند نمی دادند که دقیقا باید به کدام پزشکان با چه تخصصی مراجعه کنند. بنابراین این سوالات را می پرسند که کدام پزشکان هایمنوپلاستی انجام می دهند؟

در اغلب موارد کسانی که جراحی ترمیم بکارت را انجام می دهند جراحان پلاستیک و یا متخصصین زنان هستند.ترمیم بکارت در مراکز قانونی مثل پزشکی قانونی نیز قابل انجام است که البته در موارد و شرایطی خاص انجام می شود.

آیا ترمیم بکارت قابل تشخیص است؟

دخترانی که با هدف انجام جراحی ترمیم بکارت به متخصصین زنان مراجعه می کنند اولین مساله ای که مطرح می سازند این است که آیا بعد از جراحی ترمیم بکارت می توان تشخیص داد که پرده بکارت ترمیم شده است یا خیر.واقعیتی که وجود دارد این است که بلی قطعا با یک معاینه ساده می توان تشخیص داد که پرده بکارت ترمیم شده است.

جراحی هایمنوپلاستی چه فایده ای دارد؟.

در واقع زمانی که قرار است که ترمیم بکارت تشخیص داده شود بنابراین چه هدفی منجر به تصمیم درخصوص انجام جراحی پرده بکارت می شود.این خونریزی برای کسانی که تصور می کنند خونریزی نشانه خوبی برای بکارت دختر است می تواند کارآمد باشد و دخترانی که می خواهند ازدواج کنند معمولا پیش از ازدواج از این جراحی و مزیت اش بهره مند می شوند.

هزینه جراحی ترمیم بکارت (هایمنوپلاستی)

هزینه ای که برای جراحی ترمیم بکارت دریافت می شود در مراکز مختلف و از سوی متخصصین مختلف به طور متغیر اعلام می شود. از این رو نمی توان در این مطلب هزینه ای ثابت را برای همه مراکز و پزشکان تعیین کرد.از این رو بهتر است که بعد از این که مشاوره های لازم را در خصوص انجام یا عدم انجام هایمنوپلاستی با متخصصین داشتید در زمینه هزینه ای که آنها دریافت می کنند نیز صحبت کنید و در صورت توانایی پرداخت تصمیم نهایی خود را در خصوص انجام جراحی ترمیم بکارت اتخاذ کنید.

جراحی ترمیم بکارت با لیزر

یکی از ابزار آلاتی که این روز ها تا حد زیادی در بخش های درمانی و زیبایی توانسته است امکانات و اثرات درمانی و زیبایی منحصر به فردی را از خود به جای بگذارد لیزر ها هستند.لیزر ها از جمله ابزارهایی هستند که می توان از آن ها در حوزه جراحی ترمیمی بکارت نیز استفاده کرد.

به این نحو که بعد از این که پرده بکارت و بخش های تخریب شده آن با نخ های بخیه به هم دوخته شدند لیزر ها می توانند محل بخیه ها را تا حدودی بهبود بخشند و اثرات آن را کاهش دهد. از این رو کاربرد لیزر ها در جراحی هایمنوپلاستی صرفا از این جهت است که آثار جراحی را تا حدودی کاهش دهند. اما لیزر ها به طور کلی نمی توانند عمل دوخت پرده بکارت را انجام دهند.در واقع لیزر ها صرفا در بخشی از روند جراحی ترمیم بکارت مثمر ثمر واقع می شوند.

ترمیم بکارت با گیاهان دارویی

یکی از دروغ های شایعی که به وفور می شنویم این است که پرده بکارت را می توان با دارو های گیاهی ترمیم کرد. واقعیت این است که این مطلب دروغی بیش نیست و نمی توان هرگز با دارو ها و رژیم غذایی پرده بکارت را ترمیم کرد. از این رو بهتر است که گول افراد سودجو را نخورید و از روش های کاملا پزشکی و تایید شده برای ترمیم بکارت اقدام کنید.بسیاری از افراد هستند که به منظور بازار گرمی و دریافت پول های هنگفت افراد آسیب دیده را به سمت خود جذب می کنند و با نسخه های عجیب و غریب جیب آنها را خالی می کنند.

کپسول پرده بکارت مصنوعی چیست؟

در واقع این روش از جمله روش هایی است که غیرجراحی محسوب می شود و به آن ترمیم دروغین بکارت گفته می شود.

کپسول پرده بکارت در واقع کپسولی است که آن را پیش از انجام رابطه جنسی در داخل واژن قرار می دهنند. زمانی که رابطه جنسی انجام می شود و با گرم تر شدن فضای داخلی واژن این کپسول باز می شود و محتویات داخل آن به بیرون ریخته می شود. محتویات آن که مایعی قرمز رنگ و مشابه با خون است این تصور را ایجاد می کند که خونریزی اتفاق افتاده و کسی متوجه نمی شود پرده بکارت وجود نداشته است.این کپسول ساخته چین است و در چند ساله اخیر جنجال های خبری جالبی به همراه داشته است.

قیمت کپسول بکارت چقدر است؟

به دلیل اینکه این محصول در بازار آزاد به فروش می رسد و از سوی بسیاری از دلالان و سودجویان به دست مصرف کننده می رسد قیمت کپسول بکارت به طور دقیق تعیین شدنی نیست. اما به هر روی می توان گفت با هزینه های قابل توجهی این کپسول به دست کسانی که این محصول را می خواهند می رسد.در مواردی دیده شده است که این کپسول به قیمت یک ملیون تومان به فروش می رسد و در مواردی دیگر این هزینه بسیار متفاوت تر از این عدد است.

هرگز فراموش نکنید که خریداری این محصولات به دلیل اینکه در بخش  داخلی بدن استفاده می شود از حساسیت بالایی برخوردار است. از این رو رابطه مستقیمی با سلامت افراد دارد.

انواع عمل های زیبایی واژن برای دختران باکره

بسیاری از دختران باکره می خواهند برخی از اعمال مختلف زیبایی واژن را انجام می دهند اما ترس از آسیب به پرده بکارت سبب می شود که از این کار منصرف شوند. در مواردی نیز دختران نگران سوالاتی را در این زمینه مطرح می سازند تا بتوانند از امکان یا عدم امکان انجام انواع جراحی های زیبایی واژن اطلاع داشته باشند.

در این بخش انواع اقداماتی که دختران باکره می توانند در ناحیه واژینال انجام دهند را نام برده و به ارائه توضیحاتی در ادامه آنها خواهیم پرداخت.

 • جراحی زیبایی لابیاپلاستی
 • سفید کردن یا بلیچینگ واژن
 • تزریق ژل
 • تزریق فیلر

انجام جراحی زیبایی لابیاپلاستی و آسیب به پرده بکارت

این روزها از مهم ترین جراحی های زیبایی ای که زنان انجام می دهند و این جراحی ها با نام جراحی های زیبایی زنان شناخته شده اند در بین دختران جوان و باکره نیز طرفداران زیادی پیدا کرده اند.از جمله جراحی های زیبایی که می توان نام برد عمل لابیاپلاستی است که از مهم ترین و پرطرفدارترین جراحی های زیبایی زنانه در ناحیه واژن می باشد.

در این عمل  مهم ترین اهدافی که دنبال می شود این است که تمامی نقایص و مشکلات موجود در بخش لابیاها بهبود پیدا کند.این جراحی دارای مزایا و نتایج مثبت فراوانی است که سبب گردیده است حتی دختران جوان نیز پیش از ازدواج برای انجام این جراحی اقدام کنند. حال سوالی که مطرح می شود این است که آیا لابیاپلاستی به پرده بکارت آسیب می زند یا خیر؟

برطبق اظهارات بهترین متخصصین زنان باید گفت که انجام جراحی لابیاپلاستی برای دختران باکره هیچ گونه تداخلی با پرده بکارت ندارد و هرگز آسیبی به آن وارد نمی کند.در واقع اگر با نحوه انجام جراحی لابیاپلاستی آشنا باشید متوجه خواهید شد که حوزه جراحی در بخش های بیرونی واژن است و احتمال آسیب به پرده بکارت صفر درصد می باشد.

نحوه انجام جراحی لابیاپلاستی

 • در ابتدا با بی حس کننده های موضعی بخش های واژینال و لابیاها را بی حس می کنند تا روند جراحی بدون درد باشد.
 • مرحله بعدی ایجاد برش هایی در نواحی لابیاهای بیرونی است.
 • این برش ها بر اساس تکنیک های خاصی انجام می شوند که متخصصین جراحی می توانند بسته به سلیقه مراجعه کننده و نیز بسته به نوع مشکلاتی که در بخش لابیاها وجود دارند تکنیک های مذکور را به کار بندند.
 • در نهایت بعد از این که برش ها انجام شد و فرم دهی نهایی انجام پذیرفت محل برش ها باید بسته شود.
 • در مواردی از نخ های بخیه جاذب و درمواردی از نخ های بخیه غیر جاذب استفاده می شود و از دیگر گزینه های بستن محل زخم ها لیزر ها هستند که نسبت به سایر روش ها روند بهبودی بعد از جراحی را کاهش می دهند.

*از این رو همانطور که مشاهده می کنید جراح هیچ اقدامی را در بخش های داخلی واژن انجام نمی دهد و صرفا در بخش لابیاهای مینور روند جراحی انجام می شود.

مهم ترین مزایایی که جراحی لابیاپلاستی دارد موارد زیر می باشد:

 • بهبود وضعیت لابیاها
 • زیبا تر شدن نمای ظاهری لابیاها و واژن
 • کوچک تر شدن سایز لابیاهای بزرگ

انجام بلیچینگ یا سفید کردن واژن برای دختران باکره

برخی از دختران باکره هستند که به دلایل مختلفی از جمله دلایل ارثی از بدو تولد بخش هایی از واژن و اطراف مقعد آن ها پوستی تیره دارد. پوست تیره در واقع ارتباط مستقیمی با رنگدانه های موجود در بافت پوست دارد که با راهکارهایی مخصوص می توان به سفید کردن بخش های واژینال کمک کرد.

سفید کردن واژن نیز با بکار گیری ابزار آلات و نیز تکنیک های خاصی انجام می شود که همچون جراحی لابیاپلاستی هیچ تداخلی با پرده بکارت ندارد در نتیجه هیچ آسیبی به آن وارد نمی کند.

در این روش با استفاده از انواع لیرز ها می توانند به کاهش رنگدانه های پوستی در ناحیه واژینال بپردازند. در نهایت کسانی که پوست واژن و کشاله ران هایشان تیره است تا حد زیادی بهبود رنگ ناحیه واژن را در آنها شاهد خواهیم بود.لیزر ها در طول دو دهه اخیر از بهترین ابزارآلاتی بودند که توانستند در حوزه های مختلفی نتایج مثبتی رقم بزنند. از جمله بخش هایی که لیرز ها بهترین نتیجه دهی را دارند سفید کردن نواحی واژینال زنان است.

نحوه انجام لیزر برای سفید کردن واژن

در این روش با قرار گرفتن روی تخت و خوابیدن به نوعی که امکان دسترسی به بخش واژن فراهم باشد می توانند لیزر را روی پوست واژن نگه دارند تا اشعه های آن بر روی بافت پوست برسد.این اشعه ها درواقع کمک می کنند که ملانین پوست از بین برود. در واقع ملانین پوست که عامل مهمی برای تیرگی پوست ناحیه واژینال است زمانی که از بین برود قطعا تیرگی پوست نیز از بین خواهد رفت.در این روش لیزر ها با فاصله از پوست واژن قرار می گیرند و اشعه های آن نیز نمی تواند موجب آسیب به پرده بکارت شود.

تزریق ژل و فیلر به واژن برای دختران باکره

ژل ها و فیلر ها نیز به منظور بهبود وضعیت واژن و نیز زیباسازی و جوانسازی بخش های بیرونی واژن تزریق می شود که همچون دو اقدام زیبایی  که در بخش های قبلی نام برده شد موجب پارگی و از بین رفتن پرده بکارت نمی شود.مهم ترین مزیتی که تزریق ژل یا فیلر به ناحیه واژن دارند این است که لابیاها فرم بهتری می گیرند و ظاهر آنها جوان تر و زیبا تر می شود.

در مواردی که دختران لابیاهایی بزرگ داشته باشند می توانند بعد از انجام لابیاپلاستی مقادیری ژل یا فیلر را به لبه های واژن یا همان لابیاماژورها تزریق کنند.در واقع تزریق ژل هم افتادگی و هم شلی لابیاهای بیرونی را از بین می برد و هم این که به جوانسازی آنها کمک می کند.

نحوه انجام تزریق ژل به لابیاهای دختران باکره

 1. در ابتدا پزشک از مواد خاصی استفاده می کند تا نواحی لابیاها بی حس شوند.
 2. بعد از این که مواد روی لابیاها اثر کرد روند تزریق ژل ها با سرنگ هایی مخصوص شروع می شود.
 3. تمامی ابزار آلاتی که در روند تزریق ژل به لابیاها انجام می شود ضدعفونی می شوند تا احتمال بروز عفونت و سایر مشکلات از بین برود.
 4. سپس بر حسب میزان خواسته مراجعه کننده و یا میزانی که خود پزشک تشخیص می دهد ژل ها به اطراف لابیاها تزریق می شود تا لابیاها اصطلاحا توپر شوند

بنابراین نحوه تزریق ژل به گونه ای است که هیچ ارتباطی با نواحی داخل واژن ندارد و حتی خطر آسیب به پرده بکارت وجود ندارد.

بهترین کاندیدا ها برای انجام تزریق ژل به لابیاها

 • دختراتی که از بدو تولد لابیاهای غیر قرینه ای دارند.
 • افرادی که دارای چروک های فراوان در قسمت لایباماژورها هستند
 • دخترانی که می خواهند ازدواج کنند ولی ظاهر واژن و لابیاها اعتماد به نفس را از آنان گرفته است. بنابراین می توانند پیش از این که وارد رابطه زناشویی شوند برای انجام تزریق ژل اقدام کنند.
 • دختران باکره ای که در سنین بالا ازدواج می کنند و می خواهند که به زیباسازی و جوانسازی لابیاها کمک کنند تا رابطه جنسی جذاب و لذت بخشی داشته باشند.

خلاصه مطلب

مهم ترین نکاتی که در این نوشتار آمد را می توان در قالب جملات کوتاه و خلاصه اینگونه عنوان کرد:

 • پرده بکارت انواعی دارد که  شرایط منحصر به فردی را در دختران ایجاد می کند. از این رو هرگز خود را با دیگران مقایسه نکنید. شرایط شما شرایط شماست و با هیچ کس قابل قیاس نیست.
 • گاها برخی از دختران پرده بکارت ندارند.
 • پاره شدن پرده بکارت درد ندارد اما باید شرایط روانی و استرسی خود را کنترل کنید تا احتمال درد به کمترین میزان ممکن برسد.
 • معاینه پرده بکارت قبل از برقراری اولین رابطه جنسی بهترین اقدامی است که یک دختر می تواند انجام دهد و دارای مزایای قابل توجهی می باشد و درنهایت سبب تسهیل روند اولین رابطه جنسی و افزایش لذت جنسی می شود.
 • هرگز بعد از رابطه جنسی نمی توان نوع دقیق پرده را تشخیص داد بنابراین اگر می خواهید از نوع دقیق آن اطلاع داشته باشید قبل از رابطه جنسی برای آن اقدام کنید.
 • در مواردی خونریزی بعد از رابطه جنسی اتفاق نمی افتد که شرایط و دلایل مخصوص به خود را دارد و کاملا طبیعی است.
 • نوعی پرده بکارت وجود دارد که بدون دخالت پزشک و اقدامات پزشکی پارگی آن غیر ممکن است. به این پرده بسته یا مسدود می گویند و رابطه جنسی نمی تواند آن را از بین ببرد.
 • خون پریود و خون بکارت از یک مجرا خارج می شود اما کاملا ویژگی های این دو خون با هم متفاوت هستند.
 • پرده بکارت نمی تواند به طور خود به خودی ترمیم شود. بعد از تخریب بافت پرده بکارت امکان بازگشت هر گز وجود نخواهد داشت.
 • حتی پرده های ارتجاعی نیز در اثر یکبار رابطه جنسی ساییدگی پیدا می کنند و این مساله از سوی بهترین متخصصین قابل تشخیص خواهد بود.
 • انواع روش ها برای ترمیم بکارت وجود دارد اما ادعای ترمیم با روش مصرف گیاهان دارویی کذب است.
 • تغییرات به وجود آمده درجراحی ترمیم بکارت، با معاینه ساده قابل تشخیص است.
 • انجام برخی از انواع جراحی های زیبایی زنان برای دختران باکره بلامانع است. لابیاپلاستی، بلیچینگ و نیز تزریق فیلر و ژل به ناحیه واژن هیچ آسیبی به پرده بکارت نمی زند.

امیدواریم که تمامی اطلاعاتی که در این مطلب ارائه شد در مسیر روشنگری و تغییر عقاید و باور های غلط و سنتی، قدمی مثبت را برداشته و بتواند تا حد زیادی یاری کننده دختران سرزمین مان باشد.

از سوی دیگر نیز بسیاری از دخترانی که نسبت به آسیب دیدگی پرده بکارت خود نگران هستند اکنون آگاه اند که می توانند با یک معاینه ساده  از سلامت آن مطلع شوند.

در صورتی که تمایل دارید در رابطه با این زمینه سوال های خود را بپرسید لطفا از استفاده از واژگانی که موجب فیلترینگ سایت خواهد شد خودداری کنید زیرا در این صورت کامنت شما پاسخ داده نمی شود و قابل مشاهده نخواهد بود. اگر برای ما کامنت گذاشته اید و پاسخی دریافت نکردید لطفا متن خود را اصلاح کنید تا قابل انتشار باشد

drmitrabahmanpour

دکتر میترا بهمن پور

جزو نفرات برتر بورد کشور عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران عضو انجمن جراحان زیبایی آمریکا دارای چندین مقاله معتبر خارجی و ایرانی یکی از مولفین موسسه رهپویان شریف نویسنده و آموزش دهنده موسسه رهپویان شریف استادیار دانشگاه ارائه دهنده پنج کنگره ی زنان و زایمان کشور رتبه استاد برتر از نظر نمره ارزشیابی دانشجویان دارای مدرک جراحی های زیبایی و ترمیمی زنان از آکادمی آمریکایی جراحی زیبایی زنان American Academy of Aesthetic Gynecologic Surgery

208 پاسخ
  1. سلام
   ببخشید من الان ۱۷ سالم و موقعه ای که ۱۲ سالم بود نمیدونستم پرده بکارت چی کل مطالبی که بچه ها نوشته بودن و خوندم ولی بازم دوست داشتم خودم بنویسم اعتمینان کامل پیدا کنم دوستم انگشت اشاره شو تا ته تو واژنم فشار داد ولی انگشتش کوچیک بود و باریک اندازه الان دو بند انگشت خودم میشه ولی نه سوزش و نه خوبی هیچی احساس نکردم
   و الانم که ازدواج کردم همسرم یکم فشار میاره تا دو بند انگشت ولی دردی ندارم میترسم که پاره شده باشه و یک ماه دیگه عروسیم و خانواده هر دومون فوقالعاده سنتی آن و مادرم منو نمی‌بره دکتر که اعتمینان پیدا کنم میشه جواب بدین ممنون میشم

   1. سلام دوست عزیز متاسفانه به گونه ایی که شما مطرح کردید نمیشه متوجه شد که آسیب رسیده است یا خیر بستگی به فرم پرده بکارت شما هم نیز دارد حتما باید معاینه شوید بهتره به پزشک مراجعه کنید

   1. سلام و عرض خسته نباشید. ببخشید من یه سوالی داشتم.من ۱۴ سالم هست.من یه چند وقتی عادت کرده بودم که برای پاک کردن ترشحات طبیعی واژنم دست می کردم داخل واژنم نه برای خود ارضایی یه چند وقتی عادت کرده بودم که برای ترشحات طبیعی واژنم دستم رو می کردم داخل واژنم و ترشحات رو با دستم پاک می کردم و این عادتم رو ترک کردم نه خیلی که داخل واژنم کنم دستم رو بطوری که ترشحات طبیعی پاک بشه دیگه چون خیلی وقته ترک کردم یادم نمیاد.الان میخواستم بدونم که ممکنه پرده بکارت من پاره شده باشه و یا آسیب دیده باشه. و بعدشم نه درد دارم و نه خونریزی دارم. (فقط زمان و موقعی که پریود هستم خونریزی دارم)خواهش می کنم توروخدا پاسخ بدید من آدم خجالتی هستم روم نمیشه به کسی بگم.🥺
    خیلی ممنون میشم پاسخ بدید.با تشکر.

    1. سلام دختر عزیزم ، به هچ عنوان نگران نباشید امکان نداره با توضیحاتی که شما دادید به پرده بکارت آسیب وارد شده باشه.

  1. سلام
   من ۱۵ سال دارم. داداشم به وسط پام ضربه زده بعد خونریزی کردم و چند روز هست که خونریزی ادامه داره
   آیا پرده من آسیبی دیده ؟؟؟

   خواهشمندم به سوالم جواب بدین چون من واقعا خجالت میکشم برم دکتر

 1. سلام خانم دکتر خسته نباشید من ۱۶سالگی پریود شدم روز اول چون برای استفاده از پد بهداشتی خجالت میکشیدم رفتم دستشویی انگشت اشارم در حد ی بند انگشت تو واژنم کردم و تمیزش کردم ی چیزی حس کردم ولی فشار ندادم هیچ درد و سوزشی حس نکردم این کارو یکبار انجام دادم میشه راهنمایی کنین.ک پردم پاره شده یا ن ۶ ساله تنها دغدغه زندگیم همینه از دکتر رفتن میترسم اگر میشه راهنماییم کنین ممنون میشم❤

  1. سلام
   طبق توضیحاتتون می فرمایید که فشار چندانی وارد نکردید و احتمال پاره شدن خیلی کمه ، اما به هر حال به هیچ عنوان از مراجعه به پزشک خجالت و ترس نداشته باشید به متخصص زنان مراجعه کنید و با یک معاینه ساده آرامش خاطر بگیرید.

 2. سلام خانم دکتر خسته نباشید
  ببخشید من سوال پرسیدم باید عکس میدادم اینجا عکس قرار گرفته نمیشد حتی اپلود کردم تو سایت اپلود عکس ولی بازم نظرم رو به خاطر برار دادن لینک اپلود ثبت نمیشد
  به ناچار به پیج اینستاگرامتون مراجعه کردم و دایرکت دادم ولی هنوز پاسخی نگرفتم
  خواهش میکنم اگه امکانش هست سوالم رو ببنید پاسخ بدید واقعا شب و روزم شده استرس و فکر خیلی از لحاظ روحی داغونم
  خواهشتون میکنم کمکم کنید پیامم ببیند

   1. سلام خانوم دکتر من تازه خونه خودم رفتم موقع رابطه جنسی خیلی در حد دو یا سه قطره ازم خون اومد ولی نمی دونم پاره شد یا نه همین که برای جلو گیری از حاملگی چه کار هایی انجام بدم

 3. سلام خانم دکتر
  ببخشید من یه چند وقت پیش داداشم داشت بازی میکرد
  من اومدم رد بشم که پای اون به ناحیه تناسلی من خورد و همون موقع دوران قاعدی من بود و بخاطر ضربه یکم درد داشتم و خون ریزی یکم بیشتر شد
  الان میترسم که برام مشکلی پیش اومده باشه و از اونجایی که خجالت می کشم به مامانم بگم
  تاحالا این مسئله رو بهشون نگفتم
  بنظرتون ممکنه برای بکارت من مشکلی پیش اومده باشه؟

  1. سلام دوست عزیز خیر به هیچ عنوان امکان نداره به این شکل به پرده بکارت شما آسیبی وارد شده باشه.

 4. سلام و عرض خسته نباشید. ببخشید من امروز یه کم خیلی کم خون اومد . ولی اصلا به واژنم نه کاری کردم نه اصلا چیزی بهش وارد شده هیچی اصلا هیچ چیز به واژنم برخورد نکرده ممکنه پرده بکارتم آسیب دیده باشه
  خواهش میکنم پاسخ بدید

   1. سلام خوبین خسته نباشید
    من وقتی بچه بودم انگشتم تا یه بند رفت داخل واژنم البته بالای واژنم بر خورد کردالان 20سالمه اما اون موقع 9و10سالم بود یکم استرس دارم میدونم دکتر هم برم بگه پاره شده خدایی نکرده از سر رابطه نیس لطفا میشه جواب بدید

   1. سلام و عرض خسته نباشید. ببخشید من یه سوال داشتم. من پام رو روی هم انداخته بودم و آرنجم رو روی پام گذاشته بودم نه برای خود ارضایی فقط همین طوری پاهام رو روی هم انداخته بودم و آرنجم رو روی پام گذاشته بودم و صورتم رو گذاشته بودم روی دستم یه لحظه آرنجم یه کوچولو خیلی خیلی کم به پام فشار وارد شد و یه احساس سوزش در ناحیه تناسلیم، و واژنم احساس کردم. حالا میخواستم بدونم که ممکنه به پرده بکارتم آسیبی وارد شده باشه. ممنون میشم خواهش می کنم پاسخ بدید. با تشکر.

 5. سلام و عرض خسته نباشید .ببخشید منم امروز یه زره شک کردم انگار یه چیزی شبیه خون ازم اومد ولی با ناحیه تناسلیم و واژنم کاری نکردم و واژنم ممکنه پرده بکارتم آسیب دیده باشه و یا پاره شده باشه؟

 6. و اینکه ممکنه پرده بکارت من پاره شده باشه و این موضوع نگران کنندست یا نگرانی من بی مورده؟
  ممنون میشم خواهش میکنم پاسخ بدید.

 7. سلام و عرض خسته نباشید. من یه سوالی داشتم. ببخشید میخواستم بدونم که یبوست هم باعث پارگی پرده بکارت میشه؟ الان مثلا خودم یه چند وقتی هست دچار یبوست شدم ممکنه به پرده بکارتم آسیبی وارد شده باشه؟ ممنون میشم پاسخ بدید. با تشکر.

 8. سلام و عرض خسته نباشید. ببخشید من یه سوالی داشتم. میخواستم بدونم که اگر کسی به خاطر یه موضوع دیگه مثلا سکس نه_ به خاطر موضوعات دیگه نه رابطه جنسی مثلا به خاطر تصادف_ورزش و… پرده بکارتش رو از دست بده دیگه دختر نیست؟مثلا من خودم یه چند وقتی بود که عادت کرده بودم برای پاک کردن ترشحات طبیعی واژنم دستم رو می کردم داخل واژنم و ترشحات طبیعی رو با دستم پاک می کردم‌. الان ممکنه به پرده بکارت من آسیبی رسیده باشه و دچار آسیب شده باشه؟ و دیگه دختر نباشم؟ ممنون میشم خواهش می کنم پاسخ بدید. من آدم خجالتی هستم روم نمیشه به کسی بگم🥺_ و خیلی هم نگران این موضوع هستم. آیا این موضوع واقعا نگران کننده ست یا نگرانی من بی مورده؟ ممنون میشه خواهش می کنم پاسخم رو بدید. خانم دکتر با تشکر از زحمات شما.

  1. بله در صورتی که ضربه های شدید در حین ورزش های سنگین و تصادف ها رخ بده احتما آسیب به پرده بکارت وجود دارد ولی به خودی خود ورزش های عادی آسیبی را ایجاد نمی کنند.
   خیر احتمال نداره که آسیب وارد شده باشه مگر اینکه دخول انگشت زیاد بوده باشه

 9. سلام و عرض خسته نباشید. ببخشید من هم عین بقیه دوستان که دیدگاهشون رو ارسال کردن. یه چند وقتی بود که عادت کرده بودم که برای پاک کردن ترشحات طبیعی واژنم دستم رو داخل واژنم می کردم و ترشحات طبیعی رو با دستم پاک می کردم چه جوری وقتی میریم دستشویی و دستشویی می کنیم و خودمون رو می شوریم و دستمون رو می کنیم داخل واژنمون و واژنمون رو می شوریم اونطوری دستم رو میکردم داخل واژنم و ترشحات طبیعی رو پاک می کردم. الان ممکنه پرده بکارت من آسیب دیده باشه و یا پاره شده باشه؟ ممنون میشم لطفا پاسخ بدید. با تشکر.

   1. سلام
    بطوری که وقتی میریم دستشویی و دستشویی می کنیم و خودمون رو می شوریم اونطوری ترشحات رو پاک می کردم چطور وقتی خودمون رو می شوریم به بدنه واژن دستمون می خوره اونطوری به بدنه واژن نه توی سوراخ واژن پرده بکارت اونجاست دیگه درسته؟
    و اینکه این موضوع خیلی نگران کنندست یا نگرانی من بی مورده ؟یعنی ممکنه به پرده بکارتم آسیب وارد شده باشه؟
    و اینکه لازمه که به پزشک زنان مراجعه کنم.خیلی نگران این موضوع هستم خانم دکتر اگه لطف کنید دوباره پاسخم رو بدید ممنون میشم.باتشکر.

    1. نگرانی شما بی مورد هستش پرده بکارت به راختی این مسئله ایی که شما بیان می کنید آسیب نخواهد دید

 10. سلام و عرض خسته نباشید . ببخشید من یه سوالی داشتم. ببخشید اگه برای هر موضوعاتی مثلا پارگی پرده بکارت نه اون موضوع پارگی پرده بکارت اصلا برای موضوعات دیگه زنانه مثلا به هم ریخته گی عادت ماهانه به پزشک زنان وراجعه کنیم پزسک معالجه گر زن هست یا مرد؟
  ممنون میشم پاسخ دهید

  1. سلام پزشک معالج شما زن هستش مگر اینکه شما خودتون به متخصص زنان مرد مراجعه کنید که تعداد آنها در ایران بسیار اندک است

 11. سلام و عرض خسته نباشید. ببخشید من یه سوالی داشتم. میخواستم بودنم که شروع احساس درد کم در ناحیه تناسلس و خوب شدن و برطرف شدن آن بعد از چند ثانیه ممکنه از تاثیرات پارگی پرده بکارت باشه و اینکه یه سوال دیگم اینکه هر خونی که از واژن بیاد به غیر از خون عادت ماهانه مربوط به پارگی پرده بکارت میشه؟
  خواهش میکنم پاسخم رو بدید🥺🥺🥺
  ممنون میشم پاسخم رو بدید. با تشکر از زحمات شما.

  1. احساس درد در این منطقه می تواند به دلایل بسیار زیادی از جمله دردهای پریودی ، عفونت های واژن ، مشکلات کف لگن و غیر و غیره باشد
   خیر هر خونریزی نمیتونه مرتبط به پارگی پرده بکارت باشه

 12. یعنی خانم دکتر پرده بکارت من سالم هست و پاره نشده و نمیخواد لازم نیست به پزشک مراجعه کنم

 13. و اینکه یعنی هنوز دخترم؟
  خانم دکتر خواهش می کنم پاسخم رو بدید.ببخشید مزاحم شدم.به خدا شرمنده ام. با تشکر از زحمات شما.

 14. سلام خسته نباشید
  ببخشید من رفتم دستشویی و بعد شیر آب رو باز کردم که خودم رو بشورم یه دفعه شیرآب رو باز کردم و فشارشیرآب زیاد بود و آب داغ با فشار آب ممکنه به پرده بکارت آسیبی وارد بشه؟
  ممنون میشم پاسخ دهید.

 15. سلام و عرض خسته نباشید.ببخشید آیا کشیدن دست روی ناحیه تناسلس باعث پارگی پرده بکارت می شود؟

 16. سلام و عرض خسته نباشید.احساس دل درد ناگهانی هم ممکنه از پارگی پرده بکارت باشه و احساس سوزش ناگهانی در ناحیه تناسلی از علائم پارگی پرده بکارت هست؟
  ممنون میشم پاسخ دهید

 17. سلام و عرض خسته نباشید. ببخشید من روی صندلی نشسته بودم وقتی که بلند شدم یه سوزشی در ناحیه تناسلیم به وجود اومد بود بعد همون روز یه زره هم راه می رفتم همونجوری هم سوزش داشتم میخواستم بدونم که ممکنه از پرده بکارتم باشه و پردم پاره شده باشه؟
  ویا اگه از پرده بکارتم نیست میشه لطف کنید بگید از چی؟
  من خیلی نگرانم آیا چیز مهمی هست
  ممنون میشم پاسخ بدید. با تشکر.

   1. سلام من قبلا سرم از این پرده بکارت اینا در نمیومد انگشت وسطی بزرگم کردم داخل حتی زخمم داشت انگشتم بعد دیدم انگار یه ترشح زرد مانند یه قطره نمیشد روی انگشتم البته نمیدونم از زخم دستم بود یا پرده بکارتم اسیب دیده بود بعد از همونجا ترسیزم این کار دبگ تا وقتی ازدواج کردم انجام ندادم خیلی استرس داشتم ما که کل اقواممون سنتی داشتم از استرس میمردم ازدواج کردم شب زفاف فقط میلرزیدم گفتم خدایا خودت کمکم کنن شاید براتون خنده دارم باشه وقتی به هم نزدیک کردیم طول کشید ترسیدم گفتم فوق فوق خودم میکشم چون بیش از حد سنتی بودیم بعد چند دقیق دیدم یه خونی از بدنم خارج شد نڌر دادم دیگ نمیدونم زخم شده بدن اون خون امد اصلا پرده ام از دست نداده بودم از ترس ن قبلش ن بعدش رفتم دکتر البته شب زفاف دردم داشتم ولی اون ک انگشت مردم درد نداشتم نمیدونم چی بگم ک از چی بود ن عملی ن دارو گیاهی هیچ کاری انجام ندادم

 18. سلام و عرض خسته نباشید. ببخشید من یکبار اینا با کنترل خود ارضایی کردم اینطوری کنترل رو کشیدم روی واژنم ممکنه به پرده بکارتم آسیبی وارد شده باشه و یا پاره شده؟

 19. با عرض سلام و خسته نباشید
  من از ۱۳ سالگی حدود یک سال خود ارضایی میکردم ولی نه سمت پرده فشار هم نمی‌آوردم اصلا نمیدونستم خود ارضایی چی هست بعد که فهمیدم بده و عوارض داره ترک کردم وقتی این کارو انجام میدادم دو دقیقه درد داشت ولی بعد خوب شد امکان داره به پردم آسیب رسیده باشه الان یه نامزد دارم میترسم بر اثر پارگی نتونم ازدواج کنم آیا واقعا امکان داره

  1. علت ها سوزش ها می تونه به عوامل متعددی بستگی داشته باشه از عفونت های واژینال تا عفونت های ادراری و مشکلات پوستی حتما باید معاینه صورت بگیرد و علائم دیگه کنارش ذکر بشه

 20. سلام.
  ببخشید آیا پاک کردن ترشحات طبیعی واژن با دستمال کاغذی یعنی ترشحات طبیعی رو با دستما کاغذی پاک کنیم باعث پارگی پرده بکارت میشه؟
  خواهش میکنم پاسخ بدید. خیلی نگرانم. با تشکر.

 21. سلام.
  ببخشید . علت زرد شدن شورت بعد از چند روز پوشیدن چیست؟
  مثلا الان خودم شورتم رو پوشیدم و بعد از چند روز که شورتم رو عوض می کنم میبینم که شورتم زرد شده علت چی میتونه باشه؟
  ممنون میشم پاسخ بدید.

  1. رطوبت ، و ترشحات طبیعی واژن باعث زرد شدن لباس زیر در برخی از موارد می شود که بهتر است تند تند لباس های زیر تعویض شود

  2. سلام‌ ببخشید‌ من‌ ۱۲‌ سالم‌ بود‌ داداشم‌‌ ضربه‌ زد‌ بهم‌ بعد‌ خون‌ ریزی‌ کمی‌ داشتم‌ الان‌ من‌ پرده‌ دارم‌ یا‌ نه‌ میشه‌ کمکم‌ کنید

 22. سلام وقتتون بخیر.خواهش میکنم پیام منو جواب بدین تا از نگرانی دربیام🙏
  سوالم اینه آیا خودارضایی ب حالتی ک فرد ب روی شکم بخوابه و بدنشو ب زمین فشار بده بطوریکه انقباضات درونی واژن رو حس کنه(بدون اینکه هیچ تماس مستقیم و دخول چیزی صورت بگیره)،باعث آسیب ب پرده بکارت میشه؟
  عذر خواهی میکنم و امیدوارم پیاممو جواب بدین.

 23. سلام.
  ببخشید من دستشویی بودم نشسته بودم وقتی که دستشویی کردم و بعد خواستم که خودم رو بشورم شیر آب رو باز کردم و بعد شلنگ رو برداشتم همین که داشتم خودم رو میشستم یه دفعه سر شلنگ آب برخورد کرد و محکم خورد به واژنم الان ممکنه که پرده بکارت من پاره بشه؟
  ممنون میشم پاسخ بدید.خواهش می کنم پاسخ بدید.

 24. سلام دکتر.وقتتون بخیر
  من فکر میکنم دچار وسواس درمورد بکارت شدم.با اینکه تا حالا رابطه ای نداشتم ولی مدام ذهنم درگیره و نمیذاره خوشحال باشم و روی مسائل مهمتر تمرکز کنم.
  میخواستم بپرسم ایا خاروندن نواحی اطراف واژن اگر نسبتا شدید باشه میتونه باعث آسیب ب پرده بکارت بشه این سوالو ب این خاطر می پرسم ک توی مقالات خوندم پرده ممکنه در یک سانتی متری ورودی واژن باشه و من با خودم میگم نکنه دست من موقع خاروندن برخورد کرده باشه ولی واقعا دستمو بطور عمودی اصلا وارد نکردم چون خودم ترس دارم از این موضوع.و اینکه بصورت کلی استحکام این پرده در چ حده؟یعنی ب راحتی آسیب می بینه یا اینهمه نگرانی من بی مورده🤦‍♀️
  ممنونم از پاسخگویی تون و وقتی ک میگذارید.

  1. سلام دوست عزیز همینطور هم که خودتون گفتید شما دچار وسواس فکری در رابطه با این موضوع شده اید. آسیب وارد شدن به پرده بکارت با خاروندن و اعمال مشابه آن امکان پذیر نیست تنها در صورت وارد شدن شی ایی به داخل ممکنه پرده بکارت آسیب دیده شود.

 25. سلام
  ببخشید من قبلا خیلی خودارزایی داشتم ولی الان ۱۷ سالمه و خواستم خودم پرده ام چک کنم
  با عکسایی ک از پرده سالم دیده بودم .سوراخ کوچیک دیدم ولی برای عکسا اون سواخ بالا یا وسط بود ولی برای من یکم پایین تر از اون عکس ها بود میخواستم ببنم اللآن پرده من سالمه ولی سوراخ طوری بود و اینم بگم ک سواره یه گردی بود

  1. سلام در صورتی که در خود ارضایی چیزی به داخل وارد نشود به پرده بکارت آسیب وارد نخواهد شد. ورودی و یا همان سوراخ واژن ممکن است در هر فردی متفاوت باشد

 26. وبعد ایادرد پریود میتونه باعث سالم بودن پرده بکارت باشه چون قبلا همش این میگفتن گفتم پس سالمه چون همش درد ناحیه زیرشکم داشتم ولی الان ن

 27. سلام خانم دکتر،میشه دایرکتتون رو چک کنید،چند تا سوال داشتم ،اگه میشه دایرکتتون رو چک کنید و جواب منو بدید ،ممنون میشم.🙏

 28. سلام خانوم دکتر،یه خواهش ازتون داشتم،اگه میشه دایرکتتون رو چک کنید،دوتا سوال ازتون پرسیدم،اگ جواب منو بدید ممنون میشم.🙏

 29. سلام
  من رلم دیشب بهم گفت وقتی توی۱۴یا۱۳سالگی رفته مسافر خونه و اب شیلنگ دستشویی مسافر خونه به شدت زیاد بوده خیلی خیلی زیاد
  و وقتی که به واژنش برخورد کرده احساس درد کرده و ۲یا۳قطره هم خون اومده
  و بهم گیه که از اون موقع ش داره پرده داشته باشه یا نه
  امکانش هست که پردش رو بخاطر اون فشار اب از دست داده باشه؟
  لطفا جوابم رو بدین ممنون میشم خیلی مهمه❤

  1. خیر با فشار آب امکان نداره. شدتش باید واقعا زیاد باشه و در حد یک ضربه شدید که باز هم احتمالش خیلی کمه ، باید معاینه بشن و به نوع پرده هم بستگی داره

   1. سلام وقتتون بخیر
    من چند سال پیش ببخشید موقع دستشویی رفتن انگشتم دوبار به دهانه واژنم فشار دادم البته فشار زیاد نبود و ی لحظه درد گرفتم چیزی هم وارد واژنم نکردم فقط فشار خفیف به دهانه واژن
    بعد هم نه دردی داشتم نه خون ریزی
    پرده بکارت من از نوع حلقوی دندانه ای مختصر ارتجاعی است
    ممکنه اسیب دیده باشه؟
    میشه لطفا جواب بدین ممنونم
    لط

 30. سلام خانوم دکتر من سوالم رو پرسیدم و جواب ندادین لطفا خواهش میکنم جواب سوالم رو بدین بهم بگید رلم پرده داره یا نداره سوال رو ازتون پرسیدم جوابشو بدین خواهش میکنم خیلی مهمه

 31. سلام خانم دکتر خسته نباشید . من یه روز اومدم پاهامو باز کردم که پرده بکارتمو ببینم بعد دیدم که اونجای من سوراخه و درحالت عادی سوراخ بود و من اصلا بازش نکردم یعنی نکشیدمش ولی خب سوراخه معلوم بود و زیاد بزرگ هم نبود کوچیک بود ولی خب من درحالت عادی اونجام یه سوراخ میدیدم این یعنی پرده بکارت من پاره شده؟سوراخه جوری بود که انگشت داخلش میرفت . من الان خیلی نگرانم تروخدا جواب بدید

  1. خیر دوست عزیزم ، بهتره این مطلب و عکس ها رو مطالعه کنید شکل پرده ها به صورت های مختلفی هستش و ممکنه به همین صورتی که شما توضیح دادید به صورتی طبیعی باشه

 32. سلام
  من ن رابطه ای داشتم و ن دل دردی ون سوزشی ون چیزی وارد واژنم کردم ولی مالش های سطحی داشتم
  الان ک با اینه دیدم شکل پردم با قبلا ک دیدم فرق کرده ب شکل دایره ک زور میزنم یذره از پایین باز میشه
  ینی پاره شده؟لطفا جواب بدین

  1. سلام خانوم دکتر وقتتون بخیر ببخشید من یه سوال داشتم من الان25سالمه و وقتی پریود میشم چون خیلی وسواس دارم مدام موقعی که میرم سرویس بهداشتی با انگشتم لخته هایی که تو واژنم هست رو تخلیه میکنم الان مدام استرس دارم میگم نکنه به پرده ام آسیب زده باشه ممکنه با این کار پرده م پاره شده باشه؟؟؟؟😥😥تورو خدا جواب بدین ممنون میشم

   1. سلام در صورتی که تمیز می کنید خیلی انگشت رو به داخل نبرید خیر آسیبی وارد نمیشه

 33. سلام،خسته نباشید
  من ی سوال دارم ممنون میشم جوابم رو بدین.
  من چند روز پیش برای معاینه بکارت ب متخصص زنان مراجعه کردم و ایشون گفتن ک هیچ مشکلی ندارم بعد ک اومدم خونه روی لباس زیرم ترشحات کمرنگی دیدم ب مقدار خیلی کم و رنگش و نتونستم درست تشخیص بدم چون کمرنگ بود.حالا بابت این موضوع یکمی نگرانم ک اون ترشحات کمرنگ نکنه ب خاطر اسیب بکارت بر اثر معاینه باشه،هرچند متخصص خیلی راحت معاینه رو انجام دادن منظورم اینه ک ناشیانه معاینه نکردن.
  ممنون میشم جوابمو بدین.

  1. سلام دوست عزیز ، خیر تصور اینکه پرده بکارت با معاینه و به این راحتی آسیب ببینه غلط هستش . مطعمنا آسیبی وارد نشده

 34. خیلی از پاسخگویی تون ممنونم دکتر🙏
  کاش ی روزی برسه ک این مسئله روح و روان دخترا رو انقدر ازار نده.
  امیدوارم تاثیر مثبت کمکی ک می کنید ب زندگیتون برگرده🌻🌱

 35. سلام دکتر وقت تون به خیر.من ۲۰ سالم هست و تقریبا از ۱۱ سالگی خود نارضایی ناآگاهانه با آب داشتم و چند ماهی میشه که ترک کردم.ترشحات سفید رنگ و بی رنگ آبکی دارم که حالت خیسی دارن و وقتی خشک می شه و زمان می خوره حالت برفکی و خشک و ترک خورده پیدا می کنن. ترشحات بی بو و بدون خارش هستند.خواستم بدونم نشونه خاصی نیست؟ و اینکه چون خود ارضای با آب بوده نمی تونه به پرده آسیب رسونده باشه؟
  ممنون می شم که پاسخ بدید.

  1. خیر فشار آب نمیتونه به پرده بکارت آسیبی بزنه و ترشحات سفید رنگ و آبکی کاملا طبیعی هستش و ربطی به داشتن خودارضایی نداره

 36. سلام خانم ببخشید منم مثل خانم شیدا این مشکل رو داشتم ولی نمیدونم که دخول انگشتم زیاد بوده یا نه و الان فصل امتحانام هست و خیلی نگرانم و نمی تونم هیچکاری انجام بدم و این مسئله که فکرم رو درگیر کرده و همینطور دچار وسواس راجبه پرده بکارت شدم چون این مسئله در گذشته برام اتفاق افتاده بود الان نگرانم که نکنه اون موقع کل انگشتم رو داخل واژنم کرده باشم و یه جورایی وسواس دارم و احساس می کنم که کلا کل انگشتم رو کردم داخل واژنم و پرده ام پاره شده باشه و این مسئله دیونم می کنه و بخدا چند ماه هست که خواب و خوراک ندارم خواهش می کنم کمک کنید خانم خیلی نگرانم لطفا کمکم کنید خیلی نگرانم التماس می کنم خیلی ممنون

  1. سلام . به هر حال دخول انگشت در زمانی که پرده بکارت آسیبی وارد بشه ممکنه با مقداری درد هم همراه باشه . بهتره برای رفع نگرانیتون به پزشک مراجعه کنید و معاینه بشید

   1. آخه خانم شرایط من جوری نیست که بتونم به پزشک مراجعه کنم نمیشه به یه روش دیگه برطرفش کرد؟

 37. سلام
  ببخشید من یه سوالی داشتم.من چند وقت قبل عادت کرده بودم که خودم رو ارضا کنم با مالش واژنم و ماساژ دادن و مالیدن واژنم خودم رو ارضا می کردم الان ببخشید میخواستم بدونم که اون موقع چون خیلی وقت پیش بود یادم نمیاد میخواستم بدونم که اون موقع ممکنه مثلا که یه دفعه هنگام مالش کششی دستم یه دفعه به داخل واژن برخورد کنه و بره و باعث بشه که پرده ام پاره بشه خیلی نگرانم خانم دکتر و روی هیچ چیز دیگه ای نمی تونم تمرکز کنم ممکنه که اینطوری به پرده آسیبی وارد بشه خیلی نگرانم خواهش می کنم پاسخ بدید . ممنون .

 38. سلام و عرض خسته نباشید.
  ببخشید منم یه سوالی داشتم درسته که برای پرده بکارت دیه میدن فقط این خبر رو دیدم و خیلی کنجکاو شدم که بپرسم واقعا این خبر صحت داره؟

 39. ببخشید شما میتونید با عکس به طور کاملا واضح تشخیص بدید که پرده بکارت پاره شده یا نه؟

 40. سلام خانم دکتر خواهشا جواب بدین
  من خاستگار برام میخواد بیاد
  خودمم ترس و دلهره دارم
  یه بار بند اول انگشتمو آروم کردم تو واژن ام
  میترسم خییییلی😭😭😭
  یعنی ممکنه پاره شه
  احتمال پارگی شو یعنی دارم

  1. مانمیتونیم متوجه بشیم به این صورتی که شما بیان کردید باید معاینه بشید

 41. سلام خانم دکتر خواهشا جواب بدید من از بچگی خود ارضائی میکردم اما نمیدونستم اسمش خودارضائیه بعدش دارم ترک میکنم الان انشاءالله
  چند وقت پیش که آخرین روزای پریودیمم بود انجام دادم بعدش شکم درد گرفتم که چند ساعت طول کشید و دردشم شدید بود ولی خونی ندیدم و خون قهوه ایی بود که واسه آخرین روزای پریودیم بود اما من تا حالا هیچی حتی انگشتم وارد واژنم نکردم حالا واسه این شکم درد خیلی میترسم که اتفاقی واسه پردم افتاده باشه لطفا جواب بدید آیا پرده من سالمه یا خدایی نکرده آسیب دیده یا پاره شده؟ بخاطر خانواده نمیتونم دکتر برم واسه معاینه خواهشا جواب بدین ممنون

  1. سلام در صورتی که چیزی داخل واژن نشده باشه به هیچ عنوان به پرده بکارت آسیبی وارد نمی شود

 42. سلام میشه منو راهنمایی کنین من با یکی رابطه داشتم میخواست التشو داخل کنه نذاشتم ولی خیلی فشار اورد ب نظرتون پردم پاره شده حالا میخام ازدواج کنم نامزدم متوجه میشه خواهش میکنم جوابمو بدین

  1. سلام دوست عزیز، توضیحاتتون اصلا واضح نیست این که یکی قصد داشته دخول رو انجام بده رو چگونه متوجه میشه شد!آیا وارد شده ؟ تا چه اندازه وارد شده ؟ سوال خیلی کلی است

 43. سلام خانم دکتر خسته نباشید عیدتونم مبارک
  میخواستم بهم کمک کنین من قبلا با یکی دوست بودم بهم نزدیک شد میخواست التشو داخل کنه نذاشتم ولی خب فشار میاورد ب نظرتون پردم پاره شده خودم از تو اینه نگا کردم دوتا سوراخ کوچیک دیدم الان میخام ازدواج کنم بنظرتون نامزدم متوجه میشه تورو خدا بهم بگید چیکار کنم دارم میمیرم از استرس همش فکرم همینه

 44. سلام
  من چندمدتی بود درگیر خودارضایی مالشی شده بودم چیزی وارد خودم نمیکردم با دمر خوابیدن و مالش
  چند وقته استرس بکارت شبو روزمو ازم گرفته همش حس میکنم بکارتم پاره شده هی با آیینه نگاه میکنم
  آیا بکارت من اسیب دیده؟
  در دوران پریود این کار باعث اسیب میشه؟
  لطفا منو از برزخ نجات بدین🙏😢

  1. خیر حرکات مالشی به هیچ عنوان آسیبی به پرده بکارت نمی زنن

   1. حتی وقتی در دوران پریودی ام اسیبی نمیزنه؟
    خودارضایی مالشی
    خانم دکتر منو از یه برزخ خیلی بزرگ نجات دادین یک دنیا ممنونتونم🙏🥺❤🌱

   2. سلام من ۱۴ سالمه ببخشید من ۷ روز قبل از پریودی خونی از بدنم خارج شد اولش فک کردم پریود شدم ولی خون ریزی قطع شد.
    مقداری خود ارضایی داشتم ولی دستم داخل نرفت. اون خون ریزی میتونه نشانه از دست دادن پرده بکارت باشه؟

     1. سلام خسته نباشید من 14سالمهمن وقتی 12سالم بود پسر عموم بزوردوتا انگشتشو کرد تو واژنم من روم نمیشد ب کسی بگم و من تا قرل از سن13یالگی هیچ اعطلاعی راجب پرده بکارت نداشتم و بعدش هم ک فهمیدم خیلی ترسیدم الان ینی امکانش هست ک من دختر نباشم…؟

 45. سلام من ۱۸سالمه و تا الان هیچ رابطه ای نداشتم حتی چیزی هم وارد واژن نکردم ولی وقتی خودمو تو ایینه میبینم یه سوراخ بزرگ هست که تقریبا شبیه عکسایی هست که تو اینترنت دیدم و پرده پاره شده ینی به پرده من اسیب رسیده؟

 46. سلام خسته نباشید
  ببخشید این امکان داره ک یک فرد خودش متوجه گشاد بودن یا تنگ بودن واژنش بشه؟

   1. سلام خسته نباشید
    من 1 بار رابطه جنسی داشتم
    اما نه دردی داشتم نه خونریزی
    امکان داره پرده بکارتم پاره شده باشه؟
    تو رو خدا کمکم کنید

     1. سلام منم دچار وسواس شدم گفتید رفتم نگاه کردم تو اینه هنگامی که زور میزنم قسمت پایینی باز شده به دونیمه تقسیم میشه این یعنی پارگی؟ ولی سوراخی نیست فقط یه دونیم باز میشه

 47. سلام ببخشید‌ من‌ الان‌ ۱۶‌ ساله‌ ام‌ وقتی‌ ۱۲‌ سالم‌ بود‌ اصلا‌ نمیدونستم‌ پرده‌ بکارت‌ چیه‌ داداشم‌ با‌ ضربه‌ زد‌ بهم‌ خون‌ ریزی‌ کمی‌ هم‌ داشتم‌ الان‌ نمیدونم‌ پرده‌ بکارت‌ دارم‌ یا‌ نه‌ خواهشا‌ کمکم‌ کنید

 48. سلام دکتر،خسته نباشید.
  خانم دکتر من برای معاینه بکارت ب متخصص مراجعه کردم بعدش وقتی به بدنم دستمال کشیدم یکمی خونی شد و عذر میخوام بعد از شستشو لباس زیرم هم کمی خونابه به خودش گرفته بود میشه راهنماییم کنین دلیل اینکه خون دیدم چی بوده؟
  دکتر راستش من قبل معاینه یجور نگران بودم الان یجور دیگ😞می ترسم معاینه به پرده آسیب زده باشه.
  و ببخشید ی سوال دیگم دارم ممکنه ضرباتی ک موقع الاکلنگ بازی ب بدن وارد میشه آسیبی ب پرده بزنه؟
  لطفاا جوابمو بدین خیلی ممنونم ازتون🌷

 49. سلام دکتر عزیز،خواهش میکنم ازتون سوالمو بخونین جوابمو بدین🥺🙏
  من مجردم و هیچ رابطه جنسی تا حالا نداشتم برای معاینه هایمن به یک متخصص زنان مراجعه کردم و بهم گفتن ک هایمن کاملا سالمه،وقتی برگشتم دستمال ب بدنم کشیدم یکمی خونی شد،بعد از شستشو هم خیلی عذر میخوام لباس زیرم کمی خونابه گرفته بود،من میخوام بدونم دلیل خون دیدن چی بوده؟ممکنه معاینه‌ به پرده آسیب بزنه و اون خون پرده باشه؟

 50. سلام من وقتی ۱۴ ساله بودم هیچ اگاهی راجب پرده و و حتی واژن نداشتم پریود میشدم اما نمیدونم شاید چون ذهن بچه گونه ای داشتم راجب این که خون از کجا میاد کنج کاوی نداشتم بعد یبار که تو حموم بودم خودمو میشستم متوجه اون سوراخ واژنم شدم و با کنج کاوی که این چی هست و چجوریه که هست با انگشت کوچیکم تغریبا یه بند وارد واژنم کردم که خون ازم اومد نمیدونستم چیه و قطع شد دیگه اون خون رو ندیدم پریود میشم و از ترس زیاد دیگه انگشتم رو داخلش نبردم و بعد یکی دوسال فهمیدم که پرده وجود دارع و الان کل دغدغه فکری من اینه که ممکنه پرده یه من از بین رفته باشه من خیلی میترسم و تاحالا راجبش با هیشکی حرف نزدم میشه جوابمو بدین لطفا🌹

  1. سلام دوست عزیز بله چون انگشت داخل شده ممکنه به پرده آسیب وارد شده باشه برای اطمینان بیشتر که از نگرانی دربیاید میتونید مراجعه کنید به پزشک و معاینه بشید

 51. سلام خسته نباشید من دیروز ضربه ی شدیدی ب واژنم وارد شد بعد ک نگاه کردم از قسمت پایین تر از واژنم سوزش و خون ریزی داشتم تا امروز. ولی از خود واژن نه درد داشتم خونریزی ممکنه پردم آسیب دیده باشه ؟؟

 52. سلام خانم دکتر خسته نباشید
  ببخشید من چندروز خیلی معذرت میخوام خود ارضایی میکردم با دستگاه ویبراتور (درصد تحریکش زیاد بود)میخواستم بدونم فشار اون باعث پاره شدن پرده میشه یا ن؟ ممنون میشم پاسخ بدین

 53. سلام شب بخیر
  میخواستم بدونم خودارضایی بدون دخالت چیزی و
  حالت دمر به بکارت اسیب میزنه؟
  من همش استرس بکارتمو دارم حس میکنم بکارت ندارم چیکار کنم

 54. سلام خانم دکتر دوتا سوال داشتم
  اول اینکه اگه چیزی وارد نشه فقط روی پرده یا بالای و اطراف اون ناحیه کمی فشار وارد شه بازم باعث پارگی یا اسیب دیدگی میشه؟؟
  چون اینگار مث حالت اولش نیس و کمی از هم باز شده
  و سوال دوم فشار اب باعث پارگی یا اسیب میشه یا اسیب ببینه

 55. سلام من چند روز پیش خود ارضایی مالشی داشتم
  یعنی بدون وارد کردن چیزی بصورت دمر
  پریودم شدم اول ماه
  الان بازم از خواب بیدار شدم هم دل درد دارم هم لک دیدم
  خودارضایی مال ۵روز پیش بوده ایا بکارتم اسیب دیده؟

 56. سلام خسته نباشید من 14سالمهمن وقتی 12سالم بود پسر عموم بزوردوتا انگشتشو کرد تو واژنم من روم نمیشد ب کسی بگم و من تا قرل از سن13یالگی هیچ اعطلاعی راجب پرده بکارت نداشتم و بعدش هم ک فهمیدم خیلی ترسیدم الان ینی امکانش هست ک من دختر نباشم…؟

 57. سلام خانم دکتر من ۱۷ سالگی برای اولین بار پریود شدم چون وسواس دارم دوس داشتم بدنم تمیز باشه هیچ اطلاعی از جای بکارت نداشتم برای اینکه خونای داخل واژن رو تمیز کنم تا خونریزیم کمتر شه ی بند انگشت اشارمو داخل واژن کردم ولی حس کردم ی چیزی داخله واژنه مثل گوشت برای همین بدون فشار دادن سریع انگستمو دراوردم و اینکارو هیچوقت انجام ندادم الان ۲۴ سالمه و استرس نداشتن بکارت دیوونم کرده قراره نامرد کنم و فقط بخاطر بکارت خواب و خوراک ندارم نمیتونم ب دکتر مراجعه کنم وقتی عکسای بکارت سالم رو توی سایتای مختلف دیدم واژن من دایره ای منظم نیس دقیق مثل شکلایی ک کشیدن نیست برای همین استرس دارم اگر میشه جوابمو بدین ممنون میشم

 58. سلام من چندبار خودارضایی مالشی داشتم
  بدون وارد کردن چیزی گاهی با مالش دست وگاهی به فشار به زمین و فشار پا بهم چند مدتی استرس بکارتمو گرفتم
  ایا بکارت من آسیب دیده؟
  توروخدا یه جواب قطعی بهم بدین حس میکنم افسردگی گرفتم از استرس

 59. سلام خانم دکتر خوب هستید ببخشد من یه سوالی داشتم. ببخشید خیلی معذرت میخوام روی آلت تناسلیم یه چیزی حالت زیگیل سفد رنگ دیدم و خیلی نگران شدم از چی میتونه باشه و اینکه خطرناک هست و ضرر دارد ؟
  خیلی نگرانم خیلی ممنون میشم که پتسخ بدید . خیلی ممنون . با تشکر.

  1. سلام خانم دکتر عزیز
   من ۱۵ سالمه ۶ ماهی هستش عقد کردم
   و با اجبار نامزدم رابطه داشتم ولی ن خونریزی ن درد هیچی نداشتم خیلی میترسم واسم مشکلی پیش اومده باشع 😭🥺😭🥺چند وقت دیگه قراره عروسی کنم خیلی میترسم ذهنم خیلی در گیرع داغون شودم خانواده هامون خیلی حساسن رو این مورد ازت خواهش میکنم خانم دکتر بهم کمک کنین من قبلا اصلا هیچ بر خوردی با واژنم نداشتم ولی واژنم همون شکل قبله هیچ تغییری نکرده ممکنه پرده بکارتم اسیب دیده باشه😭😭😭😭به هیچ عنوان نمیتونم به هیچ کسیم بگم میترسم به مامانم بگم😭😭

 60. سلام دکتروقتتون بخیرببخشید یسوال داشتم من بانامزدم رابطه غیردخولی داشتیم اماناخواسته یه ضربه وارد شد به واژن احساس در لحظه ای داشتم ولی خونی نبود سریع هم دردتموم شد میخوام بدونم به بکارت آسیب رسیده؟

 61. سلام من قبلا عادت به خود ارضایی مالشی داشتم که ترک کردم استرس پاره شدن بکارت منو داره نابود میکنه
  به این صورت بود بدون دخول چیزی به واژن ولی تو این که نگاه میکنم حس میکنم بکارتم پاره شده
  من واقعا حالم بده چند ماه هم هست این کارو نمیکنم
  ولی روحم و روحیم نابوده
  آیا با خودارضایی مالشی بکارت پاره میشه؟

 62. سلام خانم دکتر ببخشید من اولین باری ک پریود شدم یه شب خونریزی خیلی کمی داشتم و ب شدت درد ناک و تا سه چهار ماه بعد پریود نشدم الانم پریودیم سه چهار روز بیشتر نمیشه و الانم خیلی درد دارم من الان بشدت ترس از این دارم ک نکنه پرده بکارتم پاره شده باشه من شکل پرده بکارتمم یه جوری ک سوراخی ک ب سختی در پایین ترین نقطه دیده میشه هستش از این موضوع خیلی ترس دارم ک نکنه پاره شده باشه

   1. سلام خسته نباشید
    من ۱۶ سالمه زمانیکه ۱۳ سالم بودش با سر شامپو ب واژنم فشار وارد کردم ولی خیلی زیاد نبودش بعدش دیدیم که سر شامپو یک مقدار خونی هستش و الان خیلی نگرانم که آیا پرده بکارت من پاره شده چون اون موقع هیچی در این مسائل نمیدونستم

  1. سلام دوست عزیز ، شما به پزشک مراجعه کردید و بهتون گفتن که پرده بکارت شما سالم هستش و مشکلی نداره ، پس حتما سالم هستش ،نگران نباشید و بابت این قضیه لازم نیست روح و روان خودتون رو انقدر اذیت کنید.

 63. سلام خانوم دكتر من رفتم دكتر گفته پرده داري ولي زن هست ميخواهم تنگي واژن انجام بدم

 64. سلام وقت بخیر
  من چند وقتی بود عادت داشتم با خود ارضایی البته بدون وارد کردن چیزی
  همش میترسم بکارتم اسیب دیده باشه حالم خیلی بده
  از طرفی یه خواستگار دارم منتظر جوابه منه از ترس بکارت نداشتن هی میگم صبر کن
  جلو ایینم چک میکنه یه سوراخ میبینم
  میشه شما جواب بدین اینده من به جواب شما بستگی داره
  ایا بکارت من اسیب دیده؟

 65. سلام خانم دکتر عزیز
  ببخشید من ۱۵ سالمه ۶ ماهی هست عقد کردم با اسرار نامزدم رابطه داشتم ولی اصلا ن سوزش ن خونریزی ن دردی نداشتم و شکل واژنم همون شکل قبله هیچ تغییری نکرده من میخوام چند وقت دیگه عروسی کنم و خیلی میترسم 🥺😭در مورد این از مامانم سوال فکرم همش رو اینه خیلی استرس دارم داغون شوده ازتون خواهش میکنم خانم دکتر عزیز بهم کمک کنید کلا من از قبلا هیچ وقت برخورد با واژنم نداشتم ممکنه پرده بکارت اسیب دیده باشه😭😭😭

   1. سلام
    ببخشید من 12سالم بود ک واژنم رو انگولک میکردم و انگشتم رو داخل میکردم و اون موقع هیچ اطلاعی در مورد پرده بکارت نداشتم
    یک دفعه خیلی خیلی کم حتی کمتر از یک قطره خون اومد
    ب مادرم گفتمو اونم نگران شد و منو برای معاینه برد
    دکتر گفت ک پردم یکم اسیب دیده
    از اون موقع شبا خابم نمیبره تموم فکرم شده همین
    امکان داره که نامزدم متوجه این موضوع بشه؟
    واقعا خیلی استرس دارم نمیدونم چیکار کنم🥺

 66. سلام خانم دکتر خسته نباشید . یه سوال دارم که روح و روانمو داغون کرده لطفاً کمکم کنید . من وقتی داشتم واژنمو میشستم یکم سوزش دراون قسمت احساس کردم ، یکم بعدش متوجه شدم یکم خون تیره ازم اومد بیرون، نزدیک پریودمم نبود . الآن که جلو آینه پرده مو میبینم در قسمت ۳ و ۹ یکم پارگی داره . قبلاً ندیده بودم پرده مو که چجوری بوده و الان بتونم بفهمم مثل قبله یا پاره شده ؟

  1. در صورتی که شی ایی وارد نشده باشه مشکلی پیش نخواهد اومد با مالش چیزی اتفاق نخواهد افتاد

 67. سلام خانوم دکتر من ۱۶ سالمه وقتی ۱۲سالگی پریودشدم اول فکر کردم زخم شده بخاطر همین انگشت اشارم وارد کردم ولی هیچ دردی یاسوزشی نداشتم ولی وقتی پریودمیشم زوراول‌دوم خیلی‌درد‌دارم‌مسکن مصرف‌میکنم امکان داره پردم اسیب دیده باشه؟
  لطفا جواب بدین خیلی استرس‌دارم

 68. سلام خانم دختر شرمنده از پشت می توان به جلو رابطه جنسی برقرار کرد؟ و اگر کسی رابطه جنسی برقرار کند مونث الت وارد شده رو حس می کند؟

 69. سلام من دخترم
  آیا در دوران قاعدگی رابطه جنسی داشته باشم موجب آسیب ب پرده بکارت میشه؟
  چون میگن در دوران قاعدگی پرده بکارت باز هست

 70. سلام من دختر۱۴ساله هستم خانم دکترازشدت ترس ونگرانی دست به خودکشی زدم💔😞😔😭من نه خودارضایی داشتم نه میدونم چیه،حتا نه کسی بم دست زده نه نزدیک شده😞💔حتانمیدونستم رابطه چیه،تاامسال عاشق شدم ،باعشقم قصدازدواج داریم،این چندوقته یک باردرهفتع باهم رابطه برقرارمیکنیم اونم ازپشت💔😞😭من تاحالا واژن خودمو ندیدم ،بعداینکه اومدم خونه همینطورناگهانی جلواینه خودمودیدم خیلی نگران شدم😭😞💔واژنم یه جوریه میترسم،مثلا کلیتوریسم پایینش یه کوچولودونصفه شبیه یه غنچه که داره بازمیشه💔😞😭پایین کلیتوریس ،یه سوراخه نه بزرگه نه کوچیک خیلی متوسط😭😞💔الان من میترسم اتفاقی شایدبرام افتاده ندونستم ،توروخدااااا کمکم کنین به هیچکس نمیتونم بگم هزینش ندارم💔😞😭😔فقط دست وبالم تودعا براتون

  1. سلام دخترم، در صورتی که رابطه جنسی واژینال نداشتین تا حالا، نگران نباشین. شکل آناتومی واژن می تونه برای هر دختری متفاوت باشه

   1. سلام دکتر من اصلا راجب به پرده بکارت اطلاعات زیادی نداشتم و با خوندن اطلاعات سایت شما تازه متوجه یه سری چیزا شدم و متاسفانه نوع پردم رو نمیدونم…من توی اولین رابطم اصلا نه متوجه خونریزی شدم و نه دردی و بعد از اون سری اول توی چندمین رابطم بعد از یه ربع بیست دقیقه از واژنم خون اومد ولی ادامه داشت من فک کردم پریود شدم چون دقیقا ۷ روز طول کشید خونریزیم میخواستم بدونم اون خونریزی پارکی پرده بکارتم بوده یا خون پریودیم؟؟
    و اینکه احتمال داره پرده بکارت من از نوع ارتجاعی باشه؟؟
    یا پاره نشده باشه؟
    چون خونی ازم نیومد توی دفه اول و من اطلاعات اشتباهی داشتم و فکر میکردم پرده توی عمق واژن هست ولی الان ک فهمیدم میترسم برم دکتر و خب خیلی به هم ریختم
    میشه لطفا بهم کمک کنید😔🙏🏻

   2. سلامممم
    من ۱۴ سالمه
    چن روز پیش تو مدرسع رفیقا ب شوخی با لگد زد به وسط باهام
    بعدش ی درد خاصی احساس کردم
    خونریزی داشتم
    بعد از اون لگد تا الان خونریزی دارم
    حدود ۴ روز
    به نظر شما پریوده یا چیز ریگه ایههههه؟؟☹

  2. سلام ببخشید من بکارتم مثل هیجکدوم از اون عکسا نیست و خیلی نگرانم که از چه نوعیه میترسم جراحی بخاد یه سوراخ کوچیک یا دوتاس ک خیلی واضح نیست میشه راهنماییم کنید موقع پریودی درد زیادی دارم

 71. سلام خانم دکتر من چندماه پیش عادت به خودرارضایی مالشی داشتم
  بدون دخول چیزی
  ولی استرس پاره شدنت بکارت داره منو نابود میکنه
  یدفعه حالم بدمیشه فکر میکنم پاره شده
  ایا بکارت من سالمه؟

 72. سلام خوبین خسته نباشید
  من وقتی 9سالم انگشتم یه بندش رفت تو اونم بالای واژنم برخورد کرد الان 20 سالمه یکم نگرانم میشه جواب بدید

 73. سلام دکتر خسته نباشید ازتون خواهش میکنم پاسخ بدین
  من 17 سالمه و وقتی که 6 سالم بود یه چیزی که نهایت 2 سانت بود وارد بدنم شد بعد به چن وقت پیش نوک انگشتم خیلی کم به صورت اتفاقی واد واژنم شد من خیلی نگرانم ممنونم میشم پاسخ بدید

 74. سلام دکتر من اصلا راجب به پرده بکارت اطلاعات زیادی نداشتم و با خوندن اطلاعات سایت شما تازه متوجه یه سری چیزا شدم و متاسفانه نوع پردم رو نمیدونم…من توی اولین رابطم اصلا نه خونریزی داشتم و نه دردی و بعد از اون توی چندمین رابطم بعد از یه ربع بیست دقیقه از واژنم خون اومد ولی ادامه داشت من فک کردم پریود شدم چون دقیقا ۷ روز طول کشید میخواستم بدونم اون خونریزی پارکی پردم بوده یا خون پریودیم؟؟
  و اینکه احتمال داره پرده بکارت من از نوع ارتجاعی باشه؟؟
  چون خونی ازم نیومد توی دفه اول من فک میکردم پرده توی عمق واژنم هست و من از دستش ندادم خیلیم میترسم برم دکتر نمیدونم چرا
  میشه لطفا بهم کمک کنید

 75. سلام دکتر من اصلا راجب به پرده بکارت اطلاعات زیادی نداشتم و با خوندن اطلاعات سایت شما تازه متوجه یه سری چیزا شدم و متاسفانه نوع پردم رو نمیدونم…من توی اولین رابطم اصلا نه متوجه خونریزی شدم و نه دردی و بعد از اون سری اول توی چندمین رابطم بعد از یه ربع بیست دقیقه از واژنم خون اومد ولی ادامه داشت من فک کردم پریود شدم چون دقیقا ۷ روز طول کشید خونریزیم میخواستم بدونم اون خونریزی پارکی پرده بکارتم بوده یا خون پریودیم؟؟
  و اینکه احتمال داره پرده بکارت من از نوع ارتجاعی باشه؟؟
  یا پاره نشده باشه؟
  چون خونی ازم نیومد توی دفه اول و من اطلاعات اشتباهی داشتم و فکر میکردم پرده توی عمق واژن هست ولی الان ک فهمیدم میترسم برم دکتر و خب خیلی به هم ریختم
  میشه لطفا بهم کمک کنید😔🙏🏻

 76. سلام دکتر من هرچی پیام میذارم سایت قبول نمیکنه میشه لطفا پیجتون رو چک کنید من از نگرانی نمیدونم باید چیکار کنم🙏🏻😔

 77. سلام دکتر
  میشه لطفا راهنماییم کنید
  من اصلا راجب به پرده بکارت اطلاعات زیادی نداشتم و تازه متوجه یه سری چیزا شدم و متاسفانه نوع پردم رو نمیدونم…من توی اولین رابطم اصلا نه متوجه خونریزی شدم و نه دردی و بعد از اون سری اول توی چندمین رابطم بعد از یه ربع بیست دقیقه از واژنم خون اومد ولی ادامه داشت من فک کردم پریود شدم چون دقیقا ۷ روز طول کشید خونریزیم میخواستم بدونم اون خونریزی پارکی پرده بکارتم بوده یا خون پریودیم؟؟
  و اینکه احتمال داره پرده بکارت من از نوع ارتجاعی باشه؟؟
  یا پاره نشده باشه؟
  چون خونی ازم نیومد توی دفه اول و من اطلاعات اشتباهی داشتم و فکر میکردم پرده توی عمق واژن هست ولی الان ک فهمیدم میترسم برم دکتر و خب خیلی به هم ریختم
  میشه لطفا بهم کمک کنید

 78. سلام من ۱۵ سال دارم چند روز پیش داداشم با ضربه زده واژنم درد گرفت وبعدش خونریزی کردم الان هم مریض هستم البته از مریض قبلم تا به اون روزی که ضرب خوردم ۲۱ روز گذشته بود میخوام بدونم آیا پرده من آسیب دیده یانه تورو خدا جواب بدید من خیلی کلافه ام

 79. سلام من ۱۵ سالمه چند روز قبل داداشم به من ضربه زد و من بعدش خونریزی کردم اولش خونریزی من کم بود ولی بعد نیم ساعت زیاد شد و هنوز هم ادامه داره . میخواستم بپرسم ممکنه پرده ی من آسیب دیده باشه؟؟؟

 80. سلام خسته نباشید خیلی ببخشید من بیستم اسفند پریود شدم و امروز خیلی معذرت میخوام خودارضايی مالشی کردم بعد چهار ساعت دیدم خون اومده حالا میگم یعنی به بکارتم آسیب رسیده چند ماه پیش هم عینا چنین اتفاقی برام افتاد رفتم دکتر و گفت سالمه اما دیگه شرایط دکتر رفتن ندارم شما کمکم کنید، ممنون

 81. سلام خسته نباشید لطفاً جواب بدید من خیلی استرس دارم من اندازه‌ی دوانگشت اما یکم دراز تر شئ رو وارد واژنم کردم اما هیچی احساس نکردم آیا پرده بکارت من پاره شده خواهش می کنم جواب بدید

 82. سلام خسته نباشید ببخشید علت درد ناگهانی در پایین تنه چیست من امروز احساس درد ناگهانی در پایین تنم حس کردم و نمیدونم چرا ممنون میشم پاسخ بدید .

 83. سلام خانم دکتر من حدود ۲سال درگیر خود ارضایی بودم پدر خود ارضایی پاهامو فقط به هم فشار می دادم به نظرتون با این کار ممکنه پرده پاره یا بهش آسیب رسیده شده باشه لطفاً جواب بدین ممنون

 84. سلام
  ببخشید من یک سال پیش خود ارضایی واژینال انجام دادم و انگشتمو خیلی آروم فرو کردم تا ته بعد از دو روز با ۲ انگشت امتحان کردم ولی آروم بود آیا امکان داره پردم سالم باشه ؟

 85. سلام خانم دکتر خسته نباشید اگه میشه سوال من رو جواب بدید من خیلی میترسم سوال من اینه(من از ۱۲سالگیم خود ارضایی انجام میدادم وتا الان که۱۷ سالمه ترک نکردم من بعد از هربار خود ارضایی چند روز بعد ترشحاتی از واژنم خارج میشد که قطر آنها اندازه انگشت وسط بود ومن از روی عادت آنها را با دست میکشیدم بیرون بارها بار این کار رو تکرار کردم الان که از تو آینه نگاه میکنم انگار سوراخ بکارتم به بیرون چرخیده و گشاد شده یعنی نگرانی من بی مورده یا واقعا درست فکر میکنم)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *