شماره های تماس (021) 22 17 90 70 - 22 17 50 70
(0912) 089 74 25
ساعات کاری مطب شنبه تا چهارشنبه 21:00 - 9:00
پنجشنبه 13:00 - 9:00
آدرس مطب          تهران، ولنجك ، خیابان اصلی ولنجک
نبش خیابان 18 ، ساختمان خليج فارس ، واحد 208

آیا ترشحات واژن من طبیعی است؟

انواع ترشحات واژن

ترشحات واژینال از جمله مهم ترین موضوعاتی هستند که ذهن بسیاری از زنان و دختران جوان را به خود مشغول داشته است زیرا خانمی نیست مه درگیر این موضوع نشده باشد.

ترشحات طبیعی و غیرطبیعی واژن

در واقع ترشحات واژن انواع مختلفی دارند که برخی از آنها طبیعی است و علاوه برای اینکه هیچ گونه آسیبی به بدن زنان و دختران وارد نمی سازد بلکه ترشح آنها از سوی بسیاری از غددی که در داخل رحم و دیواره های آن وجود دارد، کاملا ضروری است. اما از سوی دیگر ترشحاتی وجود دارد که ناشی از بروز اختلال یا بیماری هایی است که زنان با آنها مواجه شده اند.

بنابراین شناخت انواع ترشحات از جمله مهم ترین اقداماتی است که زنان و دختران باید انجام دهند تا بتوانند در شرایط غیر عادی ترشحات را شناسایی کرده و در صورت لزوم روند درمان را آغاز کنند.

 

ترشحات طبیعی و غیر طبیعی چگونه هستند

 

 

به همین بهانه در نوشتاری که در پیش رو دارید برآنیم که بسیاری از موضوعاتی که در زمینه ترشحات واژینال وجود دارد را در قالب بخش های مختلف و اختصاصی مورد بررسی قرار هیم.

 

ترشحات واژینال

ترشحات واژن به مجموعه مایعاتی گفته می شود که از ناحیه تناسلی زنان خروج می یابد.

بنابراینکه ترشحات واژن انواع مختلفی دارد، ویژگی ها و خصوصیات این ترشحات تا حدودی با هم متفاوت خواهد بود. در واقع رنگ، بو، نوع ترشحات اعم از مایع بودن، چسبنده بودن یا شکل عفونی داشتن موجب می شود که این ترشحات در دسته بندی های مختلفی قرار بگیرند.

همین علامت ها و نشانه ها است که به پزشکان و متخصصین این حوزه کمک می کند که تشخیص های درستی داشته باشند و بتوانند بهترین روش را برای درمان ترشحات غیر طبیعی اتخاذ کنند.

 

انواع ترشحات واژینال

مهم ترین انواعی که در دسته ترشحات واژینال قرار می گیرند از این قرار است:

 1. ترشحات آبکی و بدون رنگ
 2. ترشحات پنیری مانند
 3. ترشحات دوران عادت ماهیانه؛ ترشحات قرمز رنگ یا قهوه ای رنگ
 4. ترشحات به رنگ خاکستری و صورتی رنگ
 5. ترشحات واژن به رنگ زرد یا سبز

 

ترشحات آبکی واژن چه خصوصیاتی دارند؟

در حالت عادی زنان و دخترانی که در سنین باروری هستند به دلیل فعالیت های تخمدان ها و ترشح هورمون های زنانه ترشحاتی آبکی خواهند داشت. این ترشحات بدون بو هستند و هیچ عارضه ای از قبیل خارش و سوزش در پی ندارند.

این ترشحات به فعالیت های طبیعی بدن خانم های بالغ باز می گردد و نقش کاملا اثر گذاری در سلامت زنان ایفا می کنند.

ترشحات سفید و آبکی واژن

ترشحات سفید و آبکی واژن که ترشحات طبیعی هستند.این ترشحات بعد از مدتی در لباس زیر به رنگ زرد دیده می شوند

 

 

 

 

مزایای ترشحات آبکی واژن بسیار است که مهم ترین آنان:

 

 • تسهیل روابط جنسی زنان؛ در واقع زنانی که واژن مرطوب و دارای ترشحات آبکی دارند زمانی که وارد رابطه جنسی می شوند درد کمتر و لذت جنسی بیشتری را تجربه خواهند کرد.
 • عفونت زدایی؛ این دسته از ترشحات در مواردی غیر از رابطه جنسی نیز از ورود میکروب ها جلوگیری کرده و تمامی مواد عفونت زا را از این محل دور می کنند. در واقع به نوعی خاصیت میکروب زدایی پیدا می کنند.

 

البته مهم ترین نکته ای که باید در نظر داشته باشید این است که ترشحات آبکی واژینال باید خصوصیاتی داشته باشند که مزایای فوق که ذکر شد برای آنها مترتب باشد:

اول اینکه (همانطور که پیش از این ذکر شد)، این دسته از ترشحات باید بدون بو و بدون رنگ باشند. در واقع این ترشحات، آبکی هستند و هیچ گونه بو و رنگ خاصی ندارند.

دوم اینکه هیچ گونه حالت غیر از مایع نباید داشته باشند. آبکی بودن مهم ترین خصوصیت این دسته از ترشحات است.اگر حالتی پنیری مانند داشته باشند قطعا از نوعی اختلال حکایت می کنند که باید در جهت تشخیص و درمان اقدام کنید.

*در مواردی این ترشحات چسبنده می شوند و حالت چسبناکی پیدا می کنند. این مساله ابدا نگران کننده نخواهد بود و امری طبیعی محسوب می شود.

 

ترشحات آبکی واژن در چه شرایطی افزایش پیدا می کند؟

 

مهم ترین سوالی که در خصوص ترشحات آبکی یا بدون رنگ واژینال پرسیده می شود این است که ترشح آن چه زمانی بیش از هر زمان دیگر است.

واقعیت این است که این ترشحات با توجه به نقشی که در بدن زنان ایفا می کنند در سه دوره از زندگی زنان بیش از سایر زمان ها ترشح پیدا می کنند.

 • دوران پیش از عادت ماهیانه؛ در واقع در این دوره از آن جهت که فعالیت های تخمدان ها افزایش پیدا می کند ترشحات آبکی واژن نیز افزایش پیدا می کند.
 • دوران بارداری؛ در دوران بارداری نیز این ترشحات کاملا طبیعی است و افزایش چشمگیری خواهد داشت.
 • زمان تحریک جنسی؛ زمانی که زنان و دختران در حالت تحریک جنسی هستند ترشح این ماده افزایش پیدا می کند. در واقع در این حالت بدن برای رابطه جنسی حالت امادگی پیدا می کند و از تجربه درد در رابطه جنسی پیشگیری می کنند.

 

ترشحات پنیری واژن

چرا ترشحات به صورت برفکی و یا پنیری شکل هستند؟ این دسته از ترشحات حالت سفت تری نسبت به ترشحات آبکی دارند و سفید رنگ هستند. البته گاها به رنگ کرم نزدیک می شوند. این تغییر رنگ  ناشی از این علت است که در لباس زیر زنان باقی می مانند و در تماس با هوا رنگ آنها تغییر می کند.

این دسته از ترشحات نیز می تواند نشانه ای باشد بر اینکه زن به عفونت قارچی دچار شده است. بنابراین لازم است که تحت معاینات و بررسی های متخصص زنان قرار گیرید تا علت اصلی آن مشخص شود تا درمان عفونت قارچی واژن زودتر آغاز شود.

 

ترشحات پنیری واژن که نشانه عفونت قارچی می باشد

ترشحاتی که به شکل پنیری و برفکی هستند به هیچ عنوان طبیعی نبوده و معمولا نشان از عفونت قارچی واژن است

 

ترشحات قهوه ای رنگ خطرناک است؟

پرسشی که به کرّات از سوی زنان مطرح می شود این است که ترشحات قهوه ای رنگ خطرناک هستند یا خیر؟. واقعیتی که وجود دارد این است که این ترشحات در دوران قاعدگی طبیعی است و هیچ علامت منفی محسوب نمی شود. اما اگر این ترشحات در خارج از دوره عادت ماهیانه ادامه دار باشد و یا در فواصل دو عادت ماهیانه رخ دهد قطعا نشانه خوبی نخواهد بود.

زنانی که به سرطان دهانه رحم یا سرطان رحم مبتلا هستند این نوع از ترشحات را در دوره زمانی خارج از عادت ماهیانه تجربه می کنند.

بنابر این باید نسبت به این نوع ترشحات حساس باشید و اگر در شرایط غیر عادی ترشحات قهوه ای را مشاهده کردید حتما به پزشک مراجعه کنید.

ترشخات قهوه ای رنگ چه زمانی خطرناک هستند؟

ترشحات قهوه ای رنگ اگر به صورت مکرر در زمان هایی غیر از قبل و بعد قاعدگی رخ دهند طبیعی نیستند

 

ترشحات دوران عادت ماهیانه،  ترشحات قهوه ای رنگ یا قرمز رنگ

زنان و دختران جوان در دوران عادت ماهیانه به دلیل تغییرات هورمونی و فعل و انفعالاتی که در نواحی رحمی و تخمدان ها تجربه می کنند نوعی از ترشحات را در لباس زیر خود مشاهده خواهند کرد.

ترشحاتی که معولا در دوران عادت ماهیانه رویت می شود به رنگ قرمز یا قهوه ای رنگ است.

البته لازم به ذکر است که این ترشحات بدین رنگ و در این دوره از سیکل ماهیانه زنان و دختران کاملا طبیعی است. بنابراین نیازی به نگرانی و استرس ندارید.

 

 

ترشحات واژینال به رنگ زرد یا سبز

این نوع ترشحات تا حد زیادی نشانه ای از بروز عفونت های واژینال یا دهانه رحم هستند که حتما باید مورد بررسی قرار گیرند تا ریشه اصلی بروز این مشکل تعیین شود.

 

نکات مهم در زمینه ترشحات زرد رنگ

 • در غالب موارد ترشحات به رنگ زرد بوی بدی در پی دارند و موجب می شوند که لباس زیر زنان بوی بدی به خود بگیرد.
 • بسیاری از زنان که ترشحات زرد رنگ دارند گزارش می کنند که در ناحیه تناسلی خارش دارند.
 • بوی بد ترشحات و خارش و سوزش در نواحی واژینال علامت هایی هستند که تا حد زیادی زنان را به عفونت واژینال مشکوک می کنند.

 

آیا ترشحات زرد رنگ نشانه ی قطعی عفونت زنان است؟

مهم ترین نکته ای که باید در زمینه ترشحات زرد رنگ به خاطر داشته باشید این است که زنانی که ترشحات زرد رنگ دارند نباید چنین تصور کنند که این ترشحات علامت قطعی عفونت در آنان می باشد.

بنابراین تفاسیر، در اکثر موارد زنانی که ترشحات زرد رنگ دارند عفونت هایی در ناحیه واژن و نواحی داخل رحمی دارند که معمولا تشخیص عفونت باکتریایی برای آنها داده می شود. اما در پاره ای از موارد مشاهده شده است که عفونتی وجود نداشته است.

 

عکس ترشحات زرد رنگ واژن

ترشحات زرد رنگ و بد بو

 

ترشحات سبز رنگ واژن که بد بو هستند

ترشحات سبز رنگ واژن

 

آیا ترشحات بد بو و زرد رنگ قابل درمان هستند؟

بلی. در مواردی که این ترشحات ناشی از عفونت واژینال باشد قابل درمان است. روند درمان این ترشحات چندان هم دشوار نیست. بلکه می توان با استفاده از قرص ها و یا پمادهای واژینال در مدت زمان کوتاهی به درمان این ترشحات پرداخت.

 

*تمامی نکاتی که در خصوص ترشحات زرد رنگ گفته شد در خصوص ترشحات سبز رنگ نیز صدق می کند. در واقع این ترشحات نیز قابل درمان هستند و تا حد زیادی می توانند علامت عفونت های باکتریایی واژن باشند.

 

ترشحات به رنگ خاکستری و صورتی رنگ

ترشحات خاکستری رنگ اساسا جزء آن دسته از ترشحات غیر عادی است که سریعا باید برای علت یابی و درمان آن اقدام کنید. این ترشحات در موارد قابل توجهی بویی همچون بوی ماهی ایجاد می کند که ابدا برای زنان خوشایند نیست.

اما ترشحات صورتی رنگ می تواند نشانه ای باشد برای اینکه دوره عادت ماهیانه آغاز می شود. بنابراین در روزهای منتهی به عادت ماهیانه کاملا عادی است. اما در دوره ای که کاملا یقین دارید به دوره پریود نزدیک نیستید علامت خوبی نیست.

بنابراین در این شرایط باید به پزشکان متخصص رجوع کنید.

*توجه می کنید که برخی از ترشحات در دوره ای از سیکل ماهیانه زنان و دختران کاملا عادی است و نباید نگران باشید. اما همین ترشحات با همان خصوصیات در سایر سیکل های ماهیانه می تواند علامتی بر بروز اختلال در سیستم بدنی زنان باشد.

بنابراین زمانی که با ترشحاتی خاص مواجه شدید نباید به طور مطلق به خطرناک بودن یا طبیعی بودن آن حکم کنید. در این شرایط مهم ترین اقدام این است که از بهترین متخصصین این حوزه مشاوره هایی را دریافت کنید تا از وضعیت بدنی خود اطلاعات دقیقی به دست آورید.

خلاصه مطلب

در پایان می توان تمامی مطالبی که در طول این نوشتار مطالعه نمودید را در قالب چند سطر خلاصه کرد:

ابتدائا پس از اینکه انواع ترشحات واژن را نام بردیم، روشن شد که برخی از ترشحات واژن کاملا طبیعی و برخی از آن ها به جهت شرایطی که ایجاد کردند (بوی بد، خارش، سوزش) غیر طبیعی نامیده می شوند. ترشح در زمان غیر طبیعی از سیکل ماهیانه زنان نیز می تواند یک ترشح واژن را غیر طبیعی کند.

دوم این که در ادامه مشخص گردید برخی از ترشحات می توانند ناشی از مشکلات جدی تر در ناحیه واژن یا رحم باشند. برای مثال ترشحات صورتی رنگ که می تواند ناشی از بروز سرطان رحم باشد.

سومین نکته اینکه ترشحاتی که ناشی از عفونت های واژینال هستند به راحتی قابل درمان هستند.

 

بنابر تمامی اطلاعاتی که ارائه شد این توصیه را داریم در صورتی که با شرایط غیر طبیعی و ترشحات غیر عادی روبرو شدید حتما در اولین فرصت نزد معتبر ترین و متخصص زنان روند تشخیص و درمان را آغاز کنید.

مهم ترین نکته ای که باید در نظر داشته باشید این است که به میزانی که روند تشخیص و درمان سریع تر آغاز شود روند درمان به همان میزان موفقیت آمیز تر خواهد بود.

 

fccclinic

مطالب مرتبط
[yarpp]

116 thoughts on “آیا ترشحات واژن من طبیعی است؟

 1. azadeh - جولای 20, 2020 در 4:55 ب.ظ

  من ترشحات آبکی زیاد دارم و قبل و بعد از پریود دیگه به اوج خودش می رسه . من هر روز از پد روزانه استفاده می کنم . خوب نیست هر روز پد بذارم؟

  پاسخ
  • fccclinic - جولای 27, 2020 در 4:52 ق.ظ

   اگر امکانش رو دارید در روز های عادی لباس زیر خودتونو تند تند عوض کنید و فقط در روزایی که ترشحات به اوج میرسه از پد روزانه استفاده کنید . مصرف مدام و هر روز از پد خودش می تونه برای شما حساسیت ایجاد کنه

   پاسخ
 2. هستی - آگوست 24, 2020 در 5:16 ق.ظ

  سلام خسته نباشید. من یه دختر15 ساله هستم من قبل ازدوران قاعدگی ترشحاتی مایل به زرد دارم اما یه هفته قبل ازقاعدگی این ترشحات رنگشون سفیدمیشه وخیلی خیلی شدیدمیشه گاهی اوقات باعث دردزیرشکم میشه طوری که مجبورمیشم هرروزلباس زیرم روعوض کنم. خیلی اذیت میکنه چندباره قرص مترونیدازول مصرف کردم گفتم شایددلیلش عفونت باشه میشه من راهنمایی کنید.

  پاسخ
  • fccclinic - آگوست 24, 2020 در 7:29 ق.ظ

   سلام به دختر عزیزم
   ترشحات شما کاملا طبیعی هستش می تونید پیش از قاعدگی وقتی ترشحات خیلی زیاد میشه از پد های کوچک روزانه استفاده کنید. برخی اوقات ترشحات سفید رنگ در لباس زیر، بعد از چند ساعتی به رنگ زرد دیده میشن .
   مترونیدازول عموما برای عفونت های باکتریایی استفاده میشه .
   در صورتی که در کنار این ترشحات نشانه های دیگه ایی مثل خارش واژن ، سوزش واژن هنگام ادرار ، احساس بوی بد و تند در لباس زیر رو مشاهده کردید با نظر یک متخصص زنان درمان دارویی رو که براتون تشخیص میدن رو شروع کنید.

   پاسخ
  • یاس - اکتبر 19, 2020 در 10:44 ق.ظ

   سلام خانم دکتر من ۱۶ سالمه وچند ماهی میشه که ترشحات سفید و کرمی رنگ دارم که بوی خیلی بدی هم داره و یه چیزی بین ابکی و پنیری شکل هست و در طول روز مجبورم لباس زیرمو چندین بار عوض کنم چون مقدار ترشحات زیاده . به جز اینا علائم دیگه ای ندارم میشه بگید باید از چه دارویی استفاده کنم لطفا؟

   پاسخ
 3. Saye - آگوست 27, 2020 در 4:22 ق.ظ

  سلام ببخشید من چند ماه یکبار یکم خارش دارم و نزدیک پریودیم ترشحاتم پنیی میشه مثل عکسی که گذاشتین شدید نیس خیلی کم دون دون میشه ۲۰ سالمه و باکرم مشکل جدیه؟

  پاسخ
  • fccclinic - آگوست 27, 2020 در 4:50 ق.ظ

   به نظر مشکلی نیست مدتی کمتر شیرینی مصرف کنید . در صورتی که خارش اذیت کننده بود و یا التهاب و قرمزی و بوی بد داشت به پزشک مراجعه کنید

   پاسخ
 4. fati - سپتامبر 1, 2020 در 5:19 ب.ظ

  سلام و خسته نباشید،خانمی ۲۶ ساله هستم و دو هفتس ازدواج کردم وچند روزه که پریودیم عقب افتاده و امروز ترشحات سفید پنیری داشتم که قبل از ترشحات مقدار کمی هم خارش داشتم،باید چیکار کنم،نکنه مشکلی هست؟😣

  پاسخ
  • fccclinic - سپتامبر 2, 2020 در 6:27 ق.ظ

   سلام دوست عزیز ، علائمی که شما بیان کردید مانند خارش و ترشحات پنیری نشانه های عفونت قارچی هستش ، نگران نباشید هر خانمی در طول دوره زندگیش ممکنه به این عارضه دچار بشه ، تنها به یک پزشک زنان مراجعه کنید و مدت کوتاهی دارو مصرف کنید. انشاالله در مدت زمان کوتاهی بهبود پیدا می کنید.

   پاسخ
   • ناشناس - سپتامبر 13, 2020 در 8:54 ب.ظ

    سلام خسته نباشید ماه پیش پریود نشدم ولی ازم ترشحات ابکی سفید رنگ میومد اونم شدید این ماه ولی دلدرد دارم هم کمرم درد میکنه اولش ترشحات ابکی داشتم بعد چسبناک شد بعد الان ترشحاتم سفید رنگ ابکی هستن نمیدونم چرا ولی فکر کنم این ماه هم پریود نشم درضمن کمرم هم پر جوش شده ۱۶ سالمه امسال پریودم منظم بود ولی با این ماه میشه که دوماه پریود نشدم مجرر هم هستم!!

    پاسخ
    • fccclinic - سپتامبر 14, 2020 در 10:15 ق.ظ

     سلام به دخترم عزیزم
     در سال های اول قاعدگی معمولا پریود ها نامنظم هستند و در دوران بلوغ ایجاد آکنه در نوجوانان طبیعی هست . اما اینکه شما تاخیر در پریود و جوش ها را مرتبط به هم می دونید و روند ترشحات از حالت ماه های قبلی خارج شده اند می تونید به پزشک مراجعه کنید. گاهی اوقات تاخیر در پریود و وجود جوش های غیر طبیعی می تواند نشانه های وجود کیست های تخمدان باشد . اما بدون بررسی در رابطه با شما نمی توان تشخیصی داد.

     پاسخ
   • زهی - دسامبر 5, 2020 در 9:25 ب.ظ

    سلام نه ماه هست عفونت دارم اول ترشحات سفید بود با خارش و سوزش هر دفعه رفتم دکتر انتی بیوتیک استفاده کردم بدتر شد تا ماه قبل زرد بود الان بعد اخرین دفعه بعد از استفاده از کلیندامایسین و سفکسیم و مترونیدازول سبز شده تورو خدا بگید چیکار کنم دیگه

    پاسخ
    • fccclinic - دسامبر 6, 2020 در 4:51 ب.ظ

     سلام حتما تست پاپ اسمیر انجام بدهید و بهتره اگر جواب پاپ اسمیر هم مشکلی نداشت برای انجام کولپوسکوپی اقدام کنید .

     https://www.fcc-clinic.com/%da%a9%d9%88%d9%84%d9%be%d9%88%d8%b3%da%a9%d9%88%d9%be%db%8c/

     پاسخ
 5. مبینا - سپتامبر 10, 2020 در 8:54 ب.ظ

  سلام من دختر ۱۷ ساله هستم چندروزیه ترشح به شکل کرم دارم که رنگش قهوه ایه در لباس زیرم هست و وقتی ترشح میشه احساس خیسی دارم در روز های اول کم بود اما بعد از دوروز زیاد شده لطفا کمکم کنید

  پاسخ
  • fccclinic - سپتامبر 12, 2020 در 5:25 ق.ظ

   اینکه فقط از روی ترشح بخوایم در رابطه با عفونت های کرم و قهوه ای رنگ تشخیصی بدیم امکان پذیر نیست. علائم دیگتون هم باید بررسی بشه. اگر احساس بوی بد در لباس زیر دارید و خارش واژن از حد نرمال بیشتر است به پزشک مراجعه کنید.

   پاسخ
 6. لاوین - سپتامبر 14, 2020 در 5:49 ب.ظ

  سلام من ۳۸ سالم هست و ترشحات متمایل به زرد و بدون بو دارم کمی خارش هم دارم. یکماه پیش همین علایم رو داشتم یک هفته پماد دالاواگ سی مصرف کردم. اما الان دوباره برگشته. واقعا خسته شدم اکثرا در طول سال این مشکل رو دارم با دارو یکماه خوبم دوباره شروع میشه. لطفا کمکم کنید چیکار باید بکنم چه دارویی مصرف کنم که کلا خوب بشم. ممنون

  پاسخ
  • fccclinic - سپتامبر 19, 2020 در 5:27 ق.ظ

   سلام دوست عزیز ،شما حتما باید به پزشک مراجعه کنید تا علت عفونت ها مشخص شود. اگر عفونت های مکرر بیشتر از 5 بار در سال باشه ، پیشنهاد می کنیم که حتما تست پاپ اسمیر انجام بدهید .

   پاسخ
 7. زر - سپتامبر 17, 2020 در 12:01 ب.ظ

  سلام من بیست سالمه ترشحات آبکی دارم مثل آب روان هستش میخواستم بدونم نشانه چیه مرسی

  پاسخ
  • fccclinic - سپتامبر 19, 2020 در 5:55 ق.ظ

   سلام ترشحات آبکی کاملا طبیعی هستش و جزیی از ساز و کار بدنتونه و نشانه هیچ عارضه ای نیست

   پاسخ
 8. Fati - سپتامبر 18, 2020 در 8:38 ق.ظ

  سلام من 21 سالمه و متاهل هستم چند وقتیه ک لباس زیرم بوی بدی میگیره مجبورم تند تند عوض کنم ترشح هم دارم ک نزدیک پریود به اوجش میرسه البته ترشح هم نه کاملا حالت پنیری داره نه مایع یه چیزی بین این دوتا هستش خارش و سوزش هم ندارم علت چیه؟

  پاسخ
  • fccclinic - سپتامبر 19, 2020 در 1:28 ب.ظ

   معمولا بوی بد واژن به عفونت ها نسبت داده می شود بیماری های مقاربتی و برخی از مشکلات دیگر هم می تواند باعث بوی بد واژن شود. بهتر است به پزشک مراجعه کنید

   پاسخ
 9. Zmk - سپتامبر 18, 2020 در 10:33 ق.ظ

  سلام من ۱۹ سالمه و مجردم
  لبه واژنم باد کرده و هیچ ترش درد یا خارش و سوزشی ندارم قبل از ادرار این تورم حالت تو خالی داره اما بعد از ادرار داخلش پر میشه
  من خجالت میکشم برم برای معاینه
  به نظرتون ممکنه کیست باشه؟
  و اینکه من باید چیکار کنم؟ممنون میشم راهنمایی کنید

  پاسخ
  • fccclinic - سپتامبر 19, 2020 در 1:35 ب.ظ

   سلام دختر عزیزم ، مشخصه که این عارضه باعث رنج و ناراحتی شما شده . این مورد حتما نیاز به معاینه دارد و اصلا این امکان وجود نداره که بدون بررسی نظری در رابطه باهاش داده باشه. به هیچ عنوان از معاینه ترس و خجالتی نداشته باشید. پزشکی رو انتخاب کنید که بتونید راحت باهاش صحبت کنید

   پاسخ
 10. MH - سپتامبر 18, 2020 در 9:19 ب.ظ

  سلام من ترشح برفکی دارم اما سوزش و خارش ندارم اما بوی نامطبوع دارن. چن سالم هست که این هست. سونوگرلفی و ازمایش فورمونیم نرمال بود. اما عادت ماهانه م کم شده دوروز زیاد میاد ولی روز سوم خیلی کم و چهارم درحد پاک است. مشکل چیست آزمایشو سونوم که مشکل نداشت. راه دیگه برای تشخیص مشکل وجود داره؟ بیست و پنج سالمه

  پاسخ
  • fccclinic - سپتامبر 19, 2020 در 1:45 ب.ظ

   چون مدت زمان طولانی هستش که این مشکل رو دارید بهتره تست پاپ اسمیر انجام بدین. علل وجود بوی بد واژن می تواند وجود قارچ ها ، به هم خوردن تعادل باکتری های واژن ، تریکومونا که نوعی انگل هستش و غیره باشد

   پاسخ
 11. 🎈 - سپتامبر 23, 2020 در 8:24 ق.ظ

  سلام خوب هستین من ۱۸سالمه قبلا وقتی دختر بودم از من عفونت میومد الان که یه خانم هستم هنگام رابطه جنسی از من عفونت پنیری شکل خارج میشه بعضی وقتا سوزش ادرار دارم میشه راهنمایی کنید ممنون میشم

  پاسخ
  • fccclinic - سپتامبر 23, 2020 در 11:02 ق.ظ

   اطلاعاتی که فرمودید کامل نیست. شاید شما ترشحات طبیعی رو عفونت تلقی می کنید. اگر خارش واژن و التهاب دارید به پزشک مراجعه کنید

   پاسخ
   • مهدیه - اکتبر 2, 2020 در 6:28 ق.ظ

    سلام خسته نباشید من ۲۲ سالمه سه سال نامزد بودیم و دوماهی هست ازدواج کردیم در طول مدت نامزدی از قرص اورژانسی استفاده میکردم که عادت ماهیانم از هفت روزه ب سه روز تغیر کرده در طول این دوماه ک تقریبا هر روز نزدیکی دارم برای اولین بار ی ماده ی غلظی ک تیکه تیکه بود ب شکل گلوله ی از اواژنم بیرون میومد ک زنگ سفید پر رنگ متمایل ب زرد داشت خیلی ترسیدم میشه کمکم کنید

    پاسخ
    • fccclinic - اکتبر 3, 2020 در 9:43 ق.ظ

     اگر ترشحات ادامه پیدا کرد و با علائمی مانند سوزش و خارش همراه بود به پزشک مراجعه کنید

     پاسخ
 12. زهرا - اکتبر 10, 2020 در 3:43 ب.ظ

  سلام ببخشید من خارش دارم و رنگ واژنم قرمز هست و ترشحات هم فقط امروز نوع آبکی و بدون رنگ است من مجبور شدم دیگه لباس زیر هم نمی پوشم این مشکل خیلی جدی هست ؟ ۱۴ ساله هستم
  چه راه هوایی پیشنهاد میکنید
  لطفا راهنمایی کنید

  پاسخ
  • fccclinic - اکتبر 10, 2020 در 7:01 ب.ظ

   سلام زهرا جان ، شما در سن بلوغ هستید و به عنوان نوجوان کم کم داری وارد سنین باروری میشی، ترشحات آبی و بدون رنگ کاملا طبیعی هستش .اگر خارش ها کم هستند برای مدتی واژن رو با آب ولرم و صابون بچه شست و شو بدهید ، از لباس های نخی و گشاد استفاده کن. اما اگر خارش واژن طوریه که اذیت کننده هست و نمیتونید جلوی خاروندن رو بگیرید به گونه که واژن التهاب پیدا کرده و قرمز رنگ شده باید به پزشک مراجعه کنید

   پاسخ
 13. ندا - اکتبر 10, 2020 در 6:21 ب.ظ

  سلام من اقدام به بارداری کردم.چند روز بعد از تخمک گذاری ترشحات که داخلش خون قهوه ای بود داشتم الان ولی همچنان ترشح دارم ولی سفید شیری هست مخصوصا وقتی دستشویی میرم میاد این ترشحات. ولی هنوز نمیدونم باردار هستم یا خیر. طبیعی هستن این ها؟ و اینکه یکم احساس عفونت ادرار دارم با توجه به اینکه تکرر ادرار پیدا کردم و کمی سوزش موقع ادرار ولی نه همیشه

  پاسخ
  • fccclinic - دسامبر 27, 2020 در 1:55 ب.ظ

   شما باید معاینه بشید اینکه ترشحات واژن رابطه ای دارد با اقدام شما برای بارداری مشخص نیست

   پاسخ
 14. متعجب - اکتبر 11, 2020 در 2:39 ب.ظ

  عهههههههههههههه
  دخترا چقد حال بهم زنن.
  عق

  پاسخ
  • مشکین - دسامبر 27, 2020 در 2:05 ب.ظ

   این طرز صحبت درست نیست اگر شما خانم هستید که خودتان باید درک کنید این مسائل ر . اگر هم آقا هستید باز باید آگاه باشید که آناتومی خانم ها هستش و این فرآیند برای آنها و بدن آنها لازم است

   پاسخ
  • 89... - دسامبر 28, 2020 در 5:37 ب.ظ

   وااااا بدن خانم ها این شکلی هستش دیگه چی کار باید بکنن

   پاسخ
 15. معصومه - اکتبر 12, 2020 در 7:25 ق.ظ

  سلام من ترشحات پنیری دارم اما زیاد نیست اصلا خارشی چیزی ندارم و اینکه چند وقته موقع پریودیم روز اول فقط یه لکه کوچیک قهوه ای میبینم و روز دوم خون ریزی دارم بعضی وقتا هم دوروز اول لکه هست ک زیاد هم نیس بعدش خون ریزیه میشه راهنماییم کنید ۱۹ ساله هستم

  پاسخ
  • fccclinic - اکتبر 15, 2020 در 12:34 ب.ظ

   سلام ، ابن روندی که شما برای پریودتون توضیح دادین نرمال هستش واز آنجایی که ترشحاتی که دارید برای شما مشکلی ایجاد نکرده نگران کننده نیست و لازم نیست افدام خاصی رو انجام بدهید تنها بهداشت عمومی رو رعایت کنید و در زمان خونریزی نوار بهداشتی رو به موقع تعویض کنید.

   پاسخ
 16. Mahsa - اکتبر 14, 2020 در 8:55 ق.ظ

  سلام خسته نباشد من در درون واژنم پر‌از‌سفیدی هست وقتی نگاه میکنم و هیچ‌درد یا ترشح غیر نرمال ندارم‌ ایا نگران‌کننده هست یا طبیعی

  پاسخ
  • fccclinic - اکتبر 15, 2020 در 12:32 ب.ظ

   ترشحات تا زمانی که برای شما هیچ مشکلی ایجاد نکرده است نگران کننده نیست.

   پاسخ
 17. فاطمه - اکتبر 18, 2020 در 1:28 ق.ظ

  سلام ۲۱ سالمه و متاهلم . روابطمون با پوششه ولی دو سری هست حین مقاربت به بدن همسرم چیزهای برفکی شکل از ترشحم میچسبع اما رنگ سیاه هست

  پاسخ
  • fccclinic - اکتبر 22, 2020 در 12:35 ب.ظ

   اگر خونریزی قاعدگی در زمان خودش اتفاق نیفته، ممکنه چند روز بعد به شکل ترشحات سیاه واژن دیده بشه و با اینکه مقاربت در اواخر دوروان قاعدگی انجام شده باشه. اگر این اتفاق ادامه دار باشه و شما هم احساس خارش و سوزش دارید بهتره که به پزشک مراجعه کنید

   پاسخ
 18. یاس - اکتبر 19, 2020 در 10:49 ق.ظ

  سلام خانم دکتر ۱۶ سالمه من چند ماهی میشه که ترشحات سفید رنگ دارم که بوی خیلی بدی هم داره و یه چیزی بین ابکی و پنیری شکل هست و در طول روز چندین بار لباس زیرمو عوض مجبورم عوض کنم چون مقدار ترشحات زیاده. به جز اینا علائم دیگه ای ندارم میشه بگید باید از چه دارویی استفاده کنم لطفا..؟

  پاسخ
  • fccclinic - اکتبر 22, 2020 در 12:43 ب.ظ

   سلام دختر عزیزم . ممکنه شما دچار واژینوز باکتریایی شده باشید. این مشکل معمولا همراه با سوزش و خارش اتفاق میفته اما ممکنه تنها علامت این مشکل هم باشد. واژن خودتون رو با صابون غیر معطر شست و شو بدید و کاملا خشک کنید. لباس زیر خودتون رو تند تند عوض کنید. در زمان قاعدگی نواربهداشتی مناسب استفاده کنید و زمان تعویض رو کوتاه تر کنید. واژینوز باکتریایی معمولا به این علت رخ میده که توازن شیمیایی واژن به هم بریزه و باکتریای مضر رشد بیشتری داشته باشند. در صورتی که این مشکل خیلی برای شما آزار دهنده شد درمان دارویی و آنتی بیوتیک های تجویز شده توسط متخصص زنان می تونه مشکل رو برطرف کنه.

   پاسخ
  • fccclinic - دسامبر 27, 2020 در 3:26 ب.ظ

   شما باید از داروی آنتی بیوتیکی استفاده کنید که حتما هم باید توسط متخصص برای شما و با توجه به نوع مشکل شما تجویز شود

   پاسخ
 19. زهرا - اکتبر 19, 2020 در 7:21 ب.ظ

  سلام من درهفته ی ۲۹ بارداری هستم وهمیشه از اول بارداری تا الان ترشحات شفاف یا شیری رنگ دارم که اصلا غلظت ندارند .بعصی مواقع این ترشحات هستن و بعضی مواقع ندارم
  پروژسترون ۲۰۰ را هم یک شب در میان با تجویز پزشک استفاده می کنم
  وقتی این ترشحاتم زیاد میشه زیر دلم هم درد دارم آیا این ترشحات به کیسه ی آب ربطی دارند؟

  پاسخ
  • fccclinic - اکتبر 22, 2020 در 12:47 ب.ظ

   سلام زهرای عزیز تعداد افرادی که در دوران بارداری با مشکل ترشحات رو به رو می شوند بسیار زیاد هستش . دیواره دهانه رحم در این دوران نازک تر می شود و برخی از مشکلات این چنینی رو به وجود میاره . ممکنه در ماه های آخر بارداری مقدار ترشحات بیشتر هم بشوند.اصلا مسئله نگران کننده ای نیست به همان صورتی که پزشک شما بهتون دستور داده عمل کنید.امیدوارم که کوچولوتون سالم به دنیا بیاد.: )

   پاسخ
 20. شعبانی - اکتبر 20, 2020 در 7:39 ب.ظ

  سلام خسته نباشید من ۳۲ سالم و مجرد و ۱ ماه که ترشحات دارم قرص متورازول خوردم تا ۱۵ روز خوب شدم ولی دوباره شروع شده ترشح اول همراه با بو بود و دوبره شروع شد بدون بود

  پاسخ
  • fccclinic - اکتبر 22, 2020 در 1:07 ب.ظ

   دوباره به پزشک مراجعه کنید تا داروهای جدید برای شما نجویز شود.

   پاسخ
 21. ناشناس - اکتبر 20, 2020 در 11:51 ب.ظ

  سلام.من ۳۲ سالمه و مجرد هستم.هر چند ماه یکبار ترشحاتی دارم مثل سفیده تخم مرغ به رنگ روشن.ولی خارش و سوزش ندارم.مقداری خیلی کمی بو داره.اگر میشه راهنمایی کنید ممنون میشم.

  پاسخ
  • fccclinic - اکتبر 22, 2020 در 1:06 ب.ظ

   با توجه به توضیحاتی که شما دادید. ترشحات شما طبیعی هستش و جای نگرانی نداره. تنها بهداشت رو رعایت کنید و سعی کنید لباس زیرتون مرطوب نمونه

   پاسخ
 22. الی - اکتبر 27, 2020 در 7:11 ب.ظ

  سلام من۱۸ سالمه و تا حالا رابطه ای نداشتم.در قسمت ناحیه تناسلیم ترشحات پنیری مانند هستند و همیشه هم لباس زیرم خیلی بوی بدی میده .گاهی وقتا زیاده گاهی هم کم.واینکه خجالت میکشم برم دکتر زنان.میشه راهنماییم کنید؟

  پاسخ
  • fccclinic - اکتبر 28, 2020 در 10:42 ق.ظ

   سلام . حتما به پزشک زنان مراجعه کنید و خجالتی نداشته باشید. دختر عزیزم اگر خجالت از معاینه ناحیه آلت تناسلی خودت داری معمولا برای تشخیص عفونت نیازی به این معاینه نیست . شما تنها باید علائم خودتون رو شفاف برای دکتر توضیح بدین.

   پاسخ
 23. طاهری - نوامبر 6, 2020 در 8:24 ب.ظ

  سلام،من ۳۱ سالم هست،دو دفعه است که بعد از مدت یک هفته یا ۱۰ روز بعد از پریودی ترشحات قهوه ای مایل به صورتی دارم که یک یا دو روز ادامه داره.
  اینو هم بگم که مدت ۶ ساله که دستگاه آیودی گذاشتم.
  ممنون میشم راهنمایی کنید.

  پاسخ
  • fccclinic - دسامبر 27, 2020 در 1:59 ب.ظ

   با گذاشتن آی یو دی ممکنه مقدار ترشحات واژن مقداری زیاد شود . اما از مدت زمان گذاشتن آی یو دی زیاد گذشته ، پیشنهاد می کنم چون iud دارید معاینه های دوره ایی داشته باشید

   پاسخ
 24. ارام - نوامبر 15, 2020 در 5:26 ق.ظ

  با سلام
  حدودا ۴_۵ روز از کل سیکل(همیشه پشت سرهم نیست و اکثرا بعد از تخمک گذاری و مثلا ۱۰ روز قبل پریودی) جدا از ترشحات عادی ، یه سری ترشحات دارم که فقط هنگام شست شوی واژن خارج میشه و حالتی شبیه دستمال کاغذی داره که خیس خورده باشه ، کمی هم خارش ، لباس زیر نمیپوشم ولی چیزی به شلوار سرایت نمیکنه ترشحات روی ان همون ترشحات عادیه
  ترشحات ابکی و رقیق و شفاف

  فقط یک بار دردی مشابه درد پریودی تجربه کردم و احساس خیس شدن که بعدش متوجه شدم ترشحات سفیدی(نسبتا غلیظ) ازم خارج شده

  ممنون بابت راهنمایی تون

  ضمنا مجردم

  پاسخ
  • fccclinic - نوامبر 16, 2020 در 2:00 ب.ظ

   این علائمی که شما برای ترشحات خودتون عنوان کردید عادی هستند ، اگر ترشحات همراه با خارش ، بوی بد، مقاربت دردناک همراه باشند در این مرحله باید اقدامات دارویی انجام بشه

   پاسخ
 25. ن.پ - نوامبر 24, 2020 در 1:04 ق.ظ

  سلام خسته نباشید.۳ماهه ازدواج کردم از سه روز بعد ازازدواج دچار سوزش ادرار واژن شدم.هرچه دکتر رفتم دوهفته خوب شدم دوباره مجدد سوزش دارم.ترشح نداشتم اما داخل واژن ترشح های سفید و تیکه های ریز ریز سفید رنگ هست.پماد کلیندازول دو دوره‌.تمام انتی بیوتیک ها.پماد کلیندامایسین.واین اخر هم پماد کلتریمازول و شیاف لاکتیک اسید استفاده کردم ولی داخل واژنم هنوزم اون ترشح ها هست.دیگه واقعا نمیدونم چیکار کنم خسته شدم

  پاسخ
  • fccclinic - نوامبر 25, 2020 در 11:40 ق.ظ

   سلام شما حتما حضوری مراجعه کنید به پزشک زنان، تا از جنبه های دیگه هم عفونت ها بررسی شه ، شاید لازم باشه که تست پاپ اسمیر هم انجام بدید

   پاسخ
 26. فاطمه - نوامبر 28, 2020 در 1:24 ق.ظ

  سلام و خسته نباشین من ۱۷ سالمه و باکرم و الان نزدیک سه ساله ک ترشحات آبی رنگ و شایدم سرمه ای رنگ از واژنم میاد و قبلا خجالت میکشیدم ک این موضوع رو به کسی بگم و لکه های این ترشح از بین نمیرن ولی الان نزدیک دو هفته هستش ک عین همین ترشحات از زیر بغل میاد و الان واقعا نگران شدم ممنون میشم راهنماییم کنید

  پاسخ
  • fccclinic - نوامبر 28, 2020 در 4:14 ب.ظ

   حتما به پزشک مراجعه کنید تا از این ترشحات نمونه برداری انجام بشه

   پاسخ
 27. مژگان - نوامبر 29, 2020 در 12:07 ب.ظ

  سلام وقت بخیر من حدود ۲ ماه پیش مراجعه کردم به متخصص زنان آزمایش پاپسمیر دادم یکم عفونت داشتم از دارو های واژیونالیست استفاده کردم و کرم ضد قارچ دوباره رفتم دکتر بعداز معاینه گفتند عفونت ندارم قارچ هم ندارم حالا دیشب تا العان داخل واژنم به خارش افتاده صبح رفتم دستشویی مثل پریودی که یه دفعه یه لخته خونی خارج میشه ولی العان سفید کرمی و پنیری ازم خارج شدلطفا راهنماییم کنید ممنون دکترم هم در دسترس نیستند که بخوام مراجعه کنم بهشون

  پاسخ
  • fccclinic - دسامبر 6, 2020 در 4:25 ب.ظ

   عفونت واژن ممکنه به صورت دوره ایی اتفاق بیفته ، جواب آزمایش پاپ اسمیر رو اگر می تونید برام بفرستید که ببینم . اگر خارش های شدید و ترشحات غیر نرمال ادامه دار باشه باید دوباره درمان دارویی رو شروع کنید

   پاسخ
 28. ندا - دسامبر 4, 2020 در 7:31 ق.ظ

  سلام خسته نباشین ..
  من یک سال و نیمه که زایمان کردم توو این مدت ترشحاته بی رنگ دارم که اصلا بوی بد ندارن ولی چسبنده هستن و کِش میان .خیلی وقتا به راحتی از بدنم جدا نمیشن که به صورت عادی روی لباس زیرم ببینمشون . از پریود هام تا چند روز اصلا نیس بعد یه کمی هست و نزدیک‌ پریود بعدیم زیاد میشن. قبل از بارداریم ترشحات آبکی یا پنیری نرمال داشتم بعد از زایمان این حالتو پیدا کردم. ممنون میشم کمک کنین.

  پاسخ
  • fccclinic - دسامبر 6, 2020 در 4:33 ب.ظ

   سلام دوست عزیز این روندی که شما برای ترشحات خودتون بیان کردید طبیعی هستش و جای نگرانی نداره ، اگر هم مقدارش گاهی اوقات زیاد میشه و احساس خیسی زیادی می کنید از پدهای روزانه استفاده کنید

   پاسخ
 29. Mina_h19 - دسامبر 7, 2020 در 10:03 ق.ظ

  سلام خانوم دختر من ۱۹ سالمه چندساله ترشحات ابکی دارم و بعضی وقتا زیاد میشه و اینکه نزدیک و بعد از پریودی زرد رنگ میشه.
  سوزش و درد و خارش و قرمزی هم ندارم. میشه راهنمایی کنید ؟

  پاسخ
  • fccclinic - دسامبر 7, 2020 در 12:51 ب.ظ

   سلام دختر عزیزم ، این نوع ترشحات و زیاد شدنش قبل و بعد از پریود کاملا طبیعی هستش ، نگران نباشید تنها بهداشت رو رعایت کنید

   پاسخ
   • Mina_h19 - دسامبر 8, 2020 در 2:28 ق.ظ

    خانوم دکتر اینکه هروز و همیشه ترشح دارم هم طبیعیه ینی؟

    پاسخ
    • fccclinic - دسامبر 27, 2020 در 3:29 ب.ظ

     اگر همراه با علائم دیگری بودن و حجم ترشحات افزایش پیدا کرد می تونید با متخصص مشورت کنید

     پاسخ
 30. صبا - دسامبر 7, 2020 در 12:18 ب.ظ

  سلام خسته نباشید.
  من خانمی ۲۷ ساله و باکره هستم. چند روزه که سوزش و خارش شدید دارم. از دیشب هم واژنم خشک شده و آلت تناسلیم هم به شدت ورم کرده طوری که توی دستشویی به سختی میتونم خودم رو بشورم. امروز هم متوجه شدم که ترشحاتم پنیری شکله. تمام این علائم از وقتی شروع شد که توی حمام از ژل شستشوی بانوان استفاده کردم. به نظرتون ممکنه حساسیت ایجاد کرده باشه؟ یکی از دوستانم که توی داروخونه کار میکنه بهم پیشنهاد کرده از قرص فلوکونازول استفاده کنم. میخواستم نظر یه متخصص رو بدونم.

  پاسخ
  • fccclinic - دسامبر 7, 2020 در 12:57 ب.ظ

   سلام ، عفونت واژن در دختران باکره هم اتفاق میفته
   بله احتمال فراوان شما به ژل شست و شو حساسیت پیدا کردید و دچار عفونت قارچی شدید .مصرفش رو قطع کنید و برای شست و شو آب و صابون کفایت می کنه.
   قرص فلوکونازول برای درمان عفونت قارچی هستش ، بله می تونید به مدت ۳ تا ۴ روز استفاده کنید

   پاسخ
   • صبا - دسامبر 7, 2020 در 5:24 ب.ظ

    خیلی ممنون که جواب دادید.
    روزی یک قرص کفایت میکنه؟

    پاسخ
    • fccclinic - دسامبر 7, 2020 در 5:48 ب.ظ

     بله

     پاسخ
 31. ..... - دسامبر 10, 2020 در 7:45 ق.ظ

  سلام و خسته نباشید خانوم دکتر
  من بعد ازدواجم مدام التهاب واژن دارم و سوزش و خارش همسرم هیچ مشکلی نداره و الان چهار ماهه ازدواج کردیم و واقعا اذیتمترشحات سفید دارم و سری اخر عادت ماهیانم دو تا سه روز لکه بینی سیاه رنگ داشتم خیلی اذیتم لطفا کمکم کنین ممنون

  پاسخ
  • fccclinic - دسامبر 12, 2020 در 4:19 ب.ظ

   سلام دوست عزیز ، علائمی که مطرح کردید همگی می توانند نشانه عفونت واژن باشند ، شما حتما باید به پزشک زنان مراجعه کنید شاید نیاز باشه تا درمان دارویی رو شروع کنید

   پاسخ
 32. عاطفه - دسامبر 11, 2020 در 4:47 ق.ظ

  سلام خانم دکتر
  من دختری ۲۰ ساله هستم که چند ماهی میشه بین ۲ پریودم ازم کلی ترشحات آبکی که بوی بدی هم دارند خارج میشه و رده های خون رو هم میشه دید و حتی رنگ ترشحات به خاطر وجود خون گاهی به صورتی رنگ میزنه
  همچنین ترشحات قهوه ای رنگ هم دارم، و دلم هم تو این مدت که این ترشحات رو دارم به شدت درد میکنه
  ممنون میشم نظرتون رو بگید

  پاسخ
  • fccclinic - دسامبر 12, 2020 در 4:21 ب.ظ

   سلام امکان داره شما دچار عفونت باکتریایی شده باشید حتما باید به پزشک مراجعه کنید و دارو بگیرید.

   پاسخ
 33. رها - دسامبر 11, 2020 در 5:34 ب.ظ

  سلام من مجردم و۱۹سالمه کل واژنم دونه های سفید هس و واژنم تقریبا به سفیدی میزنه و این دونه ها بوی بدی دارن
  میشه بگین دلیلش چیه حدودا دو روز بعداز اتمام پریودی این اتفاق افتاد

  پاسخ
  • fccclinic - دسامبر 12, 2020 در 4:24 ب.ظ

   برخی اوقات ممکنه عفونت های واژن به صورت دوره ایی اتفاق بیفته و بعد از مدتی هم بهبود پیدا کنه ، اما اگر این اتفاق ادامه دار هستش ، این دونه های سفید می توانند عفونت های قارچی باشند که باید دارو درمانی رو شروع کنید

   پاسخ
 34. نیکتا - دسامبر 18, 2020 در 12:15 ق.ظ

  سلام خسته نباشید ببخشید من تقریبا یک یا دوساله که ترشحات آبکی و کرمی دارم ۱۴سالمه و بعضی وقتها چند روز در میان خارش کم هم دارم

  پاسخ
  • fccclinic - دسامبر 21, 2020 در 6:55 ب.ظ

   سلام دختر عزیزم ، اگر خارش ها شدت پیدا کردند و طولانی مدت شدند به پزشک مراجعه کنید . ترشحات بدون علامت ، طبیعی می باشد

   پاسخ
 35. Monaaaa - دسامبر 18, 2020 در 2:09 ق.ظ

  سلام خانوم دکتر من ۲۰ سالمه همیشه ترشحات ابکی کمی زرد رنگ دارم ولی ن بو داره نه درد و خارش و قرمزی دارم….ممکنه واژینوزباکتریال باشه؟؟؟؟؟ممنون میشم پاسخ بدید❤❤

  پاسخ
  • fccclinic - دسامبر 21, 2020 در 6:57 ب.ظ

   سلام دوست عزیز ، ترشحات در سنین باروری باید اتفاق بیفته و کاملا طبیعی هستش. اگر علائمی که مطرح کردید بروز پیدا کردند و شدت پیدا کردند باید از نظر عفونت واژینال بررسی بشید

   پاسخ
   • Monaaaa - دسامبر 22, 2020 در 1:30 ب.ظ

    خانوم دکتر من مجردم و اینکه بیشتر موقه ها ابکیه و رنگ نداره ولی قبل و بعد پریود یکم زرد رنگ میشه …..چون قبلن پرسیدم گفتید طبیعیه الان میترسم چون ترشحات روزانس و بعضی وقتاهم زیاد میشه ولی خارشو اینا ندارم..

    پاسخ
    • fccclinic - دسامبر 24, 2020 در 12:52 ب.ظ

     در سنین باروری ترشحات واژن نرمال هستش ، مشکلی وجود نداره ، اگر نگرانی دارید می تونید به متخصص زنان مراجعه کنید.

     پاسخ
   • Monaaaa - دسامبر 22, 2020 در 1:32 ب.ظ

    هیچ علایمی نداره فقد ترشحات دارم قرمزی و خارش و درد و اینا ندارم …

    پاسخ
 36. نیایش - دسامبر 19, 2020 در 4:26 ب.ظ

  سلام من متاهلم ؛ اقدام ب بارداری داشتم چند شب ؛ بعد الان چندروزه ک خارش ازناحیه کلیتوریس ، مجرای ادرار دارم ، یعنی قسمت بیرونی خارش دادم اما این چندروز ب طور دائم نبوده خارش گه گاهی بوده؛ اما امروز خارش بیشتر شد لبه های واژنم هم قسمت ببرون میخاره! وگاهی ازهمون مجرای ادرار ی ترشحات خیلی کم سفیدرنگ ابکی خیلی خیلی کم دارم؛ و تاحالا دقت نکرده بوده بنظرب لب کوچیک بیرونی ک قسمت همون مجرای ادرار یا کلیتوریس هست بریده بریده

  پاسخ
  • fccclinic - دسامبر 21, 2020 در 7:01 ب.ظ

   قسمت خارجی واژن شما التهاب پیدا کرده و خارش شما شدت پیدا کرده. احتمال داره به دلیل عدم استفاده از کاندوم دچار عفونت شده باشید اما اگر علائم رو به بهبودی نرفتند حتما با یک متخصص زنان مراحعه کنید

   پاسخ
 37. Zahra40 - دسامبر 23, 2020 در 1:10 ق.ظ

  خانوم دکتر من ۱۸ سالمه ترشحات ابکی سفید دارم …درد و قرمزی ندارم….ولی خارش دارم بعضی وقتا چیکارکنم😢😢خجالت میکشتم بگم ب کسی واسه پزشکو اینا

  پاسخ
  • fccclinic - دسامبر 25, 2020 در 3:49 ب.ظ

   اگر خارش واژن طولانی مدت شد و شدتش افزایش پیدا کرد به پزشک مراجعه کنید . دختر عزیزم مراجعه به پزشک خجالت اور نیست همچنین می تونید از مشاوره انلاین استفاده کنید

   پاسخ
   • Zahra40 - دسامبر 26, 2020 در 12:20 ق.ظ

    خانوم دکتر دیگ خارش ندارم …فقد ابکیه و به رنگ سفیده مشکلی هس؟
    و اینکه مشاور انلاین از کجا پیدا کنم😢❤

    پاسخ
    • fccclinic - دسامبر 27, 2020 در 9:48 ق.ظ

     نه عزیزم این ترشحات طبیعی هستش از لینک زیر می توانید مشاوره آنلاین داشته باشید در صورتی که علائم جدیدی داشتید

     https://mavarateb.com/doctor/%D8%AF%DA%A9%D8%AA%D8%B1-%D9%85%DB%8C%D8%AA%D8%B1%D8%A7-%D8%A8%D9%87%D9%85%D9%86-%D9%BE%D9%88%D8%B1

     پاسخ
 38. Monaa - دسامبر 26, 2020 در 8:02 ق.ظ

  سلام خانوم دکتر وقتتون بخیر ۲۲ سالمه و مجرد هستم من چند روز پیش خارش و التهاب در قسمت واژنم داشتم همراه با کمی ترشحات پنیری
  از قرص مترونیدازول و شستشو با سرکه استفاده کردم التهاب و ترشح پنیری قطع شده ولی خارش کمی هست با ترشحات سفید مایل به زرد آبکی و اینکه قبل از این موضوع اکثرا ترشحات پنیری داشتم بدون خارش و التهاب ولی بوی شدید در لباس زیر
  میترسم وقتی که اثر استفاده از قرص مترونیدازول از بین رفت دوباره ترشحات پنیری با بوی شدید برگردد. چه کنم؟ ممنون بابت مهربانی و لطف بسیارتون

  پاسخ
  • fccclinic - دسامبر 27, 2020 در 9:55 ق.ظ

   شما مصرف دارو رو باید تا مقداری که براتون تجویز شده به طور کامل مصرف کنید . در صورتی که پماد واژینال براتون تجویز شده مصرف پماد رو مقداری ادامه بدید . از الان نگران عفونت مجدد نباشید . در صورتی که علائم دوباره تکرار شدند باید به پزشک دوباره مراجعه کنید و دارو درمانی رو ادامه بدید

   پاسخ
 39. Mahdiye80 - دسامبر 27, 2020 در 12:28 ق.ظ

  سلام خانم دکتر وقتتون به خیر… من چند ماهی هست که در هفته دوسه بار خارش میگیرم و این اوخر در ناحیه ی زیرشکمم کمی درد دارم و بعضا هنگام ادرار سوزش پیدا میکنم… متاسفانه یکبار چند ماه پیش خیلی شدید خاروندم و باعث خونریزی شد… ولی مدتی بعد خارش کم شد به طوری که دیگه اهمیت ندادم… اما کمی قرمزی و ترشحات سفید پنیری رو دارم… از مراجعه به پزشک هم به شدت خجالت میکشم و اصلا نمیتونم مراجعه کنم لطغا کمک کنید ۱۹ ساله.

  پاسخ
  • fccclinic - دسامبر 27, 2020 در 9:57 ق.ظ

   سلام، شما حتما باید دارو و یا پماد واژینال استفاده کنید خارش و التهاب شما شدید تر شده و بیشتر هم شما رو اذیت خواهد کرد . بی توجهی نکنید به پزشک زنان مراجعه کنید و خجالتی نداشته باشید و لزوما در مراجعه به پزشک معاینه بدنی صورت نمی گیره . همچنین می توانید از مشاوره های آنلاین استفاده کنید .

   https://mavarateb.com/doctor/%D8%AF%DA%A9%D8%AA%D8%B1-%D9%85%DB%8C%D8%AA%D8%B1%D8%A7-%D8%A8%D9%87%D9%85%D9%86-%D9%BE%D9%88%D8%B1

   پاسخ
 40. سحر - دسامبر 28, 2020 در 4:22 ب.ظ

  سلام خسته نباشید
  من ۱۸ سالمه رابطه هم تا حالا نداشتم من همیشه ترشح طبیعی داشتم و دارم و مشکلی هم نیس ولی من امروز زمانی که همون ترشح بی رنگ و بو رو داشتم یه چیز از نخود هم کوچیک تر قهوه ای با اون ترشح اومد بیرون یه ۴ روز اینا هست ک پریودم تموم شده میتونه از اون باشه یا خطر ناکه؟

  پاسخ
  • fccclinic - دسامبر 28, 2020 در 5:26 ب.ظ

   سلام ممنون
   بله امکان داره چون تازه از تایم پریودتون گذشته بوده این اتفاق افتاده که نمیتونه مشکلی داشته باشه. جای نگرانی نداره

   پاسخ
 41. Sun - دسامبر 28, 2020 در 5:50 ب.ظ

  ترشحات قهوه ای رنگ بعد از پریود ، نشانه چی هستش؟من ۱۴ سالم هستش و همیشه تا چند روز بعد از خونریزی ترشحات رنگ قهوه ای دارم

  پاسخ
  • fccclinic - دسامبر 28, 2020 در 5:53 ب.ظ

   در واقع این رتشحات خونابه هستند که در روز های آخر پریودی به شکل قهوه ایی هستند و طبیعیه

   پاسخ
 42. با خدا باش - ژانویه 2, 2021 در 12:25 ب.ظ

  سلام …من هنوز پریود نشدم ولی ترشحات آبکی و بدون رنگ و بدون بو و چسبانک دارم خیلی کم هست و کمی نگران شدم میشه کمکم کنید

  پاسخ
  • fccclinic - ژانویه 2, 2021 در 4:06 ب.ظ

   سلام نگرانی ندارد . کاملا طبیعی است

   پاسخ
 43. ناشناس - ژانویه 3, 2021 در 1:21 ق.ظ

  سلام ۱۶ سالمه و ترشحات سفید رنگم بعضی وقتا بوی بدی میده مثلا ماهی دو بار اینقدر بو میده
  الان دو روزه دارم یه چیزای مشکی داخل لباس زیرم میبینم ، مثل لکه نیستن
  نمیدونم چی هستن و قبل از اینک اینارو ببینم خیلی ترشحاتم بوی بدی داشت و بعد اینارو دیدم اما این ترشحات بوی بدی نمیدن
  این ترشحات مشکی چی هستن؟!
  لطفا میشه راهنمایی کنید!

  پاسخ
  • fccclinic - ژانویه 10, 2021 در 6:35 ب.ظ

   بوی بد واژن معمولا می تونه به علت عفونت باکتریایی واژن باشه و و ترشحاتی که بدون هستن و می فرمایین جدید هستن رو باید بیشتر توضیح بدین

   پاسخ
 44. مریم درخشی - ژانویه 3, 2021 در 9:06 ق.ظ

  سلام خانم دکتر ، وقتتون بخیر
  من ۲۷ سالم هست و باکره هستم .
  الان ۱۳ روز از اولین روز پریودم‌ میگذره و الان ۸ روزه که پریودم تموم شده .همیشه ترشحاتم بی‌رنگ بوده اما امروز ترشحاتی آبکی‌ و پنیری شکل ‌داشتم ، تقریبا مثل عکس اول اما یکم غلیظ تر . هیچ گونه خارش و سوزش و درد هم ندارم . آیا این ترشحات طبیعی هستن ؟

  پاسخ
  • fccclinic - ژانویه 10, 2021 در 6:36 ب.ظ

   سلام دوست عزیز بله با توجه به توضیحات شما ترشحات طبیعی هستن

   پاسخ
 45. del - ژانویه 6, 2021 در 6:55 ب.ظ

  سلام. خسته نباشید
  ببخشید من ۱۴ سالم ولی هنوز پریود نشدم
  و ترشحات آبکی و بدون رنگ دارم
  اگه میشه بگین اینا طبیعیه یا نه
  و اینکه تقریبا کی من پریود میشم؟ این رو میتونین تقریبا مشخص کنین؟

  پاسخ
  • fccclinic - ژانویه 10, 2021 در 6:47 ب.ظ

   سلام دختر عزیزم بله شما وارد سنین باروری دارید میشید و ترشحات واژن کاملا طبیعی هستش، آغاز اولین خونریزی قاعدگی معمولا دو سه سال بعد از رشد نسبی سینه ها رخ میده البته به شرایط محیطی و ژنتیکی و … هم بستگی داره

   پاسخ
 46. ریحانه - ژانویه 17, 2021 در 12:11 ب.ظ

  سلام من دختری ۱۶ ساله هستم و پریودم به ورت نامظم هستش الان دو هفته از وقتش گذشته خیلی نگرانم و نمیتونم برم دکتر کمر درد و جوش صورت و برخی اوقات هم شکم درد دارم همش حس میکنم پریود شدم ول نمیشم😭😭یه هفته قبل پریود خودارضایی با فشار اب نمیدونستم این یه گناهه انجام دادم واقعا الان خیلی میترسم لطفا کمکم کنید😖

  پاسخ
  • fccclinic - ژانویه 18, 2021 در 11:20 ق.ظ

   سلام ، در دوره نوجوانی و اوایل سال های قاعدگی معمولا نامنظمی قاعدگی نرمال هستش ، اما بهتره به پزشک مراجعه کنید و برای اینکه خیالتون راحت باشه یه سونوگرافی هم بدید

   پاسخ
 47. S - ژانویه 18, 2021 در 1:29 ب.ظ

  سلام من ۲۱ سالمه قبلا خیلی ترشحات بی رنگ داشتم ولی از زمانی که قرص های اعصاب قوی مصرف میکنم ترشحاتم خیلی کم شده و کاهی تا چند مدت طولانی ترشحی ندارم البته من برای مشکلات روده و معده هم قرص مصرف میکنم ایا این قرصها بابد قطع بشه؟؟
  البته یه مدت که قطع کرده بودم بازم ترشحاتم مثل قبل نشد

  پاسخ
 48. ی نفر - ژانویه 21, 2021 در 3:13 ب.ظ

  سلام من ۱۵ سالمه
  من پریو شدم از اولین باری ک یادم میاد پریودام همیشه با شدت زیاد هس اینبار هم مث دفعات قبلی شدتش تیلی زیاده
  دیگه واقعا کلافه شدم راهنماییم کنین😢

  پاسخ
  • fccclinic - ژانویه 23, 2021 در 11:51 ب.ظ

   سلام دوست عزیز شدت خونریزی می تواند در هر فردی متفاوت باشد ، اگر دوره خونریزی بین ۳ تا ۱۰ روز باشد موردی وجود ندارد. حتما سعی کنید در این دورن تغذیه خوب داشته باشید و قرص های مکمل مصرف کنید

   پاسخ
 49. Ramila - ژانویه 21, 2021 در 11:30 ب.ظ

  سلام من ۲۳ سالمه و مجرد هستم تقریبن از ۲ سال پیش ترشح پنیری دارم و چنبارم ب دکتر مراجه کردم و برام مترونیدازول و پماد کلوتریمازول دادن ولی فایده ای نداشت اخرین بار هم دکتر گفت چون باکره ام و نمیتونم از پماد بصورت واژینال استفاده کنم چاره ای ندارم و باید تحمل کنم ولی الان ترشحاتم خیلی زیاد شدن و بشدت خارش دارم درحدی ک دیگ خارشش میزنه ب قلبم انقد ک شدیده و تازگیا روی کلیتوریس و اطرافشم بشدت خارش داره و سوزن سوزن میشه گاهی هم ترشحات ب صورت لخته بی رنگ و کرمی رنگ دارم ک باعث سوزش واژنم میش نمیدونم باید چیکار کنم لطفا اگه راهی میدونید بگید درضمن من دیابتم دارم ولی کنترلش میکنم

  پاسخ
  • fccclinic - ژانویه 23, 2021 در 11:58 ب.ظ

   سلام دوست عزیز ،در افراد دیابتی عفونت های مخمری یا همون قارچی شایع هستش که متاسفانه عفونت های مقاوم هستند. حتما باید کنترل کنید این قضیه رو حتما به دنبال درمان باشید چون عدم درمان می تواند عوارض دیگه ایی براتون به وجود بیاره

   پاسخ

پاسخ

15 + 16 =