شماره های تماس (021) 22 17 90 70 - 22 17 50 70
(0912) 089 74 25
ساعات کاری مطب شنبه تا چهارشنبه 21:00 - 9:00
پنجشنبه 13:00 - 9:00
آدرس مطب          تهران، ولنجك ، خیابان اصلی ولنجک
نبش خیابان 18 ، ساختمان خليج فارس ، واحد 208

چند روز بعد از عمل لابیا بخیه ها میوفته ؟ ؟

همراهان عزیز امروزیکی از بیماران عزیزی که دو هفته پیش لابیاپلاستی  انجام داده اند ، مراجعه کردن جهت ویزیت ومعاینه ، این بیمار عزیز سوالات مهمی  در خصوص مراقبت های بعد از لابیاپلاستی دارند که احساس و تجربه ایشون رو برای شما به اشتراک می گذاریم.

روند جراحی شما چطور بود؟

من لابیاهای بزرگ و بد فرمی داشتم و قبل از رابطه  جنسیم، خودم از ظاهر آلت تناسلی خودم مدام بد می گفتم دست خودمم نبود که طبیعی بود همسرم هم از این انرژی منفی که وارد می کنم تاثیر بگیرم . اوایل باهام صحبت می کرد اینطوری نیست و با اینکه خیلیا می گن پارتنرشون از اونا می خوان که لابیاپلاستی رو انجام بدن ولی همسر من واقعا اینطوری نبود و من خودم خیلی حساس شده بودم و به طور کل روی رابطه زناشوییم تاثیر گذاشته بود.  از طریق اینستاگرام شما رو پیدا کردم بعد پیش شما مشاوره گرفتم و برام توضیح دادین که نتیجه عمل چطوری قراره باشه و بهم گفتین چون لابیاها بزرگه نمیشه با لیزر انجام داد

از نتیجه عمل رضایت دارین ؟

الان دو هفته از عمل لابیا گذشته تازه بخیه ها دارن خوب میشه و تورمم از بین رفته . لابیاهام کوچک تر و جمع شده این خیلی خوبه ولی خانم دکتر گفتن که چند روز دیگه صبر کنم تا نتیجه نهایی رو ببینم.

 

دکتر من شنیده بودم که لابیاپلاستی بخیه نداره ؟ میشه خواهشا بگید چرا برای من بخیه خورد ؟

پاسخ دکتر بهمن پور :  بعضی از اشخاص به دلیل اینکه لابیاهای بسیار بزرگی دارند نمی شود برای آنها لابیاپلاستی با لیزر را انجام داد ، بلکه باید لابیاپلاستی با جراحی برای این افراد صورت بگیرد ، لابیاهای شما هم به دلیل اینکه بزرگ بودن و پوست روی کلیتوریس شما زیاد بود ، باید حتما برای شما جراحی لابیاپلاستی را انجام می دادیم که نیاز به بخیه داشت.

در تصویر زیر کلاس بندی لابیا مینور را مشاهده می کنید.که در کلاس 3 نمی توان با لیزر این عمل را انجام داد .

عکس لابیا مینور طبیعی

من شنیده بودم که بخیه ها جذبی هستند ، اما امروز من سه تا از بخیه هام کشیدم ، علتش چی بود ؟

در زمان جراحی ما معمولا از نخ هایی استفاده می کنیم که جذب باشند و نیاز به کشیدن بخیه ها نباشد ، شما بخش های مختلف لابیاتون بخیه خورد ، اکثر بخیه ها جذب شدند ، سه تا از بخیه ها جذب نشده بودند که نیاز به کشیدن داشتند .

توضیحات دکتر بهمن پور در خصوص کشیدن بخیه ها پس از لابیاپلاستی

از مهم ترین سوالاتی که توسط مراجعه کنندگان پرسیده می شود  این است که چه مدت پس از عمل لبیوپلاستی نیاز به کشیدن بخیه ها است ؟

در برخی از افراد به دلیل نوع و روش جراحی لبیوپلاسی نیاز است که دو الی سه هفته پس از عمل ،کشیدن بخیه ها انجام شود ، البته در مطب ما از نخ هایی استفاده می شود که بخیه ها جذب گردد اما در برخی از اشخاص جذب بخیه ها به طور کامل انجام نمی شود که نیاز به کشیدن بخیه ها است .

لابیاپلاستی با لیزر هم نیاز به کشیدن بخیه ها دارد ؟

در روش لابیاپلاستی با لیزر ، اگر فقط برش ها با لیزر صورت بگیرد شاید نیاز به بخیه زدن باشد . اما در مواردی که سایز لابیاها کوچک هستند کم کردن سایز لابیاها هم با لیزر صورت می گیرد و در این صورت شاید نیازی به بخیه نباشد و مقدار خونریزی هم کمتر خواهد بود و به دلیل اینکه لابیاها بخیه نمی خورد ، کشیدن بخیه هم نیاز نیست، اما در روش جراحی عمل لابیاها نیاز به کشیدن بخیه ها است که دو الی سه هفته پس از عمل ،کشیدن بخیه ها انجام می شود .

آیا همه ی اشخاص می توانند لابیاپلاستی با لیزر را انجام دهند ؟

خیر – زیرا برخی از اشخاص علاوه بر داشتن چین و چروک اضافه بر روی کلیتوریس لابیاهای بسیار بزرگی دارند که نمی توان با لیزر جراحی لابیاها را انجام داد ، گاها شاهد این امر هستیم برخی از مراجعه کنندگان اصرار دارند که لابیاپلاستی با لیزر را انجام دهند ، اگر لابیا آنها بزرگ باشد ، انجام لابیاپلاستی با لیزر نتایج درخشانی را برای آنها ندارد ، در نتیجه پس از عمل با دفرمه شدن لابیاها مواجه می شویم به همین دلیل نمی توان برای این اشخاص لابیاپلاستی با لیزر را انجام داد .

انواع روش های جراحی لابیاپلاستی

ممکن است بعد از عمل بخیه ها در افراد مختلف به صورت های متفاوتی زده شود که  این وابسته به روشی است که جراح انتخاب کرده است در ادامه هم باید بگیم که بسته به نوع و اندازه لابیای شما بهترین دکتر لابیاپلاستی تکنیک خاصی را انتخاب می کند . به صورتی که برش ها و بخیه هایی که زده می شود مناسب با نوع لابیامینور و تغییراتی که قرار است صورت بگیرد ، می باشد. به همین دلیل  روند ترمیم جای بخیه ها در هر فردی متفاوت خواهد بود. عکس برخی از تکنیک های لابیاپلاستی را در پایین مشاهده می کنید.

Trim: لابیا مینور بریده شده و دو لبه آن بخیه زده می-شود.

بخیه های لابیاپلاستی بعد از روش trim

لابیاپلاستی به روش trim

Wedge: برش V شکل در لابیا مینور زده می شود و بیشترین مقدار بافتی که برداشته می شود مربوط به بافت های مرکزی است و نسبت به روش Trim مقدار کمتری از لابیا مینور برداشته می شود.

بخیه های لابیاپلاستی در روشwedge

لابیاپلاستی به روش wedge
De-Epithelization: توسط جراحان ماهر انجام شده و تنها قسمت چین و چروک لابیا مینور، به صورت eye-shaped برداشته می شود و مابقی قسمت ها بخیه زده می شوند.

بخیه های لابیاپلاستی در روشDe-epithilialization

لابیاپلاستی به روش لابیاپلاستی به روش De-epithelialization
Z و W پلاستی: در مواردی که لابیا خیلی بزرگ باشد و برای انجام عمل زیبایی واژن نیاز باشد تا پوشش کلیتوریس و یا مقداری از بافت پرینه برداشته شود، از این دو روش کمک می گیرند که قسمت های برداشته شده به ترتیب شبیه به حرف Z و W خواهند بود.

بخیه های لابیاپلاستی با z-plastyروش

لابیاپلاستی به روش z plasty
Seculped linear: با کمک لیزر مونالیزا تاچ ، برش در مناطق مورد نیاز ایجاد شده که هم خونریزی بسیار کمی دارد و هم نیازی به محکم بستن بخیه ها نمی باشد.

لابیاپلاستی با روش بدون بخیه (Soft)
در این نوع جراحی، بنابر خواسته  فرد، بدون نیاز به برش و بخیه، لابیاها کوچک می گردند و یا تغییر شکل و تغییر رنگ داده می شود. در این روش جراح از دستگاه های مخصوص و لیزرهایی مانند مونالیزا و یا ژولیت کمک می گیرد.

 

چند تا نکته:

 • از بخیه ها مراقبت کنید.
 • اگر بعد از عمل دچار عفونت بشید بخیه ها خیلی دیرتر خوب میشن.
 • با وجود بخیه ها ممکنه کشیدگی پوست را احساس کنید که هر چقدر این احساس بیشتر باشد نشون از این داره که در زدن بخیه ها دقت و ظرافت کافی استفاده نشده است.
fccclinic

مطالب مرتبط
[yarpp]

32 thoughts on “چند روز بعد از عمل لابیا بخیه ها میوفته ؟ ؟

 1. سمانه - می 20, 2020 در 11:36 ق.ظ

  من لابیاپلاستی انجام دادم زخمام کاملا خوب شده منتها چیزی که هست اینکه الان آینه میندازم دقیق نگاه می کنم همش حس می کنم یه چیز کوچولو مثل نخیه های بخیه هنوز بافی مونده ، نمیدونم دارم درست می بینم یا نه . الان باید چی کار کنم اگر بمونه تو بدنم مشکل ایجاد می کنه؟

  پاسخ
  • fccclinic - می 31, 2020 در 5:35 ق.ظ

   اگر حس می کنید بعد از چند هفته نخ ها هنوز باقی موندن به پزشک خودتون اطلاع بدید .

   پاسخ
 2. مرلین - می 26, 2020 در 9:50 ق.ظ

  بخیه هام بعد از عمل عفونت کرده باید چی کار کنم ؟

  پاسخ
  • fccclinic - می 26, 2020 در 12:30 ب.ظ

   شما باید آنتی بیوتیک های خودتون رو منظم مصرف می کردید اگر مصرف رو قطع کردید دوباره شروع کنید ، اگر تورم روز به روز بیشتر می شود به پزشک خودتون مراجعه کنید

   پاسخ
 3. زینب - آگوست 21, 2020 در 8:15 ب.ظ

  سلام. وقت بخیر.خواستم هم یک سوال بپرسم،هم تجربه این عمل رو در اختیار بقیه بذارم. من چهار روز قبل عمل لبیاپلاستی انجام دادم، ده دقیقه بعد از عمل فشار خونم به شدت پایین اومد و به هفت روی سه رسید و به وسیله کباب و اب قند و … یکم بهتر شد ولی حدود سه ساعت که برای تزریق سرم اماده شدم، حالت تهوع شدید گرفتم و کاملا هر چی در معده داشتم برگردوندم.البته با این مساله حال عمومیم به روال طبیعی برگشت. بعد از عمل هم دو روز کامل خونریزی داشتم و لخته های خون زیادی اونهم به سختی خارج میشد. ولی بعد از دو روز یا کمی کمتر، کامل قطع شد.الان هم خونابه در حد چند قطره در روز دیده میشه. تورم هفتاد درصد کمتر شده و درد هم تقریبا ده درصد باقی مونده.البته از همون اول هر شش ساعت چرک خشک کن و مسکن میخورم. و تا الان استراحت مطلق داشتم، فقط جهت استفاده از سرویس بهداشتی بلند شدم.کشش بخیه احساس نمیکردم. و بیش از نود درصد لبه ها جوش خورده، و البته بخیه ها جذب نشده. ظاهر لبیا هم یکم ایراد داره که مشخصه با جذب شدن بخیه کامل عادی میشه.
  تا اینجا که تجربه شخصی بود در اختیار دوستان گذاشتم. حالا یک سوال دارم.احساس میکنم که لبیای یک طرف بیشتر بریده شده و یک طرف بلند تره، خواستم بدونم این به دلیل تورم و روزهای ابتدایی قبل از عمله و ایده ال میشه یا ممکنه این اتفاق افتاده باشه و برش ها هم اندازه نشده باشه؟ اگر برش ها مناسب نبوده باشه راه حل چیه؟ باید مجدد جراحی بشه؟ ممنون میشم پاسخی بگیرم.

  پاسخ
  • fccclinic - آگوست 22, 2020 در 6:09 ق.ظ

   بسیار بسیار ممنون هستیم از اینکه تجربتون رو در اختیار تمامی بازدیدکنندگان سایت کلینیک fcc دکتر میترا بهمن پور گذاشتید.تنها چهار روز از عمل شما گذشته ، یک مقدار صبر و شکیبایی داشته باشید و مراقبت هاتون رو ادامه بدید. زمان بدهید تا ترمیم بخیه ها و زخم ها رخ بده و کم کم ورم از بین برده و بعد بررسی کنید. در صورتی که نامتقارنی در لابیاها خیلی زیاد و مشهود باشه حتما به پزشک خودتون مراجعه کنید

   پاسخ
  • زهرا - اکتبر 17, 2020 در 9:02 ق.ظ

   سلام من امروز ۱۶روزه ک عمل کردم و۷روز ک ادرارم دفع نمیشد سون بهم وصل بود الانم سوزشو درد دارم میخواستم ببینم طبیعیه دکتر جان ی مطلب دیگ احساس میکنم رنگ پوستم بعد عمل خیلی تیره شده نگرانم بخیه هامم جذبیه تاکی کاملا جذب میشود این سوزش علتش چی میباشد هر شب ی چرک خشک کن هم میخورم ممنون راهنماییم کنید

   پاسخ
   • fccclinic - اکتبر 22, 2020 در 12:30 ب.ظ

    احساس سوزش و درد بعد از عمل طبیعی هستش، شاید به دلیل التهاب و یا وجود کبودی هستش که فک می کنید لابیاها تیره تر شده اند . باید مقداری صبور باشید تا دوره نقاهت تمام شود. به خوردن آنتی بیوتیک تا زمانی که پزشکتون گفته ادامه بدید

    پاسخ
 4. زینب - آگوست 22, 2020 در 1:10 ب.ظ

  خیلی ممنون از پاسخگویی شما.

  پاسخ
 5. عزیزه - آگوست 24, 2020 در 11:13 ق.ظ

  سلام من یه هفته ست عمل کردم خیلی درد داشت سوزش شدید بخیه ها داخل واژنم کش اومدن لابیام هم ک یکیش بزرگ ومتورم و دیگریش از بیخ بریده شده خیلی زشت شده بخیه ها لابیا رو ک دیروز کشیدم بی اختیار جیغم میرفت هوا از درد خداکنه زودتر خوب بشه بخیه ها واژنمم ک کش اومدن نمیدونم یعنی ممکنه باز نیاز ب جراحی واژن پیدا کنم؟خیلی ناراحتم حدود ۵ تومن هزینه کردم مرداد ۹۹خداکنه با گذشتن دوره نقاهت بهبودیش کامل بشه

  پاسخ
  • fccclinic - آگوست 25, 2020 در 9:02 ق.ظ

   سلام ، کشیدن بخیه ها عموما نباید اونقدر دردناک باشه. معمولا روز های اول بعد از جراحی نمیشه از روی ظاهری که هنوز زخم ها خوب نشدن و جای جراحت هست و تورم به بیشترین میزان ممکن وجود داره درباره نتیجه عمل نظری داد. شما بهتره که نگرانی نداشته باشید و مقداری صبور باشید.نه نیازی به جراحی دوباره نیست وقتی هنوز مشخص نیست.

   پاسخ
 6. مریم - سپتامبر 10, 2020 در 10:29 ب.ظ

  سلام من الان ده روزه عمل لابیا با تنگ کردن داشتم ب دلیل بزرگ بودن لابیا نصف بخیه دارم نصف لیزر انجام دادن فقط ی قسمت هایی حالت زرد رنگ دلمه زده بخیه هام احساس میکنم عفونت کرده ولی دکترم میگه چیزی نیست پماد موپروسین استفاده میکنم مدام ولی خیلی نگرانم میشه راهنمایم کنید

  پاسخ
  • fccclinic - سپتامبر 12, 2020 در 5:16 ق.ظ

   سلام ، اگر پزشک شما تشخیص دادن که عفونت نیست نگران نباشید. گاهی اوقات به دلیل استفاده از پماد ها رنگ زرد در اطراف بخیه ها دیده میشه. سوزش، خارش ، التهاب و قرمزی ،تورم ، خارج شدن ترشحات از زخم ، علائمی هستند که ممکنه اگر زخم ها عفونت پیدا کرده باشند ، دیده بشه

   پاسخ
 7. maryana - سپتامبر 13, 2020 در 8:22 ب.ظ

  من تقریبا یک ماهه عمل کردم کلا از اول لبیا نامتقارن بود یکی بسیار بزرک یکی کوچک
  که یکیشو کلا یه نوار باریک مونده ولی اونی ک بزرگ بود و بالاش خیلی بر نداشتن البته دکترم میگفت چون کلیتوریس بوده نمیشد برداریم ولی بازم با گذشت یکماه بخیه ها جذب نشدن و اثارشون هنوز هست ولی من یک سمت رو چون بخیه اذیتم میکرد گره سر و تهش بریدم الان بعضی وقتا حس سوزش و یکم خون میاد میخواستم بدون غیر عادی نیست ک خون میاد و بخیه ها جذب نشدن
  با وجود اینکه من در طول این مدت نه دردی نه خونریزی داشتم کلا

  پاسخ
  • fccclinic - سپتامبر 14, 2020 در 10:05 ق.ظ

   دوست عزیز اول مطمعن شوید که بخیه هایی که برای عمل لابیای شما استفاده شده جذبی هستند. شاید نیاز به کشیدن بخیه ها باشه،بعد از گذشت یک ماه بخیه ها باید تا حدودی جذب شده باشند . روند جذب بخیه ها در افراد مختلف متفاوته

   پاسخ
 8. hosna - سپتامبر 27, 2020 در 5:26 ق.ظ

  سلام خسته نباشید..من یک هفتس که عمل ترمیم پرده رو دنجام دادم ودیشب که ۶روز میشد یه نخ خیلی کوچیک نامرعی از واژنم خارج شد که چندتا گره خیلی ریز داشت..این واسه چیه

  پاسخ
  • fccclinic - سپتامبر 27, 2020 در 9:40 ق.ظ

   نخ بخیتون بوده که افتاده جای نگرانی ندارد

   پاسخ
 9. صفورا - اکتبر 16, 2020 در 8:45 ق.ظ

  ۲سال پیش زایمان طبیعی کردم دخترم خیلی درشت بود باعث شده یه طرف لبه چاک دارشه چندین دکتر رفتم بخیه زده اما جوش نمیخورد تا اینکه ۳روز پیش یه خانم دکتر برام لابیا پلاستی عملم کرد حالا جلو آینه گذاشتم دیدم تمام لبه ها از بیخ بریده خاستم بدونم بقیه مثل من هستن که لبه نداشته باشن یا لبه هاشون کوچیکتر عمل میکنن؟

  پاسخ
  • fccclinic - اکتبر 22, 2020 در 12:17 ب.ظ

   خیر لابیا باید به تناسب برداشته شود ، باید مشکل قبل از عمل شما بررسی بشه تا بتونیم نظر بدیم که آیا سایز لابیا به اندازه لازم کم شده است یا خیر.

   پاسخ
 10. sahar - اکتبر 30, 2020 در 10:34 ق.ظ

  سلام وقت بخیر ، من دو روزه که لابیا پلاستی کردم و خونریزی زیاد ندارم ، فقط موقعی که میخوام پدهای پانسمان رو عوض کنم پدها چسبیدن به لابیاها و با کشیدن پدها یکم کشش ایجاد میشه که یه کوچولو خون میاد ولی من نگران اینم که این موضوع باعث باز شدن بخیه هام بشه ! اصلا شاید بد پد میذارم میشه نحوه صحیح گذاشتن و اینکه تا چه مدت باید بذارم رو بگین ؟

  پاسخ
  • fccclinic - اکتبر 31, 2020 در 2:35 ب.ظ

   خونریزی کم مشکل نداره و تا جایی که به لابیاها فشار نیاد برای بخیه ها مشکلی پیش نمیاد. در مورد پانسمان طبق نظر جراحتون عمل کنید.

   پاسخ
 11. زهرا - ژانویه 14, 2021 در 11:05 ق.ظ

  سلام ببخشید برای ترمیم واژن از داخل واژن هم بخیه میخوره و زمان جوش بخیه چقدر طول میکشه ؟

  پاسخ
  • fccclinic - ژانویه 18, 2021 در 11:20 ق.ظ

   سلام دوست عزیز ، منظورتون چه عملی هستش ؟

   پاسخ
 12. نفس - ژانویه 22, 2021 در 2:32 ب.ظ

  سلام خسته نباشین.من ۴ روزه لابیاپلاستی وهودوپلاستی انجام دادم چون تا خونم ۵ ساعت راه بود دکتر بهم گفت بعد از ۷۲ ساعت میتونم برم ولی قبلش باید همون توشهر بمونم و استراحت کنم منم بعد از ۷۲ ساعت رفتم و اینکه گفتن بعد این چند روز تقریبا میتونم کارامو انجام بدم اما من الان احساس میکنم بقیم باز شده میرم دستشویی خون میاد البته زیاد نیست ولی امروز نگاه کردم دیدم انگار ی ذره ش باز شده خیلی میترسم نمیدونمم چکار کنم چون ۵ ساعت راهمه تا دکتر

  پاسخ
 13. ماه تابان - فوریه 20, 2021 در 2:29 ق.ظ

  سلام من دوسال پیش عمل لابیا انجام دادم ولی کل لبه ها رو از بیخ بریده هیچی نزاشته ظاهرش بدتر شده که بهتر نشده تازه جای بخیه ها هم قشنگ معلومه حالت چین خوردگی پیدا کرده…حالا واقعا اعتماد به نفسمو از دست دادم نمیدونم چکار کنم کاش میشد درستش کردکاش این کارو انجام نمیدادم

  پاسخ
  • fccclinic - فوریه 20, 2021 در 4:15 ب.ظ

   در انتخاب جراح خودتون بیشتر کنید.

   پاسخ
 14. دیبا - فوریه 21, 2021 در 2:47 ب.ظ

  سلام من پوستک رو کلیتوریسم تقریبا زیاده و لابیا مینورم یه طرفش دراز و اویزون شده ، سمت چپم و وقتی وایمیستم معلوم میشه یکمی. تیره هم هست اما نه خیلی . به نظرتون خیلی بده؟ چون فقط یک طرفه و وقتی پاهامو باز میکنم دهانه ی واژنم دیده نمیشه چون اون قسمت بزرگ روشو تقریبا میپوشونه. و اینکه اگه عمل کنم کلا اون قسمتای اضافی برداشته میشن؟ هزینه عملش چجوریه؟

  پاسخ
  • fccclinic - فوریه 22, 2021 در 2:15 ب.ظ

   در صورت انجام عمل لابیاپلاستی ، افتادگی لابیا برطرف می شود و قسمت اضافه برداشته می شود و هود کلیتوریس نیز در صورت خواسته شما به صورت همزمان برداشته می شود. تیرگی لابیا با برداشتن تیکه اضافه نیز از بین می رود. در رابطه با هزینه عمل با مطب تماس داشته باشید

   پاسخ
 15. یاسمن - فوریه 21, 2021 در 2:50 ب.ظ

  ببخشید تو ایران چند نفر حدودا مشکل بزرگ بودن یا اویزون بودن لابیا مینورو دارن؟ چون من به دوستامم میگم همه یجوری رفتار میکنن انگار مال اونا هیچ مشکلی نداره

  پاسخ
  • fccclinic - فوریه 22, 2021 در 2:17 ب.ظ

   سلام دوست عزیز بسیاری از افراد از بیان کردن این گونه مشکلات پرهیز می کنند. مراجعه کنندگان ما در این زمینه بسیار زیاد هستند. البته هستند افرادی که حساسیت زیادی به خرج می دهند و تقریبا مشکل ظاهری ندارند اما تمایل به کوچکتر کردن سایز لابیا دارند. بهتر است قبل از انجام عمل معاینه کامل صورت بگیره.

   پاسخ
 16. بهار - آوریل 9, 2021 در 12:26 ب.ظ

  سلام وقتتون بخیر
  ببخشید من دختر ۲۱ساله هستم و قصد انجام عمل لابیا رو دارم
  میخواستم بدونم این جراحی ب بکارتم اسیب نمیزنه؟! و اینکه بعد ازدواج همسرم متوجه جراحی یا جای بخیه میشه؟!!

  پاسخ
  • fccclinic - آوریل 10, 2021 در 10:19 ق.ظ

   سلام ، خیر عمل لابیاپلاستی در قسمت خارجی آلت نتاسلی هستش و به چی عنوان ربطی به پرده بکارت ندارد و آسیبی هم وارد نخواهد شد. خیر جای بخیه ها مشخص نخواهد شد

   پاسخ

پاسخ

ده + دوازده =