شماره های تماس (021) 22 17 90 70 - 22 17 50 70
(0912) 089 74 25
ساعات کاری مطب شنبه تا چهارشنبه 21:00 - 9:00
پنجشنبه 13:00 - 9:00
آدرس مطب          تهران، ولنجك ، خیابان اصلی ولنجک
نبش خیابان 18 ، ساختمان خليج فارس ، واحد 208

پاسخ به همه سوالات شما درباره پرده بکارت دختران

 • آیا همه پرده های بکارت در هنگام پاره شدن خونریزی دارند؟
 • انواع پرده بکارت کدامند؟
 • آیا پارگی پرده بکارت را بدون ابزار آلات خاص پزشکی می توان تشخیص داد؟
 • روش های تشخیص پرده بکارت سالم از غیر سالم کدامند؟
 • دلایل معاینه پرده بکارت قبل از برقراری اولین رابطه جنسی کدامند؟

علاوه بر سوالات فوق شمار متعددی از سوالات وجود دارند که در زمینه پرده بکارت به کرات مطرح می شوند. مساله تکرار کردن یکسری سوالات نشانگر این است که علیرغم تمامی اطلاع رسانی ها در یک دهه اخیر همچنان ابهاماتی در چند و چون پرده بکارت دختران وجود دارد.در فیلم زیر دکتر میترا بهمن پور جراح و متخصص زنان و زایمان در رابطه با نحوه تشکیل پرده بکارت در دوران جنینی دختران توضیح می دهد.

از این رو در نوشتار پیش رو به طور جامع به مساله پرده بکارت و تمامی مسائلی که حول محور این موضوع می گردند پرداخته ایم.

پرده بکارت

در مدخل واژن غشایی بسیار نازک وجود دارد که همچون یک پرده یا دیواره عمل می کند و موجب جلوگیری از ورود بسیاری از میکروب ها به داخل واژن می شود.به بیانی دیگر در دهانه واژن از سمت داخل بافتی وجود دارد که به عنوان پرده بکارت شناخته می شودو در سال های اولیه زندگی دختران آسیب پذیر است. زیرا که در چند ساله اولیه زندگی لابیاها رشد کافی نداشته است و این پرده نازک تر و به نوعی بدون حفاظ و دیواری برای محافظت از آن است.اما بعد ها همزمان با رشد لابیاها و ترشح هورمون های زنانه به مرور این پرده ضخیم تر می شود و حفاظی به نام لابیاها به آن کمک می کند که شرایط پیچده تری برای از بین بردن آن لازم باشد تا تخریب رخ دهد.

این پرده دارای انواعی است که هر کدام از آن ها ویژگی ها و خصوصیات مخصوص به خود را دارند. در صورتی که شی ای خارجی و یا آلت تناسلی مردانه وارد این مجرا و کانال تناسلی زنانه شود اولین اتفاقی که رخ می دهد تخریب بافت پرده بکارت است.در واقع این بافت از هم فاصله می گیرد و به نوعی گشوده می گردد. به جهت این که این بافت ساختاری ظریف دارد در صورت وارد شدن آلت تناسلی مردانه موجب خونریزی می شود. البته این خونریزی بسیار کم است و جای نگرانی ندارد.

پرده بکارت کجا قرار دارد؟

در حالت کلی جایگاه اصلی پرده بکارت در دروازه یا دهانه ورودی واژن است. ولی محل دقیق قرار گیری پرده بکارت در همین مکان نیز بسته به شکل کلی لگن در افراد مختلف متفاوت می شود. در واقع در جایگاه پرده در یک دختر با دختر دیگر امکان تفاوت وجود دارد و این تفاوت از این جا ناشی می شود که ساختار کلی و فرم کلی لگن در این دختران با هم مغایرت دارد.از سوی دیگر نیز باید بگوییم پرده بکارت داخل واژن قرار نگرفته است بلکه در دهانه آن قرار دارد.

انواع پرده بکارت بر اساس شکل ظاهری

پرده بکارت دختران اشکال مختلفی دارد که سبب می شود دختران بسته به شکل پرده بکارت شرایط خاصی را تجربه کنند. برای مثال نوع و شکل پرده بکارت دختران در خونریزی یا عدم خونریزی و نیز در میزان خونریزی در هنگام اولین رابطه جنسی تاثیر می گذارد و این شرایط ارتباط مستقیمی با نوع پرده بکارت دارد.

از کجا بفهمم حلقوی هستم

پرده حلقوی به پرده ای گفته می شود که دایره ای مانند است و تمامی اطراف دهانه واژن را احاطه کرده است و مجرایی در وسط آن وجود که امکان دخول را تسهیل می کند.

پرده بکارت حلقوی به دو نوع است که یک نوع آن با رابطه جنسی پاره می شود و خونریزی می کند اما در نوع دوم آن رابطه جنسی نمی تواند در آن پارگی ایجاد کند. بنابراین در این موارد پزشکان متخصص برای اینکه این پرده از بین برود از ابزار آلات مخصوصی کمک می گیرند.

پرده بکارت دندانه دار

این شکل از پرده بکارت همچون پرده حلقوی است که دور دهانه واژن را فرا گرفته اما با این تفاوت که اطراف آن به شکل دندانه دندانه می باشد و صاف نیست.این نوع از پرده ها به جهت این که دندانه دار و چین دار هستند برای تشخیص سلامت پرده بکارت، متخصصین بهترین تشخیص ها را دارند. زیرا که باید تعیین شود این پرده از بدو تولد این گونه بوده است یا این که در اثر روابط جنسی چین دار شده است.

پرده بکارت هلالی

این نوع همانطور که از نامش برمی آید به شکل هلال است. در واژن به شکل عمودی قرار گرفته است.نامی که به آن داده شده است تنها به دلیل شکل ظاهری آن می باشد

پرده بکارت مشبک

پرده های مشبک به این شکل هستند که تمامی دهانه واژن را پوشانیده اند و روی سطح آن سوراخ ها یا مجراهای متعددی وجود دارد و به طور شبکه ای در کنار هم قرار گرفتند. به این نوع پرده غربالی یا سوراخ سوراخ نیز می گویند.این نوع از پرده از انواعی است که نادر است و در موارد اندکی دختران چنین پرده ای را دارند.

پرده بکارت شرابه دار

برخی اوقات تشخیص اینکه پرده دندانه دار است یا شرابه ای دشوار می شود و تنها ا زعمق شیارهای موجود می توان آن را تشخیص داد.

پرده بکارت دوتکه ای

پرده دو تکه ای به این شکل است که یک مجرا است که به دو قسمت تقسیم شده است و دو سوارخ متفاوت در کنار هم قرار گرفتند. در بین این دو سوراخ یک دیواره تیغه ای شکل وجود دارد که آن ها را از هم جدا می کنند.

پرده بکارت مسدود یا بسته

پرده هایی که کاملا بسته باشند و هیج گونه امکان دخول وجود نداشته باشد را پرده های مسدود می گویند.در واقع به جهت این که در دوران قاعدگی خونریزی اتفاق می افتد و در طی این خونریزی ها لخته های خون نیز خارج می شود باید مجرای واژن گشاده باشد تا بتوانند خروجی بدون درد و کامل داشته باشند.از هر دو هزار دختر ممکن است یک نفر دارای پرده بکارت مسدود باشد

 

 

براساس یک معیار دیگر نیز می توان پرده بکارت را دسته بندی کرد:

 • پرده بکارت هایی که تمامی بخش های دهانه واژن را پوشانیده اند؛ مثل پرده های مشبک و مسدود
 • پریده بکارت هایی که بخشی از دهانه واژن را اشغال کرده اند؛ مثل پرده های دوتکه ای، شرابه دار، دیوار دار، هلالی و حلقوی.

پرده بکارت مسدود عاملی برای افزایش درد های دوران قاعدگی

مشاهده شده است دخترانی که پرده بکارت شان مسدود است و دهانه داخلی واژن بسته شده است نسبت به سایرین درد های دوران قاعدگی شان شدید تر است. این مساله از اینجا ناشی می شود که مسیر خروج بسته است و لخته های خون در پشت دیواره پرده بکارت اجتماع می کنند و موجب بروز درد ها و فشارهایی به عضلات واژن و لگن می شوند.

در این موارد برای کاهش درد دوران قاعدگی اقدامی که انجام می شود این است که پزشکان توصیه می کنند این دختران زیر نظر پزشکان باشند و با ایجاد برش هایی در ناحیه پرده مجرای مناسبی برای خروج خون قاعدگی ایجاد شود.

از سوی دیگر نیز پرده های مسدود مشکلاتی همچون:

 • نازایی
 • چسبندگی

را در پی دارد.

به همین جهت به خانواده ها توصیه می شود که در صورتی که دختران شان درد های قاعدگی شدیدی را تجربه می کنند در اولین فرصت برای انجام معاینات لازم در بخش پرده بکارت به متخصصین امر مراجعه کرده و اقدامات لازم را انجام دهند.

بهترین زمان برای تشخیص نوع پرده بکارت

واقعیتی که وجود دارد این است که رابطه جنسی تا حد قابل توجهی می تواند شکل کلی و فرم اولیه پرده بکارت را از بین ببرذ و زمینه ساز تخریب پرده بکارت باشد.از این رو توصیه می کنیم در صورتی که علاقه دارید از نوع پرده خود و شکل کلی آن اطلاع داشته باشید بهترین زمان برای تشخیص نوع پرده بکارت پیش از اولین رابطه جنسی است.

در مواردی مشاهده شده است که زنان بعد از انجام رابطه جنسی به پزشکان و متخصصین مراجعه کرده و می خواهند که نوع پرده شان تشخیص داده شود. ولی این امکان در موارد زیادی از بین رفته است و تشخیص غیر ممکن خواهد بود. زیرا یک بار دخول انجام شده و شکل اولیه پرده از بین رفته است.

آیا امکان دارد دختری پرده بکارت نداشته باشد؟

بلی این واقعیت علمی ثابت شده است که برخی از دختران از بدو تولد پرده بکارت نداشته و این موضوع کاملا امری طبیعی می باشد. در واقع برخی از دختران در روند رشدی شان در دوران پیش از تولد و دوران جنینی شان این پرده شکل نگرفته است و واژن بدون پرده است.از این رو در صورتی که شکل گیری پرده در دختران منتفی باشد خود به خود و به طور طبیعی خونریزی بعد از اولین رابطه جنسی اتفاق نخواهد افتاد.

پارگی پرده بکارت

یک سوالی که در خصوص پاره شدن پرده بکارت می پرسند این است که چه کارهایی موجب پاره شدن پرده بکارت می شود؟واقعیت این است که برخی از دلایل به عنوان علل پارگی پرده بکارت می باشند که مهم ترین آن ها موارد زیر می باشد.

پارگی پرده بکارت با ورزش

یکی از شایع ترین تصورات غلطی که در خصوص آسیب به پرده بکارت وجود دارد این است که اگر دختران فعالیت های ورزشی سنگینی داشته باشند پرده بکارت آن ها آسیب دیده و سبب می شود که از بین برود. اما باید بگوییم که این تصور کاملا اشتباه است و هیچ گونه ورزشی وجود ندارد که بتواند آسیبی جدی به پرده بکارت وارد سازد.بهتر است که بدون نگرانی و استرس برای انجام انواع فعالیت های ورزشی اقدام کنید و مراقبت های ساده و اولیه ای را در جهت جلوگیری از آسیب داشته باشید.

این نکته را در خاطر داشته باشید که (همانطور که گفته شد) ورزش ها در حالت طبیعی آسیبی به پرده بکارت نمی زنند بلکه صرفا زمانی که در ورزش های سنگین با ضربه هایی روبرو شوید که شدید باشد می تواند پارگی پرده بکارت را در پی داشته باشد.

برای مثال اگر در ورزش ضربه پای حریف به ناحیه تناسلی بخورد کند و یا این که در هنگام انجام حرکات ورزشی روی وسایل ورزشی بیفتید و ضربه وارد شده شدید باشد احتمال پارگی وجود خواهد داشت.انجام حرکات کششی پاها تا جایی که پاها ۱۸۰ درجه از هم فاصله بگیرند هرگز موجب پاره شده پرده بکارت نمی شود مگر این که در سطحی که بدن با آن مماس می شود شی ای وجود داشته باشد که به ناحیه واژن و پرده بکارت آسیب بزند.

اسب سواری و یا شیرجه زدن در آب و پاره شدن پرده بکارت

واقعیتی که وجود دارد این است که این دو ورزش بیش از سایر ورزش ها ذهن افراد را درگیر ساخته است و می خواهند احتمال پارگی پرده بکارت را در سوار کاری و با شیرجه زدن در آب بدانند.

دختران باکره در این ورزش ها اگر به طور شدیدی از اسب سقوط کنند و یا این که با شیرجه زدن در آب با مانعی روبرو شوند و ضربه ای به پرده بکارت وارد شود احتمال این که پاره شود درصد بالایی را به خود اختصاص می دهد. اما در وضعیت طبیعی این احتمال منتفی است.از این رو بهتر است که تمامی نکات ایمنی را در انجام این ورزش ها رعایت کنید تا میزان احتمال پارگی پرده بکارت به کمترین میزان ممکن برسد.

خودارضایی و آسیب به پرده بکارت

یکی از شایع ترین سوالاتی که در زمینه آسیب به پرده بکارت مطرح می شود این است که آیا با خود ارضایی پرده بکارتم پاره می شود؟

برای پاسخ گویی به این سوال باید بگوییم که پرده بکارت همانطور که گفتیم در بیرونی ترین بخش واژن است و ورود هرگونه جسم خارجی و یا انگشت می تواند سبب آسیب به آن شود. بنابراین در صورتی که در خودارضایی شی ای را وارد کنید و یا این که انگشت شما به درون واژن وارد شود می تواند آسیب زا باشد.اما در صورتی که خود ارضایی در بخش های بیرونی واژن باشد هیچ تهدیدی برای پرده بکارت محسوب نمی شود.اما به هر صورت توصیه می کنیم که در خودارضایی توجه داشته باشید که به طور ناگهانی دست یا انگشت شما وارد مدخل واژن نشود.

آسیب به پرده بکارت در دوران کودکی

در دوران کودکی پرده بکارت آسیب پذیر تر از بزرگسالی است. اما این مساله بدین معنی نیست که هر نوع فعالیت های تحرکی و یا افتادن ها و آسیب ها می تواند موجب از بین رفتن پرده بکارت شود.از سوی دیگر نیز در صورتی که مشکلی برای پرده بکارت در دوران کودکی دختران ایجاد شود در اغلب موارد به طور طبیعی ترمیم می شود و آسیب ها از بین می روند.بنابراین در صورتی که مشکلی رخ داد نیازی به نگرانی و استرس ندارید و می توانید با مراجعه به متخصصین مشاوره ها و راهنمایی های لازم را دریافت کنید.

از دیگر دلایلی که باعث پارگی پرده بکارت شود می توان به انجام جراحی هایی در نواحی لگنی که بسیار حساس و سنگین باشد و حوادث ناگهانی مانند سقوط از ارتفاع بلند و تصادفات رانندگی شدید و پرتاپ شدن به بیرون از ماشین اشاره کرد.

اما مهم ترین عاملی که باعث از بین رفتن پرده بکارت می شود رابطه جنسی است. که در ادامه به صورت مفصل در رابطه با آن صحبت می کنیم.

آیا از بین رفتن پرده بکارت در اولین رابطه جنسی دردناک است؟

بسیاری از دخترانی که برای آگاهی در زمینه پرده بکارت به متخصصین زنان مراجعه می کنند اولین پرسشی که مطرح می کنند این است که آیا پرده بکارت در نخستین رابطه جنسی و در هنگام دخول پارگی همراه با درد دارد؟

برای رابطه جنسی در صورتی که بدون استرس و در نهایت آمادگی روانی و جسمی وارد رابطه جنسی شوید هیچگونه دردی را تجربه نخواهید کرد. زیرا که درد ها در شرایطی اتفاق می افتند که پایانه های عصبی پیام آسیب را به مغز برساند در این شرایط درد را تجربه خواهید کرد. این مساله در حالی است که در پرده بکارت هیچ گونه رگ های عصبی و رشته های حساس وجود ندارد. بنابراین تجربه درد منتفی است.

البته اگر استرس داشته باشید و عضلات خود را منقبض کنید احتمالا درد هایی را به جهت فشار به سایر بخش های واژن و نیز عضلات موجود در این بخش تجربه می کنید.بنابراین توصیه مان این است که پیش از این که وارد رابطه جنسی شوید نگاهی دقیق نسبت به آن کسب کنید و با کاهش استرس و اضطراب از درد های احتمالی ناشی از استرس خود بکاهید.

نداشتن خونریزی در اولین تجربه رابطه جنسی

یکی از تصورات شایع و کاملا اشتباه که بیشتر از سوی افراد سنتی مطرح می شود این است که همه ی دختران در اولین رابطه جنسی حتما باید خونریزی را از دهانه واژن مشاهده کنند و دختری که این تجربه را نداشته باشد حتما یکبار پرده بکارت خود را از دست داده است.

اما بهتر است یکبار برای همیشه به این عقاید سنتی و غلط پایان دهیم و از واقعیت علمی و آن چیزی که بهترین و معتبر ترین متخصصین می گویند آگاه شویم.

همانطور که گفته شد پرده بکارت در دختران انواعی دارد که برخی از انواع آن در هنگام رابطه جنسی هیچ گونه خونریزی در پی ندارند. بنابراین عدم خونریزی در این نوع پرده ها ارتباطی با تجربه دختران در زمینه رابطه جنسی ندارد و صرفا تفاوت ساختاری در نوع پرده زمینه ساز عدم خونریزی بعد از انجام نخستین رابطه جنسی می شود.

چرا در اولین رابطه جنسی از پردم خون نیومد؟

به طور کلی دلایل مختلفی می تواند در عدم خونریزی واژینال بعد از اولین رابطه جنسی نقش داشته باشد. از عمده دلایلی که می توان به آن ها اشاره کرد از این قرار است:

از کجا بفهمیم ارتجاعی هستیم

برخی از انواع پرده های بکارت خاصیت ارتجاعی دارند. بدین معنا که این افراد پرده هایشان خاصیت شکل پذیری و انعطاف پذیری بالایی دارند و زمانی که آلت تناسلی مردانه به آلت شان ورود می کند کاملا انعطاف پذیرند و هیچ گونه فشار و آسیبی به بافت اطراف پرده بکارت وارد نمی شود که منجر به خونریزی شود.

*البته این نکته را در خاطر داشته باشید که ارتجاعی بودن پرده ارتباطی به شکل ظاهری پرده ندارد و صرفا نوع پرده را مشخص می کند. برهمین اساس هر پرده ای با هر نوع شکل ظاهری می تواند ارتجاعی باشد . به همین دلیل است که نمی توانیم تصویری از این نوع پرده را معین کنیم.

رابطه جنسی بدون تنش و استرس و در آرامش کامل

در مواردی نیز پرده هایی هستند که اگر در وضعیت آرامش بخش رابطه جنسی انجام شود هیچ خونریزی رخ نخواهد داد.در واقع زنانی که در هنگام رابطه جنسی استرس دارند عضلات ناحیه واژینال و لگنی شان دچار انقباظات و سفتی هایی می شود که زمینه ساز دخول سخت و دشوار می شود از این رو در این موارد خونریزی اتفاق می افتد. اما اگر تلاش کنید که این رابطه جنسی بدون استرس باشد می توانید به رابطه ای موفق و بدون خونریزی امیدوار باشید.

عدم وجود پرده بکارت در دختران

در واقع همانطور که گفتیم که برخی از دختران اساسا بدون پرده متولد می شوند و از بدو تولد بدون هیچ گونه غشایی که در داخل واژن وجود داشته باشد رشد می کنند. بدیهی است خونریزی بعد از نخستین رابطه جنسی نیز منتفی خواهد شد.آمار ها حاکی از آن است که یک هزارم زنان و دختران بدون پرده بکارت متولد می شوند و این غشا در داخل واژن شان شکل نگرفته است. بنابراین باید نسبت به این موضوع حساس شوید و برای آگاهی از وجود یا عدم پرده بکارت در خودتان به بهترین متخصصین مراجعه کنید.

علائم پرده بکارت پاره شده

مهم ترین نشانه هایی که از پرده بکارت آسیب دیده حکایت می کند موارد زیر می باشد:

 • پرده بکارت شل شده
 • پرده بکارت اتساع یافته یعنی باز شده
 • معمولات چین هایی که در دهانه واژن وجود دارد نامنظم می شود در حالیکه پرده بکارت سالم چین هایی منظم دارد و همگی معمولا به یک سو جهت یافته اند.
 • دهانه واژن باز می شود و مشاهده دهانه آن به راحتی و بدون ابزاری خاص امکانپذیر است.

تشخیص سالم بودن بکارت توسط خود فرد

باید توجه داشته باشید که تشخیص های دقیق صرفا از سوی متخصصین در این حوزه قابل انجام است و تصور نکنید که خودتان می توانید تشخیص دقیقی داشته باشید و بتوانید میزان پارگی پرده بکارت را در خودتان تشخیص دهید. معمولا به این گونه است دخترانی که از قبل پرده بکارت خود را چک کرده بودند و تصوری از ظاهر آن داشتند با به وجود آمدن تغییرات متوجه پارگی خواهند شد اما در مورد های خاص که نیاز است میزان آسیب دیدگی ها مشخص شود متخصصین از ابزارهای دقیق تر استفاده خواهند کرد. برای اینکه بتوانید خودتان را معاینه کنید رو به روی یک آینه دیواری دراز بکشید و کف پاها را روی دیوار قرار دهید با انگشت لابیای ماژور و مینور را به لبه ها بکشید تا بتوانید پرده خود را مشاهده کنید.

نحوه معاینه پرده بکارت با ابزار های خاص

معمولا در مطب متخصصین زنان معاینه ها بر اساس تجربه و ابزارهای ساده بوده اما روش دقیقی که معمولا در پزشکی قانونی بکار گرفته می شود کولپوسکوپی می باشد.

در این روش با استفاده از دستگاه کولپوسکوپی می توانند بخش های داخلی واژن و سلامت پرده بکارت را مورد بررسی قرار دهند.

نحوه انجام معاینه با روش کولپوسکوپی بدین شرح است:

 1. ابتدائا روی تخت دراز می کشید
 2. پزشک متخصص اسپکولوم را در دهانه واژن قرار می هد تا کانال واژینال گشاده باشد.
 3. در ادامه کولپوسکوپ تا چند سانت وارد مجرای واژن می شود و نواحی داخلی را به صورت بزرگنمایی شده نشان می دهد. پزشکان با این دستگاه می توانند تشخیص دقیقی در خصوص سلامت پرده بکارت داشته باشد.

تمامی این روند کمتر از یک ربع طول می کشد و جای نگرانی وجود ندارد.

همانطور که گفته شد روش مشاهده نیز از دیرباز برای معاینه پرده بکارت وجود دارد و این روزها بسیاری از متخصصین با چشم غیر مسلح به انجام معاینه سلامت پرده بکارت نیز می پردازند.

تفاوت پارگی پرده بکارت در اثر رابطه جنسی رضایتمندانه با تجاوز جنسی

در واقع برخی از افراد می پرسند که آیا می توان فهمید پرده بکارت در اثر تجاوز دچار پارگی شده است یا رابطه جنسی رضایت مندانه.

واقعیتی که وجود دارد این است که رابطه جنسی ای که به زور و با تجاوز انجام شده باشد علاوه بر پرده بکارت سایر بخش های واژینال نیزآسیب می بینند و نشانه های رابطه جنسی متعرضانه در آن قابل مشاهده خواهد بود.

از این رو زمانی که دختران جوان مورد تجاوز قرارر می گیرند زمانی که دستگاه قضایی در حال بررسی است می توانند آثار تجاوز را در دستگاه تناسلی تشخیص دهد.دخترانی که مورد تجاوز قرار گرفته رحم شان زخم می شود و حتی مجرای ادرار در این دختران آَسیب دیده است.در حالی که رابطه جنسی ای که در آن رضایت وجود داشته این آسیب ها را نخواهد داشت و پارگی و زخم صرفا در بخش پرده بکارت قابل مشاهده است.

شکل و فرم کلی پارگی پرده بعد از رابطه جنسی

همانطور که ملاحظه کردید ما با یک نوع پرده بکارت مواجه نیستیم که یکسری قواعد ثابت و یکسان برایش وجود داشته باشد. بلکه هر نوع از انواع پرده بکارت شکل و قواعد مخصوص به خود را دارد و باید نسبت به آنها اطلاعات داشته باشیم تا موجب سردرگمی و مشکلات بعدی برای ما نباشد.هر نوع پرده بکارتی در هنگام رابطه جنسی اول به نحو خاصی دچار پارگی می شود که به ساختار اولیه آن وابستگی تام دارد.

بنابراین در پرده هلالی نوع پارگی هایی که اتفاق می افتد به شکل دو برش از ناحیه کناری پرده بکارت است. پارگی پرده حلقوی به صورت چند خط روی اطراف پرده بکارت اتفاق می افتد.

در سایر اشکال پرده بکارت نیز هر ناحیه ای از پرده بکارت که سدی در برابر دخول باشد از بین می رود تا رابطه جنسی ممکن شود.پس عملا نمی توان شکل و فرم خاصی را به آن نسبت داد و یا به راحتی توسط خود فرد قابل شناسایی باشد.

محل خارج شدن خون پریودی و بکارت

خون بکارت و نیز خون پریودی از یک مجرا خروج پیدا می کنند. در واقع زمانی که رابطه جنسی از دهانه واژن است قطعا خون بکارت از همان کانال خارج می شود. از سوی دیگر نیز خروج خون قاعدگی نیز از همان کانال که در نهایت به رحم و تخمدان ها منتهی می شود تخلیه می گردد.بنابراین واژن محلی است که خون بکارت و قاعدگی هر دو از این ناحیه خارج می شود.

همین اشتراک مجرای تخلیه خون بکارت و خون پریودی است که باعث می شود متخصصین توصیه اکید داشته باشند که بهتر است در زمان پریودی هیچ رابطه جنسی صورت نگیرد و حتی اگر شب ازدواج دختر پریود بود رابطه جنسی و از بین بردن پرده بکارت را به زمانی دیگر موکول کنید.

رابطه جنسی در هنگام پریودی تا حد زیادی می تواند موجب بیماری ها و عفونت واژن شود.

تفاوت رنگ خون بکارت و خون پریودی

یکی از سوالاتی که به طور پرتکرار از سوی دختران و زنان جوان پرسیده می شود این است که خون بکارت چه رنگی دارد؟و یا این که تفاوت بین خون بکارت و خون قاعدگی در چیست؟.

برای پاسخ گویی به این سوال که خون بکارت و خون قاعدگی را چگونه می توان تشخیص داد باید بگوییم که هر کدام از این دو دارای ویژگی هایی هستند که می توان به راحتی تمایز این دو را تعیین کرد.

در مواردی مشاهده شده است که دختران با نگرانی به متخصصین مراجعه کرده و خواستار این شدند که با دریافت اطلاعاتی به نوعی تشخیص دهند که خونی که از آن ها خارج شده است خون قاعدگی بوده است یا پارگی پرده بکارت. بنابراین می توانید با لحاظ ویژگی های زیر تا حدودی خودتان این تشخیص را انجام دهید.

ویژگی های خون پریودی

 • خون زیاد است؛ در واقع این خون زمانی که خارج می شود به لحاظ مقدار، زیاد است و تا حد قابل توجهی لباس زیر را آلوده می کند.
 • ادامه دار از دستگاه تناسلی خارج می شود؛ به این معنا که تقریبا مدت زمان چند روزه شاهد خونریزی خواهیم بود. حتی اگر فرد دچار لکه بینی شده باشد این لکه بینی ادامه دار خواهد بود.
 • قرمز رنگ است؛ همانطور که می دانید این خون قرمز تیره است.
 • همراه با لخته خارج می شود.
 • در آخرین روز های قاعدگی به رنگ قهوه ای در می آید؛ به دلیل تغییرات هورمونی و نیز تغییراتی که در آخرین روزهای پریودی ایجاد می شود این تغییر رنگ را شاهد خواهیم بود.
 • این خون دیر تر لخته می شود زیرا که مقادیر بیشتری از سلول های واژینال در آن وجود دارد
 • خون پریودی به دلیل این که بلافاصله بعد از ایجاد تغییرات رحمی از بدن خارج نمی شود تیرگی بیشتری نسبت به خون بکارت دارد.

ویژگی های خون بکارت

 • مقدار آن کم است؛ در مواردی چند قطره است و گاها به حدی است که می توان حتی با یک دستمال کاغذی همه ی آن را از روی بدن زن جمع کرد.
 • موقتی است و مدت زمان طولانی از دستگاه تناسلی خارج نمی شود؛ بعد از این که پرده بکارت دچار پارگی شد این خونریزی اتفاق می افتد و فردا و یا روزهای بعد دیگر شاهد خونریزی نخواهیم بود.
 • قرمز رنگ است اما کم رنگ تر از خون قاعدگی است
 • از سویی دیگر برخلاف خون پریودی با لخته های خون خارج نمی شود
 • در مدت زمان کوتاهی لخته می شود زیرا که سول های واژینال در آن کمتر است
 • خون بکارت به دلیل اینکه در همان زمان پارگی پرده از بدن خارج می شود خونی تازه محسوب می شود و رنگ آن کمرنگ تر از خون قاعدگی است.

*جهت مقایسه بهتر خون بکارت با خون قاعدگی بهتر است که به جدول زیر توجه کنید.

رنگ مقدار مدت زمان تخلیه مواد همراه در هنگام خروج از دستگاه واژینال ویژگی های منحصر به فرد
خون بکارت قرمز روشن و شفاف. زیرا که همان زمان از رگ ها خارج شده است مقدار آن کم است موقتی و در کمترین زمان از بدن خارج می شود با این خون هیچ ماده و ترشحات دیگری خارج نمی شود این خون در کمترین زمان لخته می شود
خون پریود قرمز تیره مقدار آن زیاد و طولانی مدت تخلیه می شود در تمام دوران قاعدگی تخلیه این خون را شاهد خواهیم بود. خون پریودی با لخته های خون خارج می شود خون پریودی دیر تر لخته می شود

آیا پرده بکارت بعد از پارگی غیر قابل بازگشت به حالت اولیه است؟

یکی از تصورات غلطی که در خصوص پرده بکارت وجود دارد این است که پرده بکارت خاصیت خود ترمیمی دارد و بعد از مدتی پرده بکارت خود به خود ترمیم می شود. در حالی که باید بگوییم این تصور کاملا غلط است. زیرا که پرده بکارت به لحاظ ساختاری شبیه به گوشت و یا پوست انسان نیست که بتواند بعد از مدتی خود را بازسازی کرده و به حالت اولیه باز گردد.بنابراین حتی انجام جراحی ترمیم بکارت نیز نمی تواند آن را همچون یک پرده سالم بازسازی کند.

بسیاری از افراد تصور می کنند که می توانند با پرده ارتجاعی هر گونه رابطه جنسی داشته باشند و هیچ کسی متوجه عدم سلامت پرده بکارت شان نشود.باید این نکته را به خاطر داشته باشید که کسانی که در این حوزه متخصص هستند توانایی و دانش لازم را دارند که بتوانند کمترین ساییدگی و ظاهر غیر طبیعی پرده بکارت را تشخیص داده و عدم سلامت آن را به خود فرد گزارش کنند.

تشخیص زمان دقیق پارگی پرده بکارت

گاها سوالاتی مطرح می شود مبنی بر این که آیا می توان زمان دقیق پارگی پرده بکارت را تشخیص داد؟.

امکانات پزشکی این روزها این امکان را برای متخصصین و پزشکان فراهم نکرده است که بتوانند زمان دقیق پاره شدن پرده بکارت را تشخیص دهند.در واقع برخی از متخصصین بر این باورند که تا دو هفته بعد از پارگی پرده به دلیل آثار زخم و یا خون مردگی هایی که در بخش دیواره های پرده بکارت ایجاد شده است می توانند تشخیص دهند اما اگر آثار پارگی از بین برود دیگر نمی توان زمان از دست رفتن بکارت را تشخیص داد. در صورتی که برای خانمی موردی مانند تجاوز رخ داده باشد برای اثبات کردن اتفاق باید هر چه زوددتر به مراجع مرتبط مراجعه کند تا بتواند از حق خود دفاع کند.

چگونه بفهمیم پرده بکارت دختر سالم است یا نه؟

در برخی از فرهنگ ها مخصوصا فرهنگ های سنتی یکی از عواملی که با توجه به آن نجابت و پاکی دختران را می سنجند سلامت پرده بکارت دختران می باشد. از این رو اقدامی که از دیرباز انجام می شده است اما این روز ها  آمار آن روبه کاهش است بررسی سلامت پرده بکارت دختران بود.از این رو برای آگاهی از سلامت یا عدم سلامت پرده بکارت دختران آن ها را به متخصصین زنان می بردند و در آنجا بعد از انجام معاینات می توانستند گواهی سلامت را دریافت کنند.

متاسفانه خیلی اوقات روش هایی را می شنویم که تنها بر اساس خرافه بوده  و هیچ پایه علمی ندارد برای مثال:

 • تشخیص باکره بودن از روی زانو!
 • تشخیص باکره بودن از روی چشم و چهره!
 • تشخیص سالم بودن پرده بکارت از نحوه راه رفتن!
 • تشخیص پارگی پرده از اندام!

روش تشخیص سلامت پرده بکارت از گذشته تا امروز همان معاینات ساده است که امکان تشخیص را فراهم می سازد.البته با گذشت زمان متخصصین ابزار هایی را بکار می گیرند که مشاهده دقیق تر باشد و بدون مشکلاتی بتوانند نواحی داخلی را مشاهده کنند.بنابراین مشاهده پرده بکارت توسط خود شخص در اکثر موارد غیر ممکن است و تشخیص نوع آن امکانپذیر نمی باشد.

ارسال عکس از پرده بکارت و تشخیص سلامت آن

گاهی اقدامی که از سوی دختران و یا سایر افراد انجام می شود این است که از پرده بکارت خود فیلم یا عکس می گیرند و آن را برای متخصصین می فرستند و می خواهند که سلامت آن از سوی متخصصین تشخیص داده شود.باید بگوییم که این اقدام غیر ممکن است و ضمانتی در جهت صحت تشخیص وجود ندارد.از این رو برای تشخیص قطعی و نهایی سلامت پرده بکارت باید حتما حضوری مراجعه کرده تا معاینات لازم انجام شود.

 دلایل معاینه و تشخیص سلامت پرده بکارت در ایران

واقعیتی که وجود دارد این است که این روز ها دو دلیل مهم می تواند سبب شود که دختران به یکی مراکز مراجعه کرده و بخواهند که سلامت پرده بکارت شان بررسی شود.

 1. ابتدا این که برخی از دختران پیش از مراسم عروسی و برحسب سنت ها برای انجام این کار اقدام می کنند و در واقع فرهنگ خانواده ها از عمده دلایلی است که سبب می شود دختران این اقدام را انجام دهند.
 2. البته  معاینه در پیش از ازدواج در برخی از دوشیزه ها به دور از مسائل فرهنگی بوده و دوست دارند بدانند پرده بکارت آنها چه شکلی دارد و مشاروره هایی برای داشتن اولین رابطه جنسی از متخصصین می گیرند .
 3. سومین دلیل در مواردی است که جرم های قانونی مثل تجاوز ها صورت گرفته است و دختران جوان برای اثبات جرمی که اتفاق افتاده است به مراجع قانونی مراجعه کرده و در صدد انجام معاینات خاصی در ناحیه پرده بکارت هستند.

در این موارد با انجام معاینات و تشخیص این که پرده بکارت سالم نیست در کنار سایر شواهد و مدارک می توانند که مجرم را به دادگاه بکشانند و اشد مجازات یعنی اعدام را برای وی درخواست کنند.همانطور که می دانید جرم تجاوز به عنف از جمله جرایمی است که در رده جرم های جنایی قرار می گیرد و مرتکب این جرم باید قصاص شود.

آیا  معاینه پرده بکارت پیش از مراسم عروسی، ضرورت علمی دارد یا فرهنگی!؟

احتمال دارد شما هم جزء آن دسته از افرادی باشید که در خانواده ای بزرگ شدید که از بررسی پرده بکارت پیش از مراسم عروسی موضوعاتی را شنیده اید و یا این مساله را در نزدیکان خود مشاهده کرده اید.

در گذشته بسیاری از دختران به جهت فضای سنتی ای که وجود داشت پیش از این که به مراسم عروسی برسند و وارد حجله عروس و داماد شوند به متخصصین زنان مراجعه می کردند و این معاینات را انجام می دادند.اما این روز ها به جهت فعالیت های زنانه نگری ( فمینیستی ) که وجود دارد زنان معاینات پیش از عروسی را توهین قلمداد می کنند و از انجام آن امتناع می کنند.مقاومت در برابر این کار و رد رویکردهای فرهنگی- سنتی می تواند در مجالی دیگر مطرح شود اما بحث ما در اینجا صرفا بحث علمی و تخصصی است.

واقعیت ها حاکی از آن است که بسیاری از متخصصین بر این باورند که انجام معاینات و بررسی ها در ناحیه پرده بکارت پیش از داشتن اولین رابطه جنسی می تواند برای دختران کمک کننده باشد

مزایای معاینات و بررسی پرده بکارت قبل از اولین رابطه جنسی

بررسی و تعیین نوع پرده بکارت و افزایش آگاهی

در واقع زمانی که دختران پیش از انجام نخستین رابطه جنسی تحت معاینات قرار می گیرند متخصصین به آن ها می گویند که نوع پرده بکارت آنها چگونه است و تمامی شرایط لازم را برای رابطه جنسی موفق به آنها گوشزد کرده و رعایت آنها موجب می شود روند رابطه بهتر پیش رود.

افزایش آگاهی زنان و دختران در جهت مدیریت بهتر نخستین رابطه جنسی

در مواردی لازم است که زنان برای کاهش درد و افزایش کیفیت رابطه جنسی اولی شان اقداماتی را انجام دهند. بعد از بررسی ها مشاوره های لازم ارائه شده و آگاهی موجب بهبود روند رابطه جنسی می شود.از این رو می توان نتیجه گرفت که فارغ از مباحث فرهنگی که در زمینه معاینات پرده بکارت مطرح می شود مسائلی علمی و کاملا تخصصی وجود دارد که باید نسبت به آنها توجه داشته باشید.

چند مثال

در واقع در مواردی که پرده بکارت ارتجاعی باشد و یا به نوعی باشد که خونریزی نداشته باشد این مساله عنوان می شود و در نتیجه زمانی که بعد از رابطه خونریزی اتفاق نیفتاد افراد نگران نمی شوند و شکل گیری سوء تفاهمات منتفی می شود. یا در برخی از دختران پرده بکارت در عمق بیشتری قرار دارد و متخصص می تواند پوزیشن هایی را به عنوان پیشنهاد به زوجین بدهد و یا به علت کوچک بودن سوراخ بعضی از پرده ها می توان ژل های روان کننده و یا در مواردی بی حسی های کم اثر مانند لیدوکایین را برای دختران تجویز کرد

احتمال بارداری دختر باکره چقدر است؟

آیا با وجود پرده بکارت سالم، بارداری امکانپذیر است یا خیر؟

واقعیتی که وجود دارد این است که بارداری زمانی اتفاق می افتد که اسپرم ها خودشان را به نواحی داخلی رحمی برسانند و بتوانند لقاح موفقی را با تخمک ها داشته باشند.از این رو در مواردی مشاهده شده است که علیرغم این که پرده بکارت سالم است اما به دلیل این که مایع منی مرد و اسپرم روی واژن ریخته شده است از همان مجرا وارد نواحی داخلی واژن و از فیلتر پرده بکارت و سوارخ هایی که در آن وجود داشته است عبور کرده و در نهایت بارداری اتفاق افتاده است.

البته این اتفاق بسیار نادر است و در موارد کاملا استثنایی اتفاق می افتد.از سوی دیگر نیز به این نکته توجه کنید که امکان بارداری برای یکسری پرده بکارت هایی که مجرا و یا سوراخ هایی در آن ها وجود دارد اتفاق خواهد افتاد.

برای مثال پرده هایی که حلقوی هستند سوراخی که در وسط آن ها وجو دارد امکان عبور اسپرم ها را فراهم می کند و در نهایت احتمال بارداری بسیار است.

ترمیم پرده بکارت

این روز ها از مهم ترین و پردرخواست ترین اقداماتی که دختران جوان در پی انجام ان هستند ترمیم پرده بکارت است. در واقع برخی از دختران به دلایل مختلفی پرده بکارت خود را از دست داده اند و از ترس این که مبادا نداشتن پرده بکارت در هنگام ازدواج برایشان مشکل ساز شود و زمینه ساز شکل گیری بسیاری از تصورات بد و قضاوت ها شود به متخصصین زنان مراجعه می کنند و می خواهند که پرده بکارت شان ترمیم شود.ترمیم پرده بکارت در واقع در طی یک جراحی بسیار حساس و دقیق قابل انجام است

مهم ترین هدفی که از انجام ترمیم پرده بکارت دنبال می شود این است که دیواره اطراف پرده بکارت به هم نزدیک شوند در نهایت بعد از ازدواج و در اولین رابطه جنسی امکان خونریزی فراهم می شود.در بسیاری از موارد جراحی ترمیم بکارت توانسته مانع از از دست رفتن آبروی دختری شود که در از دست دادن بکارت خود نقشی نداشته است و تقصیری نداشته است.اما به هر روی برخی از دختران ترجیح می دهند که صادقانه از وضعیت خود صحبت کنند و در خصوص نداشتن بکارت دروغ نگویند و دست به جراحی نزنند.

انواع روش های جراحی ترمیم بکارت

روش ها و تکنیک های مختلفی برای جراحی ترمیم پرده بکارت وجود دارد که مهم ترین آن ها موارد زیر می باشد:

 • دوخت پرده بکارت

در این روش پزشکان می توانند تمامی بخش هایی که از پرده بکارت باقی مانده را با انجام تکنیک هایی به هم نزدیک کنند و با ایجاد دوخت هایی پرده را ترمیم کنند.در این روش دیواره های پرده به هم نزدیک می شود و در صورت انجام رابطه جنسی همان خونریزی ای که افراد انتظار دارند اتفاق می افتد.بنابراین باید مدت زمانی را به بهبودی محل زخم ها اختصاص دهیم تا رابطه جنسی بدون مشکل و درد باشد.این جراحی در کمترین زمان و تحت بی حسی موضعی انجام می شود.

 • روش الوپلنت alloplant

در این روش با بکارگیری ماده ای می توانند به ترمیم پرده بکارت کمک کنند. البته این روش از روش های موقتی محسوب می شود و در فاصله زمانی نزدیک به ازدواج انجام می دهند تا اثرات آن باقی باشد.

مراقبت های بعد از جراحی ترمیم پرده بکارت

دوره ای که به عنوان دوره نقاهت جراحی ترمیم بکارت در نظر می گیرند تقریبا یک هفته الی ۱۴ روز می باشد.بنابراین این دوره در افراد مختلف متغیر می باشد. اما حداقل دوره روند بهبودی و دوره نقاهت در افراد یک هفته و حداکثر زمان لازم دو هفته می باشد.

این جراحی به دلیل این که کاملا تهاجمی است مستلزم انجام مراقبت هایی بعد از انجام جراحی است که باید به دقت و با وسواس انجام شود. مهم ترین مراقبت ها موارد زیر می باشد:

 • استراحت کردن: بهتر است که بعد از انجام جراحی استراحت یک هفته ای داشته باشید تا محل زخم ها به طور نسبی بهبود پیدا کند.
 • استفاده از قرص های آنتی بیوتیک: این قرص ها می تواند در روند بهبودی و کاهش احتمال بروز خطر نقش داشته باشد.
 • استفاده از دارو های آنتی بیوتیک: به دلیل این که واژن زنان گشاده است احتمال اینکه انواع میکروب ها وارد آن شوند و زمینه ساز بروز انواع میکروب ها و قارچ ها شود زیادی است. اما بعد از جراحی این حساسیت و احتمال بیماری واژینال افزایش خواهد داشت. به همین جهت دارو های ضدقارچ تا حد زیادی می تواند از بروز مشکلات جلوگیری کند.
 • تعویض لباس در فواصل زمانی کوتاه و پوشیدن لباس های تمیز: این امر کمک می کند که فضای واژن تمیز باشد و احتمال ورود میکروب کاهش پیدا کند. با این اقدام به نوعی از ورود میکروب جلوگیری می کنید.

عوارض جراحی ترمیم بکارت

جراحی ترمیم بکارت همچون تمامی جراحی هایی که این روزها انجام می شود دارای عوارض و پیامد هایی است که البته کاملا طبیعی هستند و جزئی از روند جراحی و بهبودی بعد از جراحی هستند.

از مهم ترین عوارض بعد از جراحی ترمیم بکارت می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • خونریزی خفیف
 • کبودی
 • تورم در بخش جراحی شده
 • سرگیجه
 • احساس تهوع
 • ایجاد زخم هایی در بخش جراحی شده
 • درد و ناراحتی موقت چند روز بعد از جراحی
 • سوزش و خارش بعد از جراحی ترمیم بکارت
 • ملتهب شدن؛ ایجاد تورم و التهاب در ناحیه بخیه ها و برش هایی که در طی جراحی انجاد شده است
 • بروز عفونت

سوالات ترمیم پرده بکارت

جراحی ترمیم بکارت درد دارد؟

واقعیت این است که این جراحی در وضعیت بیحسی موضعی انجام می شود و بخش هایی که قرار است روند جراحی روی آنها انجام شود، بی حس می شوند و فرد در حین عمل چیزی را متوجه نخواهد شد.البته در مواردی نیز برخی از پزشکان توصیه می کنند که اگر فرد در وضعیت بیهوشی عمومی باشد روند جراحی بهتر انجام می پذیرد.بنابراین روش ها متفاوت است اما نقطه اشتراک تمامی روش ها این است که درد ها را برای فرد کاهش دهند تا روند جراحی بهتر و دقیق تر انجام شود.

جراحی ترمیم بکارت چقدر طول می کشد؟

طول مدت زمانی که برای اتمام روند جراحی به خود اختصاص می دهد یک ساعت و نیم تا دو ساعت می باشد.البته در مواردی ممکن است که میزان تخریب پرده بکارت و میزان اقداماتی که برای آن باید انجام شود و نیز میزان تخصص پزشک در انجام جراحی ترمیم بکارت در مدت زمان روند جراحی تاثیر گذاشته و آن را کمتر یا بیشتر کند. اما در حالت طبیعی بیش از دو ساعت طول نمی کشد.در حالت کلی باید بدانید که هایمنوپلاستی از جمله جراحی هایی است که سرپایی محسوب می شوند و فرد بعد از انجام آن می تواند به منزل باز گردد.اما به هر روی باید مراقبت هایی انجام شود که روند بهبودی با موفقیت طی شود.

دکتر برای ترمیم پرده بکارت؟

واقعیت این است که گاها افراد برای اینکه این جراحی را انجام دهند نمی دادند که دقیقا باید به کدام پزشکان با چه تخصصی مراجعه کنند. بنابراین این سوالات را می پرسند که کدام پزشکان هایمنوپلاستی انجام می دهند؟

در اغلب موارد کسانی که جراحی ترمیم بکارت را انجام می دهند جراحان پلاستیک و یا متخصصین زنان هستند.ترمیم بکارت در مراکز قانونی مثل پزشکی قانونی نیز قابل انجام است که البته در موارد و شرایطی خاص انجام می شود.

آیا ترمیم بکارت قابل تشخیص است؟

دخترانی که با هدف انجام جراحی ترمیم بکارت به متخصصین زنان مراجعه می کنند اولین مساله ای که مطرح می سازند این است که آیا بعد از جراحی ترمیم بکارت می توان تشخیص داد که پرده بکارت ترمیم شده است یا خیر.واقعیتی که وجود دارد این است که بلی قطعا با یک معاینه ساده می توان تشخیص داد که پرده بکارت ترمیم شده است.

جراحی هایمنوپلاستی چه فایده ای دارد؟.

در واقع زمانی که قرار است که ترمیم بکارت تشخیص داده شود بنابراین چه هدفی منجر به تصمیم درخصوص انجام جراحی پرده بکارت می شود.این خونریزی برای کسانی که تصور می کنند خونریزی نشانه خوبی برای بکارت دختر است می تواند کارآمد باشد و دخترانی که می خواهند ازدواج کنند معمولا پیش از ازدواج از این جراحی و مزیت اش بهره مند می شوند.

هزینه جراحی ترمیم بکارت (هایمنوپلاستی)

هزینه ای که برای جراحی ترمیم بکارت دریافت می شود در مراکز مختلف و از سوی متخصصین مختلف به طور متغیر اعلام می شود. از این رو نمی توان در این مطلب هزینه ای ثابت را برای همه مراکز و پزشکان تعیین کرد.از این رو بهتر است که بعد از این که مشاوره های لازم را در خصوص انجام یا عدم انجام هایمنوپلاستی با متخصصین داشتید در زمینه هزینه ای که آنها دریافت می کنند نیز صحبت کنید و در صورت توانایی پرداخت تصمیم نهایی خود را در خصوص انجام جراحی ترمیم بکارت اتخاذ کنید.

جراحی ترمیم بکارت با لیزر

یکی از ابزار آلاتی که این روز ها تا حد زیادی در بخش های درمانی و زیبایی توانسته است امکانات و اثرات درمانی و زیبایی منحصر به فردی را از خود به جای بگذارد لیزر ها هستند.لیزر ها از جمله ابزارهایی هستند که می توان از آن ها در حوزه جراحی ترمیمی بکارت نیز استفاده کرد.

به این نحو که بعد از این که پرده بکارت و بخش های تخریب شده آن با نخ های بخیه به هم دوخته شدند لیزر ها می توانند محل بخیه ها را تا حدودی بهبود بخشند و اثرات آن را کاهش دهد. از این رو کاربرد لیزر ها در جراحی هایمنوپلاستی صرفا از این جهت است که آثار جراحی را تا حدودی کاهش دهند. اما لیزر ها به طور کلی نمی توانند عمل دوخت پرده بکارت را انجام دهند.در واقع لیزر ها صرفا در بخشی از روند جراحی ترمیم بکارت مثمر ثمر واقع می شوند.

ترمیم بکارت با گیاهان دارویی

یکی از دروغ های شایعی که به وفور می شنویم این است که پرده بکارت را می توان با دارو های گیاهی ترمیم کرد. واقعیت این است که این مطلب دروغی بیش نیست و نمی توان هرگز با دارو ها و رژیم غذایی پرده بکارت را ترمیم کرد. از این رو بهتر است که گول افراد سودجو را نخورید و از روش های کاملا پزشکی و تایید شده برای ترمیم بکارت اقدام کنید.بسیاری از افراد هستند که به منظور بازار گرمی و دریافت پول های هنگفت افراد آسیب دیده را به سمت خود جذب می کنند و با نسخه های عجیب و غریب جیب آنها را خالی می کنند.

کپسول پرده بکارت مصنوعی چیست؟

در واقع این روش از جمله روش هایی است که غیرجراحی محسوب می شود و به آن ترمیم دروغین بکارت گفته می شود.

کپسول پرده بکارت در واقع کپسولی است که آن را پیش از انجام رابطه جنسی در داخل واژن قرار می دهنند. زمانی که رابطه جنسی انجام می شود و با گرم تر شدن فضای داخلی واژن این کپسول باز می شود و محتویات داخل آن به بیرون ریخته می شود. محتویات آن که مایعی قرمز رنگ و مشابه با خون است این تصور را ایجاد می کند که خونریزی اتفاق افتاده و کسی متوجه نمی شود پرده بکارت وجود نداشته است.این کپسول ساخته چین است و در چند ساله اخیر جنجال های خبری جالبی به همراه داشته است.

قیمت کپسول بکارت چقدر است؟

به دلیل اینکه این محصول در بازار آزاد به فروش می رسد و از سوی بسیاری از دلالان و سودجویان به دست مصرف کننده می رسد قیمت کپسول بکارت به طور دقیق تعیین شدنی نیست. اما به هر روی می توان گفت با هزینه های قابل توجهی این کپسول به دست کسانی که این محصول را می خواهند می رسد.در مواردی دیده شده است که این کپسول به قیمت یک ملیون تومان به فروش می رسد و در مواردی دیگر این هزینه بسیار متفاوت تر از این عدد است.

هرگز فراموش نکنید که خریداری این محصولات به دلیل اینکه در بخش  داخلی بدن استفاده می شود از حساسیت بالایی برخوردار است. از این رو رابطه مستقیمی با سلامت افراد دارد.

انواع عمل های زیبایی واژن برای دختران باکره

بسیاری از دختران باکره می خواهند برخی از اعمال مختلف زیبایی واژن را انجام می دهند اما ترس از آسیب به پرده بکارت سبب می شود که از این کار منصرف شوند. در مواردی نیز دختران نگران سوالاتی را در این زمینه مطرح می سازند تا بتوانند از امکان یا عدم امکان انجام انواع جراحی های زیبایی واژن اطلاع داشته باشند.

در این بخش انواع اقداماتی که دختران باکره می توانند در ناحیه واژینال انجام دهند را نام برده و به ارائه توضیحاتی در ادامه آنها خواهیم پرداخت.

 • جراحی زیبایی لابیاپلاستی
 • سفید کردن یا بلیچینگ واژن
 • تزریق ژل
 • تزریق فیلر

انجام جراحی زیبایی لابیاپلاستی و آسیب به پرده بکارت

این روزها از مهم ترین جراحی های زیبایی ای که زنان انجام می دهند و این جراحی ها با نام جراحی های زیبایی زنان شناخته شده اند در بین دختران جوان و باکره نیز طرفداران زیادی پیدا کرده اند.از جمله جراحی های زیبایی که می توان نام برد عمل لابیاپلاستی است که از مهم ترین و پرطرفدارترین جراحی های زیبایی زنانه در ناحیه واژن می باشد.

در این عمل  مهم ترین اهدافی که دنبال می شود این است که تمامی نقایص و مشکلات موجود در بخش لابیاها بهبود پیدا کند.این جراحی دارای مزایا و نتایج مثبت فراوانی است که سبب گردیده است حتی دختران جوان نیز پیش از ازدواج برای انجام این جراحی اقدام کنند. حال سوالی که مطرح می شود این است که آیا لابیاپلاستی به پرده بکارت آسیب می زند یا خیر؟

برطبق اظهارات بهترین متخصصین زنان باید گفت که انجام جراحی لابیاپلاستی برای دختران باکره هیچ گونه تداخلی با پرده بکارت ندارد و هرگز آسیبی به آن وارد نمی کند.در واقع اگر با نحوه انجام جراحی لابیاپلاستی آشنا باشید متوجه خواهید شد که حوزه جراحی در بخش های بیرونی واژن است و احتمال آسیب به پرده بکارت صفر درصد می باشد.

نحوه انجام جراحی لابیاپلاستی

 • در ابتدا با بی حس کننده های موضعی بخش های واژینال و لابیاها را بی حس می کنند تا روند جراحی بدون درد باشد.
 • مرحله بعدی ایجاد برش هایی در نواحی لابیاهای بیرونی است.
 • این برش ها بر اساس تکنیک های خاصی انجام می شوند که متخصصین جراحی می توانند بسته به سلیقه مراجعه کننده و نیز بسته به نوع مشکلاتی که در بخش لابیاها وجود دارند تکنیک های مذکور را به کار بندند.
 • در نهایت بعد از این که برش ها انجام شد و فرم دهی نهایی انجام پذیرفت محل برش ها باید بسته شود.
 • در مواردی از نخ های بخیه جاذب و درمواردی از نخ های بخیه غیر جاذب استفاده می شود و از دیگر گزینه های بستن محل زخم ها لیزر ها هستند که نسبت به سایر روش ها روند بهبودی بعد از جراحی را کاهش می دهند.

*از این رو همانطور که مشاهده می کنید جراح هیچ اقدامی را در بخش های داخلی واژن انجام نمی دهد و صرفا در بخش لابیاهای مینور روند جراحی انجام می شود.

مهم ترین مزایایی که جراحی لابیاپلاستی دارد موارد زیر می باشد:

 • بهبود وضعیت لابیاها
 • زیبا تر شدن نمای ظاهری لابیاها و واژن
 • کوچک تر شدن سایز لابیاهای بزرگ

انجام بلیچینگ یا سفید کردن واژن برای دختران باکره

برخی از دختران باکره هستند که به دلایل مختلفی از جمله دلایل ارثی از بدو تولد بخش هایی از واژن و اطراف مقعد آن ها پوستی تیره دارد. پوست تیره در واقع ارتباط مستقیمی با رنگدانه های موجود در بافت پوست دارد که با راهکارهایی مخصوص می توان به سفید کردن بخش های واژینال کمک کرد.

سفید کردن واژن نیز با بکار گیری ابزار آلات و نیز تکنیک های خاصی انجام می شود که همچون جراحی لابیاپلاستی هیچ تداخلی با پرده بکارت ندارد در نتیجه هیچ آسیبی به آن وارد نمی کند.

در این روش با استفاده از انواع لیرز ها می توانند به کاهش رنگدانه های پوستی در ناحیه واژینال بپردازند. در نهایت کسانی که پوست واژن و کشاله ران هایشان تیره است تا حد زیادی بهبود رنگ ناحیه واژن را در آنها شاهد خواهیم بود.لیزر ها در طول دو دهه اخیر از بهترین ابزارآلاتی بودند که توانستند در حوزه های مختلفی نتایج مثبتی رقم بزنند. از جمله بخش هایی که لیرز ها بهترین نتیجه دهی را دارند سفید کردن نواحی واژینال زنان است.

نحوه انجام لیزر برای سفید کردن واژن

در این روش با قرار گرفتن روی تخت و خوابیدن به نوعی که امکان دسترسی به بخش واژن فراهم باشد می توانند لیزر را روی پوست واژن نگه دارند تا اشعه های آن بر روی بافت پوست برسد.این اشعه ها درواقع کمک می کنند که ملانین پوست از بین برود. در واقع ملانین پوست که عامل مهمی برای تیرگی پوست ناحیه واژینال است زمانی که از بین برود قطعا تیرگی پوست نیز از بین خواهد رفت.در این روش لیزر ها با فاصله از پوست واژن قرار می گیرند و اشعه های آن نیز نمی تواند موجب آسیب به پرده بکارت شود.

تزریق ژل و فیلر به واژن برای دختران باکره

ژل ها و فیلر ها نیز به منظور بهبود وضعیت واژن و نیز زیباسازی و جوانسازی بخش های بیرونی واژن تزریق می شود که همچون دو اقدام زیبایی  که در بخش های قبلی نام برده شد موجب پارگی و از بین رفتن پرده بکارت نمی شود.مهم ترین مزیتی که تزریق ژل یا فیلر به ناحیه واژن دارند این است که لابیاها فرم بهتری می گیرند و ظاهر آنها جوان تر و زیبا تر می شود.

در مواردی که دختران لابیاهایی بزرگ داشته باشند می توانند بعد از انجام لابیاپلاستی مقادیری ژل یا فیلر را به لبه های واژن یا همان لابیاماژورها تزریق کنند.در واقع تزریق ژل هم افتادگی و هم شلی لابیاهای بیرونی را از بین می برد و هم این که به جوانسازی آنها کمک می کند.

نحوه انجام تزریق ژل به لابیاهای دختران باکره

 1. در ابتدا پزشک از مواد خاصی استفاده می کند تا نواحی لابیاها بی حس شوند.
 2. بعد از این که مواد روی لابیاها اثر کرد روند تزریق ژل ها با سرنگ هایی مخصوص شروع می شود.
 3. تمامی ابزار آلاتی که در روند تزریق ژل به لابیاها انجام می شود ضدعفونی می شوند تا احتمال بروز عفونت و سایر مشکلات از بین برود.
 4. سپس بر حسب میزان خواسته مراجعه کننده و یا میزانی که خود پزشک تشخیص می دهد ژل ها به اطراف لابیاها تزریق می شود تا لابیاها اصطلاحا توپر شوند

بنابراین نحوه تزریق ژل به گونه ای است که هیچ ارتباطی با نواحی داخل واژن ندارد و حتی خطر آسیب به پرده بکارت وجود ندارد.

بهترین کاندیدا ها برای انجام تزریق ژل به لابیاها

 • دختراتی که از بدو تولد لابیاهای غیر قرینه ای دارند.
 • افرادی که دارای چروک های فراوان در قسمت لایباماژورها هستند
 • دخترانی که می خواهند ازدواج کنند ولی ظاهر واژن و لابیاها اعتماد به نفس را از آنان گرفته است. بنابراین می توانند پیش از این که وارد رابطه زناشویی شوند برای انجام تزریق ژل اقدام کنند.
 • دختران باکره ای که در سنین بالا ازدواج می کنند و می خواهند که به زیباسازی و جوانسازی لابیاها کمک کنند تا رابطه جنسی جذاب و لذت بخشی داشته باشند.

خلاصه مطلب

مهم ترین نکاتی که در این نوشتار آمد را می توان در قالب جملات کوتاه و خلاصه اینگونه عنوان کرد:

 • پرده بکارت انواعی دارد که  شرایط منحصر به فردی را در دختران ایجاد می کند. از این رو هرگز خود را با دیگران مقایسه نکنید. شرایط شما شرایط شماست و با هیچ کس قابل قیاس نیست.
 • گاها برخی از دختران پرده بکارت ندارند.
 • پاره شدن پرده بکارت درد ندارد اما باید شرایط روانی و استرسی خود را کنترل کنید تا احتمال درد به کمترین میزان ممکن برسد.
 • معاینه پرده بکارت قبل از برقراری اولین رابطه جنسی بهترین اقدامی است که یک دختر می تواند انجام دهد و دارای مزایای قابل توجهی می باشد و درنهایت سبب تسهیل روند اولین رابطه جنسی و افزایش لذت جنسی می شود.
 • هرگز بعد از رابطه جنسی نمی توان نوع دقیق پرده را تشخیص داد بنابراین اگر می خواهید از نوع دقیق آن اطلاع داشته باشید قبل از رابطه جنسی برای آن اقدام کنید.
 • در مواردی خونریزی بعد از رابطه جنسی اتفاق نمی افتد که شرایط و دلایل مخصوص به خود را دارد و کاملا طبیعی است.
 • نوعی پرده بکارت وجود دارد که بدون دخالت پزشک و اقدامات پزشکی پارگی آن غیر ممکن است. به این پرده بسته یا مسدود می گویند و رابطه جنسی نمی تواند آن را از بین ببرد.
 • خون پریود و خون بکارت از یک مجرا خارج می شود اما کاملا ویژگی های این دو خون با هم متفاوت هستند.
 • پرده بکارت نمی تواند به طور خود به خودی ترمیم شود. بعد از تخریب بافت پرده بکارت امکان بازگشت هر گز وجود نخواهد داشت.
 • حتی پرده های ارتجاعی نیز در اثر یکبار رابطه جنسی ساییدگی پیدا می کنند و این مساله از سوی بهترین متخصصین قابل تشخیص خواهد بود.
 • انواع روش ها برای ترمیم بکارت وجود دارد اما ادعای ترمیم با روش مصرف گیاهان دارویی کذب است.
 • تغییرات به وجود آمده درجراحی ترمیم بکارت، با معاینه ساده قابل تشخیص است.
 • انجام برخی از انواع جراحی های زیبایی زنان برای دختران باکره بلامانع است. لابیاپلاستی، بلیچینگ و نیز تزریق فیلر و ژل به ناحیه واژن هیچ آسیبی به پرده بکارت نمی زند.

امیدواریم که تمامی اطلاعاتی که در این مطلب ارائه شد در مسیر روشنگری و تغییر عقاید و باور های غلط و سنتی، قدمی مثبت را برداشته و بتواند تا حد زیادی یاری کننده دختران سرزمین مان باشد.

از سوی دیگر نیز بسیاری از دخترانی که نسبت به آسیب دیدگی پرده بکارت خود نگران هستند اکنون آگاه اند که می توانند با یک معاینه ساده  از سلامت آن مطلع شوند.

fccclinic

مطالب مرتبط
[yarpp]

6 thoughts on “پاسخ به همه سوالات شما درباره پرده بکارت دختران

 1. jimbo - اکتبر 25, 2020 در 1:58 ب.ظ

  آیا ممکنه با فشار آب پرده بکارت پاره شه؟

  پاسخ
  • fccclinic - اکتبر 28, 2020 در 10:40 ق.ظ

   خیر . اگر منظور شما فشار آبی که هنگام شست و شو هستش خیر.

   پاسخ
 2. سیمین - اکتبر 25, 2020 در 7:28 ب.ظ

  آیا امکان پارگی پرده بکارت با انگشت هست؟

  پاسخ
  • fccclinic - اکتبر 27, 2020 در 10:45 ق.ظ

   بله مکان دارد

   پاسخ
 3. sheyda - نوامبر 20, 2020 در 2:26 ب.ظ

  اگر پرده ارتجاعی باشد علامتی از پارگی پرده بکارت وجود نخواهد داشت ؟

  پاسخ
  • fccclinic - نوامبر 20, 2020 در 2:35 ب.ظ

   خیر این طور نیست ، متخصصین پارگی پرده بکارت رو تشخیص خواهند داد

   پاسخ

پاسخ

سه × سه =