شماره های تماس (021) 22 17 90 70 - 22 17 50 70
(0912) 089 74 25
ساعات کاری مطب شنبه تا چهارشنبه 21:00 - 9:00
پنجشنبه 13:00 - 9:00
آدرس مطب          تهران، ولنجك ، خیابان اصلی ولنجک
نبش خیابان 18 ، ساختمان خليج فارس ، واحد 208

پی آر پی واژن از کاربردهای زیبایی تا درمانی

کاربرد های پی آر پی واژن چیست ؟

امروزه از دست دادن میل، اختلال عملکرد جنسی و عملکرد یا بی اختیاری ادرار میلیون ها نفر از زنان را درگیر کرده است. فارغ از سن، این اختلالات زندگی بیماران را تحت تأثیر قرار می دهد. بسیاری از عوامل در اختلال تحریک جنسی زن دخیل هستند و تغییرات هورمونی، جسمی، روانی و رابطه ای عمدتاً در این مشکلات دخیل هستند. جوان سازی با پی آر پی واژن بخشی از یک رویکرد یکپارچه است که برای درمان اختلالات فوق الذکر و سایر بیماریهای دستگاه تناسلی خارجی زنان طراحی شده است.

استفاده از پلاسمای غنی از پلاکت یا پی آر پی به عنوان یک گزینه درمانی غیر جراحی برای طیف گسترده ای از اختلالات پزشکی زنان در حال محبوبیت بیشتر است. مکانیسم اثر آن به این صورت است که به طور کلی ترمیم بافت در بدن با تشکیل لخته آغاز می شود و به دنبال آن دگرانولاسیون پلاکت با آزاد شدن فاکتورهای رشد پلاکت انجام می شود. این فرآیندها برای دستیابی به ترمیم زخم ها ضروری هستند که به طور معمول بدن آن را انجام می دهد. از PRP بر اساس مکانیسم های شناخته شده آن، که شامل فرآیند ترمیم زخم و شروع واکنش های التهابی است، در زنان برای درمان بیماری های مختلف نیز استفاده می شود.

نحوه تهیه پی آر پی واژن چگونه است؟

پلاسمای خون با غلظت ۳-۵ برابر پلاکت است. پلاکت اولین واکنش بدن در برابر آسیب است. پلاکت ها دارای فاکتورهای رشد هستند که باعث ترمیم و بهبودی از طریق سلول های بنیادی می شوند. PRP از دهه ۱۹۹۰ در پزشکی ورزشی، جراحی دهان و جراحی پلاستیک استفاده می شود.

درمان با کشیدن ۳۰ میلی لیتر خون از بازوی بیمار شروع می شود (به روشی مشابه خونگیری که برای کارهای معمول آزمایشگاهی انجام می شود). سپس با دستگاه سانتریفیوژ مخصوص از خون بیمار تا ۴ سی سی PRP تولید می شود. آماده سازی PRP از نظر سرعت سانتریفیوژ، زمان سانتریفیوژ و استفاده از ضد انعقاد متفاوت است، همچنین محتوای آن نیز بسته به ماده تشکیل دهنده قالب متفاوت است (به عنوان مثال، پلاکت، لکوسیت یا فاکتورهای رشد).

در PRP اتولوگ که از خون خود بیمار برای تهیه آن استفاده می شود خطر ابتلا به عفونت و آلرژی وجود ندارد. با این حال، وضعیت تغذیه ای و هورمونی بیمار بر نتیجه تاثیر می گذارد. اکیداً توصیه می شود قبل از ادامه درمان با PRP، سلامتی خود را تا حد ممکن بهینه کنید.

 

 استفاده از پی آر پی واژن در درمان بیماری های دستگاه تناسلی خارجی زنان

با توجه به توانایی PRP در تقویت رگ زایی و ترمیم زخم، به طور گسترده ای در پوست برای اهداف از جمله درمان زخم، اسکار و آلوپسی استفاده می شود. در ترمیم زخم در زنانی که تحت عمل سزارین قرار گرفته اند نیز کاربرد دارد. مطالعات نشان داده که استفاده از PRP به دلیل وجود پلاکت بیشتر و فاکتورهای رشد یک روش درمانی موثر( ۸۵ درصد) برای ترمیم سریعتر زخم است. همچنین در جراحی های زنان برای کاهش درد موثر است و هیچ گونه عوارض جانبی ندارد.

کاربرد PRP اتولوگ برای اکتوپی خوش خیم دهانه رحم نشان داده که ترشحات واژن و خونریزی نسبت به سایر روش های درمانی کمتر بوده است و به نظر می رسد استفاده از PRP اتولوگ برای درمان اکتوپی سرویکال در زنان امیدوار کننده است، زیرا مدت زمان بهبودی بافت کوتاهتر و عوارض جانبی خفیف تری نسبت به روش های لیزر درمانی دارد.

کاربرد پی آر پی واژن در دیستروفی ولو

ولو (vulva) به ناحیه تناسلی خارجی در زنان گفته می شود که عمدتا شامل دهانه واژن، لب های مینور و ماژور و کلیتوریس است. PRP در بسیاری از بیماری های پوستی و اتوایمیون که به کورتیکواستروئیدها پاسخ نمی دهند، مانند لیکن اسکلروزوس (LS) و اگزما به کار رفته است. LS با از بین رفتن تدریجی لب های کوچک، پوشاندن کلاهک کلیتورال و کلیتوریس، بر روی ولو تأثیر می گذارد و باعث ایجاد زخم های گسترده می شود. LS همچنین باعث خارش پیشرونده، دیسپارونیا و خونریزی دستگاه تناسلی می شود. با ایجاد اختلال در فعالیت بدنی، لذت جنسی و ایجاد مشکلات عاطفی و روانی، تأثیر قابل ملاحظه ای بر کیفیت زندگی بیماران مبتلا دارد.

این بیماری توسط کورتیکواستروئیدهای موضعی و سیستمیک درمان می شود. استفاده از PRP در موارد LS مقاوم به استروئید درمانی نشان داده که این روش در بهبود بالینی اندازه ضایعات و از بین رفتن آنها اثر بخش بوده است و بنابراین می تواند یک درمان موثر برای LS در نظر گرفته شود.

کاربرد پی آر پی واژن در جراحی ترمیمی سرطان ولو 

نتایج مطالعات تحقیقاتی در مورد بیمارانی که تحت عمل جراحی سرطان ولو (ولوکتومی رادیکال) قرار گرفتند نشان داده که استفاده از ژل پلاکت در زنان در حین جراحی ترمیمی ناحیه واژن به میزان قابل توجهی میزان عفونت زخم، نکروز زخم های واژن کاهش داشته است و علاوه بر آن باعث بستری کوتاهتر در بیمارستان و ترمیم سریعتر زخم می گردد. استفاده از ژل پلاکت قبل از بازسازی ولو نشان دهنده یک استراتژی موثر برای جلوگیری از تجزیه زخم پس از جراحی برای درمان سرطان پیشرفته ولو است.

استفاده از پی آر پی واژن در درمان اختلال عملکرد جنسی زنان

مشخص شده است که پلاکت ها حدود ۳۵ فاکتور رشد را آزاد می کنند که منجر به تقویت رشد مجدد، ترمیم و بازسازی بافت می شوند. متخصصین زیبایی زنان این خاصیت را برای انجام درمان هایی مانند جوانسازی واژن و O-shot درمانی مورد استفاده قرار داده اند.

 

 O-Shot درمانی با استفاده از پی آر پی واژن

استفاده از PRP در اختلال عملکرد جنسی به عنوان یک درمان سرپایی غیر جراحی یک روش جدید است که به بهبود بی اختیاری ادرار و اختلال عملکرد جنسی از طریق استفاده از فاکتورهای رشد خود بیمار کمک می کند. PRP با کمک کرم بی حسی موضعی به قسمتهای خاصی از واژن مثلا تزریق داخل واژن و داخل کلیتورال تزریق می شود. این روش درمانی “O-shot” نامیده می شود. PRP بلافاصله بازسازی بافت را فعال می کند، و افزایش پاسخ جنسی در این روش چشمگیر است. اثرات آن شامل برانگیختگی بهتر، ارگاسم قوی تر، کاهش دیسپارونیا و افزایش لغزندگی طبیعی واژن است.

 

 پی آر پی واژن برای جوانسازی دستگاه تناسلی خارجی

از PRP برای بازسازی مخاط واژن، عضلات و پوست استفاده می شود. پس از تزریق PRP، عروق واژن افزایش می یابد که متعاقبا باعث افزایش چشمگیر حساسیت واژن می شود. علاوه بر این، پوست ضخیم و سفت می شود و باعث می شود واژن بسیار جوانتر به نظر برسد. همچنین رباط ها و عضلات حامی مجرای ادرار تقویت می شوند و بی اختیاری ادرار را کاهش می دهند.

مطالعات نشان داده که استفاده از لیپوفیلینگ اتولوگ ( پیوند چربی از بدن خود بیمار) در ترکیب با PRP در بیماران مبتلا به آتروفی واژن باعث تسکین علائم و بازیابی کانتور واژن می شود و ظاهر جوان شده را برای دستگاه تناسلی خارجی بیمار فراهم آورد.

 

منابع:

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/21740375/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22273814/

fccclinic

مطالب مرتبط
[yarpp]

پاسخ

5 × 1 =